Jump to content



Χάθηκα λίγο με το PSU βοηθήστε με!


SirGeorge

Recommended Posts

Είχα εδώ και 1,5 χρόνο το Tagan 480U01 από το οποίο και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος αλλά στα πλαίσια της αναβάθμισης που κάνω είπα να το δώσω. Αφού λοιπόν το πήρε......όποιος πρόλαβε (gratz Βασίλη :D ) είπα να παραγγείλω με κλειστά μάτια το 580W Easy Connect.

Διαβάζοντας όμως 2-3 reviews είδα ότι γενικώς πάτωσε τελείως στις τάσεις που έδινε και απογοητεύτηκα. Φταίει το συγκεκριμένο μοντέλο άραγε?? μήπως το 530 είναι καλύτερο??

Τέλοσπάντων θα ήθελα τη γνώμη σας για τροφοδοτικό γιατί πέρα από Tagan δεν έχω δοκιμάσει άλλη μάρκα στα πολλά Watt και δεν ξέρω τι να διαλέξω....

Με ενδιαφέρουν με σειρά προτεραιότητας:

1. Να είναι αθόρυβο, να είναι ήσυχο, να μην κάνει κιχ:) :) Το πιο σημαντικό που με ενδιαφέρει.

2. Να είναι αξιόπιστο και να παρέχει σταθερότητα στις τάσεις και να μην μασάει καθόλου

3. Να έχει 3 έτη εγγύηση.

Προορίζεται για σύστημα ΑΜD Dual Core με 3-4 δίσκους, 2 drive, 1 7800GT, 1-2 πάνελ και 4 12ρηδες ανεμιστήρες. Δεν θα κάνω o/c. Ο προυπολογισμός μου είναι 125-130

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panoc [Σήμερα, στις 00:30]

στην ίδια κατηγορια το hyper 580 ή το Hec 550 πιστευω οτι ειναι καλύτερες επιλογες.

Τα έχεις δουλέψει καθόλου?? Είναι αθόρυβα?? Είπαμε είναι το πρώτο που με ενδιαφέρει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις άλλα παρόμοια πόστ θα βρεις τις απαντήσεις, αλλά αφού το άνοιξες, εγώ θα ξαναπώ ότι από τα Enermax tagan που έχω δει από κοντά, το Seasonic της υπογραφής μου είναι το πιο αθόρυβο, και όσο για τη σταθερότητά του, με πολύμετρο κατάφερα να μετρήσω πτώση τάσης κατά 0,01 σε φορτίο της υπογραφής!Βέβαια κοστίζει και παραπάνω, αλλά πάντα, ότι δίνεις παίρνεις...

Kαι ένα συγκριτικό που σε βοηθά

http://www.matbe.com/articles/lire/260/comparatif-de-26-alimentations/

Επίσης αν δε σε ενδιαφέρει το Oc δε κοιτάς και κανένα fanless?

Link to comment
Share on other sites

το 550 το εχω βαλει σε 2 μηχανακια ειναι αρκετα υσηχο, θα ελεγα απο τα πιο ησυχα που εχω ακουσει. σε συστημα με 2 12αριδες@1000rpm Α64 και αυτο ακουγοταν η 6600GT...

το Hiper δε το εχω δει αλλα όλοι λενε οτι ειναι πραγματικα ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.matbe.com/divers/zoom/comparatif-d-alimentations-db-a-charge-15v/000000023947.png/

δείτε τη φασαρία των 25 τροφοδοτικών βάσει του link που παρέθεσα.Ενημερωτικά το Seasonic έχει ένα 12άρη που δουλεύει στις 700 στροφές, και δεν έχω καταλάβει ακόμη αν τυχόν παίζει να αυξηθούνε οι στροφές του λόγω μεγαλύτερου φορτίου,γιατί δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

@ergotelis απο που το seasonic?

skroutz rulez δε κάνω διαφημίσεις ,αν και το μαγαζί που το πήρα δεν είναι στο skroutz :p Mη με παρεξηγήσετε!

Πάντως και από εξωτερικό σίγουρα θα σας βγει φθηνότερο και όσο για τη πιθανότητα να χρειαστεί rma είναι πολύ χαμηλότερο σε σύγκριση με τα άλλα άρα θα πρέπει να ανησυχείτε λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ φίλε. Εγώ έχω το συγκεκριμένο Tagan και δεν το έχω μετανοιώσει.

