Jump to content



2Χ Αντλίες σε υδρόψυξη;;


obijuan1983

Recommended Posts

Λοιπόν έχω το σύστημα της υπογραφής μου με:

Ψυγείο NeXXos Extreme 360 το διπλό

Αντλία Hydor L20

Tank Handmade Plexxy (12,5x12,5x12,5 / 2 Litre χωρητικότητα)

Cpu block ZernAt

Vga Block για 6800GT NeXXos

Σωλήνες απλοί (αλφαδολάστιχο)

Ολα σε 1/2 ίντσα

Σιγα σιγά καθώς έρχεται το καλοκαιρακι βλέπω τις θερμοκρασίες να ανεβαίνουν.Πιο συγκεκριμένα απο 25-26 σε idle η cpu τωρα παει 29-30 και η gpu απο 35 σε 37.

Σίγουρα παίζει ρόλο η θερμοκρασία δωματίου που ανεβαίνει.

Θέλω να ρωτήσω.Η L20 φαινεται να είναι οριακή για το σύστημα μου.Επίσης μια φορά μου είχε κάνει χουνέρι και δεν ξεκίνησε οπότε στο τσακ τα πρόλαβα πριν γίνει κάτι κακό.

Με αυτά στο μυαλό,

1. Αν συνδέσω ακόμα μία L20 στο κύκλωμα θα δω διαφορά στις θερμοκρασίες λόγω πιο γρήγορης κυκλοφορίας του νερού;

2. Η ροή θεωρητικά απο 700λιτρα θα πάει στα 1400λίτρα;

3.Θα υπάρχει η σιγουριά οτι αν αστοχήσει η μια θα δουλεύει η άλλη.

Πως το βλέπετε σαν ιδέα;

Και αν είναι καλή ιδέα,πως να τις συνδέσω την μία μετά την αλλή κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι πάντα είναι και καλύτερη η μεγαλύτερη ροή γιατί το νερό δεν θα μένει αρκετή ώρα μέσα στο ψυγείο για να αποβάλει την θερμοκρασία του

Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζω εγώ με μονό ένα μπλοκ και ψυγείο

Οι θερμοκρασίες αυξάνονται στιγμιαία στη μέγιστη δυνατή και πέφτουνε αρκετά δύσκολα.

Αλλά ότι o/c και να κάνω ποτέ δεν πήγαν πάνω από 43-45

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά επειδή είχα βάλει μία eheim 1250 και μια hydor l30 II (εν σειρά) δεν είδα κάποια σημαντική διάφορά στις θερμοκρασίες(είχα αύξηση 1 βαθμού παραπάνω).Δεδομενου ότι η ροή στο δικό μου σύστημα αυξήθηκε(παρατήρησα στο ρεζερβουάρ ότι το υγρό στροβιλίζονταν, ενώ πριν κάτι τέτοιο δεν το είχα δει).Από την αλλή και οι δύο αντλίες ζεσταινονταν αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Χθες, στις 21:13]

Με αυτά στο μυαλό,

1. Αν συνδέσω ακόμα μία L20 στο κύκλωμα θα δω διαφορά στις θερμοκρασίες λόγω πιο γρήγορης κυκλοφορίας του νερού;

2. Η ροή θεωρητικά απο 700λιτρα θα πάει στα 1400λίτρα;

3.Θα υπάρχει η σιγουριά οτι αν αστοχήσει η μια θα δουλεύει η άλλη.

1+2. δεν ειναι απολυτα σιγουρο. προσθετοντας μια ακομα L20 επιβαρυνεις το συστημα με τη θερμοτητα που μεταφερει στο νερο η 2η L20. αν τις βαλεις σε σειρα, προσθετεις τα υψη και των δυο (υψος=απωλειες που μπορουν να ξεπερασουν), στην ιδια ομως παροχη. τελικα θα εχεις μεγαλυτερη ροη, επειδη ξεπερνανε τις απωλειες, δε θα εχεις ομως τη διπλασια. αυτη (σχεδον) θα την εχεις αν τις βαλεις παραλληλα. υποψη, τα 700 λιτρα ειναι χωρις φορτιο (υψος απωλειων=0). οσο προσθετεις μπλοκ, λαστιχα και ψυγεια, ανεβαινει το υψος και πεφτει η ροη.

