Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Αντιμετωπιζω κι εγω καποια προβλημα "ομαλοτητας της κινησης" στο PES 2010, απο τοτε που πηρα τη 5850. Με την 4850 ηταν ολα μια χαρα. Ποιοι drivers ειναι οι πιο σταθεροι/βελτιωνουν την κινηση για το συγκεκριμενο παιχνιδι;

Φιλε μου αν εχεις καποιο προγραμμα ενεργοποιημενο που ελεγχει την καρτα σου για χρονισμους, θερμοκρασιες κ.α.

(τυπου afterburner)

ακομα και καποια gadgetακια που εχουμε στην επιφανεια εργασιας (για την καρτα) δοκιμασε να τα απενεργοποιησεις,

ειχα και εγω παλαιοτερα προβλημα με μια asus 3870x2 και οταν ειχα ενεργοποιημενο το smartdoctor τοτε το pes κολλουσε συνεχεια μεχρι που το εσβησα και βρηκα την υγεια μου :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν εχεις καποιο προγραμμα ενεργοποιημενο που ελεγχει την καρτα σου για χρονισμους, θερμοκρασιες κ.α.

(τυπου afterburner)

ακομα και καποια gadgetακια που εχουμε στην επιφανεια εργασιας (για την καρτα) δοκιμασε να τα απενεργοποιησεις,

ειχα και εγω παλαιοτερα προβλημα με μια asus 3870x2 και οταν ειχα ενεργοποιημενο το smartdoctor τοτε το pes κολλουσε συνεχεια μεχρι που το εσβησα και βρηκα την υγεια μου :jump1:

Δεν νομιζω οτι ειναι κατι τετοιο.

Και μενα μερικες φορες (σπανια βεβαια) εχει καποιο θεματακι ομαλοτητας στην κινηση στο pes2010.Με v-sync off απλα δεν παιζεται,ενω τα fps οπως μου δειχνει το fraps δεν πεφτουν ποτε ουτε καν κατω απο 100-120 κανει συνοχομενα κολληματα στην κινηση.Με v-sync on τρεχει κανονικα απλα καπου καπου κανει κατι κουλα σαν "στιγμιαια μικροκολληματακια".Και το κουλο ειναι οτι σε ενα δευτερο μηχανημα που εχω τρεχει απροβληματιστα με μια 3870:P

Απο οτι εχω διαβασει παντως στο γουγλι προκυτε για bug του συγκεκριμενου παιχνιδιου καθως αυτο το θεματακι εχει προκυψει σε πολους χρηστες ειτε με nvidia ειτε με ατι.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που όσο και αν ακούγεται τρελό έχει απόλυτο δίκιο ο Eegw.σε δυο pc με ένα συγκεκριμένο gpu gadget,μόλις το βγάλαμε πήγαινε σφαίρα το game.

δεν λέει για vsync. Για στιγμιαία κολληματάκια.

το gadget ήταν ένα που δείχνει temp-ρολόγια-ρεύματα.

GPU Observer Gadget

αυτό δημιουργεί πρόβλημα.έτσι για το χαβαλέ αν παίζεται προ με ati βαλτε το μια και πείτε εντυπώσεις.

Έγινε επεξεργασία από nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που όσο και αν ακούγεται τρελό έχει απόλυτο δίκιο ο Eegw.σε δυο pc με ένα συγκεκριμένο gpu gadget,μόλις το βγάλαμε πήγαινε σφαίρα το game.

δεν λέει για vsync. Για στιγμιαία κολληματάκια.

το gadget ήταν ένα που δείχνει temp-ρολόγια-ρεύματα.

GPU Observer Gadget

αυτό δημιουργεί πρόβλημα.έτσι για το χαβαλέ αν παίζεται προ με ati βαλτε το μια και πείτε εντυπώσεις.

Ναι βρε συ το ξερω οτι ισχυει αυτο με το συγκεκριμενο gadget (οπως εχουν ακουστει και για μερικα ακομη οτι προκαλου διαφορα προβληματα)..

Απλα δεν ξερω αν ο dN- χρησιμοποιει το συγκεκριμενο gadget..Αν ναι ας το απενεργοποιησει μπας και λυθει το προβληματα του..

Επισης σιγουρο ειναι οτι παιζει καποιο ειδους bug με το pes2010 οσο αφορα την ""ομαλοτητα της κινησης".Μια αναζητηση αν κανεις στο Google θε δεις οτι υπαρχουν παρα πολλες περιπτωσεις χρηστων που αναφερουν τετοιο ειδους προβλημα με το συγκεκριμενο game..

Εγω ας πουμε δεν χρησειμοποιω κανενα gadget και ενα θεματακι οσο αναφορα την ομαλοτητα της κινησης υπαρχει.

Εμενα τουλαχιστον δεν μου ετυχε ξανα παιχνιδι με v-sync off που τρεχει με 100+ frames και να ειναι unplayble...Και ολα τα games με v-sync οff τα παιζω, αλλα το συγκεκριμενο δεν...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

:OT: Γνωμη μου βγαλτε τα gadget που αφορουν τις καρτες γραφικων μονο προβληματα δημιουργουν και τιποτε αλλο.

Κοντεψα να τρελαθω για πανω απο μια εβδομαδα μεχρι να εντοπισω οτι αυτα ηταν η αιτια που και στα δυο μου τα συστηματα σερνοντουσαν τα περισσοτερα παιχνιδια.:OT:

Link to comment
Share on other sites

Ελα και δυο μερουλες εμειναν.....διακοπες.....!!!

Κρατηστε τον αυτο τον οδηγο, ο τελικος δεν θα εχει σχεδον καμια διαφορα.

...Κανει και για τον Sebastian...

Κυριε Γιαννη εσεις δεν μας λεγατε για σταθεροτητα και οχι αυξηση επιδοσεων με τους 10.6?

Τι αλλαξε?

Εχετε καμια ιδεα τι συμβαινει με το τουβλο μου?

Link to comment
Share on other sites

Ε ολα θα τα λεμε απ την αρχη? Ενα - ενα.

Παρτο σαν καλοκαιρινο δωρακι....

Το χριστουγεννιατικο θα ειναι PhysX/Cuda :hehe: ?

Περιμενω και για το αναλυτικο changelog πριν τους εγκαταστησω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε guys πότε βγαίνουν οι επίσημοι 10.6 από ΑΤΙ?Και επίσης θα είναι ίδιοι με του φίλου atiman ή διαφέρουν?

Ελα και δυο μερουλες εμειναν.....διακοπες.....!!!

Κρατηστε τον αυτο τον οδηγο, ο τελικος δεν θα εχει σχεδον καμια διαφορα.

...Κανει και για τον Sebastian...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.