Jump to content



subzero proggie screenshots


crmaris

Recommended Posts

Είπα να το βάλω εδώ μια και αφορά extremecooling.

Βασικά η ιδέα που είχα είναι να φτιάξω ένα prog που να συνεργάζεται με phase change controllers (πχ τον controller που έφτιαξε τελευταία το team της Θεσσαλονίκης). To prog έχει πολλή δουλειά ακόμη αλλά βρίσκεται σε καλό στάδιο. Σήμερα έκλεισα περίπου 8 ώρες συνεχόμενες στο πληκτρολόγιο:jump:

Δείτε τα screenshots και πείτε τι γνώμη σας, τι μπορούμε να προσθέσουμε κτλ.. Ενοείται ότι απαιτεί controler με σειριακή ή usb θύρα για να δουλέψει και επίσης εκεί βρίσκεται και η πιο δύσκολη δουλειά γιατί απαιτήται τρομερή συνεργασία ενός που ξέρει τον επεξεργαστή του contrl με τον προγραμματιστή του κυρίως προγράμματος(me;) )

12ac.th.jpg

21sc.th.jpg

39xe.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Το έχω στα υπόψην μου αυτό που ζητάς (αν και είναι αρκετό κοπιαστικό να γίνει). Τις temp το program θα τις παίρνει αποκλειστικά και μόνο από τoυς αισθητήρες του contl γιατί το κάθε main έχει διαφορετικό ολοκληρωμένο που μετράει τις θερμοκρασίες (και δεν είναι και ακριβής κιόλας)..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

sorry το ξέχασα.. Delphi.

Βασικά θέλω να μου πείτε τι θα θέλατε από ένα τέτοιο prog. Και αν μπορώ να το προσθέσω.

Γιατί δεν το έκανες σε C η C++????

Πιστεύω θα ήταν καλύτερο αλλά θα σε παίδευε με το γραφικό περιβάλλον.. δεν είναι σαν την delfi έτυμα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ιδεες εχουμε, εσυ μπορεις/εχεις ορεξη/χρονο να φτιαξεις; :)

αντιγραφη απο τις λειτουργιες του crystalfontz 633: γραφημα με ακριβεια οση σηκωνει ο αισθητηρας, zoom in-out στις θερμοκρασιες, αυτοματη ρυθμιση ανεμιστηρων (αρχειο ini στην πρωτη εκδοση, με γραφικο τροπο στην επομενη) και συσχετιση με οποιο αισθητηρα θελεις, log σε csv για να μπορεσει να επεξεργαστει και να περασει σε excel.

δεν ξερω τι κομπρεσσορα θα βαλει ο unseen κι αν μπορει να ανοιγοκλεινει, αλλα κανενα δε νομιζω πως θα πειραζε η δυνατοτητα να σταματαει το μηχανημα οταν φτασει σε καποια θερμοκρασια, και να ανοιγει ξανα οταν περασει καποιο οριο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

E σε ότι μπορεί ο καθένας το γραφει, τι να κάνουμε τώρα.... :flower:

Σιγά μη κάτσει το παλικάρι να μάθει C/C++ στα καλά καθούμενα... :flower:

Δεν είναι δύσκολο ρε συ..

’μα έχεις σπουδάσει προγραμματιστής είσαι ανεξάρτητος εργαλείων

Μέσα σε 5 μέρες μαθαίνεις οιαδήποτε γλωσσά.

Αυτό σημαίνει προγραμματιστής και όχι ξερώ C/C++/JAVA ktl ktl

Link to comment
Share on other sites

sorry για το OT αλλα δεν πατε καλα ορισμενοι

απαξ και δουλευει ενα προγραμμα τι σας ενδιαφερει σε ποια γλωσσα ειναι γραμμενο???

crmaris: Ωραιος! Αυτα με τα γραφικα αν μπορουσες να προσθεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

sorry για το OT αλλα δεν πατε καλα ορισμενοι

απαξ και δουλευει ενα προγραμμα τι σας ενδιαφερει σε ποια γλωσσα ειναι γραμμενο???

crmaris: Ωραιος! Αυτα με τα γραφικα αν μπορουσες να προσθεσεις...

:OT:

Portability, speed, stability, security... αν θες προσθέτω και αλλα. ;)

Btw, crmaris, δεν έπρεπε να κανεις τέτοια ερώτηση εδώ... θα σε λιώσουν στο coding. :hehe:

Ξεχνα σούβλες και γλέντια... :hehe:

<edit>

Το σχόλιο για το αν πάμε καλά το κάνω γαργάρα γιατί με βλέπω banned πάλι...

