Jump to content



ATI Radeon X1900 GT Leaked


kallileo

Recommended Posts

X1950 σε κοντρα με την 7950 που θα βγαλει η Nvidia.

Οσο για το οτι τα προβληματα της ΑΤΙ εχουν σταματησει αρκει να κανεις ενα Googling και να δεις ποσοι παραπονιουνται τοσο στο BF2 , οσο στο Tomb Raider Legend και στο Auto Assault.

Βεβαια υπαρχει κατεβατο παραπονων για ολα τα Games στην αγορα αλλα δεν θα μπω σε λεπτομερειες τωρα.

Α και ποτε η 8500 κερνουσε τσαι την Gf3 και την Gf4 ? Ρωταω γιατι ως την 9700 δεν υφισταται ΑΤΙ πουθενα στον οριζοντα. ( Το ξερω γιατι οταν ειδα πως η ΑΤΙ περασε μπροστα απο την Nvidia αγορασα και την 9700pro και τις 9800pro/xt ).

Edit : Σε οσα VS βρηκα ακομα και τωρα Online η Gf3ti200 / Gf3ti500 ξεπερνουσαν την 8500 σε Games ανω η 8500 τις περνουσε στο 3dmark. Τις 4400/4600 τις εβαζαν κοντρα στις 9500-9700pro.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από HellasVagabond

X1950 σε κοντρα με την 7950 που θα βγαλει η Nvidia.

Nvidia's Fanboy.....

Μαλλον δεν εισαι πολυ διαβασμενος...

Θα συγκρινεις Χ1950(sinlge core)με 7950(dual pcb , 2 x gpus , sli)????

Οσοι εχουν προβληματα με τις ΑΤι αλλοι τοσοι εχουν με τις nVidia....παντα ετσι ηταν και παντα ετσι θα ειναι....αν και εχουν ελαχιστοποιηθει κατακορυφα τα κρουσματα...

Link to comment
Share on other sites

Man, αμα googlaρεις κι εσυ για splinter cell 1, fable και ενα σωρο αλλα ή απλα κοιταξεις λιγο το forum του guru3d.com θα δεις οτι σε πολλες περιπτωσεις οι κατοχοι nvidia ειτε δοκιμαζανε παλιοτερες forceware που λυνανε τα προβληματα τους ειτε κανανε την προσευχη τους οποτε βγαινανε καινουργιοι για να δουνε αν τελικα εστρωσε.

Απ'την στιγμη που αρχισαν οι catalysts της ΑΤΙ να παιρνουν την σταμπα " whql " αρχισανε ολα να βελτιωνονται δραματικα, πιο παλια συμφωνω οτι υπηρχε ΤΟ χαλι, υποστηριξη ΜΗΔΕΝ, καλυτερα ομως δεν ειναι τωρα που οι ασυμβατοτητες να στρωνουν αργα ή γρηγορα με νεους drivers ? η προτιμας να σε εχει χ*σμενο η εταιρεια εντελως ? :p

Ε αυτου του ειδους την υποστηριξη παρεχουν σημερα η ATI και η nvidia. Και οι 2 εταιρειες κανουν συχνα πυχνα λακαμιες στο θεμα των drivers, πχ με τους 5.8 για καποιον περιεργο λογο ειχες texture shimmering, κατι που δεν ειχε συμβει σε καμια αλλη εκδοση, απ'την αλλη η nvidia κατα κανονα επικεντρωνεται στην τελευταια γενια προιοντων της με αποτελεσμα οι επιδοσεις των καρτων προηγουμενης γενιας να πεφτουν ελαφρως με τους καινουργιους forceware αλλα απ'την αλλη λογω των fixes να αναγκαζεσαι να τους κρατησεις :p.

Το συμπερασμα ειναι αυτονοητο, τσεκαρε το post του arvas :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πεστα ρε μπιλ τοση ωρα παλι ξυλο για ati - nvidia.. το τι θα προτιμησει καποιος σημερα ειναι ξεκαθαρα θεμα γουστου και περιπτωσης(μια προσφορα η μια καρτα που ξεκλειδωνει).παντο θα βρεις μικροπροβληματα που σε λιγο θα διορθωθουν.

