Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Όσοι έχουν crossfire να εγκαταστήσουν τους καινούργιους; Αξίζουν, ή διορθώνουν μόνο το bug που εμφανιζόταν στα συτήματα με μία κάρτα;

Δηλαδή για τι αύξηση fps μιλάμε;

Θα φτάσουμε το +15% που έχουν οι gtx480; Θα βελτιωθούν τα min fps που έχουμε με extreme tesselation;

:innocent:

Kωστα αργηγε μου, ασε την παπαντζα unigine που ως "δια μαγειας" παιζουν πολυ καλα οι 480 και δες στο guru3d οτι σε ΟΛΟΥΣ τους dx11 τιτλους η 5870 χανει απο 2 εως 5fps! :T:

Ασε να μας πει ο ΑΤΙΜΑΝ. Κατι παραπανω θα ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά πάντα το παρακάτω:

Δηλαδή περιμένεις με ένα download ~100MB να φτάσεις τις GTX480;; Drivers είπαμε αλλάζουμε.. όχι κάρτα γραφικών!

Εχεις δικαιο αλλα να μην ξεχναμε και την μεγαλη διαφορα που εδωσαν οι 10.3

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο αλλα να μην ξεχναμε και την μεγαλη διαφορα που εδωσαν οι 10.3

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πόσο μεγάλη ήταν η διαφορά σε FPS με την μετάβαση στους 10.3.. όχι ότι σε αμφισβητώ όμως.

Αν όμως παρουσιαστούν drivers που δώσουν +15% σε FPS τότε θα αρχίσω να πιστεύω ότι με τα 350ευρώπουλα που είχα δώσει πριν μήνες για να πάρω την XFX, δεν πήρα κάρτα γραφικών... αλλά μετοχές :sarcastic:

Τεσπα.. διάβαζα στις προηγούμενες σελίδες για προβληματάκια με τους 10.4b στα κλόκια.. εμένα πάντως που την προσέχω από χθες δεν παρατήρησα κάτι παρόμοιο.. Γενικά δεν έχω δει τίποτα περίεργο με αυτήν την έκδοση (BF2 δεν έχω βάλει.. aion & manager2010 πάιζω μόνο αυτόν τον καιρό).

Να συνεχίσω να το ψάχνω;

Link to comment
Share on other sites

Catalyst 10.4 Final pre official Version.

www.mediafire.com/atiman 10-4_vista_win7_dd_ccc_vdm_enu.exe

ο πρώτος μου catalyst...για το new system... υποστηρίζει 64bit version των windows 7 ?

επίσης, τα app profiles, είναι μέσα? ή πρέπει να τα εγκαταστήσω διαφορετικά? πως ακριβώς λειτουργούν τα app profiles?

Έγινε επεξεργασία από Trollarw
Link to comment
Share on other sites

ο πρώτος μου catalyst...για το new system... υποστηρίζει 64bit version των windows 7 ?

επίσης, τα app profiles, είναι μέσα? ή πρέπει να τα εγκαταστήσω διαφορετικά? πως ακριβώς λειτουργούν τα app profiles?

Για τα app profiles απάντησε ο atiman. Για την υποστήριξη στα 64bit ντεν ξέρω καρντιά μου!

Δεν χρειαζεται να περαστει κανενα Profile, ολα περιλαμβανονται.

Για τα AppProfiles,, ξαναεγραψα οτι υπαρχουν δια της απουσιας τους, δεν ασχολουμαστε μ αυτα, απλως τα εγκαθιστουμε.

* Θα δω διαφορα και ποια? ειναι η επομενη ερωτηση. Η απαντηση ειναι παλι πισω απο μια ερωτηση,,τι διαφορα περιμενες να δεις και πως την εννοεις? Τα AppProfiles (game patches) δεν λειτουργουν το ιδιο σε ολα τα παιγνιδια, υπαρχει συγκεκριμενη λιστα των παιγνιδιων που βοηθουν, αλλα ουτε το ιδιο σε ολες τις καρτες. Αρα περιμενεις να δεις την βελτιωση που σου λεει η ΑΤΙ οτι θα παρεις την στιγμη που θα αποφασισεις να τους κατεβασεις και καμια παραπανω.

