Jump to content



LG- καμμένα pixel και αξιοπιστία


HellasVagabond

Recommended Posts

Προσωπικά έχω δει πολύ χειρότερες οθόνες (λέγε με Acer κτλ.)

Από την LG , παρόλο που την πήρα με μία επιφύλαξη όσων αφορά την ποιότητα των χρωμάτων , έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος

Βέβαια αν είχα τα παραπάνω χρήματα θα πήγαινα προς μία ποιοτική eizo , αλλά απ'ότι φαίνεται και η Eizo είδε πως το ΤΝ πάνελ έχει χρήμα και άρχισε να βγάζει μοντέλα με ΤΝ

Προσωπικά στον τομέα τιμής / απόδοσης αλλά και εγγύησης , πιστεύω δεν υπάρχει καλύτερη λύση . Ένα μικρό δείγμα τι μπορεί να κάνει ένα καλό μαρκετινγκ , μια άριστη εγγύηση και ο σεβασμός στην τσέπη του καταναλωτή :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jogi [Σήμερα, στις 13:40]

Αλλά επειδή οι οθόνες φτιάχνονται με πανελ αλλων κατασκευαστών, απο όπου οι σαμσουνγκ και άλλες αγοράζουν,

Τι εκανε η Samsung ? Αγορασε απο αλλη εταιρεια panels ?

Μηπως θελεις να το διορθωσεις λιγακι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

οκ συγγνώμη, η σαμσουνγκ πουλαει πανελ οπως η AU Optronics σε μοντελα της Hitachi klp klp. Αλλα δεν ειναι αυτό το νόημα του πόστ. Η πρώτη πρώταση και η τελευταία τα λενε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

Γιατι να δωσουν ? Αν εγω ηξερα πως βγαζω ενα πολυ καλο προιον για πιο λογο να βαλω εγγυηση 0 pixel ? Για να κερδισω εντυπωσεις και πελατες ?

Γιατί φίλε μου:

"Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνετε τίμια." ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

Στα Καμενα pixel η LG ειναι KING !

Καντε ενα Googling η πηγαιντε στο myphone , insomnia , neowin και θα δειτε απειρα παραδειγματα.

Βασιζομαι παντα σε γεγονοτα.

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

Γιατι να δωσουν ? Αν εγω ηξερα πως βγαζω ενα πολυ καλο προιον για πιο λογο να βαλω εγγυηση 0 pixel ? Για να κερδισω εντυπωσεις και πελατες ? Ναι αλλα ο αλλος αν το σκεφτει καλα θα πει "Μα καλα αφου φτιαχνει πολυ καλες οθονες error free ποιος ο λογος να βαλει 0 Pixel εγγυηση ?". Η ΕΙΖΟ δεν ειναι κορυφαια εταιρεια ? Μαλιστα ειναι Η κορυφαια εταιρεια παραγωγης TFT και μετα την ακολουθει η Samsung που ηταν Η νουμερο 1 εταιρεια στην κατασκευη LCD panels μεχρι προσφατα που η Philips ενωσε δυναμεις με την LG ωστε να βγουνε μπροστα. ( 2 vs 1 ). Εν ολιγοις μην συγκρινουμε θηρια οπως ΕΙΖΟ , Samsung με την LG ( πρωην GoldStar ).

ΑΝ κατσει και το σκεφτει καλα καποιος εμεσος πλυν σαφως η LG παραδεχεται πως τα προιοντα της εχουν προβλημα με τα pixel και γιαυτο δινει την εν λογω εγγυηση. Βεβαια λιγοι θα το δουν ετσι αφου ο σκοπος του 0 pixel ειναι πορτα που ανοιγει και απο τις 2 πλευρες.

Γνωμη μου φυσικα που δεν προσπαθω να επιβαλω σε κανεναν.

Τα γεγονότα δλδ είναι τα αποτελέσματα του google στα sites που αναφέρεις... και που είναι τα αποτελέσματα του μεριδίου αγοράς στα συγκεκριμένα sites σε σχέση με τις υπόλοιπες οθόνες της αγοράς? αν οι 7 στους 10 έχουν lg, προφανώς περισσότερα προβλήματα θα διαβάσεις για τις LG, από τον 1 που έχει acer, τον 1 με την eizo και τον 3ο με την Nec.

