Jump to content



Επιλογη TFT 19αρας


vazelos

Recommended Posts

Παιδια θελω να παρω TFT 19αρα οσο γινεται πιο οικονομικη (350 το πολυ)...Βασικα games...Ειμαι αναμεσα στις παρακατω:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=892&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=339286&Merchant_Id=1&sts_cid=3

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=892&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=319753&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Τι λετε???

Φυσικα αν υπαρχει κατι αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Δώσε ένα 20 παραπάνω και πήγαινε κατευθείαν στην κορυφή χωρίς συμβιβασμούς: SAMSUNG 930BF.

7 pixels εγγυηση!!!

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ψυχολογικο αλλα τα 0 που δινει η LG με ψαρωνει (δεν ξερω αν κανω καλα)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos

7 pixels εγγυηση!!!

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ψυχολογικο αλλα τα 0 που δινει η LG με ψαρωνει (δεν ξερω αν κανω καλα)....

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Σαφώς και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Προσωπικά απλώς βρίσκω παράλογο να αγοράζεις με τα ίδια ή ακόμα και περισσότερα λεφτά, χειρότερο προϊόν μόνο και μόνο για το ''ψυχολογικό'' των 0 pixel ιδιαίτερα δε από τη στιγμή που σχεδόν όλες οι σοβαρές οθόνες πλέον στην αγορά (και η Samsung είναι από τις κορυφαίες - όχι απλώς σοβαρή) δεν έρχεται με κανένα καμένο pixel.

Να κάθεσαι δλδ μπροστά σε μία οθόνη με χειρότερο μαύρο, χειρότερα χρώματα, χειρότερη σε ghosting και να νοιώθεις και καλά επειδή δεν έχει μία μαύρη κουκίδα που ισοδυναμεί με το 1 / 1.310.720 της συνολικής της επιