Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ακούστε ενα κουφο.

Έχω ενα καινουργιο σχετικα pc,με ενα i5 2500k και μια powercolor 7870 Tahiti.

Πέρασα τον τελευταίο τους driver (12.##)

Ολα δούλεψαν καλά αρχικά.

Είδα μετα καινούργιο beta driver,τον περάσα(απο πάνω δλδ),ήταν ο 13.1...νομίζω.

Δεν ειχα χρησιμοποιήσει το atiman uninstaller.

Το pc άρχισε περιστασιακά να κανει freeze.

Ολα δούλευαν απο πίσω, αλλά απο μπροστά ...τίποτα ,ολα.κολλημένα.

Μεσα σε μια εβδομάδα,τα.freeze άρχισαν να πυκνώνουν,μέχρι που γινόντουσαν καθε 3-5 λεπτά,ΕΚΤΟΣ και αν ήταν σε idle ο υπολογιστής.

Καααπου είχε πάρει το ματι μου ότι μπορεί κάτι τέτοιο να οφείλεται σε gpu...

Χρησιμοποίησα το tool του atiman.

Παω να περάσω τον τελευταίο driver( ο 13.3 beta I think)...τίποτα ,κόλλαγε στη μεση της διαδικασίας,άρχισε να κανει το install και στη μεση διέκοπτε.

Ξανα atiman uninstall.

Μετα απο.πολλές τέτοιες.δοκιμές,περάσα την τελευταία official μη beta που είχε,και πέρασε με την πρώτη ,και τερμα και τα freeze!

Θα ήθελα να έχω τον τελευταίο.οδηγό βεβαια,αλλά μου άλλαξε τα φώτα,και δεν ξέρω αν θα ξαναασχοληθω καν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακούστε ενα κουφο.

Έχω ενα καινουργιο σχετικα pc,με ενα i5 2500k και μια powercolor 7870 Tahiti.

Πέρασα τον τελευταίο τους driver (12.##)

Ολα δούλεψαν καλά αρχικά.

Είδα μετα καινούργιο beta driver,τον περάσα(απο πάνω δλδ),ήταν ο 13.1...νομίζω.

Δεν ειχα χρησιμοποιήσει το atiman uninstaller.

Το pc άρχισε περιστασιακά να κανει freeze.

Ολα δούλευαν απο πίσω, αλλά απο μπροστά ...τίποτα ,ολα.κολλημένα.

Μεσα σε μια εβδομάδα,τα.freeze άρχισαν να πυκνώνουν,μέχρι που γινόντουσαν καθε 3-5 λεπτά,ΕΚΤΟΣ και αν ήταν σε idle ο υπολογιστής.

Καααπου είχε πάρει το ματι μου ότι μπορεί κάτι τέτοιο να οφείλεται σε gpu...

Χρησιμοποίησα το tool του atiman.

Παω να περάσω τον τελευταίο driver( ο 13.3 beta I think)...τίποτα ,κόλλαγε στη μεση της διαδικασίας,άρχισε να κανει το install και στη μεση διέκοπτε.

Ξανα atiman uninstall.

Μετα απο.πολλές τέτοιες.δοκιμές,περάσα την τελευταία official μη beta που είχε,και πέρασε με την πρώτη ,και τερμα και τα freeze!

Θα ήθελα να έχω τον τελευταίο.οδηγό βεβαια,αλλά μου άλλαξε τα φώτα,και δεν ξέρω αν θα ξαναασχοληθω καν.

Ακριβως τα ιδια freeze ειχα vtx3d 7870 tahiti με 13.3 beta 3 και με ειχε τρελανει.. Eιδα στο event viewer οτι χτυπαγε η GPU τη στιγμη του freeze οποτε εκανα uninstall με το προγραμματακι της AMD περασα τους official και απο τοτε δεν ειχα κανενα προβλημα. Αρκετα δυσαρεστημενος μπορω να πω απο θεμα drivers με την AMD :wall:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τα ιδια freeze ειχα vtx3d 7870 tahiti με 13.3 beta 3 και με ειχε τρελανει.. Eιδα στο event viewer οτι χτυπαγε η GPU τη στιγμη του freeze οποτε εκανα uninstall με το προγραμματακι της AMD περασα τους official και απο τοτε δεν ειχα κανενα προβλημα. Αρκετα δυσαρεστημενος μπορω να πω απο θεμα drivers με την AMD :wall:

Μα οι Beta δινοντε στο κοινο για δοκιμες οποιος βρει καποιο προβλημα μπορει να στειλει ενα μαιλ στην AMD να το επισυμανει κανεις δεν ειπε οτι οι Beta ειναι full stable