Αν γεγονότα = Γνωμη μου φυσικα που δεν προσπαθω να επιβαλω σε κανεναν, όπως αναφέρεις στο 2ο post, μάλλον δεν μας τα λες καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo

... απ'ότι φαίνεται και η Eizo είδε πως το ΤΝ πάνελ έχει χρήμα και άρχισε να βγάζει μοντέλα με ΤΝ

H Eizo είχε από την αρχή μοντέλα με TN panel για αυτούς με μικρό βαλάντιο. Δεν το ανακάλυψε τώρα το ΤΝ.

Ενδεικτικά L367, L550.

Όσο για την εγγύηση της LG, για να σας δώσω και "τροφή" για παραπέρα κουβέντα, να προσθέσω ότι είναι εγγύηση που ισχύει μόνο στην Ελλάδα και δίνεται από την Ελληνική αντιπροσωπεία. Η διεθνής εγγύηση της LG σαφώς και ΔΕΝ είναι 0 pixel.

Link to comment
Share on other sites

τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα απο την οποια οπτικη γωνια και αν τα δεις.

Απο την στιγμη που δεν ακουω παραπονα για Samsung , Eizo , Benq και βλεπω παραπονα για LG αυτο δεν ειναι γεγονος ? Μπορει να υπαρχουν αλλα 1.000.000 ατομα με LG που να μην εχουν προβλημα και να μην ποσταρουν σε Forums δεν μπορω ομως να το μαντεψω και αρα βασιζομαι στα ατομα που μπορω να καταμετρησω το παραλογο που βρισκεται σε αυτο?

Ποσο μαλλον οταν καποιος σου λεει να πας να δεις ψυχιατρο...Αν αυτο δεν ξεπερναει τα ορια δεν ξερω τι τα ξεπερναει.

SA εσυ εχεις διαβασει στα ιδια Forums τα παραπονα σχετικα με τις LG οποτε ειμαι παραλογος ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sa1901

Όσο για την εγγύηση της LG, για να σας δώσω και "τροφή" για παραπέρα κουβέντα, να προσθέσω ότι είναι εγγύηση που ισχύει μόνο στην Ελλάδα και δίνεται από την Ελληνική αντιπροσωπεία. Η διεθνής εγγύηση της LG σαφώς και ΔΕΝ είναι 0 pixel.

Σωστό, αλλά δεν είχε παρουσία στην Ελληνική αγορά. Αποφάσισε να εισέλθει με aggressive τιμές και εγγύηση. Την οποία εγγύηση τιμά, έτσι δεν είναι ?

Αυτό που προσωπικά περιμένω, είναι τα γεγονότα και οι αποδείξεις, καλές οι απόψεις περί marketing κόλπα, αλλά δεν νομίζω ότι αυτή είναι η ουσιά του thread.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

SA εσυ εχεις διαβασει στα ιδια Forums τα παραπονα σχετικα με τις LG οποτε ειμαι παραλογος ?

Τι να πω τώρα πάνω σε αυτό; Αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Υπάρχουν άτομα που είναι ικανοποιημένα με τις LG, όπως και υπάρχουν αυτοί που παραπονιούνται για την ποιότητά των οθονών της.

Δεν θα κάτσω να τσακωθώ εδώ για τις LG. Όποιος έχει δει LG (με ΤΝ) δίπλα σε Eizo, Samsung (με S-PVA) ξέρει την διαφορά. Όποιος δεν θέλει να το καταλάβει, ας μην το καταλάβει.

