Jump to content



subzero proggie screenshots


crmaris

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από crmaris

προγραμματιστής σημαίνει να κατανοείς το πως λειτουργεί το pc. Έχω κάνει C++ και visual C++ ένα χρόνο (με τον σχεδιασμό γραφικών που είναι αρκετά δύσκολος).Για να μην το κουράζω έχω ασχοληθεί σχεδόν με όποια γλώσσα υπάρχει αλλά μέσα σε 5 μέρες δεν κατάφερα ποτέ να κάνω αυτά που ήθελα να σχεδιάσω. Αν σου φένεται πάντος εύκολη η Delphi τότε εγώ πρέπει να είμαι πολύ χαζός που με όλη την πείρα που έχω έφαγα κάποιες ώρες να κάνω αυτά που σας δείχνω..No offence man αλλά προσπαθώ να φτιάξω κάτι για όλους που ασχολούνται με το xtreme cooling και δεν μπορώ τα γιατί δεν χρησιμοποίησες C,Java κτλ. Στο prog αυτό μέσα παίζει μέχρι και assembly για να πάρω τα MHZ που τρέχει η cpu.

Όσο μπορώ και έχω χρόνο θα προσπαθήσω να το βελτιώσω και να προσθέσω και τις δυνατότητες που θέλεται.. Το βασικό μου μέλημα πάντος είναι να συνεργαστεί σωστά με τον αντίστοιχο cntrl(πράγμα που όσοι έχετε ασχοληθεί με προγραμματισμό ξέρετε πόσο δύσκολο είναι,γιατί πρέπει να ξέρεις πολύ καλά και τις εντολές που δέχεται ο επεξεργαστής του cntrl ).

Mate δεν λέω είναι δύσκολο . Και ξερω ποσό χρόνο σκέψη και τα συναφή χρειάζεται.

Όσο για το θέμα προγραμματιστής είναι απλό.

Αν σπουδάζει ο οποιοσδήποτε σε κανένα ΙΕΚ δεν πρόκριτε να μάθει προγραμματισμό αλλά C,C++ η με οποιαδήποτε γλωσσά τους μάθουν

Προγραμματιστής είναι πολύ δύσκολο να γίνει κάποιος και είναι κάτι σαν χάρισμα το να γραφείς κώδικα και όχι μερικά If η οτιδήποτε άλλο

Έχω μάθει να σέβομαι την δουλειά του άλλο και αυτά δεν τα λέω από κακία απλός έτσι είναι

Μπορώ να πω ότι δουλειά που κανείς είναι πολύ δύσκολη και δεν θέλω να σε αποθαρινο γιατί το κανείς για το καλό της κοινότητας μας.

Και όντως είναι δύσκολο να καταφέρεις να συνδέσεις Πάνο στο πρόγραμμα όλα αυτά γιατί θα μπλέξεις με assembly(γλωσσά μηχανής)και το τελευταίο που σε νοιάζει είναι τα γραφικά.

Πιστεύω ότι άμα τα καταφέρεις στον κώδικα για τις ενδείξεις να καταφέρω να σε βοηθήσω στα γραφικά και για τις γραφικές παραστάσεις που ζητάνε πολλά παιδεία

ΠΑΝΤΑ φιλικά Αλεξ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

αυτο ειναι το θεμα του ανθρωπου. στην τελικη, οπως λεει κι ο Skinny13, τι διαφορα θα ειχε αν ηταν γραμμενο στη X ή Υ ή Ζ γλωσσα, ή σε συνδιασμο αυτων;

αλλο το αεριο κι αλλο η γλωσσα. το πρωτο κανει διαφορα σε πολλα, η δευτερη οχι.

υγ: η "εξυπναδα" αναφερεται σε αυτον που την πεταξε, και ξερει πολυ καλα ποιος ειναι αυτος.

thanks αλλα δεν το ειπα για κακο.....(και θα μπορουσαμε να βοηθισουμε περισοτεροι)για το καλο ολλον μας

απλος ειναι πιο ισχηρη γλωσσα για κατι τετιο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

:OT:

Portability, speed, stability, security... αν θες προσθέτω και αλλα. ;)

σορρυ αλλα δεν εφτιαξε ουτε photoshop αλλα ουτε και κανα office,

ενα απλο προγραμμα monitoring ειναι

Στην τελικη σιγα μην καταλαβεις αν το προγραμμα (το συγκεκριμενο) ειναι σε delphi ή σε cobol...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 23:10]

δεν ξερω τι κομπρεσσορα θα βαλει ο unseen κι αν μπορει να ανοιγοκλεινει, αλλα κανενα δε νομιζω πως θα πειραζε η δυνατοτητα να σταματαει το μηχανημα οταν φτασει σε καποια θερμοκρασια, και να ανοιγει ξανα οταν περασει καποιο οριο.

Το να ανοιγοκλεινει το μοτερ ειναι αδυνατο απο οσο εχω καταλαβει μεχρι στιγμης . Ο λογος ειναι οτι θα πρεπει να υπαρξει εξισωση της χαμηλης με την υψηλη πιεση. Διαφορετικα το μοτερ κλωτσαει και 99% δε θα αναψει . Πρεπει να περασουν τουλαχιστον 5 λεπτα για να μπορεσει να ξαναναψει το μοτερ . Αν ειναι και ζορισμενο , μπορει να θελει και 20-25 λεπτα .