Υ.Γ. @gorillakos πανω στα δεντρα εχετε καλη πληροφορηση ε..:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ARVAS

Πεστα ρε μπιλ τοση ωρα παλι ξυλο για ati - nvidia.. το τι θα προτιμησει καποιος σημερα ειναι ξεκαθαρα θεμα γουστου και περιπτωσης(μια προσφορα η μια καρτα που ξεκλειδωνει).παντο θα βρεις μικροπροβληματα που σε λιγο θα διορθωθουν.

Υ.Γ. @gorillakos πανω στα δεντρα εχετε καλη πληροφορηση ε..:hehe: :hehe: :hehe:

Kαι το μπιλ και το gorillakos σε εμενα πηγαινε???:hehe:

Ναι ναι...τα βλεπουμε ολα απο ψιλα...

Link to comment
Share on other sites

Ε, αν σας πω ότι με την 8500 μου έπαιξα πρόσφατα μέχρι και CoD2, θα το πιστέψετε? :whistling

Btw, το έκανα τελείως δοκιμαστικά, δεν περίμενα ΚΑΝ ότι θα έπαιζε! Φυσικά, τα fx ήταν όλα στο medium (και κάτω!) και η ανάλυση μόνο 800x600, ωστόσο δεν είναι εντυπωσιακό ότι κατάφερα να παίξω ένα απ'τα πιο απαιτητικά σύγχρονα παιχνίδια με μια κάρτα ...4 ετών?! ;)

Btw, δοκίμασα επίσης πρόσφατα μέχρι και το demo του F.E.A.R., και πήγαινε κι αυτό (σε 800x600) πολύ καλύτερα απ'ο,τι μπορούσα να φανταστώ... Χμμ... Κάτι μου λέει ότι όταν το Σεπτέμβριο θ'αναβαθμίσω τον Athlon 1800XP μου και την A-i-W8500DV μου σε AM2 4400 και X1900(?) θα πάθω εγκεφαλικό με το πού έχουμε φτάσει τη σήμερον ημέρα στα games... :jump: (casual gamer γαρ)

Link to comment
Share on other sites

εγω την 1950 περιμενω σαν τρελος, το καλο με την 8500 ειναι το SM 1.4 support, ενω οι 4 εχουνε μεινει στο 1.3, αυτος ητανε και ο κυριος λογος που οι κατοχοι gf4 φαγανε πορτα στο bf2 :p προσπαθω να θυμηθω κανενα παιχνιδι που να ΑΠΑΙΤΕΙ shader model 2.0 support ως το μινιμουμ αλλα δεν μου ερχεται κατι, μονο το crysis αλλα αυτο δεν εχει βγει ακομα ;)

Στο θεμα των αναλυσεων σχεδον παντα παιζω σε 1024*768 λογω του 120hz refresh rate που επιτρεπει ελαχιστο image tearing,συχρονισμο με τα hz του mouse ετσι ωστε να ειναι πιο smooth και πολυωρο καψιμο :cool:, βεβαια σε 19" CRT δεν ειναι και τοσο "sharp" η εικονα με τετοια αναλυση αλλα γι αυτο υπαρχουν τα 6x AA + 16x AF :D

btw το cod2 σε DX7 mode το ετρεξες ετσι ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [Χθες, στις 19:32]

Οτι δεν αξιζει το καιω :)

Φίλε δικαίωμα σου είναι να μη γουστάρεις τα προϊόντα της ΑΤΙ αλλά θα ήταν προτιμότερο να ανοίξεις δικό σου thread από το να χαλάς το thread των άλλων.

Για ποιο θέμα συζητάμε;Για την καινούργια κάρτα γραφικών της ATI X1900GT ή για τις διαφορές ανάμεσα σε ΑΤΙ VS nVIDIA;

Link to comment
Share on other sites

Χαλασα το thread με το να ποσταρω την γνωμη μου σχετικα με την Χ1900GT ????

Αν δεν εχει σκοπο το thread τις γνωμες των μελων τοτε ποιος ο λογος υπαρξης του ?

