Jump to content



Topic spam


unstoppable

Recommended Posts

Πολλες φορες νεοι χρηστες ανοιγουν νεο θεμα για την παραμικρη τους ερωτηση, ενω υπαρχει ηδη απαντηση για αυτο (που με ενα απλο search το βρισκεις) ή απλα υπαρχει αλλο θεμα που θα μπορουσαν να κανουν την ερωτηση τους εκει. Φυσικα υπαρχει και το πιο τραγικο 2-3 topics με παρομοιο θεμα απο τον ιδιο χρηστη. Μηπως θα επρεπε να γινει κατι για αυτο ή εγω ειμαι απλα ιδιοτροπος:D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξαναφέρουμε στο προσκήνιο τον Μικρό Γιαννίκο μου φαίνεται :p

Τέσπα, νέοι χρήστες είναι, δεν ξέρουν ακόμα, μπορούμε να τους το δείξουμε με κόσμιο τρόπο πιστεύω τι πρέπει να κάνουν πρίν ρωτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως πολλοί (νέοι και μη) postάρουν απλώς για να postάρουν; Βλέπω συχνά τέλευταία posts μόνο με smilies ή να λένε "lol" ή κάτι τελείως off topic. Ξέρω, ανέκαθεν υπήρχε αυτό το φαινόμενο αλλά μήπως πρέπει κάποια στιγμή όλοι εμείς οι χρήστες να βάλουμε κάποια όρια στον αυθορμητισμό μας; Είπαμε, παρέα είμαστε αλλά μέσα σε ένα forum, όχι chat. :)

Όσο για το μικρό Γιαννίκο... Σίγουρα θα έπρεπε να ξαναποκτήσει τη δημοτικότητα που του αξίζει. :)

Link to comment
Share on other sites

lol

... Just Kiddin'

Πολλές φορές μου έχει τύχει να θελω να κάνω μια ερώτηση σύντομη, με μικρή απάντηση, και δεν θέλω να ανοίξω ξεχωριστώ θέμα. ’μα με αναζήτηση στο Lab και στον Google δεν βρω τίποτα ρίχνω ένα ποστ στο ΠΟΘ. Μήπως αυτή πρέπει να είναι η χρήση του? Δηλαδή αντί να γίνεται της Σκουτάνας, δεν το κάνουμε ένα θρεντ με αξία?

Link to comment
Share on other sites

Πάει πολύς καιρός από τότε που είσαστε νούμπηδες γι'αυτό δεν θυμάστε πώς είναι να σου σπάει τα νεύρα το βαμοπισί ενώ ο πωλητής σου είχε πει πως όλα ήταν εντάξει .Να μην ξέρεις πού πάνε τα τέσσερα, αλλά να έχεις όρεξη να μάθεις και να στη λένε ενώ εσύ χάνεις χρόνο από τη δουλειά ή το διάβασμά σου. Ξέρω ότι κανείς εδώ δεν είναι υποχρεωμένος να βοηθήσει και ότι αυτός που μπαίνει να ζητήσει βοήθεια πρέπει να υπακούει σε κάποους κανόνες. Αλλά δεν έχω ξεχάσει όταν εγώ πρωτοξεκίναγα παρόλο που αφιέρωνα πολύ χρόνο για να μάθω , δεν ήταν δυνατό να μην κάνω κάποιες παρασπονδίες ως προς το ποστάρισμα. Αν χρειαζόνταν κάτι να μάθω γρήγορα θα το πόσταρα όπου έβρισκα και αν δεν είχα απάντηση σε 1 ώρα θα τσαντιζόμουνα. Ο γούγλης είναι χρήσιμος αλλά αχανής για κάποιον που πρωτοξεκινάει, και έτσι κι αλλιώς μπορεί εγώ να έχω ένα πρόβλημα πασίγνωστο και να μην το διατυπώνω σωστά. Ο γούγλης μπορεί κάτι να βγάλει το φόρουμ μάλλον τίποτα...

Θα έλεγα λίγη υπομονή στους νέους και ας μαζεύουν τα άσχετά τους όσοι έχουν τέτοια δικαιώματα για να μένει συμμαζεμένο το φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην ανοιξουμε ενα thread με τιτλο<<11881>>?η <<Τ.Α.Α>>(Thread.Αμεσης.Απαντησης),η <<Πρωτες Βοηθεις>>κ,τ.λ?

