Jump to content



Πόσο παραπάνω κοστίζει η φορητότητα;


tristeno1416003162

Recommended Posts

Μπορείς να αλλάξεις και στο laptop όσα ανέφερες (ακόμα και VGA πια) αν και δεν υπάρχει λόγος επαναλαμβάνω καθώς μπορείς να το πουλήσεις καλύτερα από ότι ένα αντίστοιχης ηλικίας desktop.

Πολύ απλά τώρα. Σου δίνω ένα mid/high end laptop (κοίτα τα Dell XPS πχ) με T2400, 7900 256, WUXGA οθόνη και θέλω να μου δώσεις μια τιμή για κάτι ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ επιδόσεων σε desktop.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Αυτο το παιχνιδι θα παιξουμε?Πες εσυ ποσο κανει ,συγκρινε τα και πες μας την αποψη σου.

Eπισης, κανε το ιδιο και στον εξοπλισμο λαπτοπ αξιας 1000 και 1500ε με αντιστοιχα desktop.

Ειμαι αλεργικος στην μαιευτικη :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Ασε που μου συγκρινες ενα hiend destop της ταξης των 2000ε ενω κατι αντιστοιχο σε λαπτοπ θα εχει πολυ πολυ πολυ παραπανω.Εσυ ποιο λες να χασει την αξια του πιο γρηγορα?

οχι και πολυ παραπανω...

το δελλ Μ1710 φαινεται παρα πολυ καλο με 17αρα wide, 7900Gs (δεν αναφερω την 7900gt με τα 512) kai conroe!Kαι ολα αυτα με 2100€??

Να δεχθω οτι εισαι φανατικος gamer και δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια στο φορητο-βασικα δεν το καταλαβαινω αλλα οκ- αλλα την φορητοτητα δεν θα την εχεις ποτε στο desktop!H οποια για μενα αρχιζει να μετραει ταμαλα πλεον....Ανα πασα στιγμη κατεβαζεις την οθονη στην τσαντουλα και οπου σε βγαλει ο δρομος...

Καλο ειναι να εχεις και τα δυο βεβαια...αλλα για φοιτητη σε απομακρυσμενη ζωνη ενα λαπτοπακι αν ξερει να το χειριστει ειναι οτι πρεπει...

Link to comment
Share on other sites

εννοεί άβολο keyboard

[καφρος]άχρηστο για μπουνιές και κακό felling στο touch....

υπάρχει άλλο συναίσθημα όταν έχεις ασύρματο ποντίκι/keyb και το σπας ανα πάσα στιγμή

χωρίς να σε νοιάζει τι θα πάρει μαζί του [/κάφρος]

acer 9504 ή 9502 δεν θυμάμαι ακριβώς

full παπάτζα ninja με voip/tuner τα πάντα αλλά αργό του θανατά μάλλον λόγω δίσκου

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάς για φορητό τότε αλλού το πας...

αν φορητότητα εννοείς 2 κούτες περιφερειακά και στη μέση ένα pc αναδιπλούμενο

νομίζω βέβαια δεν είμαι και σίγουρος.

επίσης αναφέρεσαι σε Desknote η φορητούς original?

αναβαθμίζονται vga σε φορητούς?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τα laptops καίνε λιγότερο.

Και τι θα κάνεις? Θα μείνεις με έναν σκληρό? (και αυτόν πιο αργό από έναν του desktop, αυτός είναι ένας κύριος λόγος που τα laptops μένουν πίσω σε επιδόσεις).

Όχι, θα αναγκαστείς να πάρεις εξωτερικούς. Ή εσωτερικούς σε εξωτερικά κουτιά. Αυτά δεν καίνε ρεύμα? Ή θα τους ανοιγοκλείνεις?

Και η RAM? τώρα τα 2GB γίνονται το standard. Πόσα έχει το φορητό? 1GB? Πόσο κοστίζει η αναβάθμιση? Και νομίζεις οτι μετά από 2 χρόνια τα παιχνίδια θα παίζουν το ίδιο καλά στην 7900GS?

Η Οθόνη. 17'άρα? Κι αν θες μεγαλύτερη κάποια στιγμή? Θα αγοράσεις extra και θα τη βάλεις στο secondary VGA-out? Και πες σου χαλάει η οθόνη του laptop. Ποιά εγγύηση σου την καλύπτει. Και πόσα πληρώνεις για να τη φτιάξεις?

