Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Μπραβο.!!

Εχουμε δωσει λυση και σε αυτο.

Μπορεις να δημιουργησεις profiles για τις συχνοτητες που θελεις και να τα επιλεγεις αναλογα.

Υπαρχει σχετικο ποστ..

Εμενα παντως δεν δουλευουν τα profiles και δεν ξερω γιατι.Μετα την εγκατασταση του driver και ενω ειμαι ακομα με τις stock συχνοτητες δουλευει κανονικα,157/300 και τετοια.Φτιαχνω το idle profile,παω να το ανοιξω με Notpad και βλεπω οτι η τιμες idle ειναι 4001125 (ενω θα επρεπε να ειναι 157/300 αν δεν κανω λαθος).Φτιαχνω το overclock profile,το ανοιγω με notepad και οι τιμες ειναι οπως πρεπει μαλλον.Το θεμα ειναι οτι με το που πειραξω τα ρολογια δεν πεφτει 157/300 με τιποτα οτι και να κανω.Και προεπιλογες να πατησω εκει μενουν.400/1125 ( εχω MSI bios,εχει default 765/1125).Μονο αν απενεργοποιησω το overdrive πεφτει 157/300.Μιλαμε δεν υπαρχει πιο εκνευριστικο πραγμα,ανεβαζει 12 βαθμους η καρτα,ανεβαζει 10 βαθμους η μητρικη,γιατι,χωρις λογο.atiman,οταν βρεις χρονο,μπορεις να μου απαντησεις σε εκεινο το Pm που σου εστειλα?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως εχεις δικιο.

Δεν υπαρχει ομως αλλος τροπος μεχρι στιγμης που να λυνει σοβαρα προβληματα μπλε οθονων στο 2D σε setup πολλαπλων οθονων.

Τα προφιλες ομως λειτουργουν, θα επρεπε να μην συνεβαινε αυτο που αναφερεις.

P.S Εχεις απαντηση στο ΠΜ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ok,σε ευχαριστω για την απαντηση στο pm.Ενταξει με τα προφιλ δεν το πολυ εψαξα διοτι απενεργοποιω το overdrive και εχω κανονικα 157/300 οποτε μια χαρα.Παντως μετα τον 10,4 ο 10,9 ειναι πολυ καλος driver.Στο Unigine με τον 10,4b, 850/1200 ειχα max fps 47,1 και min 3,0 (τα min χαλια μαυρα).Με τον 10,9 με 765/1125 ( την ετρεξα στοκ για να δω απο περιεργεια) εχω max fps 47,9 και min fps 12,1.Θα την δοκιμασω αυριο 850/1200 για να δω ποσο κερδισα.Παντως πολυ καλος driver.

Link to comment
Share on other sites

τελικα σταματησα το oc, δεν συμφερει διχως λογο οι βαθμοι...απο 48 idle...πεταγομαι 60...χωρις να κανω τιποτα...και το oc δεν ειναι κακο για την ζωη της καρτας...γιατι παιζω 1 ωρα την ημερα...αν ομως τις υπολοιπες 11 ωρες...ειμαι 12 βαθμους πανω...βλαπτει...και ειδικα τα vram που παιζουν φουλ...αν δεν αλλαξει νοοτροπια το overdrive, μενω stock...

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει άλλη μια περίργη κίνηση της ATi, που δείχνει μικρότητα.

Όποτε βγάζει καινούργιους official drivers, βγάζει αμέσως μετά και έναν άλλο driver που τον ονομάζει hotfix και διορθώνει υποτίθεται κάτι πολύ συγκεκριμένο σε πολύ συγκεκριμένα μοντέλα καρτών της ATI.

Επισήμως, η ATI δεν υποστηρίζει αυτόν τον driver - τον hotfix - δεν έχει υποχρέωση δηλαδή να απαντήσει σε ερωτήσεις support που αφορούν τους hotfix drivers.

Τι συμβαίνει ? Έχετε καταλάβει ?

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στην πραγματικότητα, οι drivers hotfix δεν είναι drivers add-on που εγκαθίστανται για να επιλύσουν μόνο συγκεκριμένα προβλήματα σε συγκεκριμένες κάρτες.

Οι drivers hotfix είναι full standalone drivers οι οποίοι περιέχουν όλο το optional software (HydraVision, AVIVO) και εγκαθίστανται σε Vista, Win 7 είτε x86, είτε x64.

Είναι δηλαδή All-in-one drivers.

Το πιο σημαντικό όμως, είναι ότι ενίοτε περιέχουν και νέα features ή λύνουν προβλήματα σοβαρά - όπως το overscan bug - χωρίς να αναφέρεται επισήμως τίποτα από αυτά. Επίσης τις περισσότερες φορές έχουν καινούργιες εκδόσεις των drivers του πακέτου (2D, 3D, OpenGL κτλ) ή στην χειρότερη περίπτωση ίδιες εκδόσεις με τους Official drivers.

