Jump to content



subzero proggie screenshots


crmaris

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Εψαχνα για RAD IDE για C++ και ειδα το Kylix 3.0, που ειναι της Borland, και υποστιριζει Delphi & C++ RAD.

Παρατηρησα πως ελεγε οτι το Kylix μπορει να κανει compile code που εχει γραφτει για Windows στο Borland Developer Suite σε Linux και τουμπαλιν (δλδ το BDS μπορει να κανει compile code που εχει γραφτει για Linux με το Kylix σε Windows)...

Το καλοκαιρακι που θα εχω πολυ ελευθερο χρονο και θα εχει κατασταλλαξει η κατασταση με το controller και το prog σου θα τα πουμε για κανενα test. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Χθες, στις 19:26]

Aρη κορυφαιος ;) Πολυ καλο βγαινει! Αντε να δουμε τι θα κανουμε. Μιλησε με τον Γιαννη στο τηλ για να δουμε τι θα κανουμε με τις επομενες εκδοσεις κοντρολερ.

Που σε ρε θηρίο γύρισες από τις διακοπές.. Έχω μιλήσει ήδη με τον Γιάννη μέσω pm.. Όποτε ετοιμάσει τον καινούριο controller(μέσα στο καλοκαίρι υπολογίζει) προσαρμόζω κατευθείαν το prog πάνω του. Το μόνο που θέλω είναι να ξέρω τι εντολές δίνεται στον atmel για κάθε λειτουργία γιατί βαριέμαι να ψάχνομαι και με την γλώσσα του cntrl :p . Χώρια που μέσω της σειριακής θα πρέπει να στέλνω assembly εντολές κατευθείαν στον atmel. Εκτός και αν παίρνει Kylix που χρησιμοποιείται σε τέτοιους επεξεργαστές από ότι είδα ( αυτό ελπίζω).

Σχετικά με το prog τώρα. Σήμερα έβαλα και ένα easter egg στο proggie. Να δω ποιος θα καταφέρει να το βρει;) .

Το όνομα επισης του prog θα αλλάξει (το subzero είναι προσωρινό) και το logo θα ξανασχεδιαστεί σε Xara και photoshop από ένα κολλητό.

126ol.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Χθες, στις 21:08]

Εψαχνα για RAD IDE για C++ και ειδα το Kylix 3.0, που ειναι της Borland, και υποστιριζει Delphi & C++ RAD.

Παρατηρησα πως ελεγε οτι το Kylix μπορει να κανει compile code που εχει γραφτει για Windows στο Borland Developer Suite σε Linux και τουμπαλιν (δλδ το BDS μπορει να κανει compile code που εχει γραφτει για Linux με το Kylix σε Windows)...

Το καλοκαιρακι που θα εχω πολυ ελευθερο χρονο και θα εχει κατασταλλαξει η κατασταση με το controller και το prog σου θα τα πουμε για κανενα test. ;)

όποτε έχεις κέφι και χρόνο να ασχοληθείς στείλε pm..

Τώρα μόλις διάβασα εδώ ότι η Kylix έχει πάψει να υποστηρίζεται από την Delphi για τα πακέρα BDS 2005,2006 οπότε χλωμό να παίξει. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

http://en.wikipedia.org/wiki/Kylix_programming_tool

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Που σε ρε θηρίο γύρισες από τις διακοπές.. Έχω μιλήσει ήδη με τον Γιάννη μέσω pm.. Όποτε ετοιμάσει τον καινούριο controller(μέσα στο καλοκαίρι υπολογίζει) προσαρμόζω κατευθείαν το prog πάνω του. Το μόνο που θέλω είναι να ξέρω τι εντολές δίνεται στον atmel για κάθε λειτουργία γιατί βαριέμαι να ψάχνομαι και με την γλώσσα του cntrl :p . Χώρια που μέσω της σειριακής θα πρέπει να στέλνω assembly εντολές κατευθείαν στον atmel. Εκτός και αν παίρνει Kylix που χρησιμοποιείται σε τέτοιους επεξεργαστές από ότι είδα ( αυτό ελπίζω).

...

Μπορεί να κάνω τώρα σύντομα κανα πρωτότυπο σε λίγες μέρες να έχουμε να παίζουμε και μέσα στο καλοκαίρι υπολογίζω να είναι διαθέσιμο στο κοινό.

Δεν χρησιμοποιώ atmel αλλά PIC της microchip.

Εσύ απο το πρόγραμμα θα μου στέλνεις χαρακτήρες, που την είδες την assembly? Μου στέλνεις πχ "t" και σου στέλνω θερμοκρασία. Μην αγχώνεσαι θα τα δούμε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

άμα είναι έτσι Γιάννη και αποφύγουμε την assembly τότε τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα.. Με τα pic και atmel θυμήθηκα τις μέρες που ασχολιόμουνα με τα δορυφορικά :)

Σχετικά με το prog τώρα σκέφτομαι να προσθέσω και την δυνατότητα να τραβάει screenshots από τον πίνακα με τις θερμοκρασίες και να τις σώζει εκεί που θέλει ο χρήστης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 06:24]

Σχετικά με το prog τώρα σκέφτομαι να προσθέσω και την δυνατότητα να τραβάει screenshots από τον πίνακα με τις θερμοκρασίες και να τις σώζει εκεί που θέλει ο χρήστης κτλ.

μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

για πειτε μια γνώμη για το όνομα που λέμε να πάρει το πρόγραμμα. Το επέλεξε ένας κολλητός ο οποίος φτάχνει και το logo. Επισήναψα μια πρόχειρη εικόνα του πως θα μοιάζει περίπου το logo. Ακούω σχόλια και απόψεις παιδιά..

post-403-1416072562,4088_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

καλά κάνετε και γράφετε comments δεν υπάρχει θέμα offence ;) . Για ρίξετε καμιά πρόταση ρε παιδιά για όνομα. To logo ήτανε εντελως προχειρο δεν θα είναι και το τελικό(αν παραμείνει αυτό το όνομα. Και αν ασχολιέται κανείς με sketchup κτλ και κάνει κανένα logo να μας δείξει ακόμη καλύτερα:T:

Στο prog σήμερα πρόσθεσα ένα κουμπί για να παίρνεται screenshots τα οποία σώζει στο φάκελο του προγράμματος αυτόματα και με ονομασία την ακριβή ώρα που τραβήχτηκαν και επίσης έβαλα ένα κουμπί με το οποίο βγαίνει ένα καινούριο παράθυρο το οποίο κάνει magnify.Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή. Έφτιαξα και το status bar. Στο τέλος όπως λέει και ο κολλητός μου θα βάλω και καμιά πασιένζα μέσα για τις δύσκολες ώρες :p

200604270140428906bv.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.