Jump to content



LG- καμμένα pixel και αξιοπιστία


HellasVagabond

Recommended Posts

τι συζητατε εδω μεσα ρε συντεκνοι , για το ποσο αξιοπιστα ειναι τα καμενα πιξελ των LG? ειχα μια αγορασμενη για καποιον αλλον , τη δοκιμασα, ειχε ενα πιξελ και μου την αλλαξανε και μου τη φερανε και σπιτι χωρις να κανω τπτ εγω και το κυριοτερο χωρις αγχος και κατσαδες σε 4 μερες(εργασιμες). αλλα δε λεω κατι καινουριο , το ξερει ολος ο κοσμος αυτο το πραγμα , νομιζω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Γυρεύοντας το πας νομάδα μου...

Αφου δε σε θέλει μην το ζορίζεις γιατί μετά θα πας στο επόμενο forum και θα κάνεις παρόμοια ποστς

και εγώ LG προτείνω μέχρι τώρα στους φίλους μου, κανείς δεν είχε καμμένο pixel

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η αποψη σου ακυρωνει την δικια μου ? Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη αυτη.

Αναφερα σε ολους και απο που εχω δει τα προβληματα με τις LG και ομως προσπαθουν ολοι να με βγαλουν λαθος σε κατι που ειναι γεγονος.

Τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

:OT: @Vaga sorry κιολας αλλά το Τεσπα τι σημαίνει;

Εγώ νόμιζα ότι θα πει ΤΕλοΣ ΠΑντων= οκ τέλος= δεν έχω κάτι αλλο να πω επ 'αυτού= Σταματάω εδώ.

...........’λλα τελικά από ότι βλέπω σημαίνει ..... " Θα απαντήσω μετά από 2 posts."

Η LG έχει ένα μεγάλο μερίδιο στην αγορά ΜΕ η χωρίς ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ όμως που έχουν και άλλες εταιρίες του χώρου. ΕΙΤΕ το θέλουμε είτε ΟΧΙ. Και στο είπα πιο πάνω. Για κάποιο λόγο δεν μπορεί ΤΟΣΟΙ και ΤΟΣΟΙ που αγοράσανε/αγοράζουν LG ναι μην ξέρουν τι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε άλλη μία φορά, μπας και βγάλουμε άκρη...

Προκειμένου να αποδείξεις τα λεγόμενά σου, χρειάζονται , κατ'εμέ, τα εξής:

α) μονάδες που έχουν πουληθεί Vs. μονάδων που έχουν επιστραφεί ώστε να φανεί το ποσοστό αποτυχίας του 0 pixel.

β) για σύγκριση με άλλες εταιρίες προκειμένου να φανεί αν η lg δεν έχει αξιόπιστες οθόνες, χρειάζεσαι τα ίδια στατιστικά με το α) και για τις υπό σύγκριση εταιρίες.

Τι θέλω να πω με αυτά. Το να πεις ότι στην alman έχουν γυρίσει 2000 οθόνες μέσα στο 2005, τι μας λέει? απολύτως τίποτα, διότι δεν ξέρουμε πόσες πουλήθηκαν.. αν πουλήθηκαν 5000 οθόνες, σαφώς και το ποσοστό αποτυχίας είναι μεγάλο... αν πουλήθηκαν 50.000 οθόνες, το ποσοστό είναι μέτριο... αν πουλήθηκαν 500.000 οθόνες, το ποσοστό είναι μια χαρά.

Αν έχουμε αυτούς τους αριθμούς, τότε ναι, μπορεί να βγει συμπέρασμα, διότι αν οι LG οθόνες έχουν 40% πχ αποτυχίας, και ο μέσος όρος των άλλων κατασκευαστών είναι 20%, μπορείς να την πεις αναξιόπιστη.

Από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε το πόσες πουλήθηκαν και πάρουμε ως δεδομένο αυτό που λες, έχουμε την εξής ερώτηση, απλή πιστέυω... τι κάνει η LG τις επιστροφές?

α) τις σκοτώνει στην τιμή σε εταιρίες

β) τις πουλάει σε χώρες όπου δεν προσφέρει 0 pixel

και στις 2 περιπτώσεις, χάνει φράγκα, ειδικά στην 2η, χοντρά φράγκα... φράγκα που καλλιστα θα μπορούσε να επενδύσει στην ποιότητα ώστε και οι πελάτες να είναι ευχαριστημένοι αλλά και η εταιρία να αυξήσει τα κέρδη της.

Υπάρχει λόγος που δεν το κάνει αν ισχύουν αυτά που λες?

