Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Δεν υπάρχει ειδική έκδοση για mobile κάρτες

Κι όμως... Στη σελίδα της AMD υπάρχει σύνδεσμος μόνο για την εφαρμογή που εντοπίζει και κατεβάζει τον οδηγό, όχι για απευθείας κατέβασμα, στις HD 7xx0M πάντα. Το λέει και στις release notes. Εξάλλου ο CatalystCreator αναφερόταν στον 12.6 beta, όχι την release έκδοση.

Άρα βάζω ότι βάζω και στον σταθερό?

AMD Catalyst

Link to comment
Share on other sites

Το atiilhag.inf ειναι ενα temp inf που δημιουργειται απο το installation inf (C7XXXXXX.inf) του driver.

Το atiriol6.inf ειναι κι αυτο temp inf που δημιουργει τον τροπο με τον οποιο ο οδηγος θα ξεκινησει στα Windows (πολυ περιληπτικα).

Και τα δυο αρχεια δημιουργουν απο ενα .pnf και απο μια ριζα στην registry.

Με τον uninstaller αφαιρουνται, αλλα οχι και η ριζα.

Δεν ειναι αρχεια που μπορει να τα "δει" το sfc /scannow, αλλα εφοσον υπηρξαν εστω και μια φορα, αυτο τα ψαχνει.

Δεν χρειαζεται να κανεις restore.

Link to comment
Share on other sites

Το atiilhag.inf ειναι ενα temp inf που δημιουργειται απο το installation inf (C7XXXXXX.inf) του driver.

Το atiriol6.inf ειναι κι αυτο temp inf που δημιουργει τον τροπο με τον οποιο ο οδηγος θα ξεκινησει στα Windows (πολυ περιληπτικα).

Και τα δυο αρχεια δημιουργουν απο ενα .pnf και απο μια ριζα στην registry.

Με τον uninstaller αφαιρουνται, αλλα οχι και η ριζα.

Δεν ειναι αρχεια που μπορει να τα "δει" το sfc /scannow, αλλα εφοσον υπηρξαν εστω και μια φορα, αυτο τα ψαχνει.

Δεν χρειαζεται να κανεις restore.

Ευχαριστώ.

αυτή τη φορά έκανα restore (είχα πρόσφατο) αλλά μελοντικά αν μου το εμφανίσει μπορούμε να αφαιρέσουμε αυτή τη ρίζα από τη registry;

το κακό είναι ότι το scannow δεν σου λέει ποιο αρχείο έχει πρόβλημα με τη μία και θέλει ψάξιμο στα logs. Οπότε αν αυτά τα δύο αρχειάκια το κάνουν να βγάζει error δημιουργεί μια μικρή ταλαιπωρία.

βέβαια δεν είμαι σίγουρος ότι ευθύνεται o unistaller, γιατί τον έχω τρέξει πολλές φορές χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο "απαραιτητο" το sfc /scannow ?

Αν σου πω πως εγω προσωπικα δεν το εχω τρεξει ποτε....!

Ο Uninstaller κανει αυτο που πρεπει, να τα διαγραψει..

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο "απαραιτητο" το sfc /scannow ?

Αν σου πω πως εγω προσωπικα δεν το εχω τρεξει ποτε....!

Ο Uninstaller κανει αυτο που πρεπει, να τα διαγραψει..

το sfc το χρησιμοποιώ επειδή στις προσπάθειες μου για o/c (gpu+cpu) πολλές φορές καταλήγω με φθορές στα windows.

πάντως δεν είμαι σίγουρος, ότι φταίει ο uninstaller. θα το παρατηρήσω και αν κάνω λάθος θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να "ορισεις" την εννοια 'φταιει'....

Ο Uninstaller οφειλει να τα αφαιρεσει κι αυτο κανει.

Αν αυτο σου δημιουργει κατι σε καποιο αλλο προγραμμα, πρεπει να δουμε το γιατι.., δεν φταιει ομως.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να "ορισεις" την εννοια 'φταιει'....

Ο Uninstaller οφειλει να τα αφαιρεσει κι αυτο κανει.

Αν αυτο σου δημιουργει κατι σε καποιο αλλο προγραμμα, πρεπει να δουμε το γιατι.., δεν φταιει ομως.

..και πέρσι τέτοια εποχή σχεδόν, μου είχες απαντήσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και είναι όλα φυσιολογικά, αλλά δεν μπήκα σε αντιπαράθεση αφενός γιατί δεν έχω το know how να σου απαντήσω τεκμηριωμένα, αφετέρου το SP2 ήταν "πολύ μακριά" τότε, οπότε why bother..

Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι κοντός ψαλμός... σε 2-3-4 μήνες το SP2 θα είναι εδώ, και θα έχουμε δράματα σαν ΑΥΤΟ, ΑΥΤΟ, αυτό.., αυτό και αυτό

Το ίδιο πράγμα που έκανε η προβληματική έκδοση του Driver Sweeper (στο link του TPU) κάνει σε λιγότερο βαθμό και ο uninstaller(μόνο και μόνο επειδή ο sweeper "καθάριζε" :p και nv cards..). Ακόμη και τα win8 έχουν παρόμοια δομή αρχείων (atiilhag κλπ).. .πάει να πεί ότι αφου δεν "χρειάζονται" σύμφωνα με εσένα, είναι ασφαλές να σβηστούν σε μια καθαρή εγκατάσταση που δεν έχει μπει κάν ΑΤΙ κάρτα επάνω...? Τα αρχεία (όπως είπα λόγω laziness και μη επείγοντος..) τα επανέφερα στο σύστημα μου μόλις προχθές, 40-45 αρχεία c/p από το install.wim και να περνάς 1-1 τα permissions/ownership χειροκίνητα, είναι από τις πιο βαρετές/χρονοβόρες δουλειές... και καλά σε κάποιον που το έχει ξαναπεράσει.. και την "έχει μάθει τη δουλειά".. οκ, τον "τυχερό" [MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] π.χ. που το συναντάει πρώτη φορά και στο SP2 μπορεί να ψάχνεται για ώρες..., τον έχεις λάβει υπόψιν σου?

Και στην προφανή ερώτησή σου πώς είμαι τόσο σίγουρος ότι θα έχει πρόβλημα στην εγκατάσταση του SP2, η απάντησή μου είναι ότι ΕΧΕΙ συμβεί (άσχετα αν στο thelab "χτύπησε" επίσημα 2 άτομα μόνο/δές το thread στο phyxion.net) και θα ξανασυμβεί γιατί σβήνει τα ίδια ακριβώς αρχεία (to be fair, εσένα δεν είχε σβήσει τα 2 ή 4 manifests/δεν θυμάμαι με σιγουριά) -ΕΚΤΟΣ αν η MS, αλλάξει τον τρόπο που κάνει integrity check στο σύστημα πριν την εγκατάσταση του SP2.. unlikely..

Κλείνοντας μπορείς να κάνεις εύκολα μια αναπαραγωγή του προβλήματος σε ένα test system, εγκαθιστώντας τα Win7 ΣΚΕΤΑ, καθαρισμό με uninstaller/επιβεβαίωση ότι έσβησε τα εν λόγω αρχεία/άδειοι φάκελοι:

SystemRoot%\System32\DriverStore\FileRepository,

[dir] atiilhag.inf_amd64_* or atiilhag.inf_x86_*

[dir] atiriol6.inf_amd64_* or atiriol6.inf_x86_*

%SystemRoot%\winsxs,

[dir] amd64_atiilhag.inf.resources_* or x86_atiihag.inf.resources_*

[dir] amd64_atiilhag.inf_* or x86_atiihag.inf

[dir] amd64_atiriol6.inf_* or x86_atiriol6.inf_*

& C:\Windows\System32\Drivers\xx-XX\atikmdag.sys.mui

C:\Windows\System32\DriverStore\xx-XX\atiilhag.inf_loc (xx-XX ανάλογα την γλώσσα του λειτουργικού μας)

και προσπάθεια εγκατάστασης του SP1 ώστε να προβληματιστείς μήπως στις επόμενες εκδόσεις, δεν πρέπει να αφαιρούνται.

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω δύο μηχανήματα που είχαν win7 και είχαν φάει και τα δύο πολλούς γύρους uninstaller, το ένα πέρασε sp1 κανονικά το άλλο δεν πέρασε αλλά είχε σωρεία προβλημάτων οπότε κανείς δεν ξέρει τι έφταιγε. (είχα τρέξει και το τρισκατάρατο το sweeper σε εκείνο διοτι κάποτε είχε κάρτα nvidia)

μηπως είναι εύκολο να κάνουμε ένα manual backup σε αυτά τα αρχεία και να μην έχουμε πρόβλημα με τα sp; (ποια directory είναι ακριβώς; )

αν αποδειχθεί ότι υπάρχει θέμα θα μπορούσε να κάνει ένα backup (π.χ. στα documents) ο uninstaller (σε επόμενη έκδοση) τα αρχεία αυτά και να μην υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION] ,

Περιμενε λιγο γιατι νομιζω οτι κατι εχουμε μπλεξει.

