Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ποτε και για τιποτα δεν θα μπορουσα να πω με σιγουρια τι φταιει και τι δεν φταιει απο το σημειο που βρισκομαι.

Βασιζομαι στα λεγομενα των αλλων τα φιλτραρω συμφωνα με τις προδιαγραφες και προσπαθω να βγαλω συμπερασμα.

Ο κανονας ειναι αυτος που ειπα και δεν αλλαζει. Ισχυει σε καθε μεσον που βγαζει HDMI.

Τωρα πες μου σε τι αναλυση δουλευουν οι οθονες σου, σε τι πρωτολολο και ποσα Hz (οχι ποσα υποστηριζουν) και ως τι ειναι αναγνωρισμενες στο CCC.

Εαν εχεις TV full HD θα πρεπει να εισαι στα 1920-1080/p. Ταυτοχρονα απο την τηλεοραση θα πρεπει να κανεις και τις αναλογες ρυθμισεις στο πρωτοκολο της στην θυρα HDMI που την εχεις συνδεσει. Σε καθε αλλη περιπτωση το αποτελεσμα θα ειναι οπως το περιγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρα κατι αλλο συμβαινει στο συστημα η στην εγκατασταση γιατι στην δικη μου (ΠΧ) καρτα ειναι κανονικα ενεργο.

Εαν το OpenCL δεν ηταν εγκατεστημενο η δεν λειτουργουσε σωστα θα στο ελεγε το GPU Caps Viewer κατα τη στιγμη που ανοιγε. Αρα υπαρχει, δουλευει και για καποιον λογο δεν φαινεται.

Στο GPU Caps Viewer όταν παταω το OpenGL Demo, τρεχει κανονικα.

Οταν παταω το κουμπι για OpenCL Demo βγαζει μηνυμα: "OpenCL GPU is not supported on this platform. Bye..."

Αν εχεις καποια ιδεα, ευπροσδεκτη, αλλιως με το καιρο θα το ανακαλυψω, που θα παει :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ξερω την πορεια και τις ενεργειες σου πανω στην εγκατασταση.

Θα δοκιμαζα μια απεγκατασταση και εγκατασταση του Stream με ενδιαμεσο restart και θα εβλεπα..

Και επειδη απεγκατασταση του Stream δεν μπορει να γινει αν δεν εχεις κανει καν την εγκατασταση :suicide:, εψαξα τα προηγουμενα posts και εκανα εγκατασταση του Stream τσεκαροντας ΜΟΝΟ το "Developer" box οπως προτεινεις και δουλευει αψογα.

Ειχα την εντυπωση πως οι 10-8Β3 εγκαθιστουσαν το OpenCL 1.1 χωρις εξτρα εγκατασταση του Stream... λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μια που είμαι σε άδεια και έχω χρόνο αποφάσισα να ασχοληθώ με μια κάρτα που έχω παρατήσει έδω και καιρό, μια 2900xt 512mb.

Αυτό το καιρό ξέθαψα και άλλες κάρτες, έχω βάλει στο main pc μου 2χ3870 gecube oc edition με τους 10.3 του atiman και σε cfx πάνε πάρα πολύ καλά, εντυπωσιακά καλά θα έλεγα. Το πρόβλημα μου είναι πως η 2900xt αν και δυνατότερη απο μια 3870 δεν τραβάει ανάλογα και φαίνεται να φταίνε οι drivers. Ψάχνω έναν driver να την πάει στα επίπεδα μιας 8800gtx/gts και όχι στα επιπέδα μια 9600gt που με το ζόρι πλησιάζει τώρα. Όποιος έχει κάτι στο μυάλο του ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

P.S Η 2900xt/pro είχαν φοβερά τεχνικά χαρακτηρίστικα για την εποχή, ακόμα τα 512-bit memory bus δεν τα έχουν συγχρονες κάρτες είναι κρίμα να κάθεται.

Link to comment
Share on other sites

Η 2900ΧΤ ηταν μια καρτα σταθμος στην συνχρονη ιστορια της εταιριας, με εκπληκτικα χαρακτηριστικα για την εποχη. Της ελειπε ομως η "αρμονια" συνεργασιας αυτων των χαρακτηριστικων. Ετσι μακροπροθεσμα θεωρηθηκε αποτυχια.

Τωρα, (εδω και πολυ καιρο) εχει σταματησει καθε τι που θα μπορουσε να την εξελιξει, αρα παρολο την δυναμη της δεν μπορει να καταφερει να φτασει σ αυτο το επιπεδο.

Ασχετως των μεμονομενων χαρακτηριστικων η 3870 ειναι δυνατοτερη της σαν συνολικο performance.

Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας σήμερα λίγο με το laptop αποφάσισα να του κάνω ενημέρωση... Όλα καλά εκτός απο την κάρτα γραφικών:

post-1318-1416074564,2742_thumb.jpg

Δοκίμασα να κατεβάσω απο την ΑΤΙ τους 10.7 αλλά δεν με αφήνει να τους περάσω ..:tomato:

Γιατρέ μου υπάρχει φάρμακο ???

Edit:Θα μπορούσες να μου στείλεις και τον κωδικό για τα αρχεία σου ?

