Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

ένταξη πλακα έκανα ,κάποιος λόγος θα υπάρχει που γίνετε αυτό,και νομίζω είναι για αυτούς που έχουν δυο monitor.

σε εμενα ελπίζω ότι δεν κάτσανε καλά στο σύστημα.δεν έχω ανεβεί σε τίποτα σε επίδοσης.

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Θενξ στα παιδιά για τη λύση με το θέμα των idle clocks... Είχε ανέβει η θερμοκρασία 5-7 βαθμούς λόγω του αξιοθρήνητου oc των +25MHz :woot: Αφού το καταραμένο το bc2 δε μ'αφήνει να τ'ανεβάσω παραπάνω default και πάλι default

Link to comment
Share on other sites

τωρα το μετρο 2033 γιατι εχω την εντυπωση οτι σερνεται ρε γμτο..με τους 10.5 μαμισιους

ας δοκιμασει καποιος να μου πει

Δεν δοκιμασα με 10.5 official, αλλα με 10.5 atiman το Metro τρεχει νερο σε trifire και δεν τους βγαζω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΑΤΙΜΑΝ θελω να κανω μερικες ερωτησεις και ελπιζω να δωσεις απαντησεις:yes2:

1. Σε πολα φορα Ελληνικα η μη πολοι εχουν ασχημες εντυπωσεις απο τους νεους

catalyst και ειδικα λογο των ρολογιων σε idle κατασταση των καρτων, δεν ειναι κριμα να μην μπορω να ανεβασω λιγο την καρτα και εξαιτιας αυτου να ανεβαινουν τα ρολογια στο θεο (idle) και ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι?

2.Απο εδω και περα ετσι θα ειναι οι drivers?

3.Σε benchmarks και αρκετα games δεν ειδα καποια διαφορα και εννοω fps, να υποθεσω πως οι 10.5 δεν ειναι αυτοι που καποιοι διαβαζαμε οτι και καλα θα εκαναν παπαδες κατι σαν τους 10.3.

4.Εδω και ενα μηνα ισως και πιο νωρις κυκλοφορουν οι 8.74(G3d) (λενε οτι ειναι οι 10.6)

πως βγηκαν αυτοι πριν τοσο καιρο?

αν μπεις στο graphics software θα εχεις δει και εσυ οτι σε ολα εκτος απο το opengl version ειναι νεοτερoi οδηγοι(8.74)........:shutup:

Τελος να περιμενουμε κατι συντομα? δλδ hotfix η κατι αλλο?

Αυτα και sorry αν κουρασα......:lazy:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΑΤΙΜΑΝ θελω να κανω μερικες ερωτησεις και ελπιζω να δωσεις απαντησεις:yes2:

1. Σε πολα φορα Ελληνικα η μη πολοι εχουν ασχημες εντυπωσεις απο τους νεους

catalyst και ειδικα λογο των ρολογιων σε idle κατασταση των καρτων, δεν ειναι κριμα να μην μπορω να ανεβασω λιγο την καρτα και εξαιτιας αυτου να ανεβαινουν τα ρολογια στο θεο (idle) και ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι?

2.Απο εδω και περα ετσι θα ειναι οι drivers?

3.Σε benchmarks και αρκετα games δεν ειδα καποια διαφορα και εννοω fps, να υποθεσω πως οι 10.5 δεν ειναι αυτοι που καποιοι διαβαζαμε οτι και καλα θα εκαναν παπαδες κατι σαν τους 10.3.

4.Εδω και ενα μηνα ισως και πιο νωρις κυκλοφορουν οι 8.74(G3d) (λενε οτι ειναι οι 10.6)

πως βγηκαν αυτοι πριν τοσο καιρο?

αν μπεις στο graphics software θα εχεις δει και εσυ οτι σε ολα εκτος απο το opengl version ειναι νεοτερoi οδηγοι(8.74)........:shutup:

Τελος να περιμενουμε κατι συντομα? δλδ hotfix η κατι αλλο?

