Jump to content



Ποιό το καλύτερο keyboard-mouse combo;


Πριονέτο

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Daidalos

Καλοριζικα τα νεα σου παιχνιδια Dag. Εχω βαλει στο ματι καιρο το ιδιο σετακι αλλα περιμενω το G7 να ερθει στη νεα του εκδοση που ειναι πολυ πιο ομορφη!

12668.jpg

Φοβερό ,και μόνο από εμφάνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Εχει διαφορετικη αισθηση στην λαβη σε συγκριση με το αρχικο G7 αποσο ξερω, το αρχικο εχει πολλη πλαστικουρα και αμα ιδρωσει το χερι σου μαμησε τα btw την καλυτερη λαβη αποσα ποντικια εχω δοκιμασει την εχει το g-1000 της everglide (http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=4606 )αλλα χρειαστηκε να περασει καιρος ετσι ωστε να συνηθισει το μικρο δαχτυλο και να μην μαμιεται, για οποιον δεν βολευει το σχημα του 500-510-518-700-900-g5-g7 (ουφ :p ) ειναι μονοδρομος imo

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Βασικά η ΜΟΝΗ αλλαγή είναι το χρώμα του ? ή υπάρχουν και άλλες αλλαγές στις ιδιότητές του ?

Απο οτι ακαυγεται εχει λιγο καλυτερες μπαταριες (πιο μεγαλη διαρκεια). Ακομα οπως φαινετα και στην φωτο εβαλε την αναγλυφη επιφανεια που εχει και το g5 εκει που "καθονται " τα δακτυλα του χρηστη για να μην γλιστραει σαν το πρωτο. Δηλαδη τα σημεια που ειχαν δεκτει κριτικη στο συγκεκριμενο mouse τοσο τεχνικα οσο και εμφανησιακα φαινονται διορθωμενα σε αυτη την εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το G7 αυτο ειναι φετες....(Daidale σφυρα οποτε ερθει ε...:D)

Παιδες δεν ξερω τι λετε αλλα το MX900 που εχω δεν το αλλαζω με τπτ...ειναι βολικο και πρακτικο...

Το G7 ειναι bluetooth και επαναφορτιζομενο μπας και το φορτιζω στην ιδια βαση του mx900..?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο....και στα χρωματα σαν να ταιριαζει αψογα με το g15 ασε που ψιλοφερνει σε carbon....να το βγαζε και ενσυρματο οπως το g5.. .ακομα καλυτερα για μενα..!

Ξερουμε ποτε θα βγει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Δεν είναι bluetooth αλλά 2,4 Ghz ασύρματο, και δεν κάθεται πάνω σε βάση φόρτησης αλλά έχει ειδική βάση - φορτηστή μπαταριων που παίρνει ρεύμα από τα USB...:D

Ενδιαφερον θα ελεγα...:D

Τωρα σε keyboard δυσκολα τα πραγματα...γιατι δε βγαινει κανα carbon να γουσταρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Tο πληκτρολόγιο είναι πολύ καλό και βολικό αν παίζεις games. Όμως,

αρνητικό 1ο - ξεβάφουν τα πλήκτρα του.

αρνητικό 2ο - μετά από αρκετές ώρες χρήσης αρχίζουν και κάνουν θόρυβο τα πλήκτρα.

αρνητικό 3ο - Το space "τρίζει" αλλά δεν κολλάει.

αρνητικό 4ο - Σε τυχαίες στιγμές μπορεί να χαθούν τα configuration του M1-M2-M3. Μου έχει συμβεί 3 ή 4 φορές στο 8μήνο περίπου που το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Tο πληκτρολόγιο είναι πολύ καλό και βολικό αν παίζεις games. Όμως,

αρνητικό 1ο - ξεβάφουν τα πλήκτρα του.

αρνητικό 2ο - μετά από αρκετές ώρες χρήσης αρχίζουν και κάνουν θόρυβο τα πλήκτρα.