3. σαφες πλεονεκτημα, αλλα μαλλον δε χρειαζεται: οι πιο πολλες μητρικες κλεινουν μονες τους αν ανεβει η θερμοκρασια.

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 21:33]

Μην νομίζεις ότι πάντα είναι και καλύτερη η μεγαλύτερη ροή γιατί το νερό δεν θα μένει αρκετή ώρα μέσα στο ψυγείο για να αποβάλει την θερμοκρασία του

ουτε κατα διανοια. η αποδοση ολου του κυκλωματος αυξανεται με τη ροη. και η αποδοση του μπλοκ και η αποδοση του ψυγειου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

1+2. δεν ειναι απολυτα σιγουρο. προσθετοντας μια ακομα L20 επιβαρυνεις το συστημα

ουτε κατα διανοια. η αποδοση ολου του κυκλωματος αυξανεται με τη ροη. και η αποδοση του μπλοκ και η αποδοση του ψυγειου.

Και τότε πως μέσα σε ένα δευτερόλεπτο η θερμοκρασία από idle 35 πάει σε full 41-42???

Δεν θα πρέπει να γίνει σιγά σιγά???

Link to comment
Share on other sites

οταν η μητρικη μετραει θερμοκρασιες στον επεξεργαστη απο τη διοδο που εχει μεσα του, απολυτα λογικο. στα Α64 με το cnq ενεργο, οι μεταβολες που δειχνει η μητρικη ειναι ακομα μεγαλυτερες και στιγμιαιες. οι εξωτερικοι αισθητηρες στο καπακι και στο νερο, δεν κανουν τετοια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

οταν η μητρικη μετραει θερμοκρασιες στον επεξεργαστη απο τη διοδο που εχει μεσα του, απολυτα λογικο. στα Α64 με το cnq ενεργο, οι μεταβολες που δειχνει η μητρικη ειναι ακομα μεγαλυτερες και στιγμιαιες. οι εξωτερικοι αισθητηρες στο καπακι και στο νερο, δεν κανουν τετοια πραγματα.

Thanks για την πληροφορία..

Πάντως για πρεσχοτ στα 3,8 καλά δεν είναι 42c full load???(με silent fans) δοκιμάζω με full να σας πω διαφορές

edit με full τα φανακια ειχα 38-39c σε full load

Link to comment
Share on other sites

υπολόγισε ότι με όλα αυτά πάνω, η l20 με το ζόρι δίνει 300 λίτρα, και πολλά λέω... και είναι φυσιολογικότατο αυτό...

το κέρδος από δεύτερη αντλία θα είναι πρακτικά ελάχιστο, αν θεωρείς πρόβλημα την αύξηση της τεμπ θα προτιμούσα να πετάξεις κ ένα 1χ120 ραντ στο σύστημα. και κάποια στιγμή να άλλαζες την λ20 με μια λ30 μόνη της. αλλά αυξάνεις το κόστος χωρίς λόγο. αν αντέχει το oc σου παρά την αυξημένη θερμοκρασία τότε μη σε νοιάζει τπτ... δεν είναι αυτοσκοπός οι θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Thanks ολους για τις απαντήσεις.

Βασικά δεν έχω πρόβλημα με τις θερμοκρασίες όσο το οτι θέλω να είναι αξιόπιστο το σύστημα.Δηλαδή να έχω την σωστή αντλία για να μην ζορίζεται και τα φτύσει νωρίς.

Για θορυβο δεν νομίζω να αυξηθεί σοβαρά με την προσθήκη ακόμα μιας ιδιας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Πολύ καλά όχι μόνο καλά!

για μενα παει αυτο????

εγω γιατι νομιζω οτι δεν ειναι καλα....

τετιες θερμοκρασιες εχουν αλλοι με χ2 στα 2800+

Τοσα πολλα watt εχει ο preshot???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 15:50]

Τοσα πολλα watt εχει ο preshot???

Μωρε ναι, εχει... :tomato:

2 αντλιες σε σειρα ποτε δεν αυξανουν την παροχη. Την πιεση διπλασιαζουν. Η παροχη μενει σταθερη με μηδαμινες αλλαγες λογω των τριβων/εμποδιων του συστηματος. 2 αντλιες εν παραλληλω αυξανουν την παροχη. Κοινως δεν κανεις τιποτα για ενα υδροψυκτο συστημα μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.