Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Το mantle βοηθάει την CPU να δώσει περισσότερα draw calls στην GPU, άρα έχει διαφορά μόνο σε CPU bounded εφαρμογές ή στις περιπτώσεις εκείνες που έχεις δυνατή GPU και αδύναμη CPU π.χ APUs

Όσοι έχουν Core i7, ας μην περιμένουν μεγάλες διαφορές ή και καθόλου διαφορές από το DirectX/ OpenGL.

Link to comment
Share on other sites

Το mantle βοηθάει την CPU να δώσει περισσότερα draw calls στην GPU, άρα έχει διαφορά μόνο σε CPU bounded εφαρμογές ή στις περιπτώσεις εκείνες που έχεις δυνατή GPU και αδύναμη CPU π.χ APUs

Όσοι έχουν Core i7, ας μην περιμένουν μεγάλες διαφορές ή και καθόλου διαφορές από το DirectX/ OpenGL.

Στα RTS και MMORPG με σωστη υποστηριξη θα δωσει ρεστα.

Στο BF4 διαβαζω για πιο smooth ροη και αισθητα καλυτερα minimums.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ακολουθησα την πεπατημενη με atiman uninstaller εβαλα τους 14.1 και το BF4 τρεχει σαν νερακι....

Δεν ξερω για fps γιατι δεν τα παρακολουθω αλλά το gameplay εγινε πιο στρωτο :happy:

Link to comment
Share on other sites

μόλις έβαλα και εγώ τους 14.1, έχει βγει η επιλογή από το performance tab για να ενεργοποιούμε το Mantle;

εμένα δεν υπάρχει πουθενά.

Φυσικά έπρεπε να παίξει Uninstall με atiman Uninstaller...αλλιώς δεν....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμησω να περιμενω αυτη τη φορα. Απο οτι εχω διαβασει, ο οδηγος ειναι για πολυ συγκεκριμενες καρτες, θελει προσοχη στο πως τον εγκαθιστας κ υπαρχουν πολλα CTDs. Μου δινεται γενικοτερα η αισθηση ενος οδηγου που ενω εχει ¨φαει ¨ πολυ δουλεια, εχει βγει προωρα!

Αλλαζει εποχη κ τα πραγματα ειναι ελαφρως πιο πολυπλοκα απο οτι συνηθως.

Ταυτοχρονα, θα ηθελα κ ο atiman να σιγουρεψει πως ο uninstaller του, μπορει να βγαλει αποτελεσματικα κ τους Mantle drivers. Ο uninstaller ηταν φτιαγμενος για μια συγκεκριμενη δομη εγκαταστασης των οδηγων. Αυτη η δομη ενδεχομενως να εχει αλλαξει αισθητα στην γενια Mantle!

Συνεπως, παρολο που τωρα βγαινουν απο το συστημα ανετα οι προ-mantle οδηγοι, ενδεχομενως οταν θα χρειαστει να απεγκαταστησουμε τον 14.1 mantle οδηγο, ο uninstaller να μην ειναι τοσο πληρης/αποτελεσματικος...

Ενας μονο ξερει για αυτο... ο Atiman :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους εγκατάστησα πάντως χθες αφού έτρεξα τον uninstaller και δεν έχω προβλήματα μέχρι στιγμής στα παιχνίδια.Μόνο στον classic media player έχω ένα θέμα αλλά όπως είδα βγάλανε νεά έκδοση σήμερα.2-3 benches θέλω να τρέξω μόλις βρω τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.