Ο λόγος που συμβαίνουν όλα τα παραπάνω είναι γιατί η ATI θέλει unofficially να μας κάνει όλους Beta testers.

Όλους όσους κατεβάζουν και εγκαθιστούν τον hotfix driver.

Και επειδή οι drivers είναι beta δεν υπάρχει υποστήριξη. Για οποιαδήποτε στραβή στο hardware και στο λειτουργικό σύστημα δεν φέρει καμία ευθύνη.

Γιατί η ΑΤΙ θέλει να κάνει όλον τον κόσμο beta testers ?

Γιατί είναι δωρεάν για αυτήν!

Σκεφτείτε πόσος κόσμος είπε ότι διορθώθηκε το πρόβλημα του overscan bug με τον Catalyst 10.9a. Εγώ το είπα πρώτος στο thelab.

Θα μπορούσε να πληρώνει τόσους Beta testers ? Αδύνατον.

Έτσι τώρα με τόσο δωρεάν feedback από τόσες χιλιάδες κόσμο, μπορεί πολύ όμορφα και καλά να περάσει το fix του overscan bug στον official Catalyst 10.10. Τόσο απλά.

That's life.

Το παρόν post γράφτηκε για να ξυπνάνε οι μικροί και να κρατιούνται σε εγρήγορση οι μεγαλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει άλλη μια περίργη κίνηση της ATi, που δείχνει μικρότητα.

Όποτε βγάζει καινούργιους official drivers, βγάζει αμέσως μετά και έναν άλλο driver που τον ονομάζει hotfix και διορθώνει υποτίθεται κάτι πολύ συγκεκριμένο σε πολύ συγκεκριμένα μοντέλα καρτών της ATI.

Επισήμως, η ATI δεν υποστηρίζει αυτόν τον driver - τον hotfix - δεν έχει υποχρέωση δηλαδή να απαντήσει σε ερωτήσεις support που αφορούν τους hotfix drivers.

Τι συμβαίνει ? Έχετε καταλάβει ?

.....

Θα μπορούσε να πληρώνει τόσους Beta testers ? Αδύνατον.

Έτσι τώρα με τόσο δωρεάν feedback από τόσες χιλιάδες κόσμο, μπορεί πολύ όμορφα και καλά να περάσει το fix του overscan bug στον official Catalyst 10.10. Τόσο απλά.

That's life.

Το παρόν post γράφτηκε για να ξυπνάνε οι μικροί και να κρατιούνται σε εγρήγορση οι μεγαλύτεροι.

Και που είναι το κακό σε αυτό δηλαδή; Αν είχε 50 beta testers θα είχε το ίδιο feedback σε σχέση με τους χιλιάδες.. Αν τώρα πήρε πχ το overscan bug X μέρες να διορθωθεί, σε διαφορετική περίπτωση με 50 beta testers θα έπερνε προφανώς παραπάνω απο X μέρες.

Ψάχνω Ψάχνω Ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενά να λέει κάπου ότι το να κατεβάσει κάποιος τους hotfix/beta και να τους χρησιμοποιήσει, είναι υποχρεωτικό!

Το παρόν post δεν γράφτηκε για να ξυπνάνε οι μικροί και να κρατιούνται σε εγρήγορση οι μεγαλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

τελικα σταματησα το oc, δεν συμφερει διχως λογο οι βαθμοι...απο 48 idle...πεταγομαι 60...χωρις να κανω τιποτα...και το oc δεν ειναι κακο για την ζωη της καρτας...γιατι παιζω 1 ωρα την ημερα...αν ομως τις υπολοιπες 11 ωρες...ειμαι 12 βαθμους πανω...βλαπτει...και ειδικα τα vram που παιζουν φουλ...αν δεν αλλαξει νοοτροπια το overdrive, μενω stock...

Καλα τα λες,... αλλα μηπως να χρησιμοποιησεις το CCC Overdrive και Profiles και να τα ενεργοποιεις μονο οταν ειναι να παιξεις καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι? Αλλιως σε idle τα clocks θα ειναι στο Θεο χωρις κανενα λογο!

Link to comment
Share on other sites

...

Ο λόγος που συμβαίνουν όλα τα παραπάνω είναι γιατί η ATI θέλει unofficially να μας κάνει όλους Beta testers.

Όλους όσους κατεβάζουν και εγκαθιστούν τον hotfix driver.

...

Sorry, αλλα μιλας σαν να ανακαλυψες κατι καινουριο... ΟΛΟΙ μας εδω και δεκαετιες ειμαστε BETA TESTERS νεου software απο τα windows μεχρι και τα bios των καρτων μας.

