Jump to content



Προβλημα με MSI 6800 (AGP)


Ilias83

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί πατώντας το κουμπί του υπολογιστή να ανοίξει και ενώ αυτός ανοίγει κανονικά ξαφνικά κολλάει σταθερά στην εικόνα του desktop χωρίς να υπάρχει κίνηση σε τίποτα...

Κάνω reset και ενώ όλα έδειχναν να δουλεύουν καλά (’κουγα το μπιπ, ο δίσκος διάβαζε, η δισκέτγα έπαιρνε στροφές) η οθόνη παρέμενε μαύρη και κλειστή...

Μετά απο μπόλικα reset η οθόνη δεν έλεγε να ανοίξει...

ΤΕλικά αποφασίζω να δοκιμάσω άλλη κάρτα γραφικών...

Η οθόνη άνοιξε...

Δοκιμάζω την 6800 σε άλλο υπολογιστή πάλι η οθόνη έμενε κλειστή...

Λέω η κάρτα θα είναι.

Την ετοιμάζω για rma λοιπόν, αφαιρώ την Accelero X1 που χρησιμοποιώ για ψύκτρα για να τοποθετήσω ξανά την εργοστασιακή...

(Και εδώ έχω την απορία, να αφαιρέσω εντελώς την πάστα που έχει πάνω ο πυρίνας και η ψύκτρα και να απλώσω δική μου (Ceramique - που όμως είναι άλλο χρώμα), να αφήσω τα υπολοίματα και να την κλείσω έτσι ωστε να μην φαίνεται οτι έχει ανοιχτεί ποτέ ή θα φαίνεται οπότε να βάλω μια "τσίχλα" ανάμεσα στα υπολοίματα της πάστας για να ενωποιηθούν; )

Τέλος πάντων μοντάρω την ψύκτρα και πως μου κάθεται η ιδέα να την ξαναβάλω στο μηχάνημα...

Την βάζω και δουλεύει... :jump: :jump: :jump:

Τώρα τι κάνουμε;

Τι μπορεί να φταίει;

Πως μπορεί την μια να δουλεύει και την άλλη όχι;

Δεδομένου οτι η κάρτα μου βγάζει σε default καταστάσεις score στo 3DMark πολύ μικρότερο απο default 6800LΕ πιστεύω οτι κάποιο πρόβλημα παίζει...

Εσείς τι λέτε;

Τι φταίει και τι κάνουμε απο εδώ και πέρα;

Τρέχω tests και ξαναποστάρω σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Τα score σου είναι μια χαρά βάση του επεξεργαστή σου...

Κι εγώ έναν barton 3000+ έχω και τον δουλεύω στα 2620 με w/c εννοείται για να αποδίδει τα νορμάλ της η 6800U

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.