Jump to content



Πόσο παραπάνω κοστίζει η φορητότητα;


tristeno1416003162

Recommended Posts

Ok. Για πες μου τότε

πως θα μπορώ με το recorder να δουλεύω καθημερινά στην διαδρομή προς και από την δουλειά που για εμένα είναι 2 ώρες τουλάχιστον χαμένος χρόνος

για το αισθητά δυνατότερο τα είπαμε- δίνεις 30% παραπάνω και έχεις ίδιες επιδόσεις ή αντίστροφα τα ίδια και έχεις 30% χειρότερες επιδόσεις

Με την λογική σου και με το κινητό τηλέφωνο δεν έχεις αυτονομία γιατί μετά από 3 μέρες πρέπει να το φορτίσεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Στο τρένο (δεν μιλάμε για μετρό βέβαια). Υπάρχουν και άλλοι που μπορεί να θέλουν δουλεύουν στο μπαλκόνι ή να θέλουν να τελειώσουν μια δουλειά που θέλει 5 ώρες κατά την διάρκεια που βρίσκονται κάπου αλλού. Που διαφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=380351#post380351

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=380566#post380566

άρα μετά από 12 σελίδες έρχεσαι στα λόγια μου.

Το laptop είναι μια χαρά για μετακινήσεις κλπ. και χρήση "laptop", το pc είναι μια χαρά για το σπίτι.

Με τις τιμές που έχουν τα pc σήμερα, μπορείς να έχεις και τα 2, ένα φτηνό laptop για το δρόμο και ένα pc για το σπίτι (γιατί μη μου πεις ότι στο τραίνο τρέχεις 3dstudio max στο laptop).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=380351#post380351

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=380566#post380566

άρα μετά από 12 σελίδες έρχεσαι στα λόγια μου.

Το laptop είναι μια χαρά για μετακινήσεις κλπ. και χρήση "laptop", το pc είναι μια χαρά για το σπίτι.

Με τις τιμές που έχουν τα pc σήμερα, μπορείς να έχεις και τα 2, ένα φτηνό laptop για το δρόμο και ένα pc για το σπίτι (γιατί μη μου πεις ότι στο τραίνο τρέχεις 3dstudio max στο laptop).

να συμπληρωσω το sotiri (αν και δεν καταλαβα απο ποια μερια το λεει) οτι πανω κατω αυτο λεμε...."με τις τιμες που εχουν τα pc σημερα"....

Ενα pc απο παλια εκανε 300-500χιλιαδες δραχμες...περιπου 1000-1500€ και τα λαπτοπ τοτε ηταν ακριβοτερα και αρκετα υποδεεστερα...

Πλεον τα λαπτοπ εχουν την ιδια τιμη περιπου και ελαχιστα χειροτερες επιδοσεις...(για default καταστασεις..)

Και φανταζομαι θα μπορεις να τεξεις 3δstudio σε core duo 2γιγα μνημη και σκληρο @7200rpm...

Το οτι θα τρεξει καλυτερα σε ενα οπτερον 165@2900 με 2 γιγα μνημη @270 και δυο raptores σε raid δεν το αμφισβητω...(η σε αντιστοιχο pentium)

-να προσθεσω οτι αν εισαι επαγγελματιας και δουλευεις αποκλειστικα 3dstudio για να ζησεις το λαπτοπ δεν θα σε καλυψει αλλα για περιστασιακη χρηση ειναι μια χαρα-

Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμές που έχουν τα pc σήμερα, μπορείς να έχεις και τα 2, ένα φτηνό laptop για το δρόμο και ένα pc για το σπίτι (γιατί μη μου πεις ότι στο τραίνο τρέχεις 3dstudio max στο laptop).

Η λύση φθηνό laptop + ένα οποιοδήποτε pc κοστίζει

500 (το φθηνότερο laptop) + οποιοδήποτε pc

Η λύση του καλύτερου αντίστοιχου laptop κοστίζει όσο

οποιοδήποτε pc + 30% (σε αυτό το συμπέρασμα καταλήξαμε)

Οπότε θέλεις pc που να κοστίζει από 1500 και πάνω για να εφαρμόσεις την πρότασή σου και πληρώνεις από την πρώτη ώρα "κερατιάτικα" στην ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και στο ακριβό αναβαθμίσιμο pc.