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει απλα δεν ειχα ποτε προβλημα με τους beta της nVidia, απο θεμα drivers τουλαχιστον νομιζω οτι οι πρασινοι ειναι σαφως ανωτεροι και δεν ειναι και κανενα μυστικο αυτο.. :p

Απο την στιγμη που βγαινει σαν beta δεν βλεπω γιατι γινεται αυτος ο χαμος για τα προβληματα απο την στιγμη που εχεις-εχετε ωρα να κατσετε να ποσταρετε εδω μπορειτε να στειλετε και ενα μαιλ στην AMD

Link to comment
Share on other sites

Και τι θα κανει θα μου λυσει το προβλημα?? Θα μου πει απλα να βαλω τους official οπως και εκανα, χανω ομως σε αποδοση στα νεα παιχνιδια μεχρι να περιμενω να βγει proper. Η nvidia εκτος του οτι δεν ειχα ποτε προβλημα με beta νομιζω εβγαιναν και πολυ ποιο γρηγορα οι official.

Δεν θελω να γκρινιαζω τζαμπα απλα ειναι μια πραγματικοτητα το θεμα με τους drivers..

Link to comment
Share on other sites

Για ποια πραγματικοτητα μιλας φιλε μου ?

Οι beta drivers ειναι beta .-

Δεν εχεις το δικαιωμα να μιλας για συμβατοτητα, σταθεροτητα, επιδοσεις, μακαρονια με κιμα

και κατσικακι στη σουβλα (εν οψει του Πασχα)... Αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα αναμεσα

στους stable και beta drivers μην ασχολεισαι καθολου και κατσε να περιμενεις τους νεους

οταν θα βγουν. Μην παιζεις τα παιχνιδια με τους τωρινους drivers και περιμενε τους νεους

για να χεις καλυτερες επιδοσεις. Και μπλα μπλα μπλα....

Σαφως και αν θα στειλεις email δεν θα λυσει το δικο σου προβλημα. Απλα θα λυσει ενα προβλημα

που μπορει να εμφανιστει σε αλλους 1000 συνανθρωπους σου. Αν εχεις το χρονο να το κανεις,

τοτε καντο. Αν παλι δεν εχεις, μη βγαινει σε φορα να κραζεις τους beta drivers. Απλα ειναι γελοιο.

Οσο για το οτι οι drivers της nvidia επαιξαν (ή επαιζαν) σε εσενα σωστα, δεν σημαινει οτι

γινονταν το ιδιο σε καποιον αλλον που προφανως θα ετρεχε διαφορετικα προγραματα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως καλαταβαινω τη διαφορα αλλα δεν ειναι φυσιολογικο beta η alpha η w/e να σου κρασάρει ολο το συστημα σε stock συχνότητα. Δεν ηταν οι drivers τελικα ομως γιατι ξανακολλησε με τους official(η και αυτοι εχουν προβλημα δεν ξερω..), οποτε τζαμπα τους κατηγορησα παραπανω το αναγνωριζω..

Μαλλον η καρτα δεν ειναι stable αν και stock και τωρα δοκιμαζω με underclock. Δεν ξερω μπορει να επεσα στην περιπτωση προβληματικης αλλα η εμπειρια μου μεχρι στιγμης με AMD δεν ειναι και η καλυτερη, τοσο απο θεμα stability οσο και επιδοσεων. Το frame rate πεφτει αποτομα, το min frame rate ειναι χαλια και εχω αρκετα κολληματακια στα παιχνιδια. Το μετανιωσα που δεν εδωσα παραπανω να παρω μια nVidia να ξεμπερδευω..

Ενταξει δεν εφταιγαν για το κολλημα που μου κανει αλλα το γεγονος οτι εχει χειροτερους drivers απο την nVidia γιατι κανεις λες και το ακους πρωτη φορα??

Link to comment
Share on other sites

Προφανως καλαταβαινω τη διαφορα αλλα δεν ειναι φυσιολογικο beta η alpha η w/e να σου κρασάρει ολο το συστημα σε stock συχνότητα. Δεν ηταν οι drivers τελικα ομως γιατι ξανακολλησε με τους official(η και αυτοι εχουν προβλημα δεν ξερω..), οποτε τζαμπα τους κατηγορησα παραπανω το αναγνωριζω..

