Jump to content



Overclocking 630


racer

Recommended Posts

Γεια σας.

Έχω έναν 630 στα 2.8 (τόσο είναι default) και τον έχω πάει στα 3.2. Το pcmark βλέπει την ταχύτητά του στα 3.500, όπως και το bios.

Το fsb είναι στα 232 και η τάση 1.420. Έχω υδρόψυξη, οπότε δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες..(35 idle).

Είμαι σίγουρος ότι πάει παραπάνω, αλλά πώς;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες Racer στο thelab.gr

για αρχη μπορεις να ξεκινησεις απο το παρακατω λινκ

http://www.thelab.gr/reviews/ocbasics_1.php

αργοτερα να κανεις μια αναζητηση στο υποφορουμ Intel Overclocking.....

μην ξεχνας να χρησιμοποιεις διαιρετες στις μνημες και να τις περνας απο τις αναλογες λουπες μεμτεστ πριν μπουταρεις στα windows.

καλη συνεχεια:)

Link to comment
Share on other sites

To bios δεν λέει τίποτα για speedstep... Από που να το απενεργοποιήσω??

Ο πολλαπλασιαστής δεν είναι ξεκλείδωτος.. Όταν τρέχω όμως το super π αλλάζει από 14 σε 15.. Αυτό εννοείς ξεκλείδωτος??

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ριχνει την συχνοτητα ο 640 απο τα 3.2 στα 2.8 οταν δε χρησιμοποιειται για λιγοτερη καταναλωση και θερμοκρασια..(απο τα 16 δηλαδη στα 14)Και μολις τρεχω ενα προγραμμα η κατι τετοιο ξανα παει στα 16.Αυτο ειναι το speedstep.Λογικα θα το εχει καπου στο cpu options η κατι τετοιο..Δεν θυμαμαι πως ακριβως το λεει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

καλως ηρθες Racer στο thelab.gr

για αρχη μπορεις να ξεκινησεις απο το παρακατω λινκ

http://www.thelab.gr/reviews/ocbasics_1.php

αργοτερα να κανεις μια αναζητηση στο υποφορουμ Intel Overclocking.....

μην ξεχνας να χρησιμοποιεις διαιρετες στις μνημες και να τις περνας απο τις αναλογες λουπες μεμτεστ πριν μπουταρεις στα windows.

καλη συνεχεια:)

Αυτός ο οδηγός είναι πολύ βασικός.. Καμιά άλλη συμβουλή??

Επίσης έριξα το fsb στα 229, επειδή το σύστημα κόλλαγε..

Link to comment
Share on other sites

δινε ρευμα στον επεξεργαστη με το μικροτερο σκαλοπατι προς τα πανω που σου παρεχει.

εαν π.χ. σου δινει σκαλοπατια 0.025 και εισαι στα 15χ229 με 1.4 δοκιμασε τα 15χ230 με 1.425

προσοχη παντα να ειναι καθαρες οι μνημες πριν μπεις στα windows.παντα μετα απο καθε αυξηση FSB ελεγχεις με μεμτεστ.εκτος και εαν εχεις βαλει διαρετη και παιζουν εντος αρχικων προδιαγραφων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το CPU-Z δεν δείχνει πραγματική τάση!! Έλεγε 1.420 και είχα 1.6!! Έτρεχζ το CPU Stability Test sta 235 FSB για μιάμιση ώρα και δεν έβγαλε πρόβλημα, οπότε λέω και γω δεν υπάρχει πρόβλημα. Να αφήσω το pc ανοιχτό όλη τη νύχτα?? Αν ήταν να βγάλει πρόβλημα, δε θα το βγαζε σε μιάμιση ώρα??????? ?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.