Jump to content



msi nx6600 vtd256 - 6600gt o/c


Dem

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

Οταν λες ολη μερα εννοεις παιχνιδια η απλα δουλευει ολη μερα ?

Αν μιλας για Desktop δεν την τρεχεις ολη μερα στα 520/675 αλλα στα 300/500 max.

Οπως και να εχει ειναι και αναλογα την καρτα αλλα οποιος θελει να ειναι σιγουρος πως δεν θα του βγουν Artifacts και μπλε οθονουλες καλο θα ηταν να μην το πουσαρει τοσο.

Εξαλλου 400/500 με 520/675 ζητημα αν θα εχουν 5fps διαφορα.

Μιλαμε για μερες με λιωσιμο στο Oblivion. Αυτο δεν σημαινει οτι ολες θα πανε τοσο αλλα σιγουρα ολες κοντα.στα 450 φτανουν.

Εκει κοντα στο 30% ειναι διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορει και εχει την 6600 μπορει να κανει το 400/500 με 520/675 τεστ και να μου πει αν το δευτερο του εβγαλε περισσοτερο απο 5fps διαφορα.

Συγκεκριμενα με την 7900GT στα 450/1500 και 550/1600 ειδα 11fps διαφορα αλλα αυτο σε μια απο τις 3 καλυτερες καρτες της Nvidia. Στην 6600 δεν νομιζω πως θα ισχυσει κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [Σήμερα, στις 13:20]

Μην κοιτατε ποτε τα OC που πιανουν σε sites για τον απλουστατο λογο οτι εκεινοι θα κανουν 2,3 Bench και αυτο ηταν. Καποιος που θα εχει ανοιχτο το PC και θα παει να παιξει ενα Game για 1,2 ωρες ειναι σιγουρο πως θα βρεθει αντιμετωπος με Artifacts.

Συγκεκριμενα στον 2ο Υπολογιστη μου εχω μια 6600GT και ενω σε αλλα Site βρηκα πως φτανει η εν λογω καρτα τα 590/1240 ανετα σε μενα μου εβγαζε Artifacts σε ολα τα Games πανω απο 550/1100.

Την 6600 μην την πας πανω απο 380/850 αν θελεις να εισαι σιγουρος πως δεν θα σου εμφανιστουν προβληματα.

Συμφωνοι με τις μετρησεις. Απλα μια ιδεα παιρνεις να δεις τι γινεται.Συμπερασματα βγάζεις.

Επισης δεν λεμε κατι διαφορετικο οσο ανφορα το o/c τησ 6600 κ 6600gt. Αφου εχουν το ιδιο πυρήνα εγω από 300 μπορω να την 400 ή 500. Δεν μπορει όμως να περιμένεις να ανεβασεις το ιδιο ποσοστο την 6600GT. Λογικο είναι να βγάζει τα Artifacts στα 590. Ο πυρήνας αυτός πιστεύω ότι σχεδιασμένος να αποδιδει χωρίς προβλήματα μεχρι τα 500-530+ . Τωρα σε καποια υλοποιήση καρτας μπορεί να παιζει τελεια και στα 550 και παραπανω αυτό δεν σημαινει όμως οτι είναι κ το σωστότερο. Εξαρταται κ για το τι την θελεις, ποσες ωρες δυσκολεύται κτλ. αυτά που λες κ εσύ.

Μεχρι τα 500 δεν υπαρχει σοβαρό προβλημα ψύξης. Αν προσέξεις στις περισσοτερες καρτες με 6600 με διαφορετικο default clock, to συστημα ψύξης΄είναι το ίδιο. Τωρα πόσα χρονια θα παιζει καλα η μια ή η αλλη την Nvidia λίγο την νοιαζει. (Αφου γινονται αναβαθμήσεις μεσα σε χρονικα διαστηματα που θα μπορουσαν να είναι πολυ μεγαλύτερα...Βλέπε AGP se PCe W32 se W64.. )

Το ότι κρατησε η nvidia στα 300 στην αρχη τον πυρήνα ειχε να κανει με στρατηγικη.

(καλυψη εύρους κοινου, περιμενει για απαντησεις απο ανταγωνιστριες κτλ)

Τα 850MHz στην μνήμη στην MSI nx6600 VTD 256 DDR ? Tι εννοειτε? Εμένα αντιμετοπίζει σοβαρα προβλήματα μετα τα 550MHz. Exω δει μετρησεις o/c σε τετοια επιπεδα σε DDR2 όχι σε DDR

Γενικα σε όλους έχω να κάνω μια ερώτηση. Υπαρχει θεμα αποσυντονισμού VGA αν αλλαζω συχνα τα Default του πυρήνα κ μνήμης. Γιατι εγώ μονο όταν παιζω κανα παιχνιδακι τα ανεβαζω.

Όταν δουλεύω sto pc ta εχω κανονικα 300/500

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.