αρνητικό 3ο - Το space "τρίζει" αλλά δεν κολλάει.

αρνητικό 4ο - Σε τυχαίες στιγμές μπορεί να χαθούν τα configuration του M1-M2-M3. Μου έχει συμβεί 3 ή 4 φορές στο 8μήνο περίπου που το έχω.

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα από αυτά που ανέφερες εδώ και 7-8 μήνες

Link to comment
Share on other sites

H logitech είχε αναφέρει ότι όντως υπήρχε κάποιο πρόβλημα σε κάποιες παρτίδες, αλλά πλέον έχει βελτιώσει τα πλήκτρα (Βαφή) και δεν υφίσταται το πρόβλημα του ξεβάματος.

Οσο για τα υπόλοιπα δε ξέρω αλλά σε όσα forums και να έψαξα δε βρήκα τίποτα το άσχημο από χρήστες που έχουν εδώ και μήνες το πληκτρολόγιο... :D;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα από αυτά που ανέφερες εδώ και 7-8 μήνες

Μια απο τα ίδια και εδώ! Έχω το G15 απο τα μέσα Φεβρουαρίου και δεν έχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω μαλλον θα πρεπει να γραψω αλλη μια φορα μερικα πραγματα για τα dpi, για να μην πεφτουμε σε παγιδες marketing του στυλ "more dpi is better" , καταρχην οταν ανεβαζεις τα dpi δεν χρειαζεται και πολυ για να καταλαβεις οτι κατι συμβαινει, ( για τους εξυπνακηδες που λενε οτι δεν καταλαβαινεις την διαφορα μεταξυ 1600 και 2000dpi ) για να ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ομως καποιος που παιζει FPS παραπανω απο 400dpi 2 πραγματα πρεπει να συμβαινουν

1) Να παιζει σε πολυ υψηλες αναλυσεις με αποτελεσμα να υπαρχουν πολλα pixels στην οθονη που το crosshair πρεπει να τα διανυσει, για παραδειγμα στο cs 1.6 το sensitivity ειναι by default στο 3 γιατι και η αναλυση ειναι by default στα 800*600, αμα θελει καποιος να παιξει σε 1600*1200 θα αναγκαστει να παει απο 3.0 σε 1.5 για να μην χανει pixels, με 1.5 sens default yaw και pitch ( 0.22 ) και 400dpi ποντικι στριβεις παρα πολυ αργα ( 60cm για 360ο + ) , αμα πας στα 800dpi στριβεις με τα μισα cm ΧΩΡΙΣ να χανει το ποντικι pixels στα 1600 με 4 φορες λιγοτερα κ.ο.κ

2) του αρεσει να παιζει με υψηλο sensitivity ετσι κι αλλιως, οποτε αφηνει το mouse speed απτο control panel στην μεση βγαζει το accel και στα παιχνιδια του βαζει μια τιμη στο mouse sensitivity να ειναι αναλογη της αναλυσης που παιζει ( πχ για 1280*1024 βαζει 2.0, ενδεικτικα στην περιπτωση του UT η αντιστοιχη τιμη ειναι 0.66 λογω διαφορετικου multiplier ) και αμα θελει να στριβει πιο γρηγορα ανεβαζει ΜΟΝΟ τα dpi, παλιοτερα οταν δεν υπηρχανε ποντικια με τοσο υψηλη αναλυση το μονο που μπορουσες να κανεις ηταν να ανεβασεις το sensitivity και να ενεργοποιησεις το mouse filter/ mouse smoothness απτο παιχνιδι ή/και να παιζεις με accel ( οπως ο fatal1ty οταν ειχε πρωτοξεκινησει την "καριερα" του )

