Jump to content



Ποιό το καλύτερο keyboard-mouse combo;


Πριονέτο

Recommended Posts

Μιας και τελευταία ασχολούμε αρκετά με multiplayer σκέπτομαι να αγοράσω καινούργιο πληκτρολόγιο και ποντίκι.Ακόμη θέλω εκτός από παιχνίδια να είναι εργονομικά λόγο δουλειάς.

Από ενσύρματα έχω βάλει στο μάτι το Microsoft natural 4000 και το logitech G5

Από ασύρματα σκέπτομαι το Logitech mx5000

Το Logitech mx5000 έχει κανένα πρόβλημα στην ανταπόκρηση του πληκτρολογίου ή του ποντικιού και είναι το ίδιο ικανό με το παραπάνω ασύρματο combo;

Εσείς τί επιλογές θα κάνατε και γιατί;

Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Προσωπικα θα πηγαινα για το MX5000.

Toσα χρονια παιρνω περιφερειακα της Logitech και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.

Αλλο ενα + στο συγκεκριμενο combo ειναι η υπαρξη του MX1000 που το θεωρω ενα

απο τα καλυτερα all around ποντικια...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προτείνω MS4000 (απίστευτο keyb - με δεδομένο όμως ότι θες / έχεις μάθει να δουλεύεις σε ''σπαστό'' keyb) και G5 (ή MX518 αν θες να ρίξεις λίγο το κόστος).

Το ΜΧ5000 και γενικά τα τελευταία BLUETOOTH της LOGITECH που έχω δοκιμάσει τελευταία έχουν σοβαρά προβλήματα εμβέλειας (μιλάμε για προβλήματα στα 1-2 m με μη άψογη οπτική επαφή!) τα οποία όμως δεν έχω ακούσει να επιβεβαιώνονται από πολλούς άλλους.

Το lag στα ασύρματα είναι πλέον μικρό (αλλά πάντα υπαρκτό ανεξάρτητα με ότι ακούγεται) οπότε αν δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να προτιμήσεις ασύρματο απλώς μην το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:21]

Και εγώ προτείνω MS4000 (απίστευτο keyb - με δεδομένο όμως ότι θες / έχεις μάθει να δουλεύεις σε ''σπαστό'' keyb) και G5 (ή MX518 αν θες να ρίξεις λίγο το κόστος).

Δεν έχω μάθει να δουλεύω σε σπαστό αλλά κάποτε πρέπει να αρχίσω γιατί ακούω ότι είναι αρκετά άνετο και γρήγορο όταν το μάθεις.

To MX518 δεν είναι laser αν δεν κάνω λάθος σύν ότι μου φαίνεται λίγο άσχημο.

Μεταξύ logitech MX1000, G5 και G7 τί θα αγοράζατε και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Μx1000 για γενικη χρηση.

G7 για ασυρματο gaming με παρα πολυ μεγαλη εμβελεια (δοκιμασμενο στα 5 μετρα περιπου).

G5 για ενσυρματο gaming σε περιπτωση που δεν σε ενοχλει το καλωδιο.

Aπο τα τρια,εχω τα δυο πρωτα και αν δεν εισαι φανατικος gamer θα σου προτεινα

το MX1000 λογω καλυτερης εργονομιας & χαμηλοτερης τιμης σε σχεση με το G7.

Απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις αν θελεις ενσυρματο ή ασυρματο ποντικι.Εγω παντως απο τοτε που επιασαν τα χερια μου σοβαρο cordless ποντικι (ΜΧ700) δεν ξαναγυριζω με τιποτα σε ενσυρματο.

Link to comment
Share on other sites

To G7 με προβληματίζει γιατί η μπαταρία του κρατάει γύρω στη μέρα και βαριέμαι να αλλάζω μπαταρίες οπότε είμαι πιο κοντά σε G5 και ΜΧ1000.Το ΜΧ1000 έχει κανένα lag;Το βάρος του προβληματίζει στο gaming;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Δεν έχω μάθει να δουλεύω σε σπαστό αλλά κάποτε πρέπει να αρχίσω γιατί ακούω ότι είναι αρκετά άνετο και γρήγορο όταν το μάθεις.

Απολύτως σωστό αυτό.

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

To G7 με προβληματίζει γιατί η μπαταρία του κρατάει γύρω στη μέρα και βαριέμαι να αλλάζω μπαταρίες οπότε είμαι πιο κοντά σε G5 και ΜΧ1000.Το ΜΧ1000 έχει κανένα lag;Το βάρος του προβληματίζει στο gaming;

Για το lag σου είπα τη γνώμη μου πιο πάνω.

Το βάρος (αλλά και ο όγκος) σαφώς είναι ένα σοβαρό θέμα.