</edit>

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13 [Σήμερα, στις 00:09]

απαξ και δουλευει ενα προγραμμα τι σας ενδιαφερει σε ποια γλωσσα ειναι γραμμενο???

γιατι ετσι δινεις στον ευατο σου την ευκαιρια να πεταξεις την εξυπναδα σου, που αλλιως δεν προκειται να ειχες.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 23:16]

Δεν είναι δύσκολο ρε συ..

’μα έχεις σπουδάσει προγραμματιστής είσαι ανεξάρτητος εργαλείων

Μέσα σε 5 μέρες μαθαίνεις οιαδήποτε γλωσσά.

Αυτό σημαίνει προγραμματιστής και όχι ξερώ C/C++/JAVA ktl ktl

προγραμματιστής σημαίνει να κατανοείς το πως λειτουργεί το pc. Έχω κάνει C++ και visual C++ ένα χρόνο (με τον σχεδιασμό γραφικών που είναι αρκετά δύσκολος).Για να μην το κουράζω έχω ασχοληθεί σχεδόν με όποια γλώσσα υπάρχει αλλά μέσα σε 5 μέρες δεν κατάφερα ποτέ να κάνω αυτά που ήθελα να σχεδιάσω. Αν σου φένεται πάντος εύκολη η Delphi τότε εγώ πρέπει να είμαι πολύ χαζός που με όλη την πείρα που έχω έφαγα κάποιες ώρες να κάνω αυτά που σας δείχνω..No offence man αλλά προσπαθώ να φτιάξω κάτι για όλους που ασχολούνται με το xtreme cooling και δεν μπορώ τα γιατί δεν χρησιμοποίησες C,Java κτλ. Στο prog αυτό μέσα παίζει μέχρι και assembly για να πάρω τα MHZ που τρέχει η cpu.

Όσο μπορώ και έχω χρόνο θα προσπαθήσω να το βελτιώσω και να προσθέσω και τις δυνατότητες που θέλεται.. Το βασικό μου μέλημα πάντος είναι να συνεργαστεί σωστά με τον αντίστοιχο cntrl(πράγμα που όσοι έχετε ασχοληθεί με προγραμματισμό ξέρετε πόσο δύσκολο είναι,γιατί πρέπει να ξέρεις πολύ καλά και τις εντολές που δέχεται ο επεξεργαστής του cntrl ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αφορμή για φιγούρα...

Πχ. αν ο unseen έκανε παρουσίαση ένα phase change σύστημα και ξεχνούσε να αναφέρει τι gas χρησιμοποιεί, εσύ δεν θα τον ρωτούσες?

δηλαδή τι πάει να πει αυτό? Πως πέταξες εξυπνάδα?

Το ίδιο πράγμα είναι και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 00:25]

Το βασικό μου μέλημα πάντος είναι να συνεργαστεί σωστά με τον αντίστοιχο cntrl

αυτο ειναι το θεμα του ανθρωπου. στην τελικη, οπως λεει κι ο Skinny13, τι διαφορα θα ειχε αν ηταν γραμμενο στη X ή Υ ή Ζ γλωσσα, ή σε συνδιασμο αυτων;

αλλο το αεριο κι αλλο η γλωσσα. το πρωτο κανει διαφορα σε πολλα, η δευτερη οχι.

υγ: η "εξυπναδα" αναφερεται σε αυτον που την πεταξε, και ξερει πολυ καλα ποιος ειναι αυτος.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα εδώ παιδιά δεν είναι να παρεξηγηθούμε και ούτε με πειράζει να με ρωτάτε τι έκανα και πως. Το ζητούμενο είναι να καταφέρω να το κάνω το πρόγραμμα να δουλέψει όπως θέλω . Δυο τρεις μέρες είχα και εγώ ελεύθερες από δουλειά, πανεπιστημίο κτλ και είπα να βάλω μπροστά κάτι που θα χρησιμεύσει πιστεύω. Αν υπάρξει θετική ανταπόκριση θα το συνεχίσω ειδάλως δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα τι σημασία έχει η γλώσσα, και δεν τον προτρέπω να αλλάξει, μη παρεξηγηθώ...

Προσωπικά ρώτησα γιατί θα μου άρεσε το καλοκαίρι να τον βοηθούσα καθώς ο προγραμματισμός είναι ο μονος τρόπος να προσφέρω κάτι στο site αφού δεν είμαι γνωστός ούτε για τα clockia μου ούτε για τα benchmarks μου. :hehe:

Δυστυχώς δε ξέρω Delphi οποτε no party...

Πάντως crmaris σε στηρίζουμε και καλά κουράγια.:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.