Jump to content



Βοήθεια σε Newbie (wc για 805 o/c)


TifoziF1

Recommended Posts

Καλός σας βρήκα,

Νέος εδώ, ελπίζω να κάνουμε καλή παρέα.

Στο ζουμί : Στηνω ενα νέο PC με : Intel 805D, Ati x1800GTO, M/B Asus P5ND2-Sli Deluxe, Ocz 5400. Για κουτί λέω να αγοράσω το CoolerMaster Stacker STC-T01, το οποίο απ'οτι ειδα "δεχετε" στο πάτωμά του ψυγείο νερού χωρίς πολλές μόντες :)

Η cpu θα γινεται Ο/C στα 3.6Μhz (τα καλοκαίρια) και στα 3.8Μhz (τα χειμώνα). Δεν θελω extreme 4&πάνω Μhz. Στην κάρτα VGA δεν θέλω Ο/C (ειδα σε διάφορα σιτε οτι δεν δινει και τιποτα παραπάνω με Ο/C). Το Μ/Β τις Asus δεν εχει ανεμιστηρια επανω και φαντάζομαι ότι σε ευρύχωρο κουτι με ανεμηστηρια δεν θα έχει προβλημα με τις ψήκτρες που έχει. Ο σκοπός είναι να είναι ΑΘΟΡΥΒΟ και δεν με ενδιαφέρουν θερμοκρασίες του στυλ 25οC full load. 40-45oC full load είναι μια χαρά.

Στο ζουμί του ζουμιού :

Tί υδρόψυξη να βάλω ? Κιτ ή κομμάτια ? Από πού ? πόσο περιπου ? (links ??)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες :)

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να βάλεις υδρόψυξη, υπάρχουν πολύ καλές λύσεις αερόψυξης όπου με 2 12άρηδες ρυθμισμένους σε χαμηλές στροφές θα έχεις τον ίδιο θόρυβο με υδρόψυξη(με αντίστοιχους 12άρηδες) χωρίς να ξεφέυγουν οι θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 10:28]

Καλώς ήλθες :)

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να βάλεις υδρόψυξη, υπάρχουν πολύ καλές λύσεις αερόψυξης όπου με 2 12άρηδες ρυθμισμένους σε χαμηλές στροφές θα έχεις τον ίδιο θόρυβο με υδρόψυξη(με αντίστοιχους 12άρηδες) χωρίς να ξεφέυγουν οι θερμοκρασίες.

Μάλλον θελω WaterC:

από tomshardware com -> http://www.tomshardware.com/2006/05/10/dual_41_ghz_cores/page25.html

Pentium D 805 με Zalman Cooler 9500 (αρκετά καλος)

Clock Rate -- 100% -- Idle

4.10 GHz -- crash -- 52 °C

4.00 GHz -- 80 °C -- 49 °C

3.80 GHz -- 76 °C -- 47 °C

3.60 GHz -- 74 °C -- 46 °C

3.32 GHz -- 71 °C -- 46 °C

2.66 GHz -- 64 °C -- 44 °C

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 10:35]

αυτο δυστυχως δεν ισχυει για τις σειρες 6,8,9 της intel. Σε amd ναι αλλα σε διπυρηνο prescott no way!

Για υδροψυξη ξαχνεις κιτ ή parts?

Έλα ντε... :) Γι'αυτό έκανα την αναλυτική περιγραφή, τι έχω, τί θελω. Σκεφτομουν το 735 ή 745 της ΤhermalTake αλλα μου είπαν ότι δεν είναι καλά και με τα ίδια λευτά φτιάχνω καλύτερο. Δεν ξέρω και πολλά..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

καλα,επειδη εχει αυτες τις θερμοκρασιες δεν σημαινει οτι θα τις εχεις κι εσυ.

Σωστά αλλά με αερόψυξη και "ήσυχα" αντε να πέσουν 10 βαθμούς... :(

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν πιστευω το παιδια να μην ηξερε να μπει στα eshops να βρει κατι ,να δει ποσα εχει και να παραγκηλει αυτο π ειναι κοντα στα οικονομικα του θελει κατι χειροπιαστο γιαυτο και εμεις για να βοηθησουμε θα πρεπει να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη απο το πισι σου φιλε μου γιατι ως γνωστων αλλα κομματια αναιβαινουν πολυ αλλα λιγο αλλα καθολου!πρεπει να δουμε τι θερμοκρασιες θα εχει default και τι κλοκαρισμένος!

αυτα πρως το παρον τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν πιστευω το παιδια να μην ηξερε να μπει στα eshops να βρει κατι ,να δει ποσα εχει και να παραγκηλει αυτο π ειναι κοντα στα οικονομικα του θελει κατι χειροπιαστο γιαυτο και εμεις για να βοηθησουμε θα πρεπει να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη απο το πισι σου φιλε μου γιατι ως γνωστων αλλα κομματια αναιβαινουν πολυ αλλα λιγο αλλα καθολου!πρεπει να δουμε τι θερμοκρασιες θα εχει default και τι κλοκαρισμένος!