Είναι κατανοητά τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

RootX ισως αν τα εκανε αυτα που λες η LG να πουλαγε τις οθονες στην ιδια τιμη με τις Samsung οποτε μαλλον πολλοι λιγοι θα τις διαλεγαν.

1780-1980 μονο οι ιντσες αλλαζουν...

Οπως ειπα δεν θελω να αντικρουσω ολους οσους εχουν LG εδω μεσα οποτε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Η LG απ'όσο έχει υποπέσει στην αντίληψή μου, κάνει το α), τις σκοτώνει σε τιμή ευκαιρίας. Τιμή ευκαιρίας = έκπτωση περίπου 100-150 ευρά.

Με σίγουρα 1-4 καμμένα pixel (άρα είναι αυτές των επιστροφών).

Λογικά το κέρδος της από αυτές που δε χρειάζονται αντικατάσταση, αντισταθμίζει αυτό το μειονέκτημα, αλλιώς όπως ξαναείπα θα τό χανε κλείσει το μαγαζί από παλιά.

Σε κάθε όμως περίπτωση, αυτός που αγοράζει κανονικά την οθόνη ό,τι και να γίνει θα την έχει 0 pixel.

Αν πάρει μια samsung όμως, τότε μπορεί και να πέσει "στην περίπτωση".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

RootX ισως αν τα εκανε αυτα που λες η LG να πουλαγε τις οθονες στην ιδια τιμη με τις Samsung οποτε μαλλον πολλοι λιγοι θα τις διαλεγαν.

1780-1980 μονο οι ιντσες αλλαζουν...

Οπως ειπα δεν θελω να αντικρουσω ολους οσους εχουν LG εδω μεσα οποτε ολα καλα.

Το "ίσως αν" μόνο απόδειξη δεν είναι... με λίγα λόγια, δεν έχεις κανέναν τρόπο να αποδείξεις αυτά που λες... άρα?

Αρχική απάντηση από sotiris

Η LG απ'όσο έχει υποπέσει στην αντίληψή μου, κάνει το α), τις σκοτώνει σε τιμή ευκαιρίας. Τιμή ευκαιρίας = έκπτωση περίπου 100-150 ευρά.

Με σίγουρα 1-4 καμμένα pixel (άρα είναι αυτές των επιστροφών).

Το γνωρίζω, αλλά όπως τα λέει ο vagabond το ποσοστό επιστροφών πλησιάζει(ίσως και να ξεπερνά) το ποσοστό των dead pixel free οθονών, κάτι που μόνο ζημία φέρνει.

Link to comment
Share on other sites

@rootx:η lg πολλες απο τις καμμενες οθονες της τις βαζει στην εταιρια για το προσωπικο και τις υπολοιπες τις πουλαει στο προσωπικο με 50% εκπτωση.;) αυτο ειναι σιγουρο αν και τωρα σταματησε το δευτερο γιατι ο καθε υπαλληλος επαιρνε 5 οθονες και την ψιλιαστηκαν την μπινια.

Link to comment
Share on other sites

α) δεν είναι το θέμα τι τις κάνει, ότι και να τις κάνει, αν το ποσοστό είναι όπως το παρουσιάζει ο vagabond, η εταιρία μπαίνει μέσα και άγρια μέσα ....

β) δεν έχουμε κανένα απολύτως στοιχείο για το αν το ποσοστό είναι όπως τα λέει...

οπότε τι καταλάβαμε από αυτό το thread?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

Αγοραζουν LG λογο ΤΙΜΗΣ και 0 PIXEL εγγυησης τιποτα παραπανω.

ΣΥμφωνουμε εδω ?

οχι βεβαια, αν εσυ θες να δυσφιμεις την Lg προσεξε γιατι μπορει να συνεχιστει και έξω απο δω.... τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει...

Αρχική απάντηση από RootX

α) δεν είναι το θέμα τι τις κάνει, ότι και να τις κάνει, αν το ποσοστό είναι όπως το παρουσιάζει ο vagabond, η εταιρία μπαίνει μέσα και άγρια μέσα ....

β) δεν έχουμε κανένα απολύτως στοιχείο για το αν το ποσοστό είναι όπως τα λέει...

οπότε τι καταλάβαμε από αυτό το thread?

εχουμε δει κάποιο στοιχειο και δεν είδα για τις error free οθόνες?

υπάρχει κάποιος που μπορεί να βρει στοιχεια, η μάλλον να εχει προσβαση σε αυτά τα δεδομενα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.