Το RAID το ξεχνάμε. Εκτός και αν το φορητό έχει 2 σκληρούς. Αλλά πόσο κοστίζει ένα φορητό με 2 σκληρούς?

Και αμα σου χτυπήσει η μητρική? θές τουλάχιστον 500 για να τη φτιάξεις. Και να μη χαλάσει η μητρική. Αμα χαλάσει η κάρτα ήχου ή δικτύου? Εκεί πέφτει γέλιο... Ότι συσκευή θες θα είναι εξωτρική. TV-Tuner, USB-Hub, DVB.... Να δω που θα μπουν όλα αυτά.

Στο desktop αυτή τη στιγμή έχω 6 δίσκους, 2 opticals, 2 εκτυπωτές, web camera, Gamepad, tv-tuner (hardware MPG2), DVB (hardware κι αυτή).

Για πείτε που θα τα βάλω όλα αυτά?

Και μη μου πείτει ότι κάποιος θα δώσεις 3 χιλιάρικα για να ΜΗΝ τα έχει όλα αυτά και να ΜΗΝ μπορεί να εξασκήσει το αγαπημένο hobby όλων εδω μέσα... Εκτός κι αν παιδεύσεαι με το ClockGen και το Α64 tweaker....

Στην τελική, και πιο πολλά θα σου καίει με τόσες εξωτερικές συσκευές και πιο αργό θα είναι, και πιο πολύ χώρο στο γραφείο θα σου πιάνει και βαρύ θα είναι για να το κουβαλάς στον ώμο σου (με 17άρα οθόνη).

Αμα πάλι θες απλή χρήση γραφείου, τσιμπας ένα Acer με 650 (+150 επέκταση εγγύησης) και προσεύχεσαι μη σου χαλάσει τίποτα για 5 χρόνια για να κάνεις απόσβεση από τη ΔΕΗ και μετά από αυτά τα χρόνια άμα σου χαλάσει το πετάς ή το κρεμάς στο τοίχο.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει παντως, εμεις στην Ελλαδα στους φορητους την παθαινουμε πολυ ασχημα σε 2 ΒΑΣΙΚΑ πραγματα.

1)Δεν μπορουμε να κανουμε customize και να παρουμε ακριβως αυτο που θελουμε.

2)Οι πιο πολλες αντιπροσωπειες τα στελνουν εξωτερικο για επισκευη ή απαιτουν πολυ χρονο για αυτην.Το καλυτερο service το εχουν μακραν τα turbo x (clevo barebones) οπου οτι και να παθει το εχεις πισω σε μια βδομαδουλα το πολυ.Πολυ σημαντικος παραγοντας.Τα ελληνικα dell δεν τα μετραω μονο και μονο λογω εξαιρετικα μεγαλου κοστους αποκτησης.Τι στο καλο, εδω δεν εχουν κουπονια? :p

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν το αμφισβητείς

2) Αν θες δίσκους παίρνεις όσους θέλεις εξωτερικούς. Δεν είναι server το laptop. Οι επιδόσεις είναι συγκρίσιμες πια και οι δίσκοι πολύ πιό αξιόπιστοι στα laptop από ότι στα desktop (μήπως για αυτό θέλεις πολλούς δίσκους?)

3) 4GB παίρνουν. Δεν βλέπω κανέναν να έχεις παραπάνω

4) Μετά από δυο χρόνια αν θέλεις το αλλάζεις. Έχεις κάνει ήδη απόσβεση.

5) Αν θέλεις περισσότερο από 1920Χ1400 ανάλυση τότε παίρνεις άλλη. Και οι οθόνες αναβαθμίζονται και στην παίρνουν πίσω την παλιά. Το κάνουν αυτό στα desktop?

6) Κοστίζει όσο και στο desktop. Δεν είναι το κόστος ο λόγος, αλλά ο χώρος.

7) Γι αυτό υπάρχει η εγγύηση.

8) Γνωρίζεις πόσες συσκευές USB μπορείς να συνδέσεις? Με ένα hub έχω ήδη περισσότερες από εσένα και απλά συνδέω ένα USB καλώσδιο όταν γυρίζω σπίτι

9) ’τοπο, γιατί τα έχει ΗΔΗ όπως βλέπεις

10) Δεν είδα να συνέδεσα τίποτα επιπλέον στο ρεύμα.