* Απο που να τα κατεβασω και ποια εκδοση ειναι καλυτερη? Καθε εκδοση που κινειται αναμεσα στις ημερομηνιες ισχυος ενος driver αφορα τον συγκεκριμενο driver. Η μια εκδοση απο την αλλη (9 - 12 - 20 του μηνος ΠΧ) συνηθως δεν εχει διαφορες, εχει προσθηκες σε πιθανα νεα παιγνιδια, η καλυτερη διαχειρηση καποιων υφυσταμενων που εβγαλαν οι εταιρειες τους ισως καποια updates, η patch driver για τον ιδιο τον catalyst αν χρειαστει (κατι σαν το γνωστο Hotfix).

Αν η "αναγκη" μας δεν ειναι μεσα στην λιστα των βελτιωσεων που αναφερει η ΑΤΙ, τοτε δεν εχει νοημα η εγκατασταση τους.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν crossfire να εγκαταστήσουν τους καινούργιους; Αξίζουν, ή διορθώνουν μόνο το bug που εμφανιζόταν στα συτήματα με μία κάρτα;

Δηλαδή για τι αύξηση fps μιλάμε;

Θα φτάσουμε το +15% που έχουν οι gtx480; Θα βελτιωθούν τα min fps που έχουμε με extreme tesselation;

:innocent:

Δεν ξερω για πιο bug μιλας στις μονοπυρηνες καρτες, μπορεις να μου εξηγησεις αν θελεις?

Εννοειται οτι πρεπει να τους εγκαταστησουν ολοι που εχουν καρτα της σειρας 5ΧΧΧ ειτε crossfire ειτε μονη. Οι υπολοιπες σειρες βεβαια υποστηριζονται αλλα δεν βελτιωνονται σε σχεση με τους προηγουμενους σχεδον καθολου.

Οσο για τα fps, κανουμε ενα μικρο διαλειμμα για "οικολογικους" λογους και μετα η αυξηση θα ειναι θεαματικη.... αναλογη των 10.1 προς 10.3.

Ας μην μιλαμε με ποσοστα, δεν εκφραζουν τιποτα.

Ο driver που κρατατε στα χερια σας πιθανον να αποτελεσει ενα ειδος 10.4b (update) των official, που μπορει (ο official) να βγει λιγο κομμενος. Δεν εχει ακομα ξεκαθαριστει...τι ακριβως θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μπορω να εγγυηθω οτι μπορουν να σταματησουν προβληματα που οφειλονται σε ανυκουστρες ταρζανιες καποιων "κατασκευαστων". Επισης να γινει σαφες οτι παρομοια "ευθυνη" δεν μπορει να βαρυνει την ΑΤΙ.

Κανε μια δοκιμη να φορτωσεις ενα ΑΤΙ official bios (εφ οσον η καρτα σου ειναι reference board), και τοτε μπορουμε να μιλησουμε την ιδια γλωσσα. (αν δεν βρεις, να σου δωσω εγω)

Η αναλυση του bios της καρτας μου εδειξε αυτα που σου ειπα. Καρφωμενη χωρις overdrive settings σε συγκεκριμενη συχνοτητα. Υποθεση εκανα για το CCC, δεν την εχω μπροστα μου.

Λοιπόν πέρασα ένα official ATI bios (αυτό) όπως μου είπες και τους τελευταίους drivers από το site σου

πριν: post-15150-1416074410,7754_thumb.gif

Τα 3D ρολόγια έπεσαν όπως είναι λογικό στα 850/1200 (από 865/1275)

Το ίδιο και τα ρολόγια σε idle (2D) κατάσταση σε 400/1200 (από 400/1275) με τον ανεμιστήρα στο 40% (από 35%)

Τα ρολόγια όταν αναπαράγεται flash video έμειναν τα ίδια 400/900

Μέχρι εδώ καλά λοιπόν

Με το που κάνω enable το ATI Overdrive όμως τα ρολόγια πέφτουν στο 400/300

post-15150-1416074410,8036_thumb.png

και η οθόνη αρχίσει κάτι περίεργες μαύρες γραμμές

Αν επιλέξω Test Custom Clocks το firewall ζητάει την άδεια να εκτελέσει το ATIODE.exe και αν το αφήσω μαυρίζει η οθόνη και θέλει restart για να επανέλθει (ότι μου κάνει και στο Vantage δηλαδή)

post-15150-1416074410,4214_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην κλεισε το firewall τελειως και το UAC και κανε μια δοκιμη οπως εισαι τωρα..

