Jump to content



Πόσο παραπάνω κοστίζει η φορητότητα;


tristeno1416003162

Recommended Posts

Επειδή η εποχή που τα φορητά ήταν φανερά υποδεέστερα των επιτραπέζιων συστημάτων έχει περάσει, η αγορά φορητού για αντικατάσταση επιτραπέζιων συστημάτων γίνεται αρκετά δελεαστική.

Για να δούμε πόσο παραπάνω υπολογίζετε ότι στοιχίζει η φορητότητα; (το κέρδος στην κατανάλωση ρεύματος σε σχέση με επιτραπέζιο σύστημα είναι 100-300 έτος)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Εδώ είναι το λάθος σου.

Ξεκινάς με την παραδοχή ότι κοστίζει "πολλά λεφτά".

Πρέπει να το αποδείξεις κιόλας.

Έβαλα έναν παράγοντα για υπολογισμό που πολλοί τον αγνοούν (κατανάλωση). Τα υπόλοιπα υπέρ δεν τα ανέφερα γιατί δεν παίζουν άμεσο ρόλο στην διαμόρφωση του κόστους αν και κάποιος μπορεί να τα ποσοτικοποιήσει και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Tα 100ε τον χρονο θα σε σωσουν δηλαδη αν αγορασεις λαπτοπ των 2000+ ευρω?

Το οτι ειναι ευπαθη δεν μετραει?Το οτι ειναι μη αναβαθμισιμα και χανουν πολυ γρηγορα την αξια τους?

Για να μην παρεξηγηθω,δεν λεω οτι δεν ειναι τεχνολογικα μπροστα συγκριτικα με παλιοτερα λαπτοπ...

Ασε που εγω προσωπικα σε καμμια περιπτωση δεν μπορω να παιξω πχ doom/quake/oblivion σε φορητο.Κανα ποδοσφαιρακι το πολυ και σιγουρα ταινιουλες και μουσικη για τα ταξιδια εκτος εδρας...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Σωτήρη , μόνο αν το προορίζεις για χρήση φορητού αξίζει

Αλλιώς την οικονομία που θα κάνεις στην ΔΕΗ (η οποία είναι όντως μεγάλη) αντισταθμίζεται από τα παραπάνω χρήματα που θα δώσεις για να πάρεις εξωτερικό σκληρό , εξωτερική κάρτα ήχου (σε περίπτωση που θέλεις 5.1/7.1 ήχο) και ότι άλλο πιθανώς να θελήσεις

’σε που πιθανή βλάβη του συστήματος προυποθέτει την επιστροφή όλου του μηχανήματος για έλεγχο/αντικατάσταση , και μην ξεχνάμε και τον παράγοντα αναβάθμιση

Έτσι την πάτησα εγώ , που λόγω προβλήματος μητρικής αναγκάστηκα να μείνω χωρίς φορητό (ήταν εκτός εγγύησης) και ξαναγύρισα σε desktop . Πάντως 2,5 χρόνια ζωής τα έβγαλε , χωρίς απαιτητικές εφαρμογές να τρέχουν όμως

Σε περίπτωση που ξανακαταφύγω στη λύση του φορητού στο μέλλον , θα καταφύγω στην πιο φορητή λύση (αυτή είναι και στην τελική που κοστίζει παραπάνω)

Δηλαδή 12"< οθόνη και χωρίς πολλά ενεργοβόρα συστήματα όπως κάρτα γραφικών κτλ

Όσων αφορά τους άλλου φορητούς που έρχονται με raid , SLI κτλ. πιστεύω πως απευθύνονται σε αυτούς που για τον ένα ή άλλο λόγο θέλουν μεν desktop αλλά μετακινούνται συχνά (πχ φοιτητές) και θέλουν το pc πάντα μαζί τους

Link to comment
Share on other sites

To desktop θα είναι πάντα μπροστά σε θέμα επιδόσεων.

Από την άλλη, το όποιο κέρδος από το κόστος χρήσης του laptop για μένα αντισταθμίζεται από το ρίσκο.