Το laptop αν θέλεις να το αναβαθμίσεις απλά το πουλάς (έχουν μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία) και παίρνεις κάτι καλύτερο.

Το ίδιο θα έκανα και στο pc (ψευδαίσθηση του ότι πληρώνεις λίγα για αναβάθμιση ενώ το μόνο που κάνεις ουσιαστικά είναι να τα πληρώνεις σε δόσεις - cpu, vga άντε μετά και δίσκο και πάει λέγοντας)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [28-04-2006 17:35]

ΟΠΑΑΑΑΑ.............2 x 1024MB μνήμες στο φορητό, "καίνε" πάνω από 40W.........Βάλε και το επεξεργαστή καμμιά 40W ακόμα..........Τώρα: οθόνη, μητρική, κάρτα γραφικών, κτλ. ΠΩΣ γίνεται να "καίνε" ΜΟΝΟ 10W ΟΛΑ αυτά μαζί........Μου φαίνεται ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει λίγο....... ;)

ΜΗΠΩΣ μιλάς για Laptop με Centrino ένα core, 256άρα μνήμη κάρτα γραφικών SIS PCI και 15άρα οθόνη?......... :)

Νομίζω ότι ξεκαθαρίσαμε και το θέμα της συνολικής κατανάλωσης, εκτός και αν ο φίλτατος anand είναι και αυτός αναξιόπιστος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ψευδαισθηση οτι αν πουλησεις στην σωστη στιγμη δεν χανεις πολλα σε ενα desktop pc.Ενα λαπτοπ ομως δεν το αγοραζεις με γνωμονα να το πολυας και να το αγοραζεις καθε 3/6/9μηνο.Στους desktop δεν ισχυει αυτο.Η αναβαθμιση ειναι παντα στο μυαλο των περισσοτερων.

Ασε που απατασαι σχετικα με την μεταπωλητικη αξια των φορητων.Εχουν ξαναγραφτει ομως αυτα σε αυτο το thread και δεν νομιζω να αλλαξεις την αποψη σου για οποιοδηποτε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να αποφύγω την συζήτηση για μεταπωλητικές αξίες κτλ γιατί ο καθένας θα λέει του κεφαλιού του και θα υποστηρίζει ότι θέλει χωρίς να μπορεί να το αποδείξει (είμαι ανοιχτός σε κάθε άποψη αρκεί να είναι έστω και κατά κάποιο τρόπο τεκμηριωμένη και όχι του στυλ "εγώ κτλ")

Τουλάχιστον όμως ξεκαθάρισαν ορισμένα πράγματα

1) Η κατανάλωση (δεν νομίζω κανένας να αμφιβάλει πια)

2) Η διαφορά κόστους απόκτησης ισοδύναμου συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

tristeno, η αναβαθμισιμότητα είναι 1 θέμα. ok, πες ότι το πουλάς.

η επεκτασιμότητα είναι ένα άλλο.

πώς θα βάλεις π.χ. 1,5 terra δίσκους που έχω στο laptop?

ή θα πάρεις ένα NAS storage (άρα σκας κερατιάτικα),

ή θα στήσεις ένα pc-άκι να σου κάνει αυτή τη δουλειά (guess what? : κερατιάτικα, και στη ΔΕΗ).

και οι δίσκοι είναι 1 θέμα.

Κάρτα ήχου πώς θα βάλεις στο laptop? (μη μου πεις για usb, κουνάς το ποντίκι και το sampling από 44.100 πάει 9600). Η καλύτερη που υπάρχει είναι η audiophile της m-audio, σε firewire. Αν θες κάτι παραπάνω τι κάνεις?

Κάρτα τηλεόρασης? Δορυφορική κάρτα? (π.χ. skystar). Raid?

Σειριακή θύρα? (χρειάζεται σε διάφορα).

Πες ότι θες το pc να το βουλώσει εντελώς, αλλά νά ναι και γρήγορο.

Την υδρόψυξη πώς θα την στήσεις στο laptop? Πάντα θα έχεις τον εκνευριστικό ανεμιστήρα να ακούγεται, ακόμη και στα 800 MHz.

