Jump to content



Μέθοδος Ελαχίστων Τετραγώνων σε Excel


Tsunami

Recommended Posts

Βάζεις τα x σε μια στήλη.

Βάζεις τα y σε μια άλλη στήλη.

Graph -> xy scatter κλπ κλπ φτιάχνεις ένα γράφημα με τα σημεία σου διεσπαρμένα ως xy.

Μετά πας στο menu chart -> add trendline και βάζεις linear, και στη δεύτερη καρτέλα επιλέγεις display equation on chart.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Βάζεις τα x σε μια στήλη.

Βάζεις τα y σε μια άλλη στήλη.

Graph -> xy scatter κλπ κλπ φτιάχνεις ένα γράφημα με τα σημεία σου διεσπαρμένα ως xy.

Μετά πας στο menu chart -> add trendline και βάζεις linear, και στη δεύτερη καρτέλα επιλέγεις display equation on chart.

Αυτη η μέθοδος είναι τραγική

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.

Κάνει απίστευτες ταρζανίες με τα δεκαδικά και μπορείς να σπας το κεφάλι σου για ώρες ή ακόμα και μέρες να δεις τι ***** βγάζεις... Μόνο στο R² που δίνει μπορείς να είσαι οκ...

Ξεκίνα φτίαξε ένα templete να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Ετσι και αλλιως οι γραφικες παραστασεις στο excel γινονται με τη μεθοδο των ελαχιστων τετραγωνων!

Οι γραφικές παραστάσεις γίνονται με τις τιμές που δίνεις...

Link to comment
Share on other sites

tottaly για πες πιο αναλυτικά λίγο τις παρατηρήσεις σου, γιατί φαίνεται ενδιαφέρον ;)

η common χρήση του excel είναι με τον τρόπο που λέω, και το κάνουν σχεδόν όλοι!

εγώ είχα παρατηρήσει παλιότερα αποκλίσεις στο R², αλλά η εξίσωση συμφωνούσε με αυτή που έβγαζα με το κομπιουτεράκι και τον κλασσικό τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

tottaly για πες πιο αναλυτικά λίγο τις παρατηρήσεις σου, γιατί φαίνεται ενδιαφέρον ;)

η common χρήση του excel είναι με τον τρόπο που λέω, και το κάνουν σχεδόν όλοι!

εγώ είχα παρατηρήσει παλιότερα αποκλίσεις στο R², αλλά η εξίσωση συμφωνούσε με αυτή που έβγαζα με το κομπιουτεράκι και τον κλασσικό τύπο.

Το ξέρω Σωτήρη, μέχρι να δεις πως σε κλέβει... Δεν θυμάμαι πότε και σε ποιο εργαστήριο ήταν, για να σας δώσω αριθμητικό παράδειγμα, αλλά θυμάμαι πως σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Νομίζω πως το σύγκρινα με το Origin.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.