Εξαλλου το direct die δεν εχει capacity οπως το chiller . Αρα θα πρεπει να γινεται γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gsmaster [Σήμερα, στις 02:46]

Χαίρομαι που βλέπω κάτι να γίνεται απο πλευράς software. Φίλτατε θα συνεργαστούμε μου φαίνεται. ;)

Έχεις ΠΜ

πολύ ευχαρίστως να συνεργαστούμε για να κάνουμε κάτι ακόμη καλύτερο.. Ήδη η δουλειά πάντος που έχεις κάνει με τον controler είναι κορυφαία. Έχεις pm και σου έστειλα mail με ένα πιο καινούριο revision του προγράμματος..

Σε αυτό έφτιαξα τα sliders που ρυθμίζουνε τις θερμοκρασίες,ταχύτητες ανεμιστήρων(στα screenshots ήτανε απλός dummie) καθώς και το κουμπί για να επιστρέφουνε στις default ρυθμίσεις.Πρόσθεσα κώδικα που επιτρέπει μόνο ένα instance του προγράμματος να τρέχει, πρόσθεσα link στο thelab :D στα options κτλ.. Ουσιαστικά είναι έτοιμο μένει μόνο η σύνδεση με τον contrl για να στέλνει και να διαβάζει δεδομένα από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

και το project συνεχίζεται. Προστέθηκε serial interface για την σύνδεση με άπειρες

ρυθμίσεις .. Το usb interface είναι ψιλοχλωμό τελικά και λόγο κόστους αλλά και λογω

πολυπλοκότητας στην διασύνδεση (θέλει και drivers, compatible usb controllers με το software κτλ).

10mw.th.jpg

23qy1.th.jpg

31lv.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

προστέθηκε και graphics chart για να βλέπετε τις θερμοκρασίες από τους sensor. Με right click διαλέγεις ποιους σένσορες θες να παρακολουθείς γραφικά. Επίσης διαλέγεις την ταχύτητα που καταγράφονται οι temps.. Αυτά..

111su.th.jpg

και λίγο off topic σήμερα έκανα decompile το prog που έδινε η nventic μαζί με τα προμι για να τα ελέγχει κάποιος μέσα από τα win και μαντέψτε. Είναι φτιαγμένο και αυτό σε Delphi;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος μαν! Αν και δεν πρόκειται στο άμεσο μέλλον να ασχοληθώ με phase change συστήματα ψύξης (γιατί με το φαινόμενο θα ασχοληθώ στη σχολή), πολύ καλή η ιδέα σου, και πολύ καλή η υλοποίηση ως τώρα. Μακάρι να είχα ασχοληθεί περισσότερο με προγραμματισμό ως τώρα ώστε να βοηθήσω και εγώ, αλλά που χρόνος για διάβασμα... Keep working :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 20:37]

προστέθηκε και graphics chart για να βλέπετε τις θερμοκρασίες από τους sensor. Με right click διαλέγεις ποιους σένσορες θες να παρακολουθείς γραφικά. Επίσης διαλέγεις την ταχύτητα που καταγράφονται οι temps.. Αυτά..

θελουμε νουμερακια στους αξονες, τα οποια αλλαζουν αναλογα με την κλιμακα, οπως στο speedfan. :)

μηπως το serial interface με τις άπειρες ρυθμίσεις ειναι λιγο επικινδυνο; δε βαζεις ενα κουμπι advanced ??

Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν έβαλα νουμεράκια γιατί πιστεύω ότι δεν χρειάζονται γιατί όταν πας με το ποντίκι πάνω σε μια ένδειξη βλέπεις κατευθείαν την θερμοκρασία με ένα hint.. Anyway δεν είναι τίποτα να μπούνε πάντος.. Για το resize τώρα της κλίμακας θα δω τι μπορώ να κάνω γιατί με το component που χρησιμοποίησα είναι μπελάς. Όταν με το καλό έχει έτοιμο ο φίλος gsmaster έναν controler με την κατάλληλη θύρα για να συνδέσω το πρόγραμμά μου και το τελειώσω μπορεί να χρησιμοποιήσω τα api του speedfan και να στέλνω τα δεδομένα κατευθείαν σε αυτό γιατι δεν θέλω να βγει πολύ βαρύ το prog μου(συνέχεια προσθέτω και προσθέτω πράγματα). Το serial interface όντως παραβγήκε advance:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 22:08]

βασικά δεν έβαλα νουμεράκια γιατί πιστεύω ότι δεν χρειάζονται γιατί όταν πας με το ποντίκι πάνω σε μια ένδειξη βλέπεις κατευθείαν την θερμοκρασία με ένα hint..

και πως θα τραβαμε screenshot??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

σορρυ αλλα δεν εφτιαξε ουτε photoshop αλλα ουτε και κανα office,

ενα απλο προγραμμα monitoring ειναι

Στην τελικη σιγα μην καταλαβεις αν το προγραμμα (το συγκεκριμενο) ειναι σε delphi ή σε cobol...

ναι ρε συ αλλα οταν το τρεχεις καταναλονη μονο του ενα 5% του CPU θα σου αρεσε???

παντος βγηκε πολυ καλο

Αρχική απάντηση από crmaris

ΟΚ έβαλα και νουμεράκια :D . Αυτό με τα screenshots είχε περάσει από το μυαλό μου.

αψογος mate!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τον coder...

Μαστρο-crmaris, στο BDS δε γραφεις το κωδικα?

Το λεω γιατι τον ιδιο κωδικα μπορουμε να τον περασουμε απο το Kylix 3.0 και να τον κανουμε compile και σε Linux Platforms, τι δλδ? Εμεις στο πηγαδι κατουρησαμε? :(:(:(

Παρα πολυ καλη δουλεια παντως, συγχαρητηρια. :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.