Jump to content



Ζηταω οδηγιες για μονωση X1900XTX


Stelaras

Recommended Posts

Μολις ετοιμασα ενα μικρο μονοβαθμιο με σκοπο να ταλαιπωρησω την X1900XTX μου .

Αυτο που εχει απομεινει ειναι να μονωσω την καρτα και να βαλω το evaporator επανω.

Θελω λοιπον , απο τους εμπειρους του αθληματος , να μου δωσουν ακριβεις οδηγιες για του ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΙ ΠΩΣ θα μονωσω με τον καλυτερο και ασφαλεστερο τροπο την καρτα μου.

Δηλαδη ... σπρευ , μονωσεις , διηλεκτρικο γρασσο κλπ κλπ .

Aν μπορειτε να δειξετε φωτογραφιες , ακομη καλυτερα .

Link to comment
Share on other sites

διηλεκτρικο γρασσο ξεχασε το...το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανει χαλια την καρτα...!

Το πρωτο στρωμα αρμαφλεξ(αυτοκολλητο εννοειτε) κανε το οχι με το καλο αρμαφλεξ..αυτο με τις ινες λεω καλο..!!!

Τα υπολοιπα 3-4στρωματα κανε τα με το καλο!

Plastik σχεδον σε ολη την καρτα...και στα ''σιδερακια'' που ξεχουν γυρω απο τον πυρηνα!

Προσπαθησε να βγαλεις αυτοκολλητα κτλ για να μην χασεις εγγυησεις κτλ...αν κ δεν τα κοιτανε πολυ πλεον...:D

Aρμαφλεξ και στην καρτα λιγο πριν τελειωσουν οι επαφες της και μπει στο slot...

Εκει θελει και προσοχη πολυ...διοτι μπορει να γεμισεις νερα χωρις να το καταλαβεις..:D

Και παντα με ενα χαρτι στο χερι..:hehe:

Aπο πισω την καρτα....γυρω απο την περιοχη του πυρηνα και , καθετα ολο το μηκος της(9,5cm) οριζοντια ασε οση αποσταση θεωρεις ασφαλες απο τις ακρες..:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

1) διηλεκτρικο γρασσο ξεχασε το...το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανει χαλια την καρτα...!

Το πρωτο στρωμα αρμαφλεξ(αυτοκολλητο εννοειτε) κανε το οχι με το καλο αρμαφλεξ..αυτο με τις ινες λεω καλο..!!!

1)Εγω θα εβαζα λιγο παντως ,δεν ειναι κακο,και καλυπτει και τα οποια κενα του αρμαφλεξ

2)Το μισω αυτο το αρμαφλεξ.μιλαμε κολλαει πολυ δυνατα και για να φυγει θες ασετον κτλ κτλ...

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Εκει θελει και προσοχη πολυ...διοτι μπορει να γεμισεις νερα χωρις να το καταλαβεις..:D

Και παντα με ενα χαρτι στο χερι..:hehe:

επισης με το σταυρο στο ενα χερι και το σκορδο...λολ

παντως το πιο δυσκολο σημειο ειναι απο τη μεσα μερια του εβαπ,εκει που κοιταει στη μητρικη,ο χωρος ειναι πραγματικα πολυ λιγος...

Στελιο,να φανταστω το κουτι θα ειναι κανονικο?δλδ ο πυρηνας θα κοιταει προς τα κατω η θα τη βαλεις σε στυλ lial li?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ... πιο εννοεις καλο αρμαφλεξ ? Με αυτοκολλητο εχω ενα μονο , το οποιο ειναι με ινες .

Plastik απο που αγοραζω ??? Φανος ???

Τα αυτοκολλητα να τα βγαλω με ζεσταμα ??? Γιατι να επηρεαστουν ? Απο τη μερια του πυρηνα δεν εχει κανενα . Ολα ειναι απο πισω . Εχει ενα στην πισω μερια του GPU σχεδον στη μεση της καρτας , και αλλα δυο στην ακρη .

Δε θα πιασω και -100C . Δε νομιζω να παει κατω απο -30 με το μοτερακι που εχω ... αλλα θελω να ειμαι 100% ησυχος.

Λεω να βαλω μια ηλεκτρικη σκουπα που ρουφαει υγρα ... Θα ειναι πιο αποτελεσματικη !:p

Κωστη , ναι κανονικο κουτι με τον πυρηνα απο την κατω μερια .

Επισης ... στις γεφυρες που ειναι πανω στο GPU να τους βαλω κατι ? Αυτες που ειναι γυρω απο τον πυρηνα λεω . Αναμεσα στο evap και την καρτα ... Με τι να τις προστατευσω ?

Με το Σταυρο ναι ... οχι ομως με σκορδα . Αυτα ειναι copyright αλλουνου !:whistling

Link to comment
Share on other sites

Armafleξ ειναι 2 ειδων...το καλο με τις ινες που θελει ασετον καλο για να βγει...και αυτο χωρις τις ινες..που δεν αφηνει..καταλοιπα.:D

Πλαστικ = Φανος

τις γεφυρες μα πλαστικ......:D

EDIT:Τα σκορδα τα χρειαζεσαι μονο αν εκει κοντα ειναι ο Βαγγελης....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 00:59]

Armafleξ ειναι 2 ειδων...το καλο με τις ινες που θελει ασετον καλο για να βγει...και αυτο χωρις τις ινες..που δεν αφηνει..καταλοιπα.:D

Πλαστικ = Φανος

τις γεφυρες μα πλαστικ......:D

EDIT:Τα σκορδα τα χρειαζεσαι μονο αν εκει κοντα ειναι ο Βαγγελης....:hehe:

Ευχαριστω . Αυριο παω να εξοπλιστω !!! :nuke:

Ρε ασε τα σκορδα στην ησυχια τους ... Ασε να benchαρουμε λιγο σαν παιδια και εμεις !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ThorLite [Σήμερα, στις 14:49]

Αντε αφου παιξεις με τον AMD να φερουμε και τον dothan μου να βρουμε κανιστρα dry ice κτλ........

Δεκτο !!!

Μεχρι τα τελη του μηνα θα εχω τελειωσει τις δοκιμες μου , οποτε θα σε περιμενωωωω !!!:clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.