Jump to content



πως να σκοτώσετε την μπαταρία του λαπτοπ σας


beez

Recommended Posts

προσφατα πηγα να πουλήσω το παλιό μου λαπτοπ,ενα τοσιμπα σατελιτε. με περηφάνεια ελεγα σε ολους τους υποψήφιους αγοραστές οτι το λαπτοπ ποτε δεν ειχε δουλέψει απο μπαταρία και ηταν συνέχεια στην μπριζα.... ουσιαστικα απο οτι υπολόγιζα η μπαταρια ποτε δεν ειχε αποφορτιστεί πλήρως.

αποτέλεσμα ενώ δειχνώ το λαπτοπ στο παλικάρι που ήταν να το παρει συνηδητοποιώ οτι η μπαταριά ειναι χώμα, οχι απλως δεν κρατούσε φορτίο, η μπαταρία άρχιζε να φορτίζετε και μετά απο 5 λεπτά σταμάταγε η φόρτιση.

προφανώς οταν το λαπτοπ ειναι στη μπρίζα για μεγάλη διάρκεια καλό ειναι η μπαταρία να εχει αποσυνδεθεί.

ισώς εδώ μπορούμε να συζητήσουμε τιπ για της μπαταρίες,απλά πράγματα που πολύς κόσμος μπορει να αγνοεί.

τέλος η ντυαλ κορ επεξεργαστές της ιντελ ειναι χαμηλής κατανάλωσης σαν τον σεντρίνο? και ποιος επεξεργαστής εχει αντικαταστίσει τον σεντρίνο?

Link to comment
Share on other sites

ωραίο threadaki και εγώ το έχω απορία.

Οι οδηγίες στον δικό μου (asus Α6VA) απλά αναφέρουν πως με καθημερινή αποφόρτιση - φόρτιση η μπαταρία θα κρατήσει ένα χρόνο.

Αν βγάλω την μπαταρία και τον ανοίξω ενώ είναι συνδεδεμένος στο ρεύμα, στα windows η οθόνη δεν ανάβει... Δε ξέρω γιατί, οπότε αναγκαστικά η μπαταρία παραμένει.

Επειδή και εγώ έχω ακούσει πως 'δε κάνει' να δουλεύει συνέχεια στο ρεύμα, μερικές φορές την εβδομάδα τον δουλέυω για να αποφορτιστεί η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι είχα σκοτώσει την μπαταρία του παλιού μου φορητού , με αποτέλεσμα να κρατάει μόνο 10~15 mins

Κάπου σχετικά πρόσφατα διάβασα πως πρέπει να ακολουθείς τα παρακάτω

1- Φόρτιση/αποφόρτιση της μπαταρίας τουλάχιστον 1 φορά ανά 2 εβδομάδες

2- Όταν δουλεύει ο φορητός με ρεύμα , μην έχετε την μπαταρία συνδεδεμένη

3- Αποθήκευση της μπαταρίας με 30~70% ρεύμα

4- Ποτέ μην συνδέετε/ξεσυνδέετε την μπαταρία την ώρα που ο φορητός είναι αναμμένος , το ίδιο ισχύει και για το καλώδιο του ρεύματος

Link to comment
Share on other sites

Είτε την αποσυνδέσεις και την έχεις και κάθεται, είτε την έχεις πάνω και είναι στο ρεύμα η μπαταρία θα τα παίξει.

Ο καλύτερος τρόπος ζωής της μπαταρίας είναι να αποφορτίζεται (όχι εντελώς) και να ξαναφορτίζεται αν τακτά χρονικά διαστήματα.

Αν την αφήνεις για πολύ καιρό εκτός αυτού του κύκλου χαλάει είτε είναι πάνω στο φορητό είτε στο συρτάρι.

Το καλύτερο είναι να το δουλεύεις μονο απο μπαταρία και αν είναι να το έχεις ανοικτο για πολλές ώρες την βγάζεις, και την δουλεύεις μια-δυό φορές την βδομάδα.

Αν την αφήσεις εκτός για 1 χρόνο πάλι διαλυμένη θα είναι

Edit: Συμφωνώ και με όσα αναφέρει ο CaptainMilo!

Link to comment
Share on other sites

φιλε πανο δεν ειμαι σίγουρος οτι συμφωνώ μαζί σου, δηλαδη αν ενας φορητός μεινει στο κουτι του απούλητος για ενα χρονο οταν τον περνει ο πελάτης η μπαταρία ειναι χώμα? καταρχας η απώλεια φορτίου ειναι τριπλάσια οταν η μπαταρια ειναι συνδεδεμένη σε σχέση με το να ειναι φυλαγμένη κάπου στην άκρη.

