Jump to content



Πόσο παραπάνω κοστίζει η φορητότητα;


tristeno1416003162

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 16:34]

Αν πρόσεχες λίγο θα έβλεπες ότι bump έγινε μόνο και μόνο λόγω edit (1100 το XPS?) επειδή τα thread κλειδώνουν.

καλο.

μπορουσες να το γραψεις με μεγαλα κοκκινα γραμματα, αν ηθελες να φανει οτι αλλαξες την τιμη. δεν υπαρχει λογος να ξαναμπει η δικη σου αγγελια πρωτη πριν ολων των αλλων. εκτος αυτου, χανεις τη δυνατοτητα να αλλαξεις ξανα την αγγελια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από tristeno

Ιδού η Ρόδος.

Φτιάξε ένα low-end desktop να δούμε.

Ένα low-end με Sempron, 19άρα TFT LG1950, 80άρη σκληρό, floppy με Card Reader, ενσωματωμένα γραφικά και ασύρματο Logitech keyboard mouse έφτιαξα στο e-shop με 697.

Αν βάλεις CRT 17άρα, χωρίς Card Reader και απλά keyboard/mouse πάς στα 460 περίπου. Ένα πεντακοσάρικο πες και για τα μεταφορικά-στήσιμο PC.

Πόσο θα καίει αυτό το PCάκι με Cool'n'Quiet ενεργοποιημένο?

Υ.Γ. Δυστυχώς desktop με T2400 και 7900GS δε μπορώ να φτάξω γιατί αυτά είναι mobile συστήματα. Μπορώ όμως να φτιάξω κάτι με Χ2 και 7900GT.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοάνοιξε το θέμα πίστευα πως θα γινόταν μια συζήτηση πάνω στο κόστος της φορητότητας , αλλά απότι φαίνεται αδυνατείς να αποδεχτείς συγκεκριμένα μειονεκτήματα των φορητών , ακόμα και των XPS με τα οποία φαίνεται οτι συγκρίνεις όλα τα desktop συστήματα

’σε , οι περισσότεροι από δω μέσα έχουμε και φορητό και σταθερό , και έχουμε δοκιμάσει και την λυση του laptop ως desktop και είδαμε ότι δεν.

Τώρα το να προσπαθείς να πείσεις 10 άτομα για το αντίθετο , τι να σου πω

Είτε είναι καινούργιο DELL , είτε είναι Acer του κιλού , δεν παύει να είναι φορητός με όλα τα πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα που αυτό συνεπάγεται

Link to comment
Share on other sites

To κόστος της φορητότητας δεν μετριέται σε και είναι το εξής:

Κοστίζει όσο πιο αργό είναι ένα laptop από ένα αντίστοιχο desktop και το ποσό των χρημάτων που δίνεις όταν χαλάσει κάτι εκτός εγγύησης αλλά ΚΑΙ ο χρόνος που είσαι διατεθιμένος να μείνεις ΧΩΡΙΣ υπολογιστή όταν το laptop είναι για service.

Λοιπές μαθηματικές φόρμουλες και τύποι που θυμίζουν μπακαλοτεύτερα είναι απλά waste of bandwidth.

Έτσι το βλέπω και παρακαλώ να σχολιάσετε χωρίς φόβο και πάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ποστάρει το πρωί την άποψή μου, να την επεκτείνω.

Αν θέλουμε να το δούμε ορθολογικά το θέμα, πρέπει να το εξετάσουμε από την οπτική γωνία του χρήστη και όχι από τη μεριά του hardware.

1η κατηγορία:

Αυτό που λέει ο tristeno δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο, αρκετοί (που δεν είναι φανατικοί χρήστες pc) χρησιμοποιούν κυρίως το laptop και κατά δεύτερο λόγο το desktop (αν έχουν).

Για δουλειές γραφείου (δηλαδή σαν low end pc) το laptop είναι πάρα πολύ καλό. Αν δεν έχεις απαιτήσεις στην ταχύτητα, κερδίζεις ήσυχη λειτουργία, οικονομία στη χρήση (ΚΑΝΕΙΣ δεν το σκέφτεται αυτό, ούτε καν εγώ) και φυσικά φορητότητα. Φορητότητα γενικά σημαίνει ότι π.χ. στις διακοπές σου ή τα Σαββατοκύριακα μπορείς να παίρνεις το pc μαζί σου. Μειονέκτημα, το μεγαλύτερο κόστος απόκτησης (αν και στην πολύ low end κατηγορία είναι περίπου το ίδιο).

