Jump to content



εγκατασταση windows 98


unknown

Recommended Posts

πηγα να εγκαταστησω τα 98 σε εναν 80αρη pata....κανω φορματ τον δισκο...μετα μου πεταει σφαλμα οτι δεν μπορεσε να εγκαταστησει τα 98....

παταω οκ και βγαζει d://windows η κατι τετοιο....και παταω εγω setup....

αρχιζει την εγκατασταση του λειτουργικου....

ολα καλα λεω περιμενω ενα 5 λεπτο ετοιμο για restart....

restart λοιπον..............

μετα ομως στη boot screen δειχνει να φορτωνει αλλα τπτ.....

δεν βλεπω desktop....

τι δι@ολο φταει τωρα? την γκαντεμια μου μεσα..α να πα να γ..........

Link to comment
Share on other sites

Αχμμ...τα παλιά μας λημέρια...

Bootάρεις με το CD, έτσι? Τον δίσκο τον φόρμαρες σε FAT32? Μπας και έχεις καμιά συσκεύη non PnP επάνω και κολλάνε γι'αυτό? Ξήλωσε ότι δε χρειάζεσαι, ξαναδοκίμασε και πες μας.

edit : Πες και system specs...

Link to comment
Share on other sites

Σε καινούριο σύστημα είναι γενικώς λίγο κατόρθωμα αν καταφέρεις να βάλεις windows98... Και πάλι για το οτι κατάφερες να ξεκινήσεις την εγκατάσταση (κοινώς είδε κανονικά τον controller του δίσκου, το δίσκο κτλ) είναι κατόρθωμα. :)

Μιλάμε για την πρώτη ή τη δεύτερη έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

’κου να δείς τι θα κάνεις:

1. Δημιουργείς μια boot disk για windows 98 και bootάρεις από αυτή

2. Τρέχεις την εντολή FDisk και διαγράφεις όποια partition Dos ή nonDos που υπάρχουν στο δίσκο και δημιουργείς ένα νέο.

3. Κάνεις επανεκίννηση και πάλι μέσω της δισκέττας εκκίνησης που έχεις δημιουργήσει, εκτελείς την εντολή Format c:

4. Βάζεις το φαγητό στο φούρνο στους 200 C και παράλληλα κάνεις και ένα μπανάκι μέχρι να τελειώσει η διαδικασία του format.

5. Όταν πλέον το φορμάτ έχει τελειώσει και είσαι πάλι σε περιβάλλον γραμμής εντολών πληκτρολογείς τα ακόλουθα:

md win98gr

D:

cd win98

copy *.* c:\win98gr

περιμένεις να γίνει η αντιγραφή και μετά με

c:

cd win98gr

setup.exe

ξεκινάς την εγκατάσταση

Σε 80άρη δίσκο λογικά δε θα έχεις πρόβλημα αλλά πρόσεξε μιας και οι καινούργιες μητρικές (Asus, MSI) πλεόν δεν υποστηρίζουν Win98

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι εκδοση ειναι, δεν με ρωτησε καν αν θελω σε fat32 η ntfs...ουτε partition δεν με αφηνε να φτιαξω....

οταν βρω χρονο θα δοκιμασω οτι μου ειπατε και βλεπουμε.........................................

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αντιγράφεις πρώτα; Εγώ πάντα απευθείας τα έβαζα... :blink:

Αρχική απάντηση από unknown

δεν ξερω τι εκδοση ειναι, δεν με ρωτησε καν αν θελω σε fat32 η ntfs...ουτε partition δεν με αφηνε να φτιαξω....

οταν βρω χρονο θα δοκιμασω οτι μου ειπατε και βλεπουμε.........................................

To ntfs είναι format των NT based λειτουργικών. Τα Win98 είναι τελείως άλλη φάση. Γι'αυτό υπάρχουν και ασυμβατότητες με WinXP. ;)

Όσο για το partitioning... Πολλά ζητάς... :p

Link to comment
Share on other sites

@ unknown : NTFS δεν πάιζει σε Win98, πρώτη ή δεύτερη έκδοση. Partition και με το fdisk γίνεται, απλά είναι λίγο μανούβρα.

Κι εγώ πάντα από το cd τα περνούσα και ποτέ δεν είχα παρόμοιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 20:21]

ξεκινάς την εγκατάσταση

Σε 80άρη δίσκο λογικά δε θα έχεις πρόβλημα αλλά πρόσεξε μιας και οι καινούργιες μητρικές (Asus, MSI) πλεόν δεν υποστηρίζουν Win98

Οταν λες δεν υποστηριζουν,δηλαδη τι ακριβως γινεται και δεν παιζουν?:...:

Link to comment
Share on other sites

εκει που θα εχεις την boot δισκεττα μεσα πατα ενα fdisk και φτιαξε τουλαχιστιν 3 partition!

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα 98 δεν μπορουν να δουν παρτιτιον παραπανω των 32 giga!(εννοειτε σε fat32)

Σε καινουργιο pc εβαλα win98 κανοντας το ετσι...

Αν και θα ηθελα να μαθω ολο το setup του pc-ιου σου γιατι παιζει να φας τρελλο πακετο!

Ατι Χ550(με 128βιτ mem/interface) fth :T:

Nv 7300Gs(64βιτ) ......:TD: (δεν εχει drivers για 98)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.