Αυταααά

Link to comment
Share on other sites

αυτό με την οθόνη καλό σε ποιες εταιρίες γίνεται?

και πως υπολογίζεται το κόστος της παλιάς οθόνης?

αλήθεια ποια μάρκα προσφέρει όλα αυτα?

Υ.Γ. για τους σκληρούς έισαι ο μόνος που δε βλέπει διαφορά

επειδή το raid 0 σου ,δεν δουλευει καλά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

1) Δεν το αμφισβητείς

2) Αν θες δίσκους παίρνεις όσους θέλεις εξωτερικούς. Δεν είναι server το laptop. Οι επιδόσεις είναι συγκρίσιμες πια και οι δίσκοι πολύ πιό αξιόπιστοι στα laptop από ότι στα desktop (μήπως για αυτό θέλεις πολλούς δίσκους?)

3) 4GB παίρνουν. Δεν βλέπω κανέναν να έχεις παραπάνω

4) Μετά από δυο χρόνια αν θέλεις το αλλάζεις. Έχεις κάνει ήδη απόσβεση.

5) Αν θέλεις περισσότερο από 1920Χ1400 ανάλυση τότε παίρνεις άλλη. Και οι οθόνες αναβαθμίζονται και στην παίρνουν πίσω την παλιά. Το κάνουν αυτό στα desktop?

6) Κοστίζει όσο και στο desktop. Δεν είναι το κόστος ο λόγος, αλλά ο χώρος.

7) Γι αυτό υπάρχει η εγγύηση.

8) Γνωρίζεις πόσες συσκευές USB μπορείς να συνδέσεις? Με ένα hub έχω ήδη περισσότερες από εσένα και απλά συνδέω ένα USB καλώσδιο όταν γυρίζω σπίτι

9) ’τοπο, γιατί τα έχει ΗΔΗ όπως βλέπεις

10) Δεν είδα να συνέδεσα τίποτα επιπλέον στο ρεύμα.

Αυταααά

Αν το παραπάνω post απαντάει στο δικού μου, τότε αυτή είναι η απάντησή μου. Αλλιώς αγνοήστε το.

1) Δεν είμαι σίγουρος πιο εννοείς. Το οτι τα Laptops καίνε λιγότερο? Σαφώς και καίνε λιγότερο. Γι'αυτό λειτουργούν και με μπαταρία και γιαυτό είναι και πιο αργά.

2) Παίρνω όσους θέλω εξωτερικούς? Ναι, και γεμίζω το γραφείο με κουτάκια. Και μου κοστίζουν πιο ακριβά από τους δίσκους του desktop. Και είναι και πιο αργοί. Και δε μπορώ να κάνω RAID.

To οτι το Laptop δεν είναι server είναι μειονεκτημά του. To desktop μπορώ να το έχω σαν server. Το laptop προφανώς όχι, όπως λες κι εσύ. Τους πολλούς δίσκους τους έχω γιατί έχω πολλά δεδομένα και 3 λειτουργικά. Οι Seagate δόξα τω Θεώ είναι μια χαρά αξιόπιστοι.

3) 4GB παίρνουν. Δεν τα έχουν εγκατεστημένα. Και η RAM του laptop στοιχίζει πολύ περισσότερο από αυτή του desktop. ΣΥΝΕΠΩΣ μεγαλώνει η ψαλίδα του κόστους laptop Vs Desktop.

4) Σε 2 χρόνια κάνεις απόσβεση ενός Laptop. Και μάλιστα ακριβού Laptop.

Προτιμώ να μην το σχολιάσω. Θα γίνω κακός.

5) Δεν θέλω παραπάνω. Αλλά ξέρω οτι δεν θέλω Wide. Και επίσης δε θέλω TFT. Με χαλάει. Προσωπική προτίμηση αλλά θεωρώ τις CRT πολύ καλύτερες σε σημεία κλειδιά. Και αμα είναι να βάλω την παλιά οθόνη από πίσω όπως λες, τότε γιατί να ακριβοπληρώσω την ενσωματωμένη του Laptop?

6) Αυτό δεν είμαι σίγουρος που αναφέρεται.