στης μπαταρίες λιθίου η πλήρη αποφόρτιση δεν θεωρείτε πρόβλημα οπως ηταν π.χ. στης ΝιΜΗ ι ΝιCd

βρηκα και αυτα στο σιτε τις τοσιμπα

For Nickel Metal Hydride batteries (NiMH) the battery will better hold a charge if allowed to discharge at least once a week. The chemical reactions that correspond to charge and discharge in a rechargeable battery should occur to obtain the maximum number of charge/discharge cycles in the battery.

It is not necessary to remove the battery from the computer during the week when it is on AC power.

What is "stand loss"?

"Stand loss" is a term used to describe the "amount of charge" a fully charged battery will lose per day when the battery is left in an unplugged but powered off computer or when the battery is charged and then removed from the computer and allowed to discharge on it's own.

Note: The following table shows typical stand loss times.

Battery Type in unplugged computer out of computer

Lithium Ion 5%-10% loss per day 1-2% loss per day

Nickel Metal Hydride 20-25% loss per day 10-15% loss per day

Nickel Cadmium 20% loss per day 5% loss per day

2. DO NOT OVER CHARGE THE BATTERY - Disconnecting and reconnecting your computer to AC power frequently, without discharging the battery, causes over charging.

3. CYCLE YOUR BATTERY REGULARLY - You should cycle your battery from a fully charged to a fully discharged state regularly.With a fully charged battery, disconnect AC power and let the computer run until it turns itself off.

4. DO NOT OVER DISCHARGE THE BATTERY - Your computer consumes battery power even when it is turned off. If you do not use your computer for extended periods of time, a week or more, remove the battery from the unit.

MORE BATTERY TIP'S

Main battery packs are completely discharged at the time of purchase. It is recommended that you charge the battery for at least 12 hours when it is new.

A battery pack can be recharged about 500 - 1000 times when used as directed.

καπου παντως ειχα διαβάσει μια σημείωση να μην αφήνεις το λαπτοπ πανω απο 12 ωρες στη μπρίζα η κατι τέτοιο που ειναι κουλό...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το να μην αφαιρείς την πρίζα ενώ το laptop ειναι αναμένο όπως ειπώθηκε απο τον CaptainMilo ειναι εξίσου κουλό. Δηλαδή πρέπει να κάνω shutdown κάθε φορά που θέλω να πάρω τον φορητό στο κρεβάτι ή στ meeting??

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω και καλα πχ στις μπαταριες λιθιου οτι κρατανε 400-500 κυκλους φορτισης...τωρα αν αναψεις το Laptop και το χρησιμοποιησεις καμποση ωρα και κατεβει πχ απο το 100% στο 85% και το φορτισεις παλι,αυτο ειναι ενας κυκλος φορτισης,ασχετα αν εχει αποφορτιστει λιγο...

ξερω δλδ οταν εισαι σπιτι δεν πρεπει να εχεις την μπαταρια πανω...αλλα η toshiba λεει αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Κύκλος φόρτησης ειναι όταν τελειώσει τελείως ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ η μπαταρία. Δηλαδή εχεις 75% μια μέρα, μετα το φορτίζεις, αυτό μετράει σαν 25% αποφόρτιση αρα 25% ενός κύκλου φόρτισης. Αρα σε 4 μέρες θα εχεις εναν πλήρη κύκλο φόρτισης.

des:

http://www.apple.com/batteries/

For proper maintenance of a lithium-based battery, its important to keep the electrons in it moving occasionally. Apple does not recommend leaving your portable plugged in all the time. An ideal use would be a commuter who uses her MacBook Pro on the train, then plugs it in at the office to charge. This keeps the battery juices flowing. If on the other hand, you use a desktop computer at work, and save a notebook for infrequent travel, Apple recommends charging and discharging its battery at least once per month.

Link to comment
Share on other sites

@ Beez Καλό το επιχείρημα σου, βασικά πιστεύω πως άλλο η μπαταρία να είναι απο κατασκευής φορτισμένη και άλλο να έχει μπεί σε κύκλο φόρτισης εκφόρτισης (αυτό λέει η λογική μου μπορεί να κάνω και λάθος) όχι μόνο σε Laptop αλλά και κινητά και ανταλλακτικά μπαταρίες κλπ.

Το να μην αδειάζει η μπαταρία εντελώς το είχα διαβάσει σε ένα manual της nokia και μου έχει μείνει ήταν για Li-ion Τώρα από όσο ξέρω τις Ni-mi έπρεπε να τις αποφορτίζεις εντελώς για να μην έχει προβλήματα μνήμης

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζοντας την ερευνα παραθέτω τα εξης απο την hp

Maximizing the capacity and life span of the battery

After reading the information presented in this document, you should be aware that following conditions negatively impact battery run time and life span.