Επισης, ειτε με hotfix driver ειτε με "κανονικο" driver εγω ξερω πως τη καρτα μου θα μου την αλλαξει η QUEST, το Plaisio, το E-Shop αν για παραδειγμα τους την παω με "καμμενες" μνημες.

Αυτα που λες, κατ εμε δεν ειναι κατι καινουριο και σε καμια περιπτωση δεν θα κατηγορουσα ΑΤΙ, καθως σαν γενικοτερη αρχη, το "εμμεσο" beta testing ισχυει στον κοσμο της πληροφορικης εδω και πολλααααα χρονια!

Το μειον στη κατασταση αυτη ειναι οτι μερικες φορες μας σπανε τα νευρα μεχρι να "ισιωσει" το προγραμμα, απο την αλλη η εξελιξη ειναι ΣΑΦΩΣ ταχυτερη και καλυτερη.

.

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

οντως το να ειμαστε αθελα μας δοκιμαστες πακετων οδηγων ειναι λιγο περιεργο και κατανταει υποχρεωτικο, ομως δεν μπορεις να τεκμηριωσεις ουτε εσυ ουτε η ΑΤΙ, ουτε ο κατασκευαστης, ουτε ο προμηθευτης, μπορει να αρνηθει να αλλαξει το υλικο αν παθεις κατι απο καποιους οδηγους της ΑΤΙ, γιατι πολυ απλα, δεν μπορουν να ξερουν τι χρησιμοποιησες και δεν μπορουν να αποδειξουν τιποτα...τωρα αν παθεις ποτε τιποτα εκτος εγγυησης ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, ομως μπορει να την παθεις και απο το ρευμα...αλλο οδηγοι και αλλο bios...beta οδηγοι ειναι αβλαβης τελειως...το χειροτερο ειναι να σε οδηγησουν σε φορματ...ευτυχως η ΑΤΙ, δεν ειναι τελεια, αλλα δεν εχει και κανει λαθη nvidia, να καψει καρτες λογω παυσης ανεμιστηρα κλπ...χαχα...:dance3:

Link to comment
Share on other sites

atiman παιζει να μου απαντησεις στην ερωτηση στο προηγουμενο post?

Το οτι δεν απαντησα σημαινει οτι δεν θα ηθελα να παρω θεση.

Ως αποψη, ειναι απλα ενα beta software που κανει αυτα που λεει.

Καποιοι το βρισκουν χρησιμο, καποιοι αλλοι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν απαντησα σημαινει οτι δεν θα ηθελα να παρω θεση.

Ως αποψη, ειναι απλα ενα beta software που κανει αυτα που λεει.

Καποιοι το βρισκουν χρησιμο, καποιοι αλλοι οχι.

Ξερεις σαφως περισσοτερα απο μενα γιαυτο και ηθελα την γνωμη σου!

ok thnx

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταίους μήνες έχω παρατηρήσει άλλη μια περίργη κίνηση της ATi, που δείχνει μικρότητα.

Όποτε βγάζει καινούργιους official drivers, βγάζει αμέσως μετά και έναν άλλο driver που τον ονομάζει hotfix και διορθώνει υποτίθεται κάτι πολύ συγκεκριμένο σε πολύ συγκεκριμένα μοντέλα καρτών της ATI.

Επισήμως, η ATI δεν υποστηρίζει αυτόν τον driver - τον hotfix - δεν έχει υποχρέωση δηλαδή να απαντήσει σε ερωτήσεις support που αφορούν τους hotfix drivers.

Τι συμβαίνει ? Έχετε καταλάβει ?

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στην πραγματικότητα, οι drivers hotfix δεν είναι drivers add-on που εγκαθίστανται για να επιλύσουν μόνο συγκεκριμένα προβλήματα σε συγκεκριμένες κάρτες.

Οι drivers hotfix είναι full standalone drivers οι οποίοι περιέχουν όλο το optional software (HydraVision, AVIVO) και εγκαθίστανται σε Vista, Win 7 είτε x86, είτε x64.

Είναι δηλαδή All-in-one drivers.

Το πιο σημαντικό όμως, είναι ότι ενίοτε περιέχουν και νέα features ή λύνουν προβλήματα σοβαρά - όπως το overscan bug - χωρίς να αναφέρεται επισήμως τίποτα από αυτά. Επίσης τις περισσότερες φορές έχουν καινούργιες εκδόσεις των drivers του πακέτου (2D, 3D, OpenGL κτλ) ή στην χειρότερη περίπτωση ίδιες εκδόσεις με τους Official drivers.

Ο λόγος που συμβαίνουν όλα τα παραπάνω είναι γιατί η ATI θέλει unofficially να μας κάνει όλους Beta testers.

Όλους όσους κατεβάζουν και εγκαθιστούν τον hotfix driver.

