Jump to content



Αύξηση ροής σε eheim 1250??


SiliconMan

Recommended Posts

Πρόσφατα άλλαξα την hydor L30 II που είχα με μία eheim 1250.Ήθελα να ρωτήσω, αλλάζοντας το ρακορ εισόδου της eheim (αυτό που έχω τώρα είναι 1/2in OD) με το μαμισιο ρακορ (~0.616in ~15.65mm OD) αν θα έχω αύξηση στη ροή?

Φυσικά θα πρέπει να αλλάξω τους σωλήνες από το ρεζερβουάρ στην αντλία καθώς και το ρακόρ εξόδου από το ρεζερβουαρ, τοποθετώντας τέλος και τον αντίστοιχο διαμέτρου σωλήνα.

Η απορία αυτή, μου προέκυψε διαβάζοντας το παρακάτω review μιας swiftech mcp350, της οποίας άλλαξαν το ρακόρ εισόδου από 3/8 OD σε 1/2 OD και παρατήρησαν αύξηση στη ροή

http://www.systemcooling.com/mcp350_mod-01.html

Link to comment
Share on other sites

Αυξηση ροής σε δεδομένες και σταθερες συνθήκες όσον αφορά τα υπόλοιπα components ΔΕΝ πρόκειται να δεις αν αλλάξεις ένα ρακόρ. Αν βάλεις ρακόρ μικρότερης διατομής θα δεις αυξηση της ταχύτητας του νερού ΑΛΛΑ θα περνάει λιγότερη ποσότητα νερού.

Αν βάλεις ρακόρ μεγαλύτερης διατομής θα παρατηρήσεις μικρότερη ταχύτητα νερού αλλα περισσότερη ποσότητα.

Για να μην στα πολυλογώ...η ροή σε ένα σύστημα είναι σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά καλά τα λες αν δεν υπήρχε τριβή....

πρακτικά χάνεις και πολύ μάλιστα

μετρήσεις σε ανοιχτό κύκλωμα και μπουκάλι δοσομετρητή έδειξαν πως οι διαφορές είναι τραγικές ακόμα και με μεγάλο μήκος σωλήνα που είναι το μικρότερο σε αντίσταση στοιχείο της υδρόψυξης μας....

<τα παραπάνω άκυρα είναι για ενδιάμεσα στο κύκλωμα όχι στην αντλία πάνω>

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε οτι η Eheim δίνει τυχαία τα 2 ρακορ με διαφορετική διατομή το ένα από το άλλο??κάποιο λόγο δεν πρέπει να είχε για να δίνει το ρακορ της είσοδου με μεγαλύτερη διατομή από το ρακορ της εξόδου?

Δεν ξέρω...Απλά, μου έκανε αρκετή εντύπωση όταν πήρα την αντλία και είδα τα ρακορ που έδινε η eheim...Διαβάζοντας δε το παραπάνω review ήθελα να το ρωτήσω,διότι σύμφωνα με το review, για την mcp350 τούλαχιστον, υπηρξε μία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SiliconMan [Σήμερα, στις 12:48]

... αλλάζοντας το ρακορ εισόδου της eheim (αυτό που έχω τώρα είναι 1/2in OD) με το μαμισιο ρακορ (~0.616in ~15.65mm OD) αν θα έχω αύξηση στη ροή?

Φυσικά θα πρέπει να αλλάξω τους σωλήνες από το ρεζερβουάρ στην αντλία καθώς και το ρακόρ εξόδου από το ρεζερβουαρ, τοποθετώντας τέλος και τον αντίστοιχο διαμέτρου σωλήνα.

εγω θα σου πω να το κανεις. οσο πιο ευκολα κυκλοφορει το νερο, τοσο καλυτερα. σε ολους αυτους του κυκλοφορητες, η 1/2 ιντσα ειναι μικροτερη απο τη διατομη εισοδου του νερου. οσο μεγαλωνεις τη διατομη, μειωνεις τις απωλειες και αυξανεις τη ροη.

το θεμα βεβαια, ειναι αν θα δεις διαφορά στην αποδοση. ετυχε και δοκιμασαμε το ιδιο μπλοκ, με την ιδια αντλια και το ιδιο ψυγειο, με ρακορ 1/2 και 3/8, και δεν ειδαμε διαφορα στην αποδοση. αλλα αυτο ειναι θεμα καθαρα του καθε κυκλωματος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω να αλλαξεις το ρακορ με το γνησιο της eheim . Εχει αναφερθει αρκετες φορες σε forum του εξωτερικου ( OCAU) οτι αν το αλλαξεις με καποιο μικροτερο , ζοριζεται η 1250 .

Link to comment
Share on other sites

αυτο το mod λειτουργει μονο σε τυπου αντλιες οπως την mcp350 κλπ. πολυ απλα λογο σχεδιασμου και τροπο λειτουργειας τους.

στην 1250 δεν θα δεις διαφορα, 1/2" ειναι ηδη αρκετα καλη διαμετρος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SiliconMan

Θεωρείτε οτι η Eheim δίνει τυχαία τα 2 ρακορ με διαφορετική διατομή το ένα από το άλλο??κάποιο λόγο δεν πρέπει να είχε για να δίνει το ρακορ της είσοδου με μεγαλύτερη διατομή από το ρακορ της εξόδου?

Δεν ξέρω...Απλά, μου έκανε αρκετή εντύπωση όταν πήρα την αντλία και είδα τα ρακορ που έδινε η eheim...Διαβάζοντας δε το παραπάνω review ήθελα να το ρωτήσω,διότι σύμφωνα με το review, για την mcp350 τούλαχιστον, υπηρξε μία διαφορά.

H mcp350 είχε καλύτερη απόδοση με αυτή την αλλαγή λόγω της κακής κατασκευής της εξόδου,ήτανε γωνία και την κάνανε ευθεία συν το ότι αυτή η αντλία έχει πολύ πιο μεγάλο ύψος. Βέβαια ακόμα και σε ένα κύκλωμα πιο πολύπλοκο δε θα δεις διαφορά,μόνο σε ανοικτή ρόη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.