Μήπως στο κόστος επισκευής κάποιου εξαρτήματος ή στο κόστος κάποιων περιφερειακών που αναφέρω. Απ'ότι βλέπω πάντως τα περιφερειακά για Laptop είναι πιο ακριβά και υποδεέστερα (πόσο κάνει άραγε ένα TV-tuner με hardware MPEG-2 encoder και μια DVB με CI-module). Όσο για την επισκευή πχ της μητρικής ή της οθόνης. Κλάφτα χαράλαμπε. Οι διαφορές είναι τεράστιες.

7) Ναι για όσο υπάρχει. 1 ή 2 χρόνια εργοστασιακή και μετά πληρώνεις (ακριβά) την επέκταση. Για πόσο? ’λλα 2 χρόνια? 3??? Συγνώμη αλλά άμα δώσω 2 χιλιάρικα για ένα καλό φορητό σκοπεύω να το κρατησω για πολύ περισσότερο. ’μα λήξει η εγγύηση και σου χαλάσει, απλά το πετάς. ΔΕΝ συμφέρει να το φτιάξεις.

8) Γνωρίζω, πολλές. Με HUBs. Και θα έχω σαν εξωτερικές συσκυές που στο desktop έχω σαν εσωτερικές. Πολύ βολικό....

9) Ούτε αυτό κατάλαβα.

10) Δεν είδες. Συνεπώς αγόρασες σκληρούς 2,5" που τροφοδοτούνται από το USB2.0. Δηλαδή σκληρούς πιο αργούς από τους 3,5 και πολύ πιο ακριβούς ανα GB. Δηλαδή, ακόμη μεγαλύτερη διεύρυνση της διαφοράς κόστους laptop με desktop.

Link to comment
Share on other sites

@ tristeno

ατυχεστατη η συμπτωση να ανοιξεις τετοιο θεμα, οταν την ιδια ωρα πουλας 6 φορητους.

ενας απο τους λογους που κλειδωνουν τα θεματα αυτοματα στις "πωλησεις", ειναι να αποφευγεται ακριβως αυτο: η διαδικασια της πωλησης. δεν ειναι το μαγαζι σου εδω, που εξηγεις τα πλεονεκτηματα του προιοντος και προσπαθεις να καθυσηχασεις τους ενδεχομενους φοβους και ενδοιασμους του πελατη.

ο αλλος λογος που κλειδωνουν αυτοματα, ειναι το bump, κατι το οποιο κανεις συχνοτατα.

καθενας ειναι υπευθυνος για την πορεια του. διαλεγεις και παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 15:31]

Αν το παραπάνω post απαντάει στο δικού μου, τότε αυτή είναι η απάντησή μου. Αλλιώς αγνοήστε το.

Πολύ απλά γατί δεν έχεις καταλάβει το σκεπτικό του thread.

Περιμένω να μου φτιάξεις ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ σύστημα με ένα laptop με Intel Duo και 7900GS και μετά μπορείς να λες ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει το ποτε παρουσιαστηκαν στην αγορα τα laptop??

εβαλες την πρωτη αγγελια 3 μερες πριν, στην οποια μαλιστα εκανες και bump, εβαλες χθες 2η αγγελια με laptop, και σημερα εντελως τυχαια και χωρις να εχει καμια σχεση "Το θέμα ανοίχτηκε για τον λόγο που ανοίχτηκε."

υγ: οπως βλεπεις, κλειδωνονται μονα τους τα thread στις "πωλησεις". οπως βλεπω, ουτε που διαβασες οτι κλειδωνονται μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Πολύ απλά γατί δεν έχεις καταλάβει το σκεπτικό του thread.

Περιμένω να μου φτιάξεις ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ σύστημα με ένα laptop με Intel Duo και 7900GS και μετά μπορείς να λες ότι θέλεις.

Ίσως να μην κατάλαβα εσένα αλλά μάλλον κι εσύ δεν κατάλαβες εμένα. Στο desktop έχε πολύ περισσότερες επιλογές να στήσω ενα μηχάνημα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το θέλω. Στην τελική, εγώ ΔΕΝ θέλω Core Duo. Γιατί να το βάλω, Ουτε TFT οθόνη. Κατάλαβες τώρα? Ο περιορισμός επιλογών είναι μεγάλο μειονέκτημα. Επίσης, όπως θέτεις εσύ αυτή την ερώτηση, σου θέτω εγώ αυτήν: Φτιάξε μου εσύ ένα μηχάνημα με 6 σκληρούς, διπύρηνο επεξεργαστή 64-bit με απόδοση όση δίνουν τα 2600ΜΗζ, δορυφορική κάρτα τηλέορασης με irdeto και hardware TV-Tuner. Πόσο θα το βγάλεις? Την οθόνη στην κάνω δώρο. Θα συμβιβαστώ με TFT.

