Jump to content



Πόσο παραπάνω κοστίζει η φορητότητα;


tristeno1416003162

Recommended Posts

Ξεκινάνε από 1 έτος.

600 vs 900. 30% διαφορά για ένα φορητό ισοδύναμο σύστημα.

Αυτή είναι η απάντηση στο αρχικό ερώτημα που την έδωσα πριν από 3 σελίδες.

Διαφωνείς? Για να προχωρήσουμε στα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 237
  • Created
  • Last Reply

Ειναι τουλαχιστον 30% + τα μειονεκτηματα που προσφερει ο φορητος σε θεματα αστοχειας υλικου και αναβαθμισης.Δεν παραμεριζω τα θετικα,απλα αυτα τα θεωρουμε δεδομενα.Το θεμα ειναι τι γινεται στα δυσκολα...

Ωραια παντως,απαντησαμε στο ερωτημα σου.Εσυ ομως που το πηγαινεις?Οτι και καλα ολοι πρεπει να εχουμε ενα λαπτοπ σπιτι ή να αντικαταστησουμε τα desktop με φορητα?Ακομα δεν σε εχω πιασει! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από demizz26 [Σήμερα, στις 23:04]

Φίλε tristeno έχεις αντιπροσωπεία με laptops? Ο άλλος σου λέει γυρνά σπίτι από τη σχολή/δουλειά, ακουμπά το λαπτοπ στη γωνία και κάθεται στην άνετη καρεκλάρα στο γραφείο μπρος στο desktop pc στην 20αρα wide και απολαμβάνει τον έρωτα του με το pc. Τα λαπτοπ είναι λύση φορητότητας. Μην μας τρελλαίνεις και συγκρίνεις ανόμοια πράματα. Όσο για το κόστος, δεν υπάρχει νόημα σύγκρισης, παρα μόνο αν μιλάμε για πανομοιότυπα συστήματα, οπότε άστο!! Πάρε μάτι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912045

Με ποιόν ακριβώς Core Duo θεωρείς τον 805 ισοδύναμο για να έχουμε καλό ερώτημα?

:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 23:20]

Ειναι τουλαχιστον 30% + τα μειονεκτηματα που προσφερει ο φορητος σε θεματα αστοχειας υλικου και αναβαθμισης.Δεν πααμεριζω τα θετικα,απλα αυτα τα θεωρουμε δεδομενα.Το θεμα ειναι τι γινεται στα δυσκολα...

+ πλεονεκτήματα μεταφερσιμότητας, αυτονομίας (έχει μπαταρία-δεν χρειάζεσαι την ΔΕΗ 24/7), κουτί και χαμηλής κατανάλωσης.

Αλλά αυτά τα αφήνουμε εκτός.

Είπαμε απλώς ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ για να δούμε την διαφορά στο κόστος. Συμφωνείτε ότι είναι της τάξης του 30% ?

Το αν αξίζει ή όχι ας το αφήσουμε στους αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι παραπανω... Βαλε την επεκταση εγγυησης,βαλιτσες,ποντικια και το εξτρα κοστος που πληρωνεις στα hi-end laptop.Στο παραδειγμα σου επελεξες κιολας ενα acer και οχι ενα hp των ιδιων δυνατοτητων.Ποσο μαλλον τα αγαπημενα σου dell.

40% στην καλυτερη περιπτωση.Aλλα σου λεω και 30% να ειναι (που δεν ειναι) πες μας που θες να καταληξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 23:15]

600 vs 900. 30% διαφορά για ένα φορητό ισοδύναμο σύστημα.

Αυτή είναι η απάντηση στο αρχικό ερώτημα που την έδωσα πριν από 3 σελίδες.

εκτός και αν με γελάνε τα μαθηματικά μου αυτό ειναι 50% διαφορα για ενα ισοδύναμο σύστημα.

διαφορα που συμφωνα αν καταλαβα καλά καλύπτεται από 1 χρόνου κατναλωση ηλεκρτικού ρευματος.

μόνο που σε 1 χρόνο το Lap των 900 στη ουσία ειναι για "πεταμα"¨ενω στο dekstop δίνει τα 300 που φύλαξες και το φερνεις στα ίσα του.

και μια και μιλαμε για καταναλωση, εχω 7 μηχανακια 24/7.