Οπότε ξαναγυρνάμε σε αυτά που λέμε, αν θες ένα pc-άκι να κάνεις τη δουλειά σου, καλό το laptop, και πολύ βολικό.

Αν θες κάτι παραπάνω, μάλλον δεν σε καλύπτει.

Η δικιά μου αίσθηση, που έχω και laptop, και desktop, και μάλιστα το laptop να βγάζει spi 1M @ 36sec και το desktop ~50sec, είναι ότι το desktop είναι σαφώς πιο γρήγορο μηχάνημα. Μόνο τους δίσκους να βάλεις και τα dvd recorder, τέλος. (να σου θυμίσω ότι τα λαπτοποειδή dvd-rec διαβάζουν cd μέχρι 24πλή, δηλαδή ταχύτητα ~6+ χρόνια πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Και η μεταφερσιμότητα είναι ένα 3.

Αλλά εξαρχής είπαμε να συγκρίνουμε τις δυο προτάσεις σε κοινό τόπο (με παρόμοιες προδιαγραφές)

Δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να κάνουμε συγκρίσεις σε τομείς που είναι και θα είναι εντελώς ασύμβατοι μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 21:32]

Νομίζω ότι ξεκαθαρίσαμε και το θέμα της συνολικής κατανάλωσης, εκτός και αν ο φίλτατος anand είναι και αυτός αναξιόπιστος.

Δε θα το συνεχίσω αυτό γιατί θα προδοθώ ως προς το project που ετοιμάζω γι'αυτό και βλέπεις να σε αποφεύγω........Πίστεψέ με όμως ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως λέγοντε....... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να κάνουμε συγκρίσεις σε τομείς που είναι και θα είναι εντελώς ασύμβατοι μεταξύ τους.

Ακριβώς για αυτό το λόγο, η σύγκριση δεν υφίσταται. Δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση, μιλάμε για 2 ξεχωριστά είδη. Το ότι μπορείς να κάνεις το 99% των λειτουργιών και με τα 2, δε σημαίνει ότι είναι συγκρίσιμα, μπορεί το άλλο 1% να είναι σημαντικό. Και με τα πιθήκια έχουμε το 99% του dna ίδιο αλλά δεν είμαστε πιθήκια. Εμένα πάντως αυτή την αίσθηση μου δίνεις, ότι προσπαθείς να συγκρίνεις 2 ανόμοια είδη, σε κάποια στενά όρια που τους βάζεις. Συμπεράσματα όμως δεν μπορούν να βγουν έτσι, τουλάχιστον που να είναι κοινά αποδεκτά από όλους, θα είναι αποδεκτά μόνο από εσένα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί θες να μοιράζεσαι τα συμπεράσματα που αφορούν τον εαυτό σου σε ένα forum που το διαβάζουν κι άλλοι εκτός από εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

tristeno, η αναβαθμισιμότητα είναι 1 θέμα. ok, πες ότι το πουλάς.

η επεκτασιμότητα είναι ένα άλλο.

πώς θα βάλεις π.χ. 1,5 terra δίσκους που έχω στο laptop?

ή θα πάρεις ένα NAS storage (άρα σκας κερατιάτικα),

ή θα στήσεις ένα pc-άκι να σου κάνει αυτή τη δουλειά (guess what? : κερατιάτικα, και στη ΔΕΗ).

και οι δίσκοι είναι 1 θέμα.

Κάρτα ήχου πώς θα βάλεις στο laptop? (μη μου πεις για usb, κουνάς το ποντίκι και το sampling από 44.100 πάει 9600). Η καλύτερη που υπάρχει είναι η audiophile της m-audio, σε firewire. Αν θες κάτι παραπάνω τι κάνεις?

Κάρτα τηλεόρασης? Δορυφορική κάρτα? (π.χ. skystar). Raid?

Σειριακή θύρα? (χρειάζεται σε διάφορα).

Πες ότι θες το pc να το βουλώσει εντελώς, αλλά νά ναι και γρήγορο.

Την υδρόψυξη πώς θα την στήσεις στο laptop? Πάντα θα έχεις τον εκνευριστικό ανεμιστήρα να ακούγεται, ακόμη και στα 800 MHz.