Αυτα και sorry αν κουρασα......:lazy:

Θα προσπαθησω να απαντησω στις ερωτησεις σου, οσο πρεπει ομως, αν μου επιτρεπεις..

1. Ετσι ειναι, ασχημες εντυπωσεις οχι ακριβως αλλα καποιες αποριες και παραξενα συναισθηματα. Δεν κρυβω οτι ξενιζει λιγο αυτη η αλλαγη των χρονισμων σε idle. Εγινε ομως κυριως για να μην υπαρχουν προβληματα με σπασιματα 2D σε εγκαταστασεις δυο οθονων. Η λυση αυτη φανηκε η πιο γρηγορη κι ευκολη στην υλοποιηση (αν σκεφτουμε τις διαφορες που εχουν στην διαχειρηση των ρολογιων τους οι καρτες διαφορων κατασκευαστων).

Η σκεψη ηταν οτι μπορουν να πειραχτουν τα oc ρολογια μεσω της δημιουργιας προφιλ που να επιλεγονται την στιγμη που πρεπει. Σε καθε αλλη κατασταση η καρτα θα παρεμενε σε default settings.

Ηταν μια σκεψη της τελευταιας κυριολεκτικα στιγμης, ειναι σωστη - λειτουργικη και πανω απο ολα σιγουρα ασφαλης, χωρις να εχει προηγηθει beta testing.

Αυτο εξ αλλου ειναι και ευκολα κατανοητο αν δει κανεις την ημερομηνια κατασκευης (4 Μαιου).

2. Παρ ολα αυτα υπαρχει η ταση να εξακολουθει να ισχυει ως λυση αν δεν βρεθει κατι αλλο που να δουλευει 1000% παντου και παντα.

3. Κανεις δεν ειπε (οτι και να γραφτηκε) οτι αυτοι θα ηταν οι οδηγοι που θα εκαναν μια τετοια διαφορα. Τετοιος οδηγος θα υπαρξει αλλα....

Δεν ειναι υποχρεωτικο καθε νεος οδηγος να αυξανει τα fps. Ειναι κατι που το λεω οπου βρεθω και οπου σταθω, οποιος και να με ρωταει,, προεχει η σταθεροτητα η ασφαλεια και η λυση προβληματων.

4. Σωστα, υπαρχει ενας οδηγος που χαρακτηριστηκε 8.74. Υποθετικα καποιοι ΚΑΚΩΣ θεωρησαν οτι ειναι ο 10.6.

Αν διαβασεις πιο πανω σε ενα ποστ μου γραφω..."Οι drivers ειναι μια πλατφορμα που συνεχως αναβαθμιζεται ως πλατφορμα. Καθε μηνα ο official driver που δινεται ειναι αυτος που εχει τις καταλληλες μικροβελτιωσεις για τα προβληματα που καλειται να λυσει την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη. ΔΕΝ ειναι ομως η τελευταια πλατφορμα, αυτη τρεχει ηδη πολυ πιο μπροστα...Πιστευω να βγαλατε το νοημα ..."

Αυτο πιστευω οτι απαντα στην ερωτηση σου. Ο αριθμος που χαρακτηριζει την version του driver ειναι ο lab number αριθμος, αυτος που εμφανιζεται πανω πανω δεξια στην πρωτη γραμμη του CCC και στην περιπτωση των 10.5 ειναι 99996. Κανενας αλλος αριθμος καμμια αλλη καταχωρημενη version τιποτα τιποτα αλλο δεν δινει την εκδοση του driver.

..Στην τελευταια σου ερωτηση η απαντηση, διπλωματικα, ειναι "ισως".

Ουτως η αλλως για εσας 10 μερες εχουν μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα!!!!!

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου αν και δεν μου αρεσε η απαντηση ως προς τα ρολογια, η αληθεια ειναι λογο κουτιου (9 ανεμηστηρες) δεν εχω προβλημα με τις θερμοκρασιες, απο 36 ανεβηκε στους 42 σε idle παντα αλλα αυτο που ενοχλει ειναι οτι αναγκαστηκα η καρτα θα καταναλωνει περισσοτερο και παντα μιλαω σε idle......

