Jump to content



Καλύτερος internet browser


_K_Marios_

Recommended Posts

Φίλοι.......χθές έβαλα το mozilla firefox πρώτη φορά και είμαι κατενθουσιασμένος....πανευκολο στην χρήση και δεν συμμαζεύεται......επίσης έχει και safe mode!!!! (τι ειναι αυτό?)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από _K_Marios_ [27-06-2006 21:57]

Ποιο είναι το πιο καλό και γρήγορό πρόγραμμα για να μπάινω στο Internet εκτως απο το internet explorer που χρησιμοποιώ τώρα και απ'όι ξρω δν είναι και το καλύτερο!

Mozilla FireFox φυσικά!:cool:

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τον netscape 8.1 σημερα να δω τι λεει και αυτος και εμεινα αφωνος! καταρχην το theme του ειναι ολα τα λεφτα! πολυ ομορφος...αρκετα λειτουργικος μπορεις να ριθμισεις την καθε λειτουργεια του να τον κανεις οτι θες. ακομα διαχειριζεται πολους λογαριασμους email και κατι που το θεωρω πολυ βασικο εχει και SPYWARE PROTECT SYSTEM!!! κανει αν θες real time scan ή/και αν κατεβασεις κατι απο το διαδικτυο ή ακομα να κανεισ και full scan στο συστημα!! α! και για μεγαλητερη συμβατοτητα με ολες τισ ιστοσελιδες αλαζει τη μηχανη του απο του firefox σε αυτη του ie!!!! το σκεφτομαι πολυ να τον αλαξω με τον opera.....αλλα το στειχιο για μενα που κανει μοναδικο τον οπερα και μαλλον δεν θα τον αλαξω ποτε ισως μονο και μονο γιαυτο ειναι το οτι κραταει ολα τα ταμπς της τελεφταιας πλοηγησης και στα ξαναδιχνει οταν τον ανειξεις παλι...

Link to comment
Share on other sites

Με το που είδα κι άλλους browsers πέραν το IE δεν τον ξαναχρησιμοποίησα.

Και Opera9 (tolis86 έχεις απόλυτο δίκιο για τον Opera, είναι φανταστικό αν ανακτάς τις σελίδες που είσουν ξανά και ταχύτατα) στο γραφείο και FireFox στο σπίτι. Και τους 2 τους βρίσκω πολύ βολικούς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω περάσει απο IE, Netscape, Mozilla, Mozilla Firefox, Opera, Flock. Αυτοί που αξίζουν κατά τη γνώμη μου να τους κοιτάξει κάποιος είναι ο Firefox και ο Opera.

Ένας χρήστης firefox πιστεύω θα δυσκολευτεί να αποχωριστεί κάποιες λεπτομέρειες και τα extensions που είχε στον Firefox και να πάει σε Opera. Γι'αυτό κι εγώ θα μείνω στον firefox. Μου προσφέρει ακριβώς ό,τι χρειάζομαι. Σαν browser ωστόσο θεωρώ καλύτερο τον Opera 9, χωρίς ωστόσο να υποτιμώ καθόλου τον firefox. Ο firefox είναι πιο "απλοϊκός" χωρίς όμως να χάνει σε βασικές δυνατότητες (bookmarks πχ που δεν μου άρεσαν στον opera). Προσφέρει ακριβώς ό,τι χρειάζεται ένας μέσος ή και πιο απαιτητικός χρήστης. Μεγάλο ατού του το πλήθος των extensions, μηχανών αναζήτησης και themes.

Για τους άλλους browsers τώρα:

Ο MS Internet Explorer είναι ένας απλοϊκότατος browser, όχι τόσο παραμετροποιήσιμος, με αρκετά κενά ασφαλείας και μικρότερη ταχύτητα συγκρητικά με τους υπόλοιπους. Είναι όμως ο πιο συμβατός και είναι ένας browser που τον έχεις απο τη στιγμή που έχεις λειτουργικό MS. Όποιος δει όμως άλλους browsers δύσκολα ξαναγυρνάει εκεί.

Ο Netscape (που δεν ξέρω αν συνεχίζει να αναπτύσεται) είναι ένας browser με πολλές δυνατότητες αλλά προσωπικά μου φάνηκε κάπως βαρύς και αργός. Δεν αξίζει πιστεύω απο τη στιγμή που παίζει στην ίδια κατηγορία με τον Opera.

Ο Mozilla, πεθαμένος κι αυτός, είναι μια βελτιωμένη εκδοχή του Netscape και ισχύουν τα ίδια που είπα για αυτόν.

O Flock πιστεύω οτι είναι ένας ανερχόμενος firefox ωστόσο έχει πολύ δρόμο ακόμα. Προσωπικά είμαι αισιόδοξος καθώς είναι σε beta έκδοση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.