Οπότε ξαναγυρνάμε σε αυτά που λέμε, αν θες ένα pc-άκι να κάνεις τη δουλειά σου, καλό το laptop, και πολύ βολικό.

Αν θες κάτι παραπάνω, μάλλον δεν σε καλύπτει.

Η δικιά μου αίσθηση, που έχω και laptop, και desktop, και μάλιστα το laptop να βγάζει spi 1M @ 36sec και το desktop ~50sec, είναι ότι το desktop είναι σαφώς πιο γρήγορο μηχάνημα. Μόνο τους δίσκους να βάλεις και τα dvd recorder, τέλος. (να σου θυμίσω ότι τα λαπτοποειδή dvd-rec διαβάζουν cd μέχρι 24πλή, δηλαδή ταχύτητα ~6+ χρόνια πίσω).

να πω κατι τελευταιο -μαλλον μιας και δεν βγαζει πουθενα το ολο θεμα-...

στα λεγομενα του sotiris..

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω τοσες απαιτησεις απο ενα λαπτοπ αλλα ουτε και απο το σταθερο αλλα ας τα δουμε ενα ενα...

λες .."πώς θα βάλεις π.χ. 1,5 terra δίσκους που έχω στο laptop?

ή θα πάρεις ένα NAS storage (άρα σκας κερατιάτικα),"

να υποθεσω το 1,5 terra δισκους ηταν απο μια super προσφορα ενος pc-ιου που εκανε 399€ με ολα τα συμπρακαλα που βγαζει το e-shop -πλαισιο για ενα φτηνο pc ..και δεν εδωσες....στην καλυτερη 320gbχ5 =550€ μονο για δισκους...(υπεθεσα οτι θα επαιρνες 320gb seagate 7200.10 που εχουν χαμηλο γβ/€...αν βαλουμε πιο μικρους ανεβαινει το κοστος).

Εσκασες και εσυ το κατιτις δλδ για να κανεις την δουλεια σου!

Για καρτα ηχου υπαρχουν σε pcmcia ...(δεν ξερουν αν ανταποκρινονται στις προσδοκιες σου...μιας και δεν ασχοληθηκα ποτε με το συγκεκριμενο θεμα...παντα Onboard)

Το ιδιο και για tv-satellite ....αν και νομιζω πρεπει να βγαινουν και σε firewire/usb..

(επισης δεν ασχοληθηκα με το θεμα)

Οσο για το ανεμηστηρακι......ενταξει θα πρεπει να ζησεις με το θορυβο καθε φορα που θα ανεβαινει μια συγκεκριμενη θερμοκρασια...(σε μενα 60 νομιζω)...

(θα σκασεις το κατιτις σου ομως -καμμια 150αρα το λιγοτερο- και για νερακι...

Ισως να μην χρειαστει το αλλωθι της καταναλωσης για το ποιο ειναι και φτηνοτερο!

(το οποιο αναφρθηκε επειδη με αυτο κλεινει περισσοτερο η ψαλιδα μεταξυ "ακριβου" λαπτοπ και "φτηνου" desktop οχι για να αποκτησουμε οικολογικη συνειδηση.)

Αρχική απάντηση από hipro5

Δε θα το συνεχίσω αυτό γιατί θα προδοθώ ως προς το project που ετοιμάζω γι'αυτό και βλέπεις να σε αποφεύγω........Πίστεψέ με όμως ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως λέγοντε....... :)

Να προδωθεις για project που ετοιμαζεις???:hmm: ....

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίσεις μπορείς να κάνεις μεταξύ οτιδήποτε όταν θέτεις συγκεκριμένες κοινές παραμέτρους (ποιός σε εμποδίζει να συγκρίνεις το βάρος του ανθρώπου σε σχέση με τον πίθηκο?). Η σημασία που θα αποδώσεις στην σύγκριση είναι άλλο θέμα γι αυτό και αφήσαμε κατά μέρος τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (το 1% που λες, επεκτασιμότητα από την μια, μεταφερσιμότητα και αυτονομία από την άλλη).

Δεν κατάλαβα ποιό συμπέρασμα αφορά εμένα προσωπικά γιατί από ότι κατάλαβα για υπολογιστές μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.