Jump to content



Baybus ετσι λεγεται (διακοπτες)...HELP


_K_Marios_

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gsmaster [Σήμερα, στις 10:43]

Μπορείς σχετικά εύκολα να το φτιάξεις, τέτοιους διακόπτες και λεντάκια βρίσκεις με το κιλό...

Δεν ειναι τοσο απλο εχω δεί τον οδηγο και εγω τουλαχιστόν δεν μπορώ να το κάνω .Και λεντα κια και τέτοιους διακόπτες πες βρίσκω αλλα το πανελακι που θα μπουνα πανω που θα το βρώ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν είναι δύσκολο να το κανείς απλός να πάρεις τα υλικά για να το φτιάξεις ο οδηγός είναι όσο πιο αναλυτικός γίνετε..

Προσπάθησε το και μην τα περιμένεις όλα έτοιμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν στη Μυτιληνη εχει Κατουμα...

αλλα ολο και καποιο μαγαζι με ηλεκτρονικα θα βρεις

εχουν πολλους τυπους και μεγεθη τετοιων διακοπτων

αλλιως και σε κανενα μαστορα που φτιαχνει τηλεορασεις ραδιοφωνα κτλ να πας και να ζητησεις δεν νομιζω να σου αρνηθει...

παντως μπορεις εναλλακτικα να κοιταξεις και κατι τετοιο

που εχει και ενσωματωμενους ροοστατες και ενδεικτικα leds

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 20:41]

Δεν ξερω εαν στη Μυτιληνη εχει Κατουμα...

αλλα ολο και καποιο μαγαζι με ηλεκτρονικα θα βρεις

εχουν πολλους τυπους και μεγεθη τετοιων διακοπτων

αλλιως και σε κανενα μαστορα που φτιαχνει τηλεορασεις ραδιοφωνα κτλ να πας και να ζητησεις δεν νομιζω να σου αρνηθει...

παντως μπορεις εναλλακτικα να κοιταξεις και κατι τετοιο

που εχει και ενσωματωμενους ροοστατες και ενδεικτικα leds

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή θα δώ τι θα κάνω!

Link to comment
Share on other sites

_K_Marios_ οταν θες να κανεις μια ερωτηση για το Baybus δεν χρειαζετε να ανοιγεις νεο θεμα, πρεπει να εχεις 2-3 θεματα σχετικα με αυτο, μπορεις να συνεχιζεις την συζητηση στο παλιο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

@_K_Marios_ Όλα τα θέματα για το Baybus θα συγχωνευθούν, παρακαλώ περισσότερη προσοχή στο μέλλον, όπως είπε και ο unstoppable "μπορεις να συνεχιζεις την συζητηση στο παλιο θεμα..."

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 21:19]

@_K_Marios_ Όλα τα θέματα για το Baybus θα συγχωνευθούν, παρακαλώ περισσότερη προσοχή στο μέλλον, όπως είπε και ο unstoppable "μπορεις να συνεχιζεις την συζητηση στο παλιο θεμα..."

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ 2 ερωτήσεις επί του θέματος:

α. Υπάρχουν διακόπτες τριών θέσεων?

β. Αν ναι, πόσο δύσκολο θα είναι να το ρυθμίσω ως εξής:

Θέση 1: 12V

Θέση 2: 5V

Θέση 3: 0V

?

Όποια βοήθεια (π.χ. διάγραμμα, κατάλογος με υλικά, συμβουλή κλπ- όχι δε θέλω να μου το φτιάξετε :p) δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Έχει 3 ποδαράκια. Στα 2 ακριανά συνήθως δίνεις τις τάσεις που θέλεις και στο μεσαίο παίρνεις την έξοδο. Αν ο διακόπτης είναι σε μία από τις 2 ακριανές θέσεις σου δίνει μία από τις 2 τάσεις που έβαλες στα ακριανά ποδαράκια, αλλιώς αν είναι στη μέση απομονώνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.