Το ίδιο πράγμα που έκανε η προβληματική έκδοση του Driver Sweeper (στο link του TPU) κάνει σε λιγότερο βαθμό και ο uninstaller(μόνο και μόνο επειδή ο sweeper "καθάριζε" και nv cards..). Ακόμη και τα win8 έχουν παρόμοια δομή αρχείων (atiilhag κλπ).. .πάει να πεί ότι αφου δεν "χρειάζονται" σύμφωνα με εσένα, είναι ασφαλές να σβηστούν σε μια καθαρή εγκατάσταση που δεν έχει μπει κάν ΑΤΙ κάρτα επάνω...? Τα αρχεία (όπως είπα λόγω laziness και μη επείγοντος..) τα επανέφερα στο σύστημα μου μόλις προχθές, 40-45 αρχεία c/p από το install.wim και να περνάς 1-1 τα permissions/ownership χειροκίνητα, είναι από τις πιο βαρετές/χρονοβόρες δουλειές... και καλά σε κάποιον που το έχει ξαναπεράσει.. και την "έχει μάθει τη δουλειά".. οκ, τον "τυχερό" [MENTION=10639]The_Blade[/MENTION] π.χ. που το συναντάει πρώτη φορά και στο SP2 μπορεί να ψάχνεται για ώρες..., τον έχεις λάβει υπόψιν σου?

Και στην προφανή ερώτησή σου πώς είμαι τόσο σίγουρος ότι θα έχει πρόβλημα στην εγκατάσταση του SP2, η απάντησή μου είναι ότι ΕΧΕΙ συμβεί (άσχετα αν στο thelab "χτύπησε" επίσημα 2 άτομα μόνο/δές το thread στο phyxion.net) και θα ξανασυμβεί γιατί σβήνει τα ίδια ακριβώς αρχεία (to be fair, εσένα δεν είχε σβήσει τα 2 ή 4 manifests/δεν θυμάμαι με σιγουριά) -ΕΚΤΟΣ αν η MS, αλλάξει τον τρόπο που κάνει integrity check στο σύστημα πριν την εγκατάσταση του SP2.. unlikely..

Εν συντομια σ αυτο που γραφεις, σου λεω οτι τα Windows εχουν by default ως δομικο στοχειο τα atiilhag.inf και atiriol6.inf, ειτε ειναι 7 ειτε 8 με οποιο SP θελεις.

Σου λεω επισης με σιγουρια οτι οταν εγκαθιστας AMD καρτα γραφικων αυτα τα δυο αρχεια πρεπει να διαγραφονται., διοτι δημιουργουν 'παρενεργειες' στη λειτουργια του οδηγου (ως γνωστον ομως στην Microsoft δεν "αρεσει" να σβηνονται δομικα στοιχεια οποτε στο integrity check θα πει τα "δικα της").

Δεν βλεπω στο thelab χρηστες που να τους "χτυπησε" η εγκατασταση του SP1 λογω της απουσιας αυτων των αρχειων και μονο.

Κλείνοντας μπορείς να κάνεις εύκολα μια αναπαραγωγή του προβλήματος σε ένα test system, εγκαθιστώντας τα Win7 ΣΚΕΤΑ, καθαρισμό με uninstaller/επιβεβαίωση ότι έσβησε τα εν λόγω αρχεία

Και βεβαια το εχω κανει, - και σαφως το log file του Uninstaller (οταν καποιος χρηστης τον τρεξει για πρωτη φορα) επιβεβαιωνει την διαγραφη των αρχειων, ενα προς ενα στα folder που βρισκονταν.

Μετα απο αυτο, κανενα προβλημα πουθενα δεν παρατηρηθηκε (στο test system) στην λειτουργια των Windows, αλλα και στη εγκατασταση του SP1....Αν ειδες σε προηγουμενο ποστ μου, γραφω οτι δεν αφαιρω την ριζα απο την registry (δεν το κανω τυχαια).

Πιστεψε με, δεν ειμαι "ξεροκεφαλος", διαβαζω τι γραφουν απο εδω κι απο κει, αλλα ξερω πολυ καλα το τι χρειαζεται για να λειτουργησουν οι drivers χωρις κανενα ψεγαδι.

Απο την αλλη, μπορω να μην τα διαγραφω (ακομα και με επιλογη μεσω μενου απο τον χρηστη) σε επομενη εκδοση

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=172]papatsonis[/MENTION] ,

Περιμενε λιγο γιατι νομιζω οτι κατι εχουμε μπλεξει.

.

.