Factors that contribute to loss of battery capacity

Li-Ion battery cells suffer gradual, irreversible capacity loss with each discharge-charge cycle. Such aging occurs more rapidly as temperature and discharge loads increase.

The self-discharge rate of a Li-Ion battery is higher if the battery is left in an unpowered notebook.

During prolonged storage or non-use, the battery charge will decrease below its recommended low-voltage level.

Leaving the battery in a depleted condition for an extended period will accelerate the decrease in FCC. Leaving the battery at a high level of charge in a high-temperature environment for extended periods (for example, running a notebook computer in a docking station under a heavy load) will also accelerate the loss of capacity.

Running high-end applications using the battery accelerates the loss of capacity. For example, playing 3D games will lower FCC faster than using word processing applications.

Recommended battery care practices

Recommendations for battery use and storage are covered in the HP User Guides for each model. Additional battery care practices are as follows:

Store Li-Ion batteries between 20°C and 25°C (68°F and 77°F) with 30% to 50% charge.

Do not leave batteries exposed to high temperatures for extended periods. Prolonged exposure to heat (for example, inside a hot car) will accelerate the deterioration of Li-Ion cells.

Remove the battery if the notebook will be stored (turned off and not plugged into AC power) for more than 2 weeks.

Remove the battery from the notebook if the notebook will be plugged into AC power continuously (via a wall adapter or docking station) for more than 2 weeks.

Use the type of battery with the highest capacity (Ah) rating if the notebook will run high-end applications on battery power.

Periodically calibrate the battery based on the usage model. Under normal usage, batteries should be calibrated a minimum of once every 3 months; however, a battery that is rarely discharged fully should be calibrated about once a month

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζοντας την ερευνα παραθέτω τα εξης απο την hp

Maximizing the capacity and life span of the battery

After reading the information presented in this document, you should be aware that following conditions negatively impact battery run time and life span.

Factors that contribute to loss of battery capacity

Li-Ion battery cells suffer gradual, irreversible capacity loss with each discharge-charge cycle. Such aging occurs more rapidly as temperature and discharge loads increase.

The self-discharge rate of a Li-Ion battery is higher if the battery is left in an unpowered notebook.

During prolonged storage or non-use, the battery charge will decrease below its recommended low-voltage level.

Leaving the battery in a depleted condition for an extended period will accelerate the decrease in FCC. Leaving the battery at a high level of charge in a high-temperature environment for extended periods (for example, running a notebook computer in a docking station under a heavy load) will also accelerate the loss of capacity.

Running high-end applications using the battery accelerates the loss of capacity. For example, playing 3D games will lower FCC faster than using word processing applications.

Recommended battery care practices

Recommendations for battery use and storage are covered in the HP User Guides for each model. Additional battery care practices are as follows:

Store Li-Ion batteries between 20°C and 25°C (68°F and 77°F) with 30% to 50% charge.

Do not leave batteries exposed to high temperatures for extended periods. Prolonged exposure to heat (for example, inside a hot car) will accelerate the deterioration of Li-Ion cells.

Remove the battery if the notebook will be stored (turned off and not plugged into AC power) for more than 2 weeks.

Remove the battery from the notebook if the notebook will be plugged into AC power continuously (via a wall adapter or docking station) for more than 2 weeks.

Use the type of battery with the highest capacity (Ah) rating if the notebook will run high-end applications on battery power.

Periodically calibrate the battery based on the usage model. Under normal usage, batteries should be calibrated a minimum of once every 3 months; however, a battery that is rarely discharged fully should be calibrated about once a month

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το attached πρόγραμμα μπορείτε πηγαίνοντας στο μενου options και μετα battery information να δειτε ποσο % εχει φθαρεί η μπαταρία σας. Εμένα μετά απο 6 μήνες χρήσης εχει πεσει κατα 1% - Vaio VGN-FJ1S. Στο Acer που ειχα πρίν ειχε χάσει 4% μέσα σε 7 μήνες (μοντέλο 5024wlmi).

Aρα παίζει ρόλο και η συνολική κατανάλωση του laptop στο πόσο γρήγορα θα χαλάσει η μπαταρία αλλα και η ποιότητα της μπαταρίας.

mobmeter.rar

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το attached πρόγραμμα μπορείτε πηγαίνοντας στο μενου options και μετα battery information να δειτε ποσο % εχει φθαρεί η μπαταρία σας. Εμένα μετά απο 6 μήνες χρήσης εχει πεσει κατα 1% - Vaio VGN-FJ1S. Στο Acer που ειχα πρίν ειχε χάσει 4% μέσα σε 7 μήνες (μοντέλο 5024wlmi).