από celeron 2.6@3.2 μεχρι A64@2800 με X1900XT καθως και ενα από αυτα ειναι home file server με μερικα tyerrabyte δισκους απλά για να μην εχω ενα σωρό δισκακια και κουτια πεταμενα στο δωματιο.

όλα τα μηχανακια δουλευουν DCP (rosseta και FightAids) οπότε δουλευουν 24/7 100% load... σε καμία περίπτωση δεν δε δίνω πάνω από 40-45Ε το δίμηνο παραπανω για ρευμα για αυτά...

σημείωση εχω και laptop, αλλα δε μπορω να το δουλευω 24/7, η μπαταρια θια τα παίξει και το εχω γιατί χρειαζομαι ενα pc και στο κήπο :)

όσο για τον 805 με κανενα core duο δε το θεωρτούμε ισοδύναμο, αλλά μη ξεχνας οτι ο 805 ειναι σε μηχανημα με 500Ε ενω ο core duo σε μηχανημα με τα διπλάσια και βααααλε λεφτά.

PS.

εχω 2 19" οθόνες μια crt και μια tft, και οι 2 στο κύριο μηχανημα, ολα τα αλλα ελεγχονται με remote.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 23:30]

Aλλα σου λεω και 30% να ειναι (που δεν ειναι) πες μας που θες να καταληξεις.

μα ειναι απλό Χρήστο, αγοράστε τώρα laptop και σε 3 χρόνια θα εχετε κανει απόσβεση χρηματων απο την οικονομία ρευματος.

μόνο η λέξη απόσβεση σημαίνει οτι σε βαθος χρόνου θα εχω χαλασει τα ίδια χρηματα που θα δωσω τώρα.

τώρα γιατί καποιος που ΔΕΝ τον ενδιαφερει η φορητότητα θα προτιμήσει Laptop αντι για desktop που θα κανει τα παντα πολύ πιοο γρήγορα και ανετα δε μπορώ να το καταλαβω...

Link to comment
Share on other sites

30% φθηνότερο το desktop

Σε ένα χρόνο το Laptop θα πωλείται 500, το desktop πόσο θέλεις εσύ?

Δείξε μας πόσες kWh καίνε τα μηχανάκια σου και κάνουμε τις πράξεις αν θέλεις.

Και διπλάσια σχεδόν απόδοση και το 1/3 της κατανάλωσης

ΥΓ Κινητό τηλέφωνο έχετε επειδή ΔΕΝ σας ενδιαφέρει η φορητότητα? Πριν τι κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Η πλακα με μενα ειναι οτι ο πατερας μου ειναι συνταξιουχος της ΔΕΗ και εχουμε μειωμενο τιμολογιο.Ποτε δεν ξεπερναμε τις kwh.Ουτε αποσβεση δεν μπορω να κανω!Δεν ειμαι για φορητους εγω!:p

Πλακα πλακα κοντοζυγωνει η ωρα που θα κρινω αν θα πρεπει να παρω ενα η οχι και οποτε κοιταζω μοντελλα ,ποτε δεν βρισκω κατι που να μου κανει 100%

Ολα τα 17αρια με καλη vga ειναι πανακριβα και ενα που ειναι σε σχετικα καλη τιμη (3438) ειναι ελαττωματικο απο την μανα του.Μετα οταν λεω να πανε να ******** τα ευρω αρχιζουν και με ζωνουν τα φιδια της εγγυησης.Ντε και καλα μεσα σε 3 χρονια ολο και κατι θα παθει και παμε μετα στις ςπεκτασεις εγγυησης.Αλλα και οι κατασκευαστες ειναι μεγαλα @@.Ζητανε να σκασεις 1800+ ευρω για ενα καλο λαπτοπ και σου δινουν μονο ενα ετος εγγυηση.Αει σιχτηρ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια, πρεπει να ξαναπαω λύκειο...

το 600 με το 900 ειναι 30% μάλιστα.

το desktop ΔΕ το πουλαω γιατι ΔΕΝ ειναι για πεταμα, το ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΩ, νομίζω ότι ήμουν αρκετα σαφής στο αρχικό ποστ, εκτος και τα παμε όπως μας συμφερει...

όσο για το πόσο καίνε σου ειπα 40Ε το 2μηνο. δε θες 40? βαλε 50 :)

αδιαφορώ παντελως για τις kWh, τα λεφτα με νοιαζουν.