2η κατηγορία:

Πάμε τώρα στον power user ή/και στον gamer. Για να πάρει ένα laptop, θα δώσει minimum 1500-2000 euro, τα οποία δύσκολα θα αποσβέσει.

Το laptop βαραίνει, οπότε η μεταφορά του δυσκολεύει.

Laptop με 17άρα οθόνη κάθε μέρα πάνω κάτω δεν το πηγαινοφέρνεις.

Το 15,4 εγώ οριακά το πηγαινοφέρνω, ένα 14άρι wide μάλλον είναι η χρησή τομή (σαν το dell d620).

Ο χρήστης αυτός λοιπόν, έχει:

1) αργούς δίσκους

2) αργό επεξεργαστή

3) αργή κάρτα γραφικών

Με ένα έξοδο της τάξης των 200-300 ευρώ (όσο περίπου μια επέκταση εγγύησης στο φορητό), μπορεί να βάλει μια πρώτης τάξεως υδρόψυξη στο pc, και να κερδίσει, πέραν των αυξημένων επιδόσεων, και την αθόρυβη λειτουργία του laptop.

Με 1500-2000 ευρώ το desktop pc βρίσκεται στην αιχμή της τεχνολογίας, καμία σχέση με το laptop.

Π.χ. το Asus a6ja που έχω, μπορεί ο επεξεργαστής σε σχέση με τον athlon xp μου να είναι πιο γρήγορος, αλλά ο δίσκος σέρνεται, και η κάρτα γραφικών δεν συγκρίνεται με την 6800ultra (ati x1600 με 12pipes, όχι τίποτα ξεφτίλα). ’ρα έχουμε ένα επιπλέον έξοδο για αγορά νέου δίσκου, στα 150-200 ευρώ, το οποίο στο pc, λόγω παραμετροποίησης, δεν θα υπήρχε. Συν τοις άλλοις, όπως είπε κι ο JimmyFox, για κάθε προσθήκη που κάνεις, τα ευρώ ρέουν αμέτρητα. Για να βάλεις 1 δίσκο, πρέπει να βάλεις και 1 κουτί. Μην ξεχνάμε και τους περιορισμούς του usb, 480mbit έχει το άμοιρο!

3η κατηγορία:

Ο συνειδητοποιημένος χρήστης, αυτό που πρέπει όλοι να είμαστε!

Το laptop είναι laptop. Αυτό θα πει ότι το παίρνεις μαζί σου στη δουλειά, στο σπίτι, στην εξοχή, στις διακοπές, στη θάλασσα (accidental :p) κλπ.

Το desktop αυτό δεν μπορεί να το κάνει. Ανάλογα με τις ανάγκες σου, διαλέγεις και τι θες. Προσωπικά έχω 3-4 συστήματα σπίτι, και το laptop το χρησιμοποιώ μόνο για τις μετακινήσεις μου, και γενικά για ό,τι χρειάζεται εκτός σπιτιού. Βολεύει το γεγονός ότι π.χ. μπορώ να το πάρω στο κρεβάτι να δω μια ταινία, βολεύει ότι μπορώ να το αφήνω να κατεβάζει, αλλά μόνο ως "μπαλαντέρ".

Ένα pc κατεβαστήρι/router, σαφώς και δεν καίει πολύ, ειδικά με active pfc τροφοδοτικό και χαλαρές ρυθμίσεις σε CPU, με το μηδενικό load, δεν πρέπει να καίει σχεδόν τίποτα.