Τέλος ας πάρει ο καθένας ότι έχει ανάλογα με τα λεφτά που έχει να διαθέσει. Εγώ δεν ασχολούμαι πια με τέτοιες διαμάχες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [Σήμερα, στις 13:27]

Γιατι να δωσουν ? Αν εγω ηξερα πως βγαζω ενα πολυ καλο προιον για πιο λογο να βαλω εγγυηση 0 pixel ? Για να κερδισω εντυπωσεις και πελατες ? Ναι αλλα ο αλλος αν το σκεφτει καλα θα πει "Μα καλα αφου φτιαχνει πολυ καλες οθονες error free ποιος ο λογος να βαλει 0 Pixel εγγυηση ?". Η ΕΙΖΟ δεν ειναι κορυφαια εταιρεια ? Μαλιστα ειναι Η κορυφαια εταιρεια παραγωγης TFT και μετα την ακολουθει η Samsung που ηταν Η νουμερο 1 εταιρεια στην κατασκευη LCD panels μεχρι προσφατα που η Philips ενωσε δυναμεις με την LG ωστε να βγουνε μπροστα. ( 2 vs 1 ). Εν ολιγοις μην συγκρινουμε θηρια οπως ΕΙΖΟ , Samsung με την LG ( πρωην GoldStar ).

ΑΝ κατσει και το σκεφτει καλα καποιος εμεσος πλυν σαφως η LG παραδεχεται πως τα προιοντα της εχουν προβλημα με τα pixel και γιαυτο δινει την εν λογω εγγυηση. Βεβαια λιγοι θα το δουν ετσι αφου ο σκοπος του 0 pixel ειναι πορτα που ανοιγει και απο τις 2 πλευρες.

Γνωμη μου φυσικα που δεν προσπαθω να επιβαλω σε κανεναν.

Αρχική απάντηση από sa1901 [Σήμερα, στις 17:26]

Όσο για την εγγύηση της LG, για να σας δώσω και "τροφή" για παραπέρα κουβέντα, να προσθέσω ότι είναι εγγύηση που ισχύει μόνο στην Ελλάδα και δίνεται από την Ελληνική αντιπροσωπεία. Η διεθνής εγγύηση της LG σαφώς και ΔΕΝ είναι 0 pixel.

:)

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος οτι μια εταιρεια μπαινει ετσι δυναμικα δειχνει και την ποιοτητα του προιοντος που μοστραρει.δεν θα εδινε σκαρτες οθονες γιατι πολυ απλα σε λιγο καιρο θα βουιζε ο τοπος(στην ελλαδα ειμαστε) και θα πατωνε οικονομικα....παραυτα η εταιρεια ειναι κερδοφορα,ελεγχει πλεον την αγορα tft τιμολογιακα και λειτουργει και προς οφελος μας αφου αναγκαζει τα "μεγαλα" εργοστασια να ακολουθησουν τιμολογιακα...(βλεπε eizo με 300 ευρο) αρα αντι να την επαινουμε την θαβουμε?? δεν βλεπω καποια λογικη σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μα εχει βουιξει ο τοπος και μου κανει εντυπωση που εδω μεσα κανεις δεν εχει ακουσει το παραμικρο.

Αν μπορεσω θα φερω στατιστικα στοιχεια απο την ΑΛΜΑΝ για να δειτε ολοι ποσες LG εχουν γυρισει πισω με καμενα pixels.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι κανεις περιστασιακη-τμηματικη αναγνωση η απλα εθελοτυφλεις.ολοκληρωνε την αναγνωση του καθε ποστ σε παρακαλω ,αλλιως δεν εχει νοημα η κουβεντα μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [Σήμερα, στις 21:04]

Μα εχει βουιξει ο τοπος και μου κανει εντυπωση που εδω μεσα κανεις δεν εχει ακουσει το παραμικρο.

Αν μπορεσω θα φερω στατιστικα στοιχεια απο την ΑΛΜΑΝ για να δειτε ολοι ποσες LG εχουν γυρισει πισω με καμενα pixels.

ok.......φερε μας τοτε και στατιστικα απο ΕΙΖΟ NEC SAMSUNG απο οθονες με καμμενα πιξελ που ΔΕΝ εχουν γυρισει λογω ΜΗ ΜΗΔΕΝΙΚΩΝ ΠΙΞΕΛ ΕΓΓΥΗΣΗΣ........τα ρεστα μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

το ενα αποδυκνειεται ενω το αλλο οχι.

τι το λές και δεν το κάνεις τρείς σελίδες τώρα...

-:nuke: μαυρίστε το το μπ****

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.