Μαλλον η καρτα δεν ειναι stable αν και stock και τωρα δοκιμαζω με underclock. Δεν ξερω μπορει να επεσα στην περιπτωση προβληματικης αλλα η εμπειρια μου μεχρι στιγμης με AMD δεν ειναι και η καλυτερη, τοσο απο θεμα stability οσο και επιδοσεων. Το frame rate πεφτει αποτομα, το min frame rate ειναι χαλια και εχω αρκετα κολληματακια στα παιχνιδια. Το μετανιωσα που δεν εδωσα παραπανω να παρω μια nVidia να ξεμπερδευω..

Ενταξει δεν εφταιγαν για το κολλημα που μου κανει αλλα το γεγονος οτι εχει χειροτερους drivers απο την nVidia γιατι κανεις λες και το ακους πρωτη φορα??

Εγώ για παράδειγμα δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους τελευταίους βετα σε ότι παιχνίδι και αν δοκίμασα αν μου λες ότι και στοκ έχει θέμα τότε η έχεις θέμα με μη σωστή απ εγκατάσταση οδηγών η υπόλοιπα από παλιούς είτε προβληματική καρτα

ZTE Grand X IN

Link to comment
Share on other sites

Ηταν fresh install μετα απο format οι 13.1 και παλι το ιδιο ειχα, οποτε μαλλον η καρτα εχει θεμα.

Πόσο καιρό έχεις την κάρτα ?

Εάν την αγόρασες από κάποιο μαγαζί και είναι εντός εγγύησης τότε σιγουρέψου πως φταίει η κάρτα ώστε να την δώσεις πίσω για έλεγχο και αντικατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Για ποια πραγματικοτητα μιλας φιλε μου ?

Οι beta drivers ειναι beta .-

Δεν εχεις το δικαιωμα να μιλας για συμβατοτητα, σταθεροτητα, επιδοσεις, μακαρονια με κιμα

και κατσικακι στη σουβλα (εν οψει του Πασχα)... Αν δεν καταλαβαινεις τη διαφορα αναμεσα

στους stable και beta drivers μην ασχολεισαι καθολου και κατσε να περιμενεις τους νεους

οταν θα βγουν. Μην παιζεις τα παιχνιδια με τους τωρινους drivers και περιμενε τους νεους

για να χεις καλυτερες επιδοσεις. Και μπλα μπλα μπλα....

Σαφως και αν θα στειλεις email δεν θα λυσει το δικο σου προβλημα. Απλα θα λυσει ενα προβλημα

που μπορει να εμφανιστει σε αλλους 1000 συνανθρωπους σου. Αν εχεις το χρονο να το κανεις,

τοτε καντο. Αν παλι δεν εχεις, μη βγαινει σε φορα να κραζεις τους beta drivers. Απλα ειναι γελοιο.

Οσο για το οτι οι drivers της nvidia επαιξαν (ή επαιζαν) σε εσενα σωστα, δεν σημαινει οτι

γινονταν το ιδιο σε καποιον αλλον που προφανως θα ετρεχε διαφορετικα προγραματα.

Hey Relax :)

Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι ακριβως οπως τα λες σχετικα με το θεμα των AMD BETA Drivers. Εδω κ καποιους μηνες η AMD προκειμενου να γλυτωσει τον χρονο/κοστος που χρειαζοταν προκειμενου να βγαζει WHQL MS approved drivers, ειπε οτι πλεον θα βγαζει πολλους beta drivers κ λιγοτερους whql non beta drivers.

Για αυτο θα παρατηρησεις κ αρκετες beta εκδοσεις των οδηγων να ειναι πολυ πιο σταθερες απο τις -συνηθως- παλιοτερες whql εκδοσεις, που για τους (τυπικους) λογους που προανεφερα ΔΕΝ ονομαζει whql/final non-beta!

Ειτε beta ειτε non-beta, το feedback ειναι παντα χρησιμο...

:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως προβλημα εχεις ?

Την εχω ενα μηνα περιπου, random freeze εχω οχι μονο σε games. Την εχω underclocked τωρα μηπως και την σταθεροποιησω και περιμενω το επομενο freeze για να φυγει οπως ειναι.. :p

Link to comment
Share on other sites

Την εχω ενα μηνα περιπου, random freeze εχω οχι μονο σε games. Την εχω underclocked τωρα μηπως και την σταθεροποιησω και περιμενω το επομενο freeze για να φυγει οπως ειναι.. :p

Σου βγάζει μήπως κανένα μήνυμα ότι ο οδηγός σταμάτησε να ανταποκρινεται? Και αναρτήθηκε?

ZTE Grand X IN

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.