Jump to content



X1800XT 256 ή 7900GT


SLN

Recommended Posts

Σορρυ για την noobic ερωτηση, αλλα τις τελευταιες 5 ωρες ψαχνω στο νετ (reviews/forums) και δεν εχω βγαλει ακρη.... Βασικα ψαχνω για αποψεις ανθρωποων που ΕΧΟΥΝ ηδη μια απο τις καρτες...

Με ενδιαφερει ΕΥΚΟΛΟ overclockability + ησυχια.

Κοινως

Στην 7900GT ειναι απαραιτητη η αλλαγη ψυκτρας για ησυχια? Σκοπευω για 1.4Vmod για 24/7. Ειναι σταθερο ή θα παρω καρτα στο χερι σαν τον... τσαντιλα τον Ζαχο?

Στην Χ1800ΧΤ θα παιξει απαραιτητα αλλαγη ψυκτρας. Αξιζει νερο?

Σε real life εφαρμογες (δεν με πολυνοιαζουν τα 05/03) ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερη για 1280*960/1600*1200??

Υπαρχει τροπος για μονιμο oc (βλεπε "flash and forget")??

Τιμες

Χ1800ΧΤ 256ΜΒ- 250+20 μεταφορικα + ψυκτρα (30ευρω/40block) 300-310

7900GT XFX XXX (αν την εχει ακομα) - 310 + Ψυκτρα/μπλοκ (χρειαζεται για 1.4V + ησυχια?) 340-350(block).

Την 1900GT μαλλον την εχω αποκλεισει γιατι ειναι αρκετα πετσοκομμενη (12pipes+36shaders)

Link to comment
Share on other sites

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.computerbase.de%2Fartikel%2Fhardware%2Fgrafikkarten%2F2006%2Ftest_club3d_radeon_x1800_xt_256_mb%2F4%2F%23abschnitt_testsystem&langpair=de%7Cen&hl=en&ie=UTF-8&oe=UTF-8&prev=%2Flanguage_tools

edit . Το xtaki αδικειται λίγο γιατί πρεπει να φορουσε τους παλιους cataclysm στο review.

Πανε για την X1800xt.

Link to comment
Share on other sites

7900GT ειναι η δικη μου γνωμη. Οσο για το νερο, ειναι must για 24/7 με 1.4V και αθορυβη λειτουργια. Η 7900GT με την μαμα ψυκτρα τις 70αρες τις εχεις για πλακα χωρις volt mod και χωρις o/c. Αν κανεις και αυτα, καλες 90αρες....

Link to comment
Share on other sites

εχω την 1800ΧΤ.Oblivion 1680χ1050 και Battlefield2 στα 1380χ1ΧΧΧ στα μαμισια ρολογια με τα παντα τερμα και AA 4x παιζονται οριακα.προσωπικα για μενα υποφερτα.

χωρις AA ή με 1-2 ρυθμισεις στο medium και οχι στο high ολα κυλανε νερακι.

απο θεμα drivers δεν παρουσιασε κανενα απολυτως προβλημα.απο την αλλη το 7900 ειναι πιο καινουριο τσιπακι.

εαν ειναι να βαλεις μπλοκ πιστευω οτι η 7900 θα σου δωσει περισσοτερα στον πυρηνα.

στις αναλυσεις που θες και οι 2 θα σε κρατησουν ορθιο με πολυ καλα επιπεδα λεπτομερειας.

Σολωνακο παιξτο αμπεμπαμπλομ:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 00:26]

Αμάν ρε παιδιά με αυτό. Σας αναγκάζει κανείς να βάλετε το center; Βάλτε το panel...

Δε γινεται,με το control panel παρουσιαζει μειωμενο ΑΙ και μικροτερες επιδοσεις,το δοκιμασα και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Η 7900gt παει πολυ παραπανω με αερα και χωρις πολλα πολλα.Δεν τρωει πολυ ρευμα και ειναι και πιο ησυχη.Εχω την εντυπωση οτι ειναι ξεκαθαρη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

7900GT ειναι η δικη μου γνωμη. Οσο για το νερο, ειναι must για 24/7 με 1.4V και αθορυβη λειτουργια. Η 7900GT με την μαμα ψυκτρα τις 70αρες τις εχεις για πλακα χωρις volt mod και χωρις o/c. Αν κανεις και αυτα, καλες 90αρες....

To αυτό^^

Link to comment
Share on other sites

Αν η Χ1800ΧΤ ηταν 512αρα πιστευω πως θα ηταν τυφλη επιλογη. Το κακο με την ΑΤΙ ειναι οτι εινια πολυ power hungry και θελουν γερο τροφοδοτικο.

7900GT και απο μενα και μακρια απο το μεγαλο μοντελο τις XFX (560-1630)

Ολα τα αλλα μοντελα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sisman [Σήμερα, στις 12:57]

μακρια απο το μεγαλο μοντελο τις XFX (560-1630)

Ολα τα αλλα μοντελα ειναι οκ.

O αλλος μονο την ΧΧΧ δινει! Αν παρω 7900GT γι αυτην παω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Μαλισταααααα

Παμε για 7900GT λετε εσεις???

Στοκ ολα (βολτ/ψυξη)

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=1441517&postcount=90

8.jpg

Πες του εκει στο XS να τρεξει κι ενα mark2k3 ετσι για να γελασουμε.....

Σε ειχα για πιο σοβαρο μαυρο..... Το σκορ στο 2k5 δεν λεει τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν περιμενεις για μια 1900GT, μπορει να έχει λίγα Pipes, αλλα περίμενε λίγο να βγεί στην αγορά.

Μόλις βγεί μπορεί να πέσουν κι άλλο οι τιμές.....Και πότε δεν ξέρεις μπορεί να βγεί και κάποια που να ξεκλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.