Και επειδή οι drivers είναι beta δεν υπάρχει υποστήριξη. Για οποιαδήποτε στραβή στο hardware και στο λειτουργικό σύστημα δεν φέρει καμία ευθύνη.

Γιατί η ΑΤΙ θέλει να κάνει όλον τον κόσμο beta testers ?

Γιατί είναι δωρεάν για αυτήν!

Σκεφτείτε πόσος κόσμος είπε ότι διορθώθηκε το πρόβλημα του overscan bug με τον Catalyst 10.9a. Εγώ το είπα πρώτος στο thelab.

Θα μπορούσε να πληρώνει τόσους Beta testers ? Αδύνατον.

Έτσι τώρα με τόσο δωρεάν feedback από τόσες χιλιάδες κόσμο, μπορεί πολύ όμορφα και καλά να περάσει το fix του overscan bug στον official Catalyst 10.10. Τόσο απλά.

That's life.

Το παρόν post γράφτηκε για να ξυπνάνε οι μικροί και να κρατιούνται σε εγρήγορση οι μεγαλύτεροι.

Καλα τωρα τα καταλαβες ολα αυτα?Εννοειτε οτι ο hotfix ειναι ολοκληρωμενος driver,αλλωστε το ειχε πει ο atiman μερικες σελιδες πισω.Και πως ηθελες εσυ δηλαδη να δοκιμαζει η ATI και η καθε ΑΤΙ τους drivers που βγαζει.Οκ,εχουν καποια συστηματα και κανουν δοκιμες.Μην ξεχνας ομως οτι υπαρχουν εκκατομυρια συστηματα εκει εξω και ο καθενας κανει οτι ταρζανια μπορεις να φανταστεις στο συστημα του.Οσοι περισσοτεροι οι testers,τοσο μεγαλυτερα ποσοστα επιτυχιας εχει ο driver.Και δεν νομιζω να σε χαλασει το fix για το overscan που θα το εχουν ενσωματομενο στον επομενο.Αμα δεν το φτιαχνανε να δω τι θα ελεγες.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή σε Crossfire 5970 +5850 και είπα να κάνω μερικές μετρήσεις και με μεγάλη έκπληξη είδα τα παρακάτω αποτελέσματα:

alltimerecord.jpg

τεράστια διαφορά προς τα πάνω σε επιδόσεις!!!

αφού πριν λίγο καιρό στο ίδιο σύστημα είχα το μέγιστο το παρακάτω αποτέλεσμα

pasxosnewrecord.jpg

επίσης παλιότερα με 5970+5870 πάλι αυτά τα αποτελέσματα δεν τα είχα, όπως φαίνεται παρακάτω

newrecordiii.jpg

και να φανταστείται ότι δεν δοκίμασα τα παλιά clocks.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Αν παω απο τους 10.9 Official που ειμαι τωρα στους 10.9 hotfix θα δω καμια διαφορα στο f1 2010 με μια 5850 η το διο πραγμα ειναι?? Γιατι με τους 10.9 official δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος με την αποδοση που εχουν στο συγκεκριμενο game...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Αν παω απο τους 10.9 Official που ειμαι τωρα στους 10.9 hotfix θα δω καμια διαφορα στο f1 2010 με μια 5850 η το διο πραγμα ειναι?? Γιατι με τους 10.9 official δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος με την αποδοση που εχουν στο συγκεκριμενο game...

Δλδ τι προβλημα εχεις??

Εγω τα εχω ολα στο τερμα και δεν κολλαει καθολου........παιζει μια χαρα και με τα κανονικα ρολογια της καρτας!!!

edit

C:\Users\xxx\Documents\My Games\FormulaOne\hardwaresettings\hardware_setting s_config.xml κανε το dx9 false.......δοκιμασε το δεν εχεις να χασεις κατι!!!:jump1:

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι προβλημα εχεις??

Εγω τα εχω ολα στο τερμα και δεν κολλαει καθολου........παιζει μια χαρα και με τα κανονικα ρολογια της καρτας!!!

Δεν ειπα οτι κολλαει καπου, η οτι ειναι Unplayble, απλως θεωρω πως θα μπορουσα να εχω λιγο καλυτερη αποδοση....Περιμενα οτι στα 1680χ1050 και αλλα high θα μπορουσα να παιζω καρφωμενος στα 60 fps με την 5850 αλλα εχω average γυρω στα 50 ...

Ενταξει ισως να ζηταω πολλα δεν ξερω, αλλα πιστευω οτι απο την στιγμη που σε δευτερο συστημα που εχω το παιζω γυρω στα 40 fps με μια 4870 και δεδομενο οτι 5850>>>4870 ε περιμενα οτι το 60αρι θα το ειχα..

Ελπιζω οτι με μελλοντικους drivers θα παρουμε λιγο ακομη αποδοση στο συγκεκριμενο παιχνιδι...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.