Snips την απαντηση την εδωσα βρε πριν 2 μερες οποτε δεν εθαψα ΑΤΙ και LG μαζι :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [Σήμερα, στις 01:08]

Χαλασα το thread με το να ποσταρω την γνωμη μου σχετικα με την Χ1900GT ????

Προσπαθείς να δημιουργήσεις λανθασμένες εντυπώσεις.Aυτό έχει διαφορά από το να πεις τη γνώμη σου.

Το παρακάτω post αποτελεί ένα δείγμα των όσων έχεις πει.

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [02-05-2006 23:44]

Αρκετοι λογοι.

1) Δεν παιζεις πολλα παιχνιδια

2) Δεν τα εχεις προσεξει

3) Δεν εχεις τυχει σε τιτλο με προβλημα

4) Οι τελευταιοι Drivers εχουν μειωσει τα προβληματα σε πολλους τιτλους.

Τωρα αν προσπαθεις να αποδειξεις πως οι ΑΤΙ δεν εχουν προβληματα με παιχνιδια καλη τυχη αφου ολο το νετ εχει γεμισει με δαυτα απο το 1996 μεχρι και σημερα.

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [Σήμερα, στις 01:08]

Snips την απαντηση την εδωσα βρε πριν 2 μερες οποτε δεν εθαψα ΑΤΙ και LG μαζι :)

Ναι έχεις δίκιο, το θάψιμο έγινε με διαφορά μιας μέρας, οπότε δε λαμβάνεται ως θάψιμο αλλά ως κολακεία.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω παντα με γεγονοτα GEO πραγμα που μου επιτρεπει να "θαβω" την οποια μαρκα δεν ειναι σωστη 100% απεναντι στους αγοραστες.

Πχ η ΑΤΙ που εχει μακραν την χειροτερη συμβατοτητα με παιχνιδια, cad προγραμματα απο το 1996 εως και σημερα και αυτο το βλεπει ο καθενας με ενα απλο Googling ειναι λανθασμενη εντυπωση ?

Τωρα για την LG και παλι οταν εχω δει δεκαδες ατομα να αγοραζουν LG και να εχουν καμενα pixels απο το εργοστασιο και οταν βλεπω και αλλα ατομα οτι επρεπε να αλλαξουν πανω απο 2 LG οθονες για να βρουν καποια χωρις καμενα pixel ειναι και αυτο λανθασμενη εντυπωση ?

Οταν καποιος μιλαει με γεγονοτα πως προσπαθει να δημιουργησει λανθασμενες εντυπωσεις ?

Μηπως θελεις να πεις πως μπορει να χαλαστει καποιος με οσα λεω ασχετα με το αν εχω δικιο ?

Τεσπα μην βγαινουμε Off-Topic και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Tι λες ρε HellasVagabond?????

Τα παραλες.

Πανε η εποχες που επρεπε να αλλαζεις drivers καθε μηνα για να παιζεις παιχνιδια με ΑΤΙ. Δεν εχει φτασει την Nvidia ακομα αλλα ειναι κοντα.

Ξεχνας ομως οτι η ΑΤΙ ειναι παντα τεχνολογικα πιο μπροστα απο την Nvidia. Οι 9700-9800 παζουν ακομα ολα τα παιχνιδια. Οι 4χχχ που ειναι?????

Η καθε εταιρια εχει τα καλα και τα κακα της.

Link to comment
Share on other sites

Οι 9700-9800 κοστιζαν σημαντικα περισσοτερο απο την σειρα 4χχχ της Nvidia και η τι4600 που εχω στον server μου που ειναι ενας απλος Athlon Xp 2.7 παιζει ακομα BF2 σε Medium γραφικα.

Δεν ειπα πως τα πραγματα ειναι οπως παλια αλλα δεν μπορω να βλεπω τους κατοχους ΑΤΙ να λενε οτι δεν εχει προβληματα και οτι εχει γινει καλυτερη και απο την Nvidia στο θεμα των παιχνιδιων. Ειναι θεμα ρεαλισμου αυτο ειναι ολο.

Ουτε και θα ξεπεσω στο επιπεδο του GEO που με λεει internet troll και για το οποιο θα παραπονεθω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.