Jump to content



Overclocking οδηγος


Recommended Posts

παιδια.............και τωρα μια σχετικη- ασχετη ερωτηση..........μη με βρισετε παιδια.....αλλα το multirama αφου κανει το overclocking party μηπως λεω πρεπει ......... να διαθεσει ....δωρεαν.... και κανα "σωστο" οδηγο overclocking????? οχι σαν της μλκιες που ακουμε απο δω και απο εκει.......και στο τελος καταστρεφουμε το συστιμα μας χωρις ουσιαστικα να πειραξουμε τπτ.........

και δευτερον ............. μηπως ο οδηγος overclocking που διατιθετε στο forum υπαρχει και σε μορφη pdf ή doc...........ολοκληρομενος????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου.....το overclocking δεν ειναι τυφλοσουρτης.....!

Οι οδηγοι που υπαρχουν στο νετ σε υπερκαλυπτουν(ορεξη να εχεις να διαβασεις , να ψαξεις και να μαθεις)!

Υπαρχουν καποια βασικα πραγματα..αλλα απο κει και περα ο καθενας εχει τον τροπο του...τα tweaks του και οτι δηποτε αλλο εχει μαθει απο την εμπειρια του και το χρησιμοποιει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 00:22]

Φιλε μου.....το overclocking δεν ειναι τυφλοσουρτης.....!

Οι οδηγοι που υπαρχουν στο νετ σε υπερκαλυπτουν(ορεξη να εχεις να διαβασεις , να ψαξεις και να μαθεις)!

Υπαρχουν καποια βασικα πραγματα..αλλα απο κει και περα ο καθενας εχει τον τροπο του...τα tweaks του και οτι δηποτε αλλο εχει μαθει απο την εμπειρια του και το χρησιμοποιει...

σωστος και δεν αμφιβαλω καθολου για αυτα που λες ................. αλλα οταν σ ου λεει καποιος οδηγος ........ φουλαρε τα ολα= και εχει κανει overclocking........τοτε αστα να πανε.....

Link to comment
Share on other sites

κοίτα ειρωνία... οι μισοί μπαίνουν 9 και ξενέρωσαν, εγώ πάλι απολύομαι 12! (όχι ότι θα ήμουν μέσα βέβαια :p)

θα έρθω να τα πω ξανά με τους γνωστούς αγνώστους amdάδες και τα υπόλοιπα παιδιά μιας και έχω χαθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_pappas1989 [Σήμερα, στις 00:44]

σωστος και δεν αμφιβαλω καθολου για αυτα που λες ................. αλλα οταν σ ου λεει καποιος οδηγος ........ φουλαρε τα ολα= και εχει κανει overclocking........τοτε αστα να πανε.....

Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να εκτιμήσεις τις επιπτώσεις των κινήσεων σου τότε καλύτερα να μη κανείς O/C

Κάτσε 1-2 χρόνια.. Αρχικά διάβαζε περιοδικά του χώρου κατόπιν παρακολούθα τις εμπειρίες άλλων χρηστών στα διάφορα forums αν πραγματικά σε ενδιαφέρει αυτός ο τομέας δε θα έχεις πλέων απορίες.

Σε κανένα φόρουμ που εκτιμώ δεν έχω δει συμβουλές σε οδηγούς του τύπου «τσίτωσε τα όλα»

Link to comment
Share on other sites

μόνο κάτι υπογραφές

Overclock till it burn then overclock more

και άλλη μια να δεις πως το έλεγε....

If you can read this you are not overclocked enough?

πως το έλεγε ρε ο μάστροhipro5

άσε το παιδί να μάθει μέσα απο τα λάθη του....

κάψε μάστορα άφοβα οτι θες....

RMA μην ζητήσεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

μόνο κάτι υπογραφές

Overclock till it burn then overclock more

και άλλη μια να δεις πως το έλεγε....

If you can read this you are not overclocked enough?

πως το έλεγε ρε ο μάστροhipro5

άσε το παιδί να μάθει μέσα απο τα λάθη του....

κάψε μάστορα άφοβα οτι θες....