Περα απο τι πλακα καλο θα ηταν να ανοιξουμε ενα.Και εγω πολλες φορες εχω καποιες μικροερωτησεις,και δεν τηελο να ανοιξω ολοκληρο thread γιαυτο τις γραφο στο Π.Ο.Θ αλλα πολλες φορες δεν μου απανταν διοτι ανοιγουνε κουβεντα,ειναι ενα ειδος chat.Θα ηταν πολυ χρησιμο!

Καλο θα ηταν να εινα sticky καπου στο Γενικα για υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από thrasher

Γιατι να μην ανοιξουμε ενα thread με τιτλο<<11881>>?η <<Τ.Α.Α>>(Thread.Αμεσης.Απαντησης),η <<Πρωτες Βοηθεις>>κ,τ.λ?

Περα απο τι πλακα καλο θα ηταν να ανοιξουμε ενα.Και εγω πολλες φορες εχω καποιες μικροερωτησεις,και δεν τηελο να ανοιξω ολοκληρο thread γιαυτο τις γραφο στο Π.Ο.Θ αλλα πολλες φορες δεν μου απανταν διοτι ανοιγουνε κουβεντα,ειναι ενα ειδος chat.Θα ηταν πολυ χρησιμο!

Καλο θα ηταν να εινα sticky καπου στο Γενικα για υπολογιστη.

Τα thread με πολλές σελίδες μόνο πρακτικά δεν είναι.

Κάνεις αναζήτηση μία λέξη που έχει το thread και μετά πρέπει να κάτσεις να δεις μία μία όλες τις σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις στην αναζήτηση "εμφάνιση των αποτελεσμάτων ως απαντήσεις"... ;)

Πάντως προς θεού, προσωπικά δεν καταδικάζω αυτά. Απο τη στιγμή που είναι ξεχωριστή ερώτηση που δεν ταιριάζει αλλού, όσο σύντομη και να είναι, είναι μια ερώτηση και πρέπει να ανοιχτεί thread.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ένα τέτοιο θρεντ ΔΕΝ θα έχει την δομή που έχουν τα υπόλοιπα στο Φόρουμ.Τί εννοώ? Στην πρώτη σελίδα θα μεταφέρονται οι Ερωτήσεις. Σε κάθε ερώτηση θα υπάρχει ένα λινκ με τα ποστ-απαντήσεις.

ΠΧ Σελίδες 1-3 Ερωτήσεις, σελίδα 4 αφιερωμένη στην ερώτηση 1, σελίδα 5-6 αφιερωμένη στην ερώτηση 2η (αν πέφτει πολύ συζήτηση) και τα λοιπά.

Απλά θα απαιτεί συνεχή Μοντάρισμα από τα Aδμίνια και τους Μοντζ του Lab. Βέβαιαθα μπορούσαν να ξαναπειράξουν την λειτουργία του θέματος αυτού έτσι ώστε όλες οι απαντήσεις του ίδιου ποστ-ερωτηματος ΑΥΤΟΜΑΤΑ να ομαδοποιούνται. Για αυτό θα πρέπει να ΜΗΝ πατάμε Γρήγορη Απάντηση αλλά Απάντηση !

Τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παληκάρια τι λέτε τώρα? Και τι αλλάζει έτσι? Αντί να ψάχνεις threads, θα ψάχνεις posts.

Το ίδιο πράγμα δεν είναι? Θεωρώ ότι όλα τα φόρουμ είναι φτιαγμένα έτσι γιατί είναι πιο πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι απο καπου ξεκιναμε προφανως, αλλα θελω να πιστευω οτι ειχαμε το μυαλο να κατσουμε να παρακολουθησουμε το forum 1-2 βδομαδες τουλαχιστον, να δουμε πως δουλευει και το κλιμα που επικρατει σε αυτο πριν γραφτουμε. Το θεμα ειναι οτι μερικοι ή ειναι τοσο χαζοι ή βαριουνται τοσο πολυ να σκεφτουν οτι αν θες να ρωτησεις πχ για το ποια ψυκτρα να παρεις αρκει ενα topic και οχι 2-3.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=28512

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=28659

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.