Aρα παίζει ρόλο και η συνολική κατανάλωση του laptop στο πόσο γρήγορα θα χαλάσει η μπαταρία αλλα και η ποιότητα της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το laptop το έχω αγοράσει για να με εξυπηρετεί, να το έχω και όχι να με έχει. Το παίρνω κάθε μέρα στη δουλειά μου, και γενικά σε περιπτώσεις όπους χρειάζομαι υπολογιστή εκτός σπιτιού. Σιγά που θα κάθομαι, να βγάζω, να βάζω την μπαταρία, να την αποφορτίζω χχχ % να την φορτίζω χχχ % και κουραφέξαλα. Γνωρίζω συναδέλφους που δεν είχαν καμία σχέση με υπολογιστές και έχουν laptop 2 και 3 ετών τα οποία δουλεύουν μια χαρά με την μπαταρία.

Γενικά αυτό που κάνω είναι το εξής: Όταν δουλεύω με το laptop εκτός σπιτιού, η μπαταρία είναι πάντα στο laptop, είτε δουλεύω με αυτήν, είτε με ρεύμα. Η μόνη περίπτωση όπου αφαιρώ την μπαταρία, είναι όταν χρησιμοποιώ το laptop ως κατεβαστήρι (για οικονομία ρεύματος και ησυχία), οπότε βγάζω την μπαταρία εφόσον δεν υπάρχει λόγος να φθείρεται από αυτή την πολύωρη χρήση. Μετά από ένα χρόνο καθημερινής χρήσης, δεν φαίνεται να αντιμετωπίζω προβλήματα... Για το μέλλον... ίδωμεν.

Υ.Γ. Έχω ένα ACER ASPIRE 5022

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το laptop το έχω αγοράσει για να με εξυπηρετεί, να το έχω και όχι να με έχει. Το παίρνω κάθε μέρα στη δουλειά μου, και γενικά σε περιπτώσεις όπους χρειάζομαι υπολογιστή εκτός σπιτιού. Σιγά που θα κάθομαι, να βγάζω, να βάζω την μπαταρία, να την αποφορτίζω χχχ % να την φορτίζω χχχ % και κουραφέξαλα. Γνωρίζω συναδέλφους που δεν είχαν καμία σχέση με υπολογιστές και έχουν laptop 2 και 3 ετών τα οποία δουλεύουν μια χαρά με την μπαταρία.

Γενικά αυτό που κάνω είναι το εξής: Όταν δουλεύω με το laptop εκτός σπιτιού, η μπαταρία είναι πάντα στο laptop, είτε δουλεύω με αυτήν, είτε με ρεύμα. Η μόνη περίπτωση όπου αφαιρώ την μπαταρία, είναι όταν χρησιμοποιώ το laptop ως κατεβαστήρι (για οικονομία ρεύματος και ησυχία), οπότε βγάζω την μπαταρία εφόσον δεν υπάρχει λόγος να φθείρεται από αυτή την πολύωρη χρήση. Μετά από ένα χρόνο καθημερινής χρήσης, δεν φαίνεται να αντιμετωπίζω προβλήματα... Για το μέλλον... ίδωμεν.

Υ.Γ. Έχω ένα ACER ASPIRE 5022

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οι κυκλοι φορτισης εκφόρτισης ειναι συγκεκριμενοι, το λαπτοπ δεν θα πρεπει να χρησιμοποιητε απο μπαταρια εκτος αν αυτο ειναι απαραιτητο, σε περιπτωση που ειναι σε ντοκινκ στατιον βγαζουμε την μπαταρια. το να συντηρεις την μπαταρια φορτιζοντας/εκφορτιζοντας παλι επιφέρει μακροπρόθεσμα απώλεια στη συνολικη αποθήκευση φορτιου.

εχω της αμφιβολιες μου για την αξιοπιστοια τετοιων προγραμμάτων ειδικα οταν παρατηρουνται φαινόμενα οπου π.χ. σου λεει οτι εισαι στο 20% φορτιου και μετα πέφτει απότομα.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι οι κυκλοι φορτισης εκφόρτισης ειναι συγκεκριμενοι, το λαπτοπ δεν θα πρεπει να χρησιμοποιητε απο μπαταρια εκτος αν αυτο ειναι απαραιτητο, σε περιπτωση που ειναι σε ντοκινκ στατιον βγαζουμε την μπαταρια. το να συντηρεις την μπαταρια φορτιζοντας/εκφορτιζοντας παλι επιφέρει μακροπρόθεσμα απώλεια στη συνολικη αποθήκευση φορτιου.

εχω της αμφιβολιες μου για την αξιοπιστοια τετοιων προγραμμάτων ειδικα οταν παρατηρουνται φαινόμενα οπου π.χ. σου λεει οτι εισαι στο 20% φορτιου και μετα πέφτει απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.