Τέλος, το κόστος επισκευής ενός Laptop είναι πολύ πιο υψηλό και το κόστος που θα έχει ς όσο το laptop είναι για στο "συνεργείο" δεν υπολογίζεται σε χρήματα και είναι τεράστιο αφού δεν μετριέται σε .

Link to comment
Share on other sites

Βαρίεμαι να διαβάσω το συγκεκριμένο thread

Όμως έχω laptop για word/net/κατεβαστήρι 24/7

και Desktop για Games/Files

Να συμπληρώσω πως απλά πηγαινώ-έρχομαι συχνά και παραπάνω από 6μήνες το χρόνο είμαι σε σπίτι μόνο με laptop. Και τα δύο χρειάζονται. Οπότε άδικα χαλάτε χώρο στο δίσκο του λάμπη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 16:26]

Ίσως να μην κατάλαβα εσένα αλλά μάλλον κι εσύ δεν κατάλαβες εμένα. Στο desktop έχε πολύ περισσότερες επιλογές να στήσω ενα μηχάνημα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το θέλω. Στην τελική, εγώ ΔΕΝ θέλω Core Duo. Γιατί να το βάλω, Ουτε TFT οθόνη. Κατάλαβες τώρα? Ο περιορισμός επιλογών είναι μεγάλο μειονέκτημα. Επίσης, όπως θέτεις εσύ αυτή την ερώτηση, σου θέτω εγώ αυτήν: Φτιάξε μου εσύ ένα μηχάνημα με 6 σκληρούς, διπύρηνο επεξεργαστή 64-bit με απόδοση όση δίνουν τα 2600ΜΗζ, δορυφορική κάρτα τηλέορασης με irdeto και hardware TV-Tuner. Πόσο θα το βγάλεις? Την οθόνη στην κάνω δώρο. Θα συμβιβαστώ με TFT.

Τέλος, το κόστος επισκευής ενός Laptop είναι πολύ πιο υψηλό και το κόστος που θα έχει ς όσο το laptop είναι για στο "συνεργείο" δεν υπολογίζεται σε χρήματα και είναι τεράστιο αφού δεν μετριέται σε .

ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα.

Το θέμα είναι να δούμε πόσο στοιχίζει η φορητότητα. Το γράφει στον τίτλο.

Ο μοναδικός τρόπος να το κάνεις είναι να συγκρίνεις όσο το δυνατόν ισοδύναμα συστήματα και μετά να δεις τι γίνεται με το κόστος (γιατί αυτό είναι το ζητούμενο).

Οπότε το να επιμένεις να συγκρίνεις κάτι που δεν υπάρχει αντίστοιχο σε laptop είναι χωρίς νόημα αφού δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 16:47]

Βαρίεμαι να διαβάσω το συγκεκριμένο thread

Όμως έχω laptop για word/net/κατεβαστήρι 24/7

και Desktop για Games/Files

Να συμπληρώσω πως απλά πηγαινώ-έρχομαι συχνά και παραπάνω από 6μήνες το χρόνο είμαι σε σπίτι μόνο με laptop. Και τα δύο χρειάζονται. Οπότε άδικα χαλάτε χώρο στο δίσκο του λάμπη

Αν το laptop έκανε ότι έκανε και το desktop θα εξακολουθούσες να έχεις δυο υπολογιστές?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα και εσυ επιλεγεις να μην αναφερεις/ασχολεισαι με τα αρνητικα των φορητων.

Αμεση συγκριση δεν γινεται μονο με τα φορητα των 2000+ ευρω αλλα και με χαμηλοτερης αξιας που σε ενα τριμηνο/εξαμηνο δεν αξιζει καν να τα πουλησεις (για ποιον λογο αλλωστε να σκοτωσεις ενα πανεμορφο και βολικο dvd player με 15/17αρα οθονη?).

Επισης ξεχνας οτι οι φορητοι πλεον ειναι πολυ πιο ευπαθεις απο οτι ηταν παλαιοτερα.

Μην ξαναλεμε τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.