Υ.Γ. ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ!!!! :worship:

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να απαντησω στις ερωτησεις σου, οσο πρεπει ομως, αν μου επιτρεπεις..

1. Ετσι ειναι, ασχημες εντυπωσεις οχι ακριβως αλλα καποιες αποριες και παραξενα συναισθηματα. Δεν κρυβω οτι ξενιζει λιγο αυτη η αλλαγη των χρονισμων σε idle. Εγινε ομως κυριως για να μην υπαρχουν προβληματα με σπασιματα 2D σε εγκαταστασεις δυο οθονων. Η λυση αυτη φανηκε η πιο γρηγορη κι ευκολη στην υλοποιηση (αν σκεφτουμε τις διαφορες που εχουν στην διαχειρηση των ρολογιων τους οι καρτες διαφορων κατασκευαστων).

Η σκεψη ηταν οτι μπορουν να πειραχτουν τα oc ρολογια μεσω της δημιουργιας προφιλ που να επιλεγονται την στιγμη που πρεπει. Σε καθε αλλη κατασταση η καρτα θα παρεμενε σε default settings.

Ηταν μια σκεψη της τελευταιας κυριολεκτικα στιγμης, ειναι σωστη - λειτουργικη και πανω απο ολα σιγουρα ασφαλης, χωρις να εχει προηγηθει beta testing.

Αυτο εξ αλλου ειναι και ευκολα κατανοητο αν δει κανεις την ημερομηνια κατασκευης (4 Μαιου).

Δεν θα ήταν καλύτερο για όλους τα idle ρολόγια να λειτουργούν όπως και πριν, και πολύ απλά να βγεί μία δεύτερη έκδοση των οδηγών για όσους έχουν δύο οθόνες;(αυτό μέχρι να βρεθεί μία καλύτερη λύση)

Έτσι θα μείνουν όλοι ικανοποιημένοι.

Link to comment
Share on other sites

10.5 official κι εδώ

Idle 400Mhz / 1350MHz (όσο είναι και το overclock για τις μνήμες από CCC)

Αλλά με αναπαραγωγή βίντεο (εστώ κι αν είναι σε pause) πχ youtube

πάει στα 400/900 Mhz

Oπότε αφήνω βιντεο ανοιχτό (σε pause) για μικρότερη κατανάλωση

και θερμοκρασίες σε idle; :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Aφου οι διαφορες απο τους 10.4 ειναι μικρες γιατι δεν αφηνετε αυτους που δουλευουν τα ρολογια σε idle σωστα?

Υπομονη με 10.4 και σε 10 μερες θα εχουμε καλυτερους.:devil:

Ας εχουμε και τους 10.5 official με ενα hotfix, να δουλευουν κομπλε εστω και με τις μικρες διαφορες, δεν θα βλαψει κανεναν.

Ελπιζω να βγει σημερα...

Έγινε επεξεργασία από deNordic
Link to comment
Share on other sites

Οι official κυκλοφόρησαν. Έχω άλλες απορίες.

Είμαι κάτοχος δύο 3870Χ2 και σύμφωνα με τα specs οι κάρτες έχουν μέσα τους 640 stream processors η κάθε μια.

http://game.amd.com/us-en/unlock_radeonhd3870x2.aspx

Το θέμα είναι ότι στο mediashow espresso δεν υποστηρίζει σειρά 3xxx αλλά την 4xxx και μετά, υπάρχει video converter που να αξιοποιεί τους stream processors της σειράς 3xxx η κάποιο patch για το mediashow espresso;

Edit: ξέχασα να πω, με windows 7 δεν αναγνωρίζει στην εγκατάσταση την κάρτα γραφικών για να μπει ο driver, βγάζει όλα τα υπόλοιπα εκτός CCC και display driver! θα δοκιμάσω και παλιότερη έκδοση να δω. Έχω δοκιμάσει 10,5 official και του atiman χωρίς αποτέλεσμα :/

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.