Ότι και αν χαλάσει στο desktop, το ξεβιδώνεις και το αλλάζεις. Αν πάθει κάτι το laptop, την έκατσες. Και στην εγγύηση να είναι (άντε 3 χρόνια??) για υπολόγισε πόσες μέρες/βδομάδες δεν έχεις το εργαλείο της δουλειάς σου.

Τα laptops είναι χρήσιμα μόνο όταν κάνεις δουλειά εκτός γραφείου κλπ. Στο γραφείο πάνω, desktop και μόνο desktop.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις laptop των 2000+ θα θέλεις και desktop που θα καίει 300/έτος για να έχεις παρόμοιες επιδόσεις.

Γιατί νομίζεις ότι τα laptop χάνουν πιο γρήγορα την αξία τους? Το αντίθετο βλέπω.

Προσωπικά έχεις ξοδέψει ήδη πολύ περισσότερα από την στιγμή που έχεις και επιτραπέζιο και laptop

Link to comment
Share on other sites

Στο desktop μπορεις να κανεις επιλεκτικη αναβαθμιση στο κομματι που θεωρεις οτι αρχιζει και γινεται παρωχυμενο πουλωντας αν θες και το παλιο που ειχες.Στον φορητο δεν μπορεις να το κανεις αυτο.

Πες μας ομως και την αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 13:30]

Στο desktop μπορεις να κανεις επιλεκτικη αναβαθμιση στο κομματι που θεωρεις οτι αρχιζει και γινεται παρωχυμενο πουλωντας αν θες και το παλιο που ειχες.Στον φορητο δεν μπορεις να το κανεις αυτο.

Πες μας ομως και την αποψη σου.

Το πουλάς και παίρνεις καινούργιο χωρίς να έχεις χάσει το μέρος της αξίας που έχασες από το επιτραπέζιο.

Αν έχεις κινητό τηλέφωνο μπορείς να καταλάβεις την άποψή μου.

Στο λογιστικό μέρος τώρα.

Η διαφορά σε ισοδύναμα συστήματα είναι της τάξης του 30%. Σε 2-3 χρόνια έχει εξανεμιστεί ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ με την διαφορά στην κατανάλωση.

Μετά από 2 χρόνια δεν το συζητώ καν με βάση την μεταπωλητική αξία των desktop.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχεις χασει μερος της αξιας?Μου το εξηγεις αυτο?Εγω βλεπω περσινα λαπτοπ που τοτε ειχαν πχ 1400ε να εχουν τωρα καινουργια 1000ε.Ποσο θα το πουλαγε καποιος το παλιο?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα για την εταιρία ένα μηχανάκι φορητό 2100Ε πριν τις γιορτές (Xmas) και τώρα έχει ~1400Ε υπολογίζοντας και την "έκπτωση" που επιδέχεται λόγω χρήσης....

άστο, καλύτερα να έκαιγαν 2χDesktop μικρά μην πω παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

εγώ πήρα για την εταιρία ένα μηχανάκι φορητό 2100Ε πριν τις γιορτές (Xmas) και τώρα έχει ~1400Ε υπολογίζοντας και την "έκπτωση" που επιδέχεται λόγω χρήσης....

άστο, καλύτερα να έκαιγαν 2χDesktop μικρά μην πω παραπάνω....

Ποιο αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Κάπου κάνεις λάθος στις πράξεις.

Δεν νομιζω οτι κανω λαθος.

Σε ενα ακριβο desktop δεν θα αλλαξεις τοσο ευκολα κουτι,οθονη,καρτες ηχου,πληκτρολογια,ποντικια δισκους κτλ.

Αυτο που μενει πισω ειναι επεξεργαστης,μνημη,vga τα οποια οπως σου ειπα μπορεις να τα αλλαξεις λιγο πριν αισθανθεις οτι θα χασουν πολυ την αξια τους.Ο ιδιος ειπες οτι το λαπτοπ θα το πουλησεις ολοκληρο.Εδω ειναι η διαφορα.

Ασε που μου συγκρινες ενα hiend destop της ταξης των 2000ε ενω κατι αντιστοιχο σε λαπτοπ θα εχει πολυ πολυ πολυ παραπανω.Εσυ ποιο λες να χασει την αξια του πιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.