Έγινε επεξεργασία από leros2004
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω ποιούς drivers χρησιμοποιείτε με 5970 (crossfire κοινως) γιατί εγώ με τους 10,7 από το site της ατι μαζί με τα profiles είχα μεν πολύ καλά frames αλλά το battlefield μου κράσαρε στο desktop μετά από κανα τέταρτο παιχνιδιού...τώρα ξαναγύρισα στους 10,4 μαζί με τα αντίστοιχα profiles και δεν μου το κάνει αυτό το crash(προς το παρόν τουλάχιστον) αλλά έχω αρκετά χαμηλότερα frames σε όλα τα games..

πχ. στο mafia 2 benchmark από 82 fps average τώρα είμαι στα 74...στο battlefield το τσέκαρα με fraps ingame...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω ποιούς drivers χρησιμοποιείτε με 5970 (crossfire κοινως) γιατί εγώ με τους 10,7 από το site της ατι μαζί με τα profiles είχα μεν πολύ καλά frames αλλά το battlefield μου κράσαρε στο desktop μετά από κανα τέταρτο παιχνιδιού...τώρα ξαναγύρισα στους 10,4 μαζί με τα αντίστοιχα profiles και δεν μου το κάνει αυτό το crash(προς το παρόν τουλάχιστον) αλλά έχω αρκετά χαμηλότερα frames σε όλα τα games..

πχ. στο mafia 2 benchmark από 82 fps average τώρα είμαι στα 74...στο battlefield το τσέκαρα με fraps ingame...:blink:

δοκιμασες 10.8 βετα 3 toυ atiman σε μενα τουλαχιστον πανε πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ενδιαφέρει εμένα πιο πολύ είναι να ΜΠΟΡΩ να παίξω...τι να το κάνω αν έχω πιο πολλά φρειμς αν μου κρασάρει στο desktop..Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα λινκ για τους drivers που αναφέρεις να τους δοκιμάσω??

υγ: στο splinter cell conviction η 5970 δουλεύει 60% 60% αντίστοιχα ο κάθε πυρήνας με αποτέλεσμα να είμαι στα 40 fps και με τους 10.7 + 10.4...Σε σένα δουλεύει κανονικά??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά θέλω να αναφέρω ένα πρόβλημα που παρουσιάζουν οι 10.8 beta 3 και το οποίο δεν παρουσίαζαν οι προηγούμενοι οδηγοί. Δεν κρατούν τη ρύθμιση του overscan που έχω κάνει στην καρτέλα scaling options και χρειάζεται επαναρύθμιση του σε κάθε επανεκκίνηση. Δεν καταλαβαίνω βέβαια γιατί χρειάζεται overscan ούτως ή άλλως για να εμφανίζεται η εικόνα fullscreen, αλλά τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ενδιαφέρει εμένα πιο πολύ είναι να ΜΠΟΡΩ να παίξω...τι να το κάνω αν έχω πιο πολλά φρειμς αν μου κρασάρει στο desktop..Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα λινκ για τους drivers που αναφέρεις να τους δοκιμάσω??

υγ: στο splinter cell conviction η 5970 δουλεύει 60% 60% αντίστοιχα ο κάθε πυρήνας με αποτέλεσμα να είμαι στα 40 fps και με τους 10.7 + 10.4...Σε σένα δουλεύει κανονικά??

θα πρεπει να στειλεις pm στον ατιμαν να σου δωσει κωδικο και λινκ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, τι σου προσφερουν?

Κατι ιδιαιτερο δεν μπορω να σκεφτω αλλα και οι 10,7 που δοκιμασα δεν μου προσφεραν τιποτα απολυτως.Αν ειναι να κατσω να μπλεξω με προφιλ και διαφορα τετοια για να εχω κανονικες τιμες idle και καθε φορα που θελω να παιξω να κανω 6-7 κλικ πριν ξεκινησω το παιχνιδι και ολα αυτα γιατι,για 500 marks στο vantage? Να σου πω την αληθεια το BC2 το επαιξα με τον 10,4b ( οχι τωρα,πριν κατι μηνες) και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ολους οσους λενε οτι ειναι το πιο περιεργο παιχνιδι.Δεν ειχα αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.Η γνωμη μου ειναι οτι ο συγκεκριμενος ειναι πολυ σταθερος driver ( μαζι με τον 10,3).

Link to comment
Share on other sites

Παίζοντας σήμερα λίγο με το laptop αποφάσισα να του κάνω ενημέρωση... Όλα καλά εκτός απο την κάρτα γραφικών:

[ATTACH]40448[/ATTACH]

Δοκίμασα να κατεβάσω απο την ΑΤΙ τους 10.7 αλλά δεν με αφήνει να τους περάσω ..:tomato:

Γιατρέ μου υπάρχει φάρμακο ???

Edit:Θα μπορούσες να μου στείλεις και τον κωδικό για τα αρχεία σου ?

Είμαι σαν κι εσένα.... Έχει καταγηρθεί η υποστήριξη για laptops με Sony, Toshiba, Panasonic με ΑΤi. Μόνο τους mobility του Atiman μπορείς να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.