Έτσι που σε βλέπω, πας για G5.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω Logitech G15 για πληκτρολόγιο και G7 για ποντίκι, αλλιώς εναλλακτικά MX1000.

Προσωπικά πιστέυω ότι η 2η μπαταρία του G7 είναι μεγάλο "ατού" έναντι της ενσωματομένης του MX1000 διότι δεν μένεις ποτέ χωρίς ποντίκι λόγο φόρτισης, αλλά απο την άλλη το MX1000 έχει περισσότερα πλήκτρα, εάν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια ποτέ δεν με ενοχλούσαν οπότε παραγγέλθησαν Microsoft Natural 4000 και Logitech G5.:)

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.:T:

Προτάσεις για mouse pad τώρα.Να πάρω κάποιο καλό και ποιό ή να πάρω ένα του κιλού;

Link to comment
Share on other sites

logitech g1 + media keyboard elite, το επομενο μου combo μιας και το MS comfort curve 2000 το εχω ενα 1 χρονο και ακομα δεν το εχω συνηθισει :p split keyboards suck, παντως παραπανω απο 800dpi δεν χρειαζονται imo, με sensitivity 2 1024*768 17" CRT m_pitch 0.22 m_yaw 0.22 και 800dpi και φυσικα χωρις accel, θες 30cm/360, στα 1600 θες τα μισα, 2000dpi ακομα λιγοτερα αν εισαι τοσο χειρουργος παω πασο, αν παλι παιζεις πολυ ψηλες αναλυσεις ( πχ σε 1600*1200 θες 1.5 απτο παιχνιδι για να μην χανεις pixels ενω σε 800*600 3 :p ) τοτε εχεις μια σοβαρη δικαιολογια

edit : παραγγειλες το g5 τελικα, τι να πω με γειες :) , για pad πες τις αναγκες σου πρωτα και τα λεμε, εχει δυσκολο σενσορα το g5 παντως, αμα κουνας το ποντικι γρηγορα σταματαει να διαβαζει σε μερικα pads, τσεκαρε εδω μια λιστα http://www.esreality.com/?a=post&id=997616

Link to comment
Share on other sites

Το mantis control ειναι ακριβως το ιδιο με το everglide titan, απλα διαφορετικο σχεδιο, εγω εχω το titan monstermat ( 44 * 35 κι αυτο ) αρκετα ανετο αλλα καπως υπερβολικα γρηγορο για υφασματινο :p αν σου πεφτει μεγαλο, το πουλανε στην γραμμη και στην κανονικη εκδοση http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55551062 25*35

Εγω ειχα παρει το monstermat και το g-1000 της everglide απτο perfomance-pcs.com αλλα δεν ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος, το g-1000 ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα του, παει στα 500hz χωρις προβλημα εχει ακριβως τον ιδιο σενσορα με το 518, γλιστερα ποδια και μια χαρα πληκτρα + wheel ( λιγο τα πλαινα ακουγονται οταν τα παταω αλλα οκ )

Για 30 δολλαρια σκιζει αλλα προσωπικα δεν με βολευει το σχημα του, επειδη δεν εχει πουθενα να ακουμπησει το μικρο δαχτυλο με αποτελεσμα να ποναωΩΩΩωωωΩ, παντως στα 400dpi θελω καπου 30cm/180 και το titan λογω μεγεθους πολλες φορες με εχει σωσει, αλλα τωρα που παιζω ut instagib εχω διαπιστωσει πως δεν χρειαζεται μονο ακριβεια αλλα και ΤΑΧΥΤΗΤΑ, οποτε θα παω σε g1 που κατα 99% ειμαι σιγουρος πως με βολευει το σχημα, και πισω στο παλιο μου eyepad που ειναι παναργο και λεπτο ( 1.6mm) οπως ακριβως μου αρεσει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο [Σήμερα, στις 17:26]

Ποιός είσαι;Ο Fatal1ty; :p

Εγω σε εβρισα ? :p:hehe:

Τεσπα wise choice το monstermat, ειδικα ο κυλινδρος που δινουνε μαζι ολα τα λεφτα, αν και εχει μια gay μυρωδια της πρωτες μερες, παντως αμα το χωραει το γραφειο σου ( εμενα οταν το βαζω διπλα στο keyboard δεν περισευει ουτε cm :p ) και εισαι προθυμος να μαθεις να παιζεις με χαμηλο sens ( οπως ο fatali1ty με το fatpad :p ) δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερη επιλογη, ελπιζω μονο να αποδειχθει οτι αντεχει στον χρονο το pad γιατι εχω αχρηστευσει τοσα και τοσα τα τελευταια χρονια :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.