-> Αθόρυβο

-> Σταθερές τάσεις και εντάσεις

-> 3 Χρόνια Εγγύηση

Το σύστημά μου είναι αυτό που φαίνεται από κάτω και ακόμα 2 δίσκους Sata 2 σε raid 0

και έναν ακόμα για data, 2 οπτικές συσκευές και μπροστινό πάνελ, 3 8άρηδες ανεμιστήρες

και ένας 12άρης του επεξεργαστή.

No Problem Lad!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια και εγω εχω το τανγκα ;P αυτο δεν ειμαι στριτζης με το θορυβο αλλα ισα ισα μου την σπαει επειδη τα ανεμηστηρια ειναι στις 500 στροφες παιιζει καπως να πανε στις 1500?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Piterakos [Σήμερα, στις 01:26]

Τι να σου πώ φίλε. Εγώ έχω το συγκεκριμένο Tagan και δεν το έχω μετανοιώσει.

-> Αθόρυβο

-> Σταθερές τάσεις και εντάσεις

-> 3 Χρόνια Εγγύηση

Το σύστημά μου είναι αυτό που φαίνεται από κάτω και ακόμα 2 δίσκους Sata 2 σε raid 0

και έναν ακόμα για data, 2 οπτικές συσκευές και μπροστινό πάνελ, 3 8άρηδες ανεμιστήρες

και ένας 12άρης του επεξεργαστή.

No Problem Lad!!!

Έχεις μετρήσει τι τάσεις σε full load με πολύμετρο και δεν είχαν πτώση??? ούτε η +12??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Έχεις μετρήσει τι τάσεις σε full load με πολύμετρο και δεν είχαν πτώση??? ούτε η +12??

Στο συγκρτικό που παρέθεσα αν το ψάξεις λίγο θα δεις διαφορές τάσης σε όλα τα τροφοδοτικά, ωστόσο πρέπει να επισυμάνω ότι δεν είναι απαραίτητα σωστές&αντιπροσωπευτικές οι μετρήσεις, γιατί μπορεί να είχανε ένα χειρότερης ποιότητας από αυτό που ίσως αγοράσεις μεθαύριο...Μπορεί βέβαια να είναι και σωστές και απόλυτα αντιπροσωπευτικές.Μόνο του θορύβου μπορώ να πω με σιγουρία πως είναι αξιόπιστες!Επίσης να προσέξεις ότι υπάρχουνε 2-3 διαφορετικές εκδόσεις του tagan 580 που από όσο έχω ακούσει διαφέρουν και στη ποιότητα των ρευμάτων που βγάζουνε πέραν άλλων χαρακτηριστικών...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 01:40]

Στο συγκρτικό που παρέθεσα αν το ψάξεις λίγο θα δεις διαφορές τάσης σε όλα τα τροφοδοτικά, ωστόσο πρέπει να επισυμάνω ότι δεν είναι απαραίτητα σωστές&αντιπροσωπευτικές οι μετρήσεις, γιατί μπορεί να είχανε ένα χειρότερης ποιότητας από αυτό που ίσως αγοράσεις μεθαύριο...Μπορεί βέβαια να είναι και σωστές και απόλυτα αντιπροσωπευτικές.Μόνο του θορύβου μπορώ να πω με σιγουρία πως είναι αξιόπιστες!Επίσης να προσέξεις ότι υπάρχουνε 2-3 διαφορετικές εκδόσεις του tagan 580 που από όσο έχω ακούσει διαφέρουν και στη ποιότητα των ρευμάτων που βγάζουνε πέραν άλλων χαρακτηριστικών...

Ρε συ εντάξει διαφορές θα δεις εννοείται, απλώς το Seasonic είχε 0,01 +/- και το Τagan 0,50 +/- δηλαδή μιλάμε για μεγάλη διαφορά!!!

Link to comment
Share on other sites

...για οικονομικη και αξιοπιστη λυση θα σου πω και γω να χτυπησεις χαλαρα το HEC 550 οπως ειπαν και τα παιδια αλλωστε, δεν προκειτε να σε απογοητευσει..;)

Τα seasonic ειναι κοφυφαια τροφοδοτικα αλλα σε αλλη κατηγορια τιμης ομως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.