Την φορμουλα για το mouse sensitivity που θα επιτρεψει στο στοχαστρο να πηγαινει απο pixel σε pixel θα την βρειτε σε αυτο το thread

http://razerblueprints.net/index.php?option=com_smf&Itemid=72&topic=1311.0

Υπαρχουν οντως ποντικια στην αγορα που με τις σωστες ρυθμισεις ειναι και γρηγορα και ακριβη, και μαλιστα εδω και πολλα χρονια ( βλεπε razer boomslang 2100 ) , το ζητημα ειναι αν ο ιδιος ο χρηστης μπορει να ειναι τοσο ακριβης ετσι ωστε να μπορει να στριβει με τρελη ταχυτητα και ταυτοχρονα να μην χανει pixels, εγω παντως ειμαι κατα αυτου του στυλ παιχνιδιου, μετα απο 6 χρονια online gaming ( και σε lan εννοειται :) ) οι καρποι μου εχουν παθει τρελη ζημια που θα μπορουσε να αποφεχθει αμα δεν τους φυτρωνα οση ωρα επαιζα.

Ιν κονκλουζιον ενα μεγαΑΑααΑΑΑλο Mousepad και ενα ποντικι που στα 400dpi δεν χανει ουτε δεδομενα ουτε παγωνει στις γρηγορες κινησεις ειναι υπερ αρκετα για τις περισσοτερες περιπτωσεις,γι αυτους που θελουν απλα ο κερσορας στο desktop να πηγαινει περα δωθε με ανεση και ευκολια ενα μικρο-μεσαιο γρηγορο και ΑΝΘΕΚΤΙΚΟ (οχι σαν τις μλκιες τα πλαστικα βλεπε 3M optical του πλαισιου ) mousepad οπως corepad magna icemat 2 black steelpad 4S ulti-mat κ.α ειναι η καλυτερη επλογη, εννοειται πως αμα εχουνε σε υψηλη αναλυση το desktop θελουνε και 800dpi + αναλυση στο ποντικι, εγω προσωπικα που εχω την επιφανεια εργασιας στα 1024*768 οτιδηποτε παραπανω απο 400dpi το βρισκω περιττο ( σε fps ειναι αλλη υποθεση εκει αμα θελω παω το g-1000 στα 1600 με 2 πατηματα του κουμπιου, αλλο 3d mousing και αλλο 2d) βεβαια το titan ειναι καπως αβολα αργο για desktop χρηση (σε συγκριση με ενα icemat ) αλλα σε fps ειναι τελειο λογω των διαστασεων του :) size DOES matter :p

Υ.Γ : ελπιζω να μην σας φαινομαι κουραστικος ή γραφικος ( :p ) απλα βλεπω οτι πολλα μελη του φορουμ ειναι προθυμα να ξοδεψουν ΠΟΛΛΑ χρηματα σε περιφερειακα οποτε καλο ειναι να ενημερωθουν σχετικα με το τι το παραπανω θα κερδισουν και αν οντως θα καλυφθουν οι αναγκες τους ή οχι, το να αγοραζεις το ταδε ποντικι και πληκτρολογιο μονο και μονο επειδη ειναι μουρατο το θεωρω εντελως gay, perfomance over looks που λενε ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ξεθάβω τη συζήτηση για να ρωτησω το εξής όσους αγοράσανε το ΜΧ5000 laser.

Με προβληματίζει το γεγονός της ενσωματωμένης μπαταρίας στο ποντίκι.

1) Πόσο κρατάει?

2)Έχετε παρατηρήσει πτώση της διάρκειας μετά από κάποιους μήνες?

3)Υπάρχει δυνατότητα αλλάγης μπαταρίας...(να το ξεβιδώσουμε και να βάλουμε άλλη αν μπορούμε να βρουμε ίδια)

Link to comment
Share on other sites

για το Habu http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=2&category=50251708&product=889407 τι λέτε?το έχει κάποιος από εδώ?το ενσύρματο πληκτρολόγιο πιστεύω κουτσά στραβά παλεύεται, αλλά το ενσύρματο ποντίκι?θα μου πείτε εξαρτάται και από την προσαρμοστικότητα και τα θέλω του καθενός.οκ.πέρα από αυτό όμως?πιστεύετε ότι το καλώδιο στο ποντίκι περιορίζει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.