Οπότε μετά την ανάλυση, laptop για το δρόμο, desktop για το σπίτι :D

Link to comment
Share on other sites

Η εποχή μας είναι ο βασικός υπαίτιος του παρόντος θέματος. Παλαιότερα ούτε που θα πέρναγε από κανενός το μυαλό τέτοια σύγκριση. Το θέμα παραμένει ότι για άλλη δουλειά ο φορητός και άλλη ο σταθερός. Τριστένο το ΡΜΑ είναι καθημερινό φαινόμενο. Εμένα μου κολλάει πες ο υπολογιστής, το λύνω το τσεκάρω βρίσκω ότι φταίει το νεκρό ανεμιστήρι της κάρτας γραφικών, το αλλάζω και χάνω 3 ευρώ και έχω το μηχάνημα έτοιμο σε 1-2 ώρες το πολύ. Σε φορητό το στέλνω στην αντιπροσωπεία και αν είμαι τυχερός μετά από 15 μέρες χωρίς το μέσο εργασίας μου έχω το φορητάκι μου πίσω (αλλά με διώξανε από τη δουλειά επειδή καθυστέρησα τόσο πολύ την παρουσίαση).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 17:29]

Ένα low-end με Sempron, 19άρα TFT LG1950, 80άρη σκληρό, floppy με Card Reader, ενσωματωμένα γραφικά και ασύρματο Logitech keyboard mouse έφτιαξα στο e-shop με 697.

Αν βάλεις CRT 17άρα, χωρίς Card Reader και απλά keyboard/mouse πάς στα 460 περίπου. Ένα πεντακοσάρικο πες και για τα μεταφορικά-στήσιμο PC.

Πόσο θα καίει αυτό το PCάκι με Cool'n'Quiet ενεργοποιημένο?

Υ.Γ. Δυστυχώς desktop με T2400 και 7900GS δε μπορώ να φτάξω γιατί αυτά είναι mobile συστήματα. Μπορώ όμως να φτιάξω κάτι με Χ2 και 7900GT.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=322925&Merchant_Id=1&sts_cid=3

και ότι και να κάνεις θα καίει το διπλάσιο τουλάχιστον.

Διαφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 19:42]

Η εποχή μας είναι ο βασικός υπαίτιος του παρόντος θέματος. Παλαιότερα ούτε που θα πέρναγε από κανενός το μυαλό τέτοια σύγκριση. Το θέμα παραμένει ότι για άλλη δουλειά ο φορητός και άλλη ο σταθερός. Τριστένο το ΡΜΑ είναι καθημερινό φαινόμενο. Εμένα μου κολλάει πες ο υπολογιστής, το λύνω το τσεκάρω βρίσκω ότι φταίει το νεκρό ανεμιστήρι της κάρτας γραφικών, το αλλάζω και χάνω 3 ευρώ και έχω το μηχάνημα έτοιμο σε 1-2 ώρες το πολύ. Σε φορητό το στέλνω στην αντιπροσωπεία και αν είμαι τυχερός μετά από 15 μέρες χωρίς το μέσο εργασίας μου έχω το φορητάκι μου πίσω (αλλά με διώξανε από τη δουλειά επειδή καθυστέρησα τόσο πολύ την παρουσίαση).

Και εγώ λύνω το φορητό μου και το το έχω έτοιμο σε μια ώρα με το σκεπτικό σου, ότι δηλαδή λύνεις το σύστημα και κάνεις αυτοδιάγνωση.

Όσο για το χρονικό διάστημα αλλαγής/αντικατάστασης γιατί να έχει διαφορά σε ένα laptop σε σχέση με οτιδήποτε άλλο ιδιαίτερα αν έχεις καλή εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον πλανητη ζεις?Ολα αυτα που λες ισχυουν?Η ισχυουν μονο αν παρεις Dell next bussines day?Mη μας τρελλανεις βραδιατικα.Και οκ εσυ εισαι μαστορας και βγαζεις 50 βιδες για να το λυσεις,αλλα μετα...

1)Δεν μπορεις να αλλαξεις οτιδηποτε βρεις και σου εχει χαλασει

2)Και να το βρεις παλι τον π@@λο γιατι ειδικα αν ειναι μητρικη/vga δεν θα βρεις να το αλλαξεις που σημαινει rma ,καθυστερηση κτλ κτλ

3)Στο desktop και να αργησουν να σου αλλαξουν ενα εξαρτημα,αν θες στο ενδιαμεσο μπορεις να αγορασεις ενα φθηνο και να κανεις την δουλεια σου.Στο λαπτοπ οχι.Για να μην αναφερθω στο ποσο κανουν οι εταιρειες φορητων για ενα rma (dell εξαιρουμενης)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οι δυο μεριες εχετε πιασει τα ακρα και δεν λετε να κουνηθειτε απο εκει!

