Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Περνάω τους 11.5b αλλά μου βγάζει error κατά την εγκατάσταση και στο τέλος μου γράφει ότι δεν είναι πλήρης εγκατεστημένος ο driver.

Πηγαίνω στο "view log" και βλέπω ότι δε μου περνάει το C++!

Αυτό μου το κάνει και με τους 11.6!

Τα βγάζω όλα και βάζω 11.4 pre και όλα κομπλέ!

Την διαδικασία την έχω κάνει πολλές φορές και πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα.

Τι να κάνω ρε παίδες?Τι φταίει?

me too!

αλλά όλα δουλεύουν σωστά, οπότε δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ τότε!Θα προσπαθήσω ξανά με αυτόν τον τρόπο και όχι express installation.

Καλό θα είναι άλλη φορά να αναφέρουμε τέτοια προβλήματα με τις λύσεις τους γιατί βοηθειόμαστε πολλοί από αυτά όπως φάνηκε και εδώ.

Όταν τους είχα περάσει όμως με το error είχα πεσμένες επιδόσεις σε όλα τα benchmarks και το κυριότερο από όλα ότα στο ccc πήγαινα να κάνω το +20,τότε μου γυρνούσε και τα ρολόγια στη συχνότητα που έλεγε εκείνη τη στιγμή το ccc(δλδ default)!Με αποτέλεσμα ότι και να βάζω στο afterburner,βάζοντας το +20 μου γυρνούσε τα ρολόγια!

Δλδ ενώ άλλες φορές χρησιμοιώντας το afterburner στο ccc μου εμφάνιζε μόνο το power control settings,τώρα μου εμφανίζει και τα ρολ΄λογια και έτσι πατώντας apply μου τα γυρνάει στην default συχνότητα.

Και μέσα από το ccc δε με αφήνει πάνω από 840!

Link to comment
Share on other sites

Μπλε οθονίτσα και με τον 11.6.

Αφού έκανα uninstall τον 10.12

μετά Atiman uninstaller καθάρισε οκ.

Έβαλα 11.6 σέταρα και τα ρολόγια από το CCC,

έπαιξα κανά 3ωρο και μετά με το που βγήκα

από το παιχνίδι -> BSOD στο λεπτό καθώς ήμουν Firefox

ο οποίος ήταν συνέχεια ανοικτός όσο έπαιζα και σέρφαρα

με alt + tab αρκετές φορές (το παιχνίδι έτρεχε και αυτό).

Έχω μια μικρή υπόνοια ότι φταίει η επαναφορά των ρολογιών στο driver

αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο περνάει γιατί είναι παλιότερη έκδοση από αυτή που έχεις.Και εμένα μου το βγάζει.Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα.

Με τον uninstaller 5.1.0, εξαφανιζεται τελειως, δεν τιθεται τετοιο θεμα.

**Ας δουμε λιγο την απεγκατασταση σε οσους εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εβγαλα τους 11.5β με τον uninstaller(extreme next generation) και περασα τους 11.6 με πλήρη επιτυχία!:T:

Είναι λίγο περίπλοκος ο uninstaller για κάποιον αρχάριο χρήστη πιστεύω, αλλά οκ. Αν είσαι προσεκτικός δεν νομίζω ότι μπορεις ευκολα να κανεις λάθος.:)

Link to comment
Share on other sites

πολλα απο τα προβληματα οφειλονται στη μη ''ορθη"" απεγκατασταση των drivers.δεν ειχα ποτε τετοιου ειδους προβληματα απο τοτε που διαβασα τα γνωστα threads των ''ειδικων'' για την εγκατασταση-απεγκατασταση των catalyst...

Link to comment
Share on other sites

Με τον uninstaller 5.1.0, εξαφανιζεται τελειως, δεν τιθεται τετοιο θεμα.

**Ας δουμε λιγο την απεγκατασταση σε οσους εχουν προβλημα.

απεγκατάσταση των drivers μέσα απο τον unistaller 5.1.0,reboot και μετα next generation mode.δεν μου βγάζει κάποιο error.τώρα έβαλα τους 8.861 και δουλεύουν μια χαρά και έχουν και το composite sync που χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

απεγκατάσταση των drivers μέσα απο τον unistaller 5.1.0,reboot και μετα next generation mode.δεν μου βγάζει κάποιο error.τώρα έβαλα τους 8.861 και δουλεύουν μια χαρά και έχουν και το composite sync που χρειάζομαι.

Συμφωνουμε, ετσι πρεπει να δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ για BSOD. Στο pc μου (ι5-760, 4gb ram, 6850, Win7 64bit) όλα οκ. Στο pc της γυναίκας μου (amd 4200+, 3850, 2gb ram, WinXP 32 bit) οι 11.1, 11.2,11.3,11.4 και 11.6 πετάνε μπλε οθόνη. Μόνο ο 11.5 δουλεύει κανονικά. Εννοείται ότι έχω κάνει uninstall-reinstall με τον πλέον ενδεδειγμένο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

atiman,το composite sync δεν υπάρχει όντως σους άλλου οδηγους(11.6 official) ή κάτι έπαιζε με το λειτουργικό?

Υπηρχε ενεργοποιημενο μεχρι και τους 8.861 beta.

Μπορεις να το βρεις και μονος σου εαν ψαξεις στο inf file το "GXOCRTDisablecompositeSyncAdj" , με τιμη 0.

Disable = 0 σημαινει ομως enable..

Στους official 8.861 υπαρχει μια αλλαγη, η παραμετρος εγινε "DalAllowCompositeSyncAdjustment" με τιμη παλι 0.

Allow = 0 σημαινει Disable.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, αν τυχόν ενδιαφέρει τον atiman : τους 11.6 xp32 δε μπόρεσα να τους κάνω με ΤΙΠΟΤΑ να δουλέψουν στο σύστημά μου, με uninstall τους προηγούμενους κλπ. Οι εφαρμογές δεν έβρισκαν την κάρτα μετά - είχα χρόνια να αντιμετωπίσω πρόβλημα με ati driver...

Επίσης, σε 32bit συστήματα με pae enabled και 3gb switch, στο CCC δε λειτουργούν τα video controls.

my 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

Το Composite sync τι ακριβώς είναι;
Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει αλλά σε εμένα σταματάει κάτι σαν tearing,νερούλιασμα που κάνει η οθόνη μετά από λίγη ώρα μέσα σε παιχνίδι.

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.