Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Τα διάβαζα όλα αλλά δε μίλησα γιατί όπως είπαν δεν είναι ούτε msn εδώ αλλά ούτε τπτ τέτοιο.Όμως όταν το διάβασα αυτό...

Ο NikosD δεν θα ποστάρει εδώ για λίγα χρόνια.

...έλιωσα!!!:hehe::rofl::hehe:

Link to comment
Share on other sites

AMD_Catalyst_11.4_Vista_Win7_April19

Ειναι ο ιδιος με τον 8.841 μονο που ειναι WHQL, θα αναρτηθει επισημα στο site της AMD εαν δεν προλαβει να υπογραφει ο νεοτερος που δινει την λυση στο mouse bug μεχρι τις 29 του μηνος.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες αγορασα ΑΤΙ μετα απο χρονια..

ηδη εχω σπαταλησει αρκετες ωρες ψαχνωντας αναμεσα σε best driver for bc2,σε 99% bug,mouse bug, χωρια οτι εφαγα καμια ωρα καθαριζοντας οτι απομιναρι ειχε η nvidia,αλλιως η νεα καρτα δεν ελεγε να δωσει καν σημα στην οθονη...

συγνωμη,αλλα το λιγοτερο που εχω να χαρακτηρισω ειναι αστεια κ τραγελαφικα πραγματα απο μια σοβαρη εταιρεια..

και οκ εγω διαβασω το λαμπη,νοιωθω κ εμαθα εδω μεσα 5 πραγματα και εβγαλα ακρη...

αντε τωρα να βρει ακρη κανενας απλος πελατης που του εβαλαν μια καρτουλα και παει το bug συννεφο..

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες αγορασα ΑΤΙ μετα απο χρονια..

ηδη εχω σπαταλησει αρκετες ωρες ψαχνωντας αναμεσα σε best driver for bc2,σε 99% bug,mouse bug, χωρια οτι εφαγα καμια ωρα καθαριζοντας οτι απομιναρι ειχε η nvidia,αλλιως η νεα καρτα δεν ελεγε να δωσει καν σημα στην οθονη...

συγνωμη,αλλα το λιγοτερο που εχω να χαρακτηρισω ειναι αστεια κ τραγελαφικα πραγματα απο μια σοβαρη εταιρεια..

και οκ εγω διαβασω το λαμπη,νοιωθω κ εμαθα εδω μεσα 5 πραγματα και εβγαλα ακρη...

αντε τωρα να βρει ακρη κανενας απλος πελατης που του εβαλαν μια καρτουλα και παει το bug συννεφο..

Πως συμβαινουν αυτα σε αλλους και ποτε σε μενα δεν γνωριζω. Για την ακριβεια εχω βαλει ατι και ειχα με nvidia drivers απο την προηγουμενη και ολα μια χαρα. Το να δωσει σημα στην οθονη οπως λες δεν νομιζω να ειναι θεμα της καρτας διοτι kai καθολου drivers να μην εχει υπαρχουν generic και παιζει. ισως να μην εβαλες κατι καλα σκεψου το και ετσι.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες αγορασα ΑΤΙ μετα απο χρονια..

ηδη εχω σπαταλησει αρκετες ωρες ψαχνωντας αναμεσα σε best driver for bc2,σε 99% bug,mouse bug, χωρια οτι εφαγα καμια ωρα καθαριζοντας οτι απομιναρι ειχε η nvidia,αλλιως η νεα καρτα δεν ελεγε να δωσει καν σημα στην οθονη...

Τα εχουν αυτα τα περιεργα οι Catalysts δυστυχως...

Παρεπιπτοντος μηπως χρειαζεσαι και κανενα καλο Format στον δισκο

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειχα ποτε προβλημα με mouse bug και αλλα bugs που αναφερουν πολλοι παρολο που εχω παιξει και με trifire προσφατα.δεν υποστηριζω καμια εταιρεια απλα κοιταζω το τι ειναι καλυτερο για μενα καθε φορα.εχω παιξει και με nvidia ουκ ολιγες φορες στο παρελθον.απο ενα bug που βρισκει καποιος δε μπορουμε να ισοπεδωνουμε τα παντα.αν δε μεινει ικανοποιημενος απο τις δοθεισες λυσεις ας αλλαξει εταιρεια κοιταζοντας το συμφερον του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, Long time lurker - first time poster here :fun:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Από τους Catalyst 10.3 παρατήρησα δύο νέες resident διεργασίες στον Task Manager:

-AMD FUEL SERVICE (fuel.service.exe)

-AMD RESERVATION MANAGER (amd reservation manager.exe)

Ξέρει κανείς περί τίνος ακριβώς πρόκειται; Γενικά είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος στο τι ακριβώς τρέχει στο pc μου χωρίς πρώτα να με ρωτήσει και σκέφτομαι να τα στείλω πίσω στην μάνα τους.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Tο mouse bug είναι θέμα οδηγού + συγκεκριμένου μοντέλου για αυτό κάποιοι δεν

το έχετε ... όπως έγραψα ξανά

11.x οδηγός με 4850 δεν είχε θέμα, αλλά με το που άλλαξα κάρτα 6850 χωρίς

να πειράξω τον οδηγό εμφανίστηκε το bug.