Πιστευω οτι μεχρι τωρα η κατασταση ειναι οπως τα λετε μεχρι τωρα οι περισσοτεροι...

αλλα μαλλον προ-βλεπω τα λαπτοπ σιγα-σιγα να αντικαθιστουνε τα desktop μηχανηματα σε πολλα σπιτια!(δεν μιλαω για κανονα-απλα πολλοι πλεον θα προτιμησουν laptop)...

Ποσες φορες εχουμε δει threads Με Χ000€€€€ τι pc παιρνω?"

Ας ειναι καλα(η κακα) ο conroe εφερε πολυ δυναμη πλεον(ο dothan πρωτος βεβαια) στους φορητους και η 7900 μαζι με 1 γιγα η 2 γιγα ram(δεν προσεξα να δω ποσα ειχε) εχει πιασει μεγαλη αγοραστικη μαζα....

oi φανατικοι ocers μενουν εκτος ,οι φανατικοι gamers μενουν εκτος....ποιους αλλους ξεχναω?

Αλλα κοιταξτε την επομενη φορα γυρω σας και θα δειτε οτι πολοι χρησιμοποιουν υπολογιστες και δεν ανηκουν σε καμμια κατηγορια!

Oσο για το θεμα εγγυηση με εξαιρεση το sotiraki που αποδιεχθηκε σε super dooper γκαντεμη δεν χαλανε τοσο ευκολα!

Προσωπικα προτιμω μια γρηγορη εγγυηση να ληξη σε ενα χρονο να την βγαλει καθαρη οθονη απο θεμα pixels και μητρικη....και ολα τα αλλα ας χαλασουν!

Οι μνημες εινα το ιδιο φτηνες πλεον....50 €τα 512αρια και το 1 γιγα νομιζω ειναι λιγο πιο ακριβο στα 110-130€...

Οσο για καρτα....τα σχολια περιττευουν πιστευω πλεον

οτι θα κανει αυτος που εχει sli με 7800-7900 η καποια ακριβη χ1900χτχ θα κανει και αυτος που εχει το λαπτοπ...

αυτα ολιγο διαλλειμα και επανερχομαι....

δεν ξερω αν ειχε καποιο στοχο το παρων thread με τις αγορωπωλησιες αλλα δεν πιστευω οτι καθαριζεις συνειδησεις-τυψεις-προβληματισμους των 2000€ ανοιγοντας ενα thread.....αλλα ακομα και αν το εκανε επιτηδες, χαρα σε αυτον που διαβαζοντας το αγορασε το συγκεκριμενο του τριστενο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=322925&Merchant_Id=1&sts_cid=3

και ότι και να κάνεις θα καίει το διπλάσιο τουλάχιστον.

Διαφωνείς?

Φυσικά διαφωνώ.

Τελική τιμή 594. + 30 μια κάρτα Wi-Fi για να έρθουν στα ίσα.

Σύνολο ~625.

Αν βάλεις CRT 17άρα υπολόγισε -120...

Ενώ το laptop θα κοστίσει 749 + 150 περίπου η επέταση εγγύησης =~900

Συν το ρίσκο βλάβης και οι μέρες που θα σου λείψει στην αντιπροσωπεία/εξωτερικό.

Πόσο θα καίει άραγε το PCάκι με C'n'Q? και πότε θα δουλεύει 100% για να πεις οτι καίει πολύ? Πραγματικά δηλαδή, η ΔΕΗ αύξησε τα τιμολόγιά της αλλά μην φτάνουμε σε ακρότητες... :unsure:

post-199-1416072561,974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως άλλοι αλλάζουν ανεμιστηράκια σε desktop έτσι άλλοι μπορούν να αλλάξουν μητρική σε laptop (αν και αυτό δεν είναι το θέμα γιατί είπαμε ότι είναι ΕΝΤΟΣ εγγύησης-από την αρχή το τονίσαμε για τον χρόνο απόσβεσης)

Τα τοπικής συναρμολόγησης έχεις ρωτήσει πόσο χρόνο κάνουν για αντικατάσταση γιατί μάλλον δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 22:37]

Φυσικά διαφωνώ.