RMA μην ζητήσεις :hehe:

ξεχασες την

overclock on the first boot

Link to comment
Share on other sites

ειναι :OT: .............. αλλα ετσι πληροφοριακα .......τον πρωτο μου pc το εψισα απο overclocking.......... 133MHz ηταν με κουμπι turbo που πιγενε στα 140MHz.............τον εφτασα στα 400.........και εγινε το μηραιο..........οταν ανοιξα τη cpu ολα ειχαν γινει καρβουνο........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_pappas1989 [Σήμερα, στις 20:09]

ειναι :OT: .............. αλλα ετσι πληροφοριακα .......τον πρωτο μου pc το εψισα απο overclocking.......... 133MHz ηταν με κουμπι turbo που πιγενε στα 140MHz.............τον εφτασα στα 400.........και εγινε το μηραιο..........οταν ανοιξα τη cpu ολα ειχαν γινει καρβουνο........

ειδες πουθενα στον οδηγο του thelab να αναφερει οτι το οβερκλοκιν δεν εχει ορια?

οταν τον εφτασες στα 400 ειχες παρει υποψην σου τις θερμοκρασιες?στα 240 ειχες κοιταξει καθολου temps μεσω Bios?ειχες ανοιξει το κουτι να βλεπεις ποσο ζεστη ειναι η ψυκτρα?

εαν δεν εκανες τιποτα απο τα παραπανω και απλα εχωσες την 400αρα μονο και μονο γιατι την ειχες σαν επιλογη τοτε δεν φταιει κανενας οδηγος οβερκλοκιν αλλα εσυ ο ιδιος.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_pappas1989 [Σήμερα, στις 20:09]

ειναι :OT: .............. αλλα ετσι πληροφοριακα .......τον πρωτο μου pc το εψισα απο overclocking.......... 133MHz ηταν με κουμπι turbo που πιγενε στα 140MHz.............τον εφτασα στα 400.........και εγινε το μηραιο..........οταν ανοιξα τη cpu ολα ειχαν γινει καρβουνο........

Στα 400 πως τον έφτασες?..... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 00:23]

ελπιζω να μην εννοεις τα τζαμπερακια για τα led-akia???

Aν ναι κριμα....

πηγαινε μεχρι 999!

(αν θυμαμαι καλα ηταν 4χ33mhz και τοτε ειχα ξεκλειδωτους πολλαπλασιαστες?Σωστα?)

καλα τα θυμασαι.και μαλλον κατι τετοιο εκανε ο φιλος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από g_pappas1989

133MHz ηταν με κουμπι turbo που πιγενε στα 140MHz.............τον εφτασα στα 400.

Ναι ε? :eek: μόλις πάτησες το κουμπί κάηκε ε? να φανταστώ ότι έδωσες και 2V επιπλέον στη cpu? :unsure::getlost:

Λοιπόν για πες μας ποιόν οδηγό O/C είχες διαβάσει πριν από 10 χρόνια όταν κυκλοφορούσαν αυτές οι cpu και συνέβη αυτό το «ατύχημα?» :...:

’σε μη συνεχίζεις σε κάνα χρόνο που θα έχεις μάθει λίγα περισσότερα θα ντρέπεσαι για αυτά που έγραφες

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ηρεμιστε...........δεν ειπα οτι φτεει κανας οδιγος που τον εψισα.......... απλα περσυ μου ηρθε η ιδεα να κανω overclocking...........και πιρα τον παλιο μου.....που δεν με ενιαζε οτι και να παθει...... .............μην κανω καμια ******* στον καλο.......

.....ειχα πεσει σε καλο κοματι απο αποψη hardware........στο bios ηταν ολα ξεκλειδοτα........και ετσι αρχισα να παιζω.............

πως τα καταφερα και τον πιγα τοσο ........ουτε και εγω δεν ξερω.........αλλα οταν εκανε boot στα 400MHz ..και ......λιγο πριν μπει στα win 98 ..........ψιθικε..........

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω γιατι ......εφτασε τοσο ψιλα..............αλλα θα πας να κιταξω στην αποθικη αν εχω ακομα τη μητρικη.........να σας πω μοντελο.........αλλα αν δεν κανω λαθος ι μητρικη εκανε και για cpu εως 800 MHz........θα κιταξω ομως και θα σας πω ...........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 19:32]

:OT: ολα....

Εχω την εωτυπωση οτι αυτο το θεμα θα καθαριστει πολλες φορες μεχρι να γινει το παρτυ...:hehe:

δικιο εχεις το παρατραβιξαμε...........παιδια την μητρικη την εχω πεταξει.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.