αυτα πρως το παρον τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aGka8lz [Χθες, στις 00:15]

ρε παιδια δεν πιστευω το παιδια να μην ηξερε να μπει στα eshops να βρει κατι ,να δει ποσα εχει και να παραγκηλει αυτο π ειναι κοντα στα οικονομικα του θελει κατι χειροπιαστο γιαυτο και εμεις για να βοηθησουμε θα πρεπει να εχουμε μια ολοκληρωμενη αποψη απο το πισι σου φιλε μου γιατι ως γνωστων αλλα κομματια αναιβαινουν πολυ αλλα λιγο αλλα καθολου!πρεπει να δουμε τι θερμοκρασιες θα εχει default και τι κλοκαρισμένος!

αυτα πρως το παρον τα λεμε

Aκριβώς όπως τα λες, γι'αυτό παρουσίασα το PC μου στο πρωτο ποστ. Μπορει κάποιος από εδώ να έστησε το ίδιο (ή παρόμοιο) σύστημα για τον εαυτό του ή για κανένα φίλο. Βασικά τα έτοιμα κιτακια (πχ BigWater ktl) δεν μου γεμίζουν το μάτι και τα "κομμάτια" μου βγαίνουν λιγο ακριβά. (Για το οικονομικό γίνεται πάντα η κουβέντα, διαφορετικά ΟΛΟΙ θα αγοράζαμε τα ίδια κορυφαία καλούδια και δεν θα ασχολιόμασταν περισσότερο). Δεν θα ήθελα να μου βγεί ακριβότερα απο 160-180 ευρώ.

Σκέφτομαι για ψυγείο με 2 δωδεκαριδες ανεμ. επάνω, τρόμπα, δοχειο και μια CPU ψυκτρα. Μπορεί αργότερα να βάλω και στην VGA υδρόψυξη όχι για O/C αλλά για να είναι ήσυχη.

Link to comment
Share on other sites

η συνθεση που λες ειναι μια απο τις ποιο συνηθισμενες αλλα και απο τις αποδοτικοτερες... υπαρχουν πολλα thread με τα κομματια που λες. Για το οικονομικο πρεπει να βγαινουν 150-160 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 10:00]

Δες και εδώ

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=29034

Αν αφαιρέσεις το waterblock για την κάρτα γραφικών , βγαίνεις κοντά 180 , όσο είναι το όριό σου

You got my point !!! :D

Μια ερώτηση για τη VGA. Πρεπει να βγάλω ΌΛΗ την ψυκτρα έτσι ? Να μείνει μονο η κάρτα και τίποτα άλλο ώστε να μπει επανω η VGA ψυκτρα για την GPU. Οι μνήμες της VGA δεν θέλουν ψυξη αέρα ?

Κάτι τέτοιο ήθελα... βγαίνει πιο ακριβά (και χωρις το VGA cooling) αλλα αν ειναι δοκιμασμένο και καλό τότε ...

’λλες προτάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Οι μνημούλες παίζουν με μικρά ψυκτράκια που κάνουν μιά χαρά τη δουλειά τους, όπως αυτά: http://xtremeshop.com.gr/catalog/index.php?cPath=21_27&osCsid=f0d596f95117a1c3edfbf105d98b1e27

Υπάρχουν και ολόκληρες ψύκτρες για VGA που πιάνουν και τις μνήμες, αλλά είναι πολύ βαριές και δύσχρηστες, εκτός του ότι 90% είναι άχρηστες σε περίπτωση αναβάθμισης: http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?products_id=37&osCsid=f0d596f95117a1c3edfbf105d98b1e27

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Οι μνημούλες παίζουν με μικρά ψυκτράκια που κάνουν μιά χαρά τη δουλειά τους, όπως αυτά: http://xtremeshop.com.gr/catalog/index.php?cPath=21_27&osCsid=f0d596f95117a1c3edfbf105d98b1e27

Υπάρχουν και ολόκληρες ψύκτρες για VGA που πιάνουν και τις μνήμες, αλλά είναι πολύ βαριές και δύσχρηστες, εκτός του ότι 90% είναι άχρηστες σε περίπτωση αναβάθμισης: http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?products_id=37&osCsid=f0d596f95117a1c3edfbf105d98b1e27

Ψύκτρες παθητικής ψύξης της μνήμης VGA θα κανουν μια χαρα δουλεια, και αν συνδυαστούν με κάτι τέτοιο http://www.akasa.com.tw/akasa_english/spec_page/system_coolers/spec_ak_sb_bl.htm που να εισάγει αέρα πάνω στα "μνημάκια" (και όχι να εξάγει αέρα όπως αυτό της AKASA) θα είναι τέλειο.

water_mark_ak_sb_bl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.