Δεν βλεπω στο thelab χρηστες που να τους "χτυπησε" η εγκατασταση του SP1 λογω της απουσιας αυτων των αρχειων και μονο.

Παρέθεσα 2 περιστατικά(thelab) που είχαν σβήσει ό,τι είχε σβήσει και ο uninstaller (+ τα manifests, τα οποία δεν θυμάμαι αν επανέφερα και τα 2 από αυτά atiilhag/atiriol6 και σε μένα, που το είχε σβήσει ο uninstaller)

1), 2)

Αυτά τα αρχεία έλειπαν και μόνο*(+τα manifests) από εμένα, από το άλλο παιδί και από τους χρήστες στο εξωτερικό, τα επαναφέραμε και μόνο τότε προχώρησε το SP, το "εργαλείο" ήταν άλλο, αλλά το ίδιο σύμπτωμα διαγραφής το παρουσιάζει KAI ο uninstaller.

Μακάρι να μην έχει κανένας πρόβλημα, αλλά όπως και ο ίδιος λες

(ως γνωστον ομως στην Microsoft δεν "αρεσει" να σβηνονται δομικα στοιχεια οποτε στο integrity check θα πει τα "δικα της").
, με αποτέλεσμα να μη μπορείς να αποκλείσεις το ίδιο πράγμα ότι θα ξανασυμβεί.

Η πρότασή σου σε επόμενη έκδοση να προσθέσεις επιλογή για διαγραφή (αν και θα ήταν προτιμότερο η επιλογή να ήταν στο ΟΧΙ/recommended), και για τους "γενναίους" το ΝΑΙ, θα ήταν το καλύτερο που προέκυψε από αυτή την "αντιπαράθεση" ;)

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
Link to comment
Share on other sites

Η πρότασή σου σε επόμενη έκδοση να προσθέσεις επιλογή για διαγραφή (αν και θα ήταν προτιμότερο η επιλογή να ήταν στο ΟΧΙ/recommended), και για τους "γενναίους" το ΝΑΙ, θα ήταν το καλύτερο που προέκυψε από αυτή την "αντιπαράθεση" ;)

Αλιμονο, μονο "αντιπαραθεση" δεν ειναι !

Ολοι μας "μαθαινουμε" απο την πραξη και απο τα προβληματα που αντιμετωπιζουν οι χρηστες στα software που δημιουργουμε.

Στην επομενη εκδοση λοπον, το default θα ειναι ΟΧΙ, με επιλογη στο ΝΑΙ και με το σχετικο WARNING.

Αν και επαναλαμβανω οτι τα αρχεια πρεπει να μην υπαρχουν για την απολυτη λειτουργια των catalyst, ας μην "παιζουμε" με τις τρελλες της Microsoft.

Ευχαριστω για τις "υποδειξεις"....

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τους τελευταιους drivers απο το site της amd αλλα στο τελος της εγκαταστασης με εβγαλαν ενα warning. στο report.xml δεν λεει κατι για σφαλμα.

το αρχειο ειναι εδω : http://dl.dropbox.com/u/15898263/Report.xml

εγω δεν καταλαβα γιατι μου εβγαλε το warning.αν μπορει καποιος ας μου πει :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν driver να περάσω σε λάπτοπ με την HD7670M 2Gb? Γενική χρήση το κάνω, ταινίες, internet, κλπ, αλλά παίζω και κανένα παιχνιδάκι που και που.

Αυτός που έχει εγκατεστημένος δεν λέει ποιος είναι. (Δεν υπάρχουν καν οι επιλογές software/hardware στην πλαϊνή καρτέλα information) :help:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι mobility drivers,δεν βάζεις ότι βάζεις και στο σταθερό:

AMD Catalyst

το θέμα είναι αν μπορείς ή όχι να τους περάσεις στον φορητό σου γιατί αρκετές εταιρίες χρησιμοποιούν restricted drivers.

Link to comment
Share on other sites

http://www2.ati.com/DriverS/12-8_vista_win7_win8_64_dd_ccc.exe

12.8 WHQL - Win8/Win7/Vista x64

Πολύ καλό σετάκι για Win7/8. Έριξε δυο σκάλες το Voltage που χρησιμοποιώ για 1000Mhz. Χρήσιμοποιούσα 1.068 και τώρα κρατάει πλήρως σταθερά με 1.056! ( 7950 - 1.031V default ).

Τα ρολόγια δε κολλάνε σε 2D mode ( 501Mhz ) μέχρι να κάνεις επανεκκίνηση, τέλος οι γκρι οθόνες κατά το browsing κ.λπ. Όλα καλά!

Έγινε επεξεργασία από NikMark
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.