EDIT

βεβαια αν μπω στη λογική να ποθλησω το φορητό τοτε σενα 1 χρόνο θα εχω.

900 lap1+900 lap2-500sell lap1=1400

ενω desktop 600 desk1+300reyma+300upgrade=1200.... μμμμμμμμμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το τελικό συμπέρασμα για να διαγραφούν όλα τα άσχετα ενδιάμεσα σχόλια και να μείνει η ουσία.

30-50% επιπλέον για να έχεις ένα ισοδύναμο φορητό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

το 600 ειναι το 66.6% του 900 οποτε σου λεει οτι το λαπτοπ ειναι 33% ακριβοτερο που δεν ειναι ετσι.Παιζει με τα μαθηματικα και εχει δικιο ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΕΙ.Στην πραξη ομως για να παρεις το λαπτοπ δινεις οσα για το desktop+ τα μισα ακομα.Αρα 50%...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Οπότε το τελικό συμπέρασμα για να διαγραφούν όλα τα άσχετα ενδιάμεσα σχόλια και να μείνει η ουσία.

30-50% επιπλέον για να έχεις ένα ισοδύναμο φορητό σύστημα.

Θες να μας πεις οτι ντε και καλα αξιζει παντα?Αλλο να πας απο τα 400 στα 700-800 και αλλο απο τα 1200 στα 2500ευρω.Καταλαβαινεις τι λεω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 23:46]

Οπότε το τελικό συμπέρασμα για να διαγραφούν όλα τα άσχετα ενδιάμεσα σχόλια και να μείνει η ουσία.

30-50% επιπλέον για να έχεις ένα ισοδύναμο φορητό σύστημα.

συμφωνω και επαυξανω.

αλλά αυτό ειναι γνωστό εδώ και καιρό.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

30-50% επιπλέον για να έχεις ένα ισοδύναμο φορητό σύστημα.

Στατιστικά μιλώντας, η απόκλιση από το 30 στο 50 είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Επίσης, το 50% σε Low end μηχάνημα αντιστοιχεί σε πολλά περισσότερα όσο ανεβαίνει η κλάση του μηχανήματος.

Επιμένω όμως στην αρχική μου θέση οτι το ερώτημα εξ'αρχής είναι επι της ουσίας ανώφελο.

Για κάποιον που μετακινείται συνέχεια, η φορητότητα είναι το ΠΑΝ. ΔΕΝ τον νοιάζει να πληρώσει και 100% παραπάνω χρήματα.

Για κάποιον όμως που δεν μετακινείται, είναι αφελές να ρισκάρει αγοράζοντας ένα Laptop πολύ πιο ακριβό από ένα desktop και να κάνει τα πάντα πιο αργά.

P.S. Θέλω να σημειώσω οτι ΠΟΤΕ ένα laptop σύστημα δεν θα έχει ένα desktop σαν ισοδύναμο. Αυτό μάλλον μπορεί να ισχύει μόνο σε low end μηχανάκια με λιτό εξοπλισμό. Ένα φορτωμένο desktop θα έχει πολλά περισσότερα από ένα laptop που αναγκαστικά θα μείνει με ένα optical drive, ένα σκληρό, χωρίς PCI υποδοχές κλπ και θα αναγκαστεί να έχει συσκευές εξωτερικές οι οποίες διαλύουν την φορητότητα, ανεβάζουν το κόστος κατά πολύ και γκρεμίζουν την ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 23:54]

Στατιστικά μιλώντας, η απόκλιση από το 30 στο 50 είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Επίσης, το 50% σε Low end μηχάνημα αντιστοιχεί σε πολλά περισσότερα όσο ανεβαίνει η κλάση του μηχανήματος.

Επιμένω όμως στην αρχική μου θέση οτι το ερώτημα εξ'αρχής είναι επι της ουσίας ανώφελο.

Για κάποιον που μετακινείται συνέχεια, η φορητότητα είναι το ΠΑΝ. ΔΕΝ τον νοιάζει να πληρώσει και 100% παραπάνω χρήματα.

Για κάποιον όμως που δεν μετακινείται, είναι αφελές να ρισκάρει αγοράζοντας ένα Laptop πολύ πιο ακριβό από ένα desktop και να κάνει τα πάντα πιο αργά.

30% σε highend είπα στην εξαρχής και ζήτησα επανειλημένα να μου δείξουν μηχάνημα αντίστοιχων επιδόσεων.