Αυτό είναι σοβαρό για εμάς που τις κλοκάρουμε:

High GPU clock speeds may be retained after exiting a 3D application.

Κάπου πήρε το μάτι μου workaround.

Έγινε επεξεργασία από Spyrus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, Long time lurker - first time poster here :fun:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Από τους Catalyst 10.3 παρατήρησα δύο νέες resident διεργασίες στον Task Manager:

-AMD FUEL SERVICE (fuel.service.exe)

-AMD RESERVATION MANAGER (amd reservation manager.exe)

Ξέρει κανείς περί τίνος ακριβώς πρόκειται; Γενικά είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος στο τι ακριβώς τρέχει στο pc μου χωρίς πρώτα να με ρωτήσει και σκέφτομαι να τα στείλω πίσω στην μάνα τους.

Ευχαριστώ.

Εχω δει παρομοια θεμα στο Rage3d.com

Κανεις δεν ξερει ακριβως ποιος ειναι ο σκοπος τους αλλα το ενα απο αυτα συμπεριφερεται λιγο σαν spyware...Στελνει καμια φορα πληροφοριες στα Server της AMD

Υπαρχουν πολλοι παντως που δεν γουσταρουν τετοια ειδους services μια και θεωρουν οτι κανουν το συστημα και πιο "βαρυ"

AMD Fuel and AMD Reservation Manager appear to drive some of the user configurable options in CCC..

If you don't want them, just install your ATI drivers without CCC..

The port that it opens is an internal only, loopback port that's used for process to process communication (ie: Communicating to overclocking or other software programs what settings you've configured in CCC). It automatically firewalls it off from external access..

As far as I can tell, these processes are only useful for "Power users" and so you can just remove CCC and install your regular ATI drivers without CCC..

Έγινε επεξεργασία από Vasot
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό φίλε Vasot, θέλω να ξέρω ακριβώς τι τρέχει - και γιατί - στον υπολογιστή μου :) Τα κάνω remove και τα δύο λοιπόν! EDIT: Συγγνώμη για το ορθογραφικό, φυσικά εννοούσα από τους 11.3 και όχι από τους 10.3

Έγινε επεξεργασία από crawling_chaos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Αντιμετωπιζω ενα παραξενο προβλημα.

Προσπαθω να περασω τους 11.4 official drivers σε ενα συστημα με μια 4850 και η εγκατασταση κανει παρα πολυ ωρα να ολοκληρωθει και υστερα απο πολυ ωρα στο log file αναφερει πως ολα τα components εχουν μπει σωστα εκτος απο το display driver.

Να αναφερω επισης οτι εκανα κανονικα uninstall οτι παλιο υπηρχε και ετρεξα κανονικα τον uninstaller v.5 του Atiman με ολα τα απαραιτητα restarts.

Τι να παιζει αραγε?

EDIT: Να προσθεσω οτι μου συμβαινει 1 φορα αυτο το πραμα στα χρονικα που χρησιμοποιω ATI καρτες και ΑΤΙ software.

EDIT2: Τελικα επανελαβα την διαδικασια 2 φορες με τα uninstallation και ξανα προσπαθησα.Πηρε παλι πολυ ωρα σχετικα με το συνηθισμενο χρονο που εχω συνηθισει να βλεπω αλλα τελικα μπηκαν ολα κανονικα και λειτουργουν ολα αψογα.Αν κανεις γνωριζει τι μπορει να εγινε ας προσθεσει την γνωμη του, απλα για να γνωριζω εμπειρικα, ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο το συστημα σου "κολλαει" στην αναγνωριση του Signature ως PETrust, καθυστερει και προσπαθει ματαια.

Επακολουθο αυτου ειναι να μην "διαβαζει" το install .inf και ετσι να μην εγκαθιστα τον display driver.

Δεν ειναι θεμα οδηγου ουτε διαδικασιας απεγκαταστασης..., θεωρω οτι δεν πρεπει να ασχοληθεις παραπανω...εφοσον ξεπεραστηκε με μερικα restarts...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ μαλιστα...ηταν φανερο οτι δεν διαβαζε κατι το παρατηρησα απο την στιγμη που το hd led σταματισε να αναβοσβηνει για πολυ ωρα,

απλα δεν καταλαβαινα ακριβως τι δεν διαβαζε..ευχαριστω για την απαντηση!

Παντως οταν ενα συστημα ειναι φρεσκο-formarismeno δεν το κανει, αυτο το εχω τσεκαρει, οταν κανω για 1 φορα install ATI software.

Τεσπα θα το ψαξω να δω σε τι οφειλεται ομως, καλο ειναι να ξερουμε γιατι συμπεριφερεται καμια φορα οπως περιεγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να γυρίσω στον 10.11 για 5850 λόγω των μπλε οθονών.

Με τον 11.4 έχω σε directx, ati...sys και firefox μπλε οθόνη ακόμα

και μετά από full uninstall με το atiman tool.

Είχα μπλε οθόνες από Φλεβάρη και μετά πάντα σε 2d περιβάλλον και

για αυτό λέω να γυρίσω πίσω. Να πω ότι εγκαθιστώ driver,ccc,mangager και hdmi driver, δηλαδή δεν βάζω SDK

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.