Jump to content



staker μέσα σε ψυγείο


cypherth

Recommended Posts

βρήκα σήμερα ένα ψυγείο μικρό της κόκα κόλα χωροτικότητας 24 μπουκαλιών του 1μιση λίτρου και διαστάσεων λίγο πιο μεγάλο από το στάκερ μου :) η ερωτησή μου είναι η εξής, να βάλω μέσα το στάκερ :D αλλά μέχρι ποια θερμοκρασία περίπου μπορώ να το βάλω να δουλεύει ώστε να μην δημιουργθούν σταγονίδια μέσα στο κουτί. είναι εντελώς! αθόρυβο, τόσο που δεν το ακούω όσο είναι στη μπρίζα, φαντάζομαι θα κρύβει και αρκετό από το θόρυβο που ασ πούμε κάνει το στάκερ μου τώρα οπότε γιατί να μην το τεστάρω το μηχάνημα πού μπορεί να φτάσει...

σκέφτομαι να το κόψω και σε κάποια σημεία πχ πίσω μεγάλη οπή ψηλά για τα καλώδια και μπροστά ένα ορθογώνιο μόνο για το dvd-rw. πώς το βλέπετε ως ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το βλέπω ρε συ... Δεν έχω εμπειρία από τέτοιου είδους ψύξη αλλά νομίζω ότι θα έχεις υγροποίηση σε όλα τα μέρη του υπολογιστή...

Ας πουν τη γνώμη τους και οι πιο ψαγμένοι του φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μετατρεπεις το συστημα ψυξης του ψυγειου της κοκα κολα σε watercooling για τον επεξεργαστη;Εν παση περιπτωση τι ιδεεα ειναι αυτη που σκεφτηκες και την ανεβασες στο lab;;;;;;;;:jump:

Link to comment
Share on other sites

αν είναι να τρώω δούλεμα τότε να το λήξουμε εδώ, εγώ σοβαρά ρωτάω, γιατί και μπαίνει μέσα αλλά και δουλειά πιστεύω θα κάνει, το θέμα της υγροποίησης με ενδιαφέρει πολύ μόνο αλλά δεν έχω τέτοιες γνώσεις για να δω πως θα το μοντάρω. πιστεύω πως αν το "ανεβάσω" να δουλεύει γύρω στους 10 βαθμούς συνέχειαθα είναι σαν να χτύπαγε το κουτί ένα aicondition, δεν προλαβαίνει νομίζω ακόμα και ύστερα από ώρα να μεταπίπτει από την αέρια φάση σε υγρή.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω μια θεωρητική απάντηση χωρίς να ξέρω τι συμβαίνει στην πράξη.

Γενικά το υγρό αυτό προέρχεται από την υγροποίηση των υδρατμών του αέρα(συμπύκνωση).

Ως εκ τούτου το υγρό αυτό είναι απόλυτα καθαρό νερό και δεν έχεις ιόντα να σου προκαλέσουν ηλεκτρικά προβλήματα (βραχυκυκλώματα). ’ρα σε ΤΕΛΕΙΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο δεν έχεις πρόβλημα.

Ακόμα, τα υγρά σε ένα κανονικό ψυγείο προέρχονται κυρίως από την αποβολή των υγρών των φρούτων και των λαχανικών, άρα η ποσότητα του υγρού που βγαίνει σε ένα ψυγείο χωρίς λαχανικά και φρούτα είναι αρκετά μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Ως εκ τούτου το υγρό αυτό είναι απόλυτα καθαρό νερό και δεν έχεις ιόντα να σου προκαλέσουν ηλεκτρικά προβλήματα (βραχυκυκλώματα). ’ρα σε ΤΕΛΕΙΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ επίπεδο δεν έχεις πρόβλημα.

Σίγουρο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε.

το μινι ψυγειακι σου ειναι για να κρυωσει και να διατηρησει πραγματα που ΔΕΝ παραγουν θερμοτητα. δεν μπορει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις ολοκληρου συστηματος υπολογιστη, το πιο πιθανον ειναι απο το ζορι της συνεχομενης λειτουργειας να σου ψοφησει σε πολυ λιγο καιρο, και ολα αυτα χωρις να πιασουμε καν το θεμα της υγροποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [27-05-2006 18:43]

Το μόνο σίγουρο...

Το καθαρό νερό έχει ελαχιστότατη αγωγιμότητα.

To νερο εχει την ιδιότητα να αποροφά αέρια απο την ατμοσφαιρα και πολύ γρήγορα η χαμηλη του αγωγιμώτητα πάει περίπατο.....

Link to comment
Share on other sites

λογικά αυτό δουλεύει με πελτιερ, δε νομίζω να είναι με συμπιεστή, λόγω μεγέθους. αλλά τσέκαρέ το.

όπως και να έχει πιστεύω δεν θα έχεις υγροποίηση γιατί η παραγώμενη θερμότητα δε θα το αφήσει να κατεβάσει χαμηλές θερμοκρασίες ώστε να υπάρχει η διαφορά της θερμοκρασίας που θα ευνοήσει την υγροποίηση... αλλά είναι πολύ θεωρητικό αυτό. δες πως ψύχει, τί watt είναι κλπ και κατά πόσο μπορεί να δουλέψει σαν pc αλλά ταυτόχρονα ερμητικά κλειστό ώστε να μην έχεις απέξω ζεστό αέρα.

μια ιδέα θα ήταν να το χρησιμοποιήσεις αντί για φανς για την ψύξη του rad μιας υδρόψυξης... αν είναι όντως αθόρυβο και έχει αποδεκτή απόδοση/κατανάλωση...