Το πολύ πιο ακριβό για εσένα είναι 30%?

Το ισοδύναμο σύστημα το κάνουμε εμείς για να συγκρίνουμε όπως κάνει και όλος ο κόσμος για να έχει μετρήσεις με αντίκρυσμα.

Link to comment
Share on other sites

οπως το λες, 30% φθηνότερο το desktop, 50% ακριβότερο το Laptop παμε μια marketing κοντρα (τρόπος του λεγειν).

οπως και να το σκεφτείς η λογική λεει, με 50% περισσότερα χρηματα αγοραζω το ίδιο πραγμα.

ή με 30% λιγότερα χρήαμτα αγοραζω το ίδιο πραγμα, διαλέφγεις και παίρνεις,

τσαμπα δεν είπα τιποτα μαλλον δε διαβασες το ποστ νο77 ή κρατησες μόνο αυτό που συμφερει

παραθετω πάλι

παιδια, πρεπει να ξαναπαω λύκειο...

το 600 με το 900 ειναι 30% μάλιστα.

το desktop ΔΕ το πουλαω γιατι ΔΕΝ ειναι για πεταμα, το ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΩ, νομίζω ότι ήμουν αρκετα σαφής στο αρχικό ποστ, εκτος και τα παμε όπως μας συμφερει...

όσο για το πόσο καίνε σου ειπα 40Ε το 2μηνο. δε θες 40? βαλε 50

αδιαφορώ παντελως για τις kWh, τα λεφτα με νοιαζουν.

EDIT

βεβαια αν μπω στη λογική να ποθλησω το φορητό τοτε σενα 1 χρόνο θα εχω.

900 lap1+900 lap2-500sell lap1=1400

ενω desktop 600 desk1+300reyma+300upgrade=1200.... μμμμμμμμμμμμμ

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ρωτησω, για ποια φορητοτητα μιλατε; αυτα που ολοι λεμε "φορητα", με την εννοια οτι μπορεις να τα φερεις, να τα κουβαλησεις δηλαδη, και καπου εκει τελειωνει η κουβεντα, καθως αυτο ειναι και το μονο τους βασικο προσον σε σχεση με τα μηχανακια τα πιο μεγαλα, που στεκονται στο γραφειο και τα λενε desktop.

οπως καταλαβαινω εγω τα πραγματα, "φορητο", ειναι ενα πισι που μπορεις να το παρεις οπου θελεις και να κανεις δουλεια. αλλα να κανεις δουλεια για ωρα ομως. η κατασταση ειναι οπως την εδειξε ο σωτηρακης: για να μη χωσεις τη μουρη σου μεσα στα καπακια, θα παρεις μεγαλη οθονη, η οποια ρουφαει τη μπαταρια ασταματητα, οποτε θα ψαξεις να βρεις μπριζα για να μεινει ζωντανο το πισι που πηρες απο το γραφειο για να το εχεις στα ποδια. οποτε τελικα τι; παλι στη μπριζα εισαι, γιατι απλα αλλαξε το μεγεθος, και μπορεις να το βαλεις στα γονατα, αλλα εισαι διπλα σε παροχη ρευματος. θα στριμωξεις τα δαχτυλα σου, γιατι σε 17 ιντσες (υπερβολη) πρεπει να χωρεσουν πληκτρα και μια παρωδια ενος τροπου εισαγωγης που ονομαζεται touchpad και υποτιθεται οτι αντικαθιστα το ποντικι, αλλα τελικα στην πρωτη ευκαιρια ολοι βαζουν ενα ποντικι επανω.