Τελική τιμή 594. + 30 μια κάρτα Wi-Fi για να έρθουν στα ίσα.

Σύνολο ~625.

Αν βάλεις CRT 17άρα υπολόγισε -120...

Ενώ το laptop θα κοστίσει 749 + 150 περίπου η επέταση εγγύησης =~900

Συν το ρίσκο βλάβης και οι μέρες που θα σου λείψει στην αντιπροσωπεία/εξωτερικό.

Πόσο θα καίει άραγε το PCάκι με C'n'Q? και πότε θα δουλεύει 100% για να πεις οτι καίει πολύ? Πραγματικά δηλαδή, η ΔΕΗ αύξησε τα τιμολόγιά της αλλά μην φτάνουμε σε ακρότητες... :unsure:

625 με 750. Ακόμα λιγότερο από 30%.

Θέλεις και επέκταση εγγύησης? ’ντε και αυτή μέσα που ΔΕΝ την έχεις στο desktop. Ακόμα στο 30% είμαστε.

Για ρίσκο βλάβης κτλ. είπαμε υπάρχει εγγύηση αν και δεν βλέπω τον λόγο να χαλάει ευκολότερα ένα laptop εκτός από κακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

’ντε να σου βάλω και επιπλέον εγγύηση που ΔΕΝ την έχεις στο desktop.

Αν έχεις και με τον χρόνο αντικατάστασης πρόβλημα πάρε ένα τοπικής συναρμολόγησης με μικρότερο ακόμα κόστος.

’λλο?

Τι εννοείς ΔΕΝ έχεις στο desktop? Τα parts δηλαδή δεν έχουν εγγύηση?

Ομολογώ οτι δεν το κατάλαβα αυτό...

Το Acer που μας έδειξες πριν έχει 1 χρόνο εγγύηση. Τα parts στο desktop έχουν ως επι το πλείστον 3 χρόνια.

Ακόμα, όπως το λές... "’ντε να σου βάλω..." Δηλαδή τι? Τσάμπα είναι η επέκταση? Δεν την πληρώνεις? Έτσι έυκολα τα δίνεις τα +150 για να έχεις την εγγύηση που στο desktop έχεις έτσι κι αλλιώς? Τα 150 για πόσους μήνες ρεύμα είναι. Η διαφορά κόστους laptop - Desktop ΔΕΝ επηρεάζεται από την αγορά της επέκτασης?

Στα τοπικής συναρμολόγησης εξηγησέ μου τι παίζει. Αν ας πούμε μου χαλάσει η κάρτα δικτύου ή η κάρτα ήχου πάψει να παίζει, τι μπορώ να κάνω?

P.S. 625 Vs 750? Όχι αγαπητέ μου.... εγώ σου λέω οτι είναι 625 με 900 (749+150) και το desktop θα είναι αισθητά πιο γρήγορο (λόγω σκληρού κυρίως) και μπορείς εύκολα να αναβαθμίσεις κάποιο part.

Κι αμα το πάμει ακόμα παραπέρα, εγώ λέω οτι είναι 505 (αν βάλω CRT οθόνη) Vs 900...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tristeno έχεις αντιπροσωπεία με laptops? Ο άλλος σου λέει γυρνά σπίτι από τη σχολή/δουλειά, ακουμπά το λαπτοπ στη γωνία και κάθεται στην άνετη καρεκλάρα στο γραφείο μπρος στο desktop pc στην 20αρα wide και απολαμβάνει τον έρωτα του με το pc. Τα λαπτοπ είναι λύση φορητότητας. Μην μας τρελλαίνεις και συγκρίνεις ανόμοια πράματα. Όσο για το κόστος, δεν υπάρχει νόημα σύγκρισης, παρα μόνο αν μιλάμε για πανομοιότυπα συστήματα, οπότε άστο!! Πάρε μάτι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912045

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.