βέβαια όλα αυτά για λόγους πειραματισμού και χαβαλέ μιας και δε νομίζω να βολεύει να έχεις άλλο ένα μπαούλο στο δωμάτιο...

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν ξανά συζητήσει το θέμα πολλές φορές... απλά δε γίνεται... Δεν αρκεί η ισχύ ενός μικρού οικιακού ψυγείου για να εξάγει τα ποσά θερμότητας που εκπέμπει ένα μέσο PC του σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν Αγγλία ψηνόμουν να αγοράσω ένα τέτοιο μικρό ψυγείο (για να έχω μπύρες παγωμένες δίπλα στο PC) αλλά με αποθάρυνε το γεγονός ότι όσα είχα δει έλεγαν ότι δεν είναι κατασκευασμένα για να δουλεύουν επί 24ώρου...

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε δοκιμαζεις να κανεις το ψυγειακι κουτι αντι να βαλεις το στακερ μεσα??

δοκιμασε να βαλεις τη μητρικη με ολα τα συμπραγαλα της (καρτες κλπκλπ) και να τα τυλιξεις μεσα σε ναιλον απο αυτα που τυλιγουμε τα φρουτα και τα φαγητα

βεβαια μεσα σε ενα αλλο πλαισιο και οχι να ακουμπαει το ναιλον στη μητρικη

Link to comment
Share on other sites

cypherth.....αυτο το διάστημα σκεφτομαι και εγώ την ίδια ιδέα.....!!

Λοιπόν ας πω δύο πράγματα για το που πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα και ποιο από αυτά μπορεί να λυθεί..

1) το ζήτημα της υγροποίησης:

Καταρχάς ειπώθηκαν σωστά και δεν είναι θεωρητικό (από τον totally_wired) ότι τα ποσοστά υγρασίας μέσα στο ψυγειο αυξάνονται όταν υπάρχουν ουσίες-προϊόντα που μπορούν να εκλυθούν υδρατμοί...φρούτα κτλ....)

Επομένως το μόνο πρόβλημα είναι να δεσμεύσεις το ποσοστό υγρασίας που υπάρχει στον αέρα και κατα συνέπεια στο κουτί.....

Κάτι τέτοιο γίνεται σχετικά εύκολα...με αφυδατικές ουσίες..

Υπάρχει συγκεκριμένη χημική ουσία (είναι ο ίδιος μηχανισμός με τα υποβρήχια).....επομένως κατί τέτοιο ξεπερνάτε...

2) το ζήτημα της απόδοσης..

Πιστεύω ότι το βασικό πρόβλημα είναι αυτό της απόδοσης. Αν ένα τέτοιο σύστημα μπορεί να αποροφήσει όλη αυτήν την ποσότητα θερμότητας που εκλύεται...

Αυτό είναι που θα πρέπει να τσεκάρουμε.....

Αν έχεις προτάσεις, σκέψεις, ιδέες cypherth στείλε και μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, από τη μέρα που άνοιξα αυτό τοπικ έψαξα σε όσα μαγαζιά είχε πάρει το μάτι μου για συστήματα ψύξης επαγγελματικά και μη, καθώς και σε κατασκευαστές ψυγείων για οικιακή χρήση.

τη θερμοκρασία που μπορείς να το δουλέψεις το ψυγείο το καθορίζεις εσύ. δηλαδή ακόμα και στους 0 να βγαίνει το πηγαίνεις εσύ στους 19 πχ και δουλεύει σαν aircondition

κουτί για να μπει το στακερ γίνεται άνετα. όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα με 100 ευρώ σίγουρα, και αυτό μόνο με ερωτήσεις. αν ψαχτεί λίγο παραπάνω μπορείς να του πας τα κομμάτια πχ αγοράζεις απο αλλού ανεμιστήρα από αλλού το μονωτικό κλπ οπότε αυτός απλά κάνει τη μόντα της δουλείας του.

πήγα φώτο με τι ακριβώς θέλω να κάνω καθώς και διαστάσεις.

συμπεράσματα που έβγαλα εγώ από όσα μου είπαν. για καλοκαίρι με θερμοκρασία δωματίου άνω των 28 βαθμών και λειτουργία 24/7 pc και ψυγείου, χρειάζεται εκθετικά σε όσο μεγαλύτερη θερμοκρασία δουλεύει τόσο "άδειασμα" υδρατμών και νερού από την κατασκευή

αυτό μπορεί να λυθεί (αυξάνεται και το κοστος εννοείται) μέχρι κάποιες θερμοκρασίες βέβαια ή με λεκανάκι και εξαρτάται από το σε τι θερμοκρασία θα δουλεύει, από το αν στο δωμάτιο υπάρχει μεγάλο aircondition καθώς και σε ποιο σημείο θα τοποθετηθεί η ψύξη και πώς θα κοιτάζει.

ενδεικτικά. με θερμοκρασία δωματίου 32-33 βαθμών και το στακερ μέσα σε έναν όγκο κατασκευής 10 εκατοστά μεγαλύτερο από το πλαινό και 10 εκατοστά πιο ψηλό από το στακερ

για 8-10 ώρες εργασία θα ψύχει βγάζοντας ενάμιση λίτρο νερό!

πρόβλημα ήχου δεν υπάρχει, όλοι μου έδειξαν κατασκευές τόσο απίστευτες και φτηνές που αν δεν βλέπεις το λαμπάκι αναμένο δεν ξέρεις ότι δουλεύει.

προσθήκη αφυγραντήρα κάνει σίγουρα δουλειά. χειμώνα μου είπαν επί λεξη όλοι ότι θα δουλέψει 1000%, για καλοκαίρι θέλει τεστάρισμα λόγω ζέστης και λόγω ικανότητας απορρόφησης υγρών αν προστεθεί αφυγραντήρας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.