εργασιακη εμπειρια: τον τελευταιο καιρο δουλευω επι 9+ ωρες καθημερινα πανω σε ενα laptop. μπαινοντας το πρωι στο γραφειο, θα πρεπει οπως και δηποτε να αφησω τον καφε απο το χερι για να το ανοιξω, πρεπει να το ξεδιπλωσεις πρωτα, αλλιως δε μπορεις να το ανοιξεις. και φυσικα φοβαμαι να το αφησω ανοιχτο φευγοντας απο τη δουλεια το απογευμα, καποιος περασε το πηρε μαζι του, επεσε κατω, δεν ημαστε για τετοια. θα bootαρει σε λογικο χρονο, ειναι ενας P-M, οχι πολυ αργοτερα απο το Ρ4 που βρισκεται στο διπλανο γραφειο. πιανεις το ποντικι, γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος στον κοσμο που μπορει να δουλεψει cad/cam προγραμματα με touchpad, τσεκαρεις αν ο server ειναι ανοιχτος για να μπορεις να κατεβασεις αρχεια να δουλεψεις. οχι τιποτα αλλο, αλλα το σκληρο του δεν τον εχεις για τετοια πραγματα, και δεν εχει και νοημα να του βαλεις εξωτερικο σκληρο για τετοιες δουλειες. φυσικα με καλωδιο το δικτυο, γιατι το wireless τρωει τη μπαταρια, πρεπει να εχεις το power management στο μηδεν, αλλιως ανοιγοκλεινει συνεχεια και ψαχνεις να δεις γιατι δεν εχεις δικτυο. αφου στριψεις το πρωτο τσιγαρο της ημερας και πιεις και μια γουλια καφε, ερχεται το πρωτο διλλημα: να δουλεψω τα νουμερακια κλασσικα ή να πατησω το num lock και να εχω το αριθμητικο πληκτρολογιο ανακατα με τα γραμματακια; διαλεγεις το 2ο, ειναι και αρχη της εβδομαδας και νιωθεις ετοιμος για ολα, κατεβαζεις τα εταιρικα e-mail και πιανεις τον ευατο σου να γραφει σε l33t speak λες και εισαι κανενας καγκουρας του ιντερνετ: καποτε πρεπει να ξεκλειδωσεις το num lock για να γραψεις. δε μασας ομως, εχεις laptop και μπορεις να κανεις δουλεια. ασχετα αν τα πληκτρα ειναι μικρα, χωρις διαδρομη, κι ας κολλαει το space και γραφεις 2 αραδες χωρις κενο μεταξυ των λεξων. το προσπερνας. αλλωστε δε μπορεις να αλλαξεις πληκτρολογιο. περναει η ωρα, κι αλλο τσιγαρο, τελειωσε ο καφες, ενα εικονιδιακι φωναζει οτι η μπαταρια ειναι σε critical κατασταση. δε μασας ομως, εισαι διπλα στο ρευμα. εχεις φορητο, πας παντου, κι εισαι περικυκλωμενος απο καλωδια. νορμαλ κατασταση: δικτυο, ρευμα, ποντικι. θες να πας στο διπλα γραφειο και χοροπηδας σαν τον ινδιανο. ερχονται οι ανθρωποι να σου δωσουν ενα χαρτι και το σκεφτονται 2 φορες: να πλησιασω ή θα με φαει το ρευμα; ολα καλα κι ολα ωραια, μεχρι που σβηνει η οθονη με φαντασμαγορικο τροπο. γραμμες, σχεδια και χρωματα αντικαθιστουν την επιφανεια εργασιας. δε μασας, το ξερεις το παραμυθι: καπου κατι δεν κανει καλα επαφη, αν πατησεις διπλα απο το power ξαναρχεται το πραμα. καμια φορα βεβαια κανει shutdown και τα χανεις ολα, αλλα δεν πειραζει. εχεις οθονη και βεβαια, εχεις φορητο. στην τελικη, κανεις μια βολτα μεχρι το computerομαγαζο της γειτονιας και παιρνεις ενα καλωδιο. περναει η ωρα, βγαινει η δουλεια, εχεις χωθει μεσα στη μινιμαλιστικη οθονη του φορητου (το μονο πραμα που μου αρεσει, μπορεις να κολλησεις τη μουρη σου στην οθονη χωρις πολυ ζορι), ξαφνου φευγει το φορητο απο μπροστα σου, καποιος πηρε μαζι του το καλωδιο. δεν εγινε και τιποτα, ειναι κατι που ηδη το εχεις σκεφτει απο την αρχη, εχεις δεσει το καλωδιο πανω στα ποδια του γραφειου για να αποφευγεις κατι τετοια. μεσημεριασε, τελειωσε και το προγραμμα της νετ στο ραδιο, γυρισε κι ο ηλιος και γεμισε το γραφειο, καιρος να γυρισεις και την οθονη γιατι δε βλεπεις την τυφλα σου: ατυχης εμπνευση, γυρναει και το πληκτρολογιο μαζι και δε μπορεις να δουλεψεις. καλη δικαιολογια, αλλωστε πλησιαζει η ωρα να σχολασεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.