1. Ο catalyst περιλαμβανει εναν driver για το NB της AMD, το atipcie.sys.

Κανε μια ερευνα στα driver details του AMD chipset απο τον Device manager να δεις εαν ειναι φορτωμενος.

2. Κανε update τον Acpi Manager.

Αν αυτα ειναι σωστα κατι φταιει στο συστημα σου, οχι ομως στον driver, η στο hardware της καρτας.

Αυτες τις ενδειξεις απο που τις διαβαζεις? Διαβασε μου τι γραφει το overdrive panel. Δεν θα επρεπε να ειχες idle 400/900 αλλα 157/300

Ολα τα υπολοιπα ειναι σωστα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τους φρεσκους επανω και δειχνουν καλοι,παντα σε περιβαλον παιχνιδιου.

Εκεινο ομως που θελω να ρωτησω ειναι αν καποια στιγμη φυγει αυτο το στιγμιαιο κοψιμο-μαγκωμα που γινεται.

Ναι ενταξει εχει ειπωθει οτι φταινε οι πολλοι πυρηνες (4) :big_boss: που εχω,αλλα ας γινει κατι και γι αυτο!! Ατιμαν παιζει κατι στο αμεσο μελλον;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για πιο bug μιλας στις μονοπυρηνες καρτες, μπορεις να μου εξηγησεις αν θελεις?
Μου παρουσιάστηκε ενα προβληματάκι με 10.4b by atiman και προς το παρών γύρισα σε 10.3 official.

Ξαφνικά η κάρτα δούλευε σε ρολόγια 545/900, έκανα 4-5 restart μπας και ήταν κάποιο σκάλωμα αλλά τίποτα, ήταν κολλημένο σε 545/900.

Δεν ξέρω αν ο KostasNK αναφέρεται σε αυτο το πρόβλημα, αλλά αυτό μου είχαν παρουσιάσει σε εμένα οι 10.4b

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ο KostasNK αναφέρεται σε αυτο το πρόβλημα, αλλά αυτό μου είχαν παρουσιάσει σε εμένα οι 10.4b

Αν ειναι γι αυτο υπαρχει επισημη απαντηση, δεν ειναι bug.

Μια γρηγορη ματια μου στα τεκτενομενα του φορουμ απο χτες, εδειξε μια δυσλειτουργια των 10.4b. Ειναι κατα καποιο τροπο ετσι, μιας και ο driver εγινε optimize για 5970 και 5870 crossfire κυριως. Μην ξεχναμε οτι ειναι ενας b driver και ελπιζω να δεχτητε μια συγνωμη εσεις ολοι οι χρηστες αλλης σειρας καρτων.

Link to comment
Share on other sites

Από τους 10.3 10.4b και τους 10.4 τώρα δεν έχω καταφέρει με κανέναν να κάνω oc..φταίνε οι drivers ή το 700w τροφοδοτικό μου? :nuke:

Με ποιον τροπο το κανεις?

Το τροφοδοτικο ειναι οριακο βεβαια αλλα δεν ξερω τι προβλημα σου παρουσιαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω πως είναι η πρώτη μου ati κάρτα, εδώ και 10 χρόνια είχα nvidia οπότε δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα..από το ccc κάνω enable ati overdrive το βάζω 800mhz και memory 1100..και μόλις ανοίξω 3d παγώνει..

Με το msi afterburner τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι διπυρηνη. Φτιαχνεις τα ρολογια στο πρωτο πεδιο, σ αυτο που φαινεται ο ανεμιστηρας, πατας apply αλλα οχι οκ.Πας μετα στο Tab που εμφανιζει την καρτα λιγο πιο πανω απο την μεση, πατας το βελακι δεξια και μπαινεις στον δευτερο πυρηνα. Βαζεις κι εκει τα ιδια, πατας apply. Γυριζεις στην πρωτη σελιδα, ελεγχεις και πατας οκ.

Τελος..

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό, όμως η δεύτερη κάρτα στο ccc λέει θερμοκρασία 0...στο afterburner δουλεύουν κανονικά και οι 2..(δείχνει θερμοκρασία και για την 2η)

τα έβαλα 760 1050 και πάλι τα ίδια..ανοίγω το assassin's creed και σε λιγότερο από 10 δεύτερα παγώνει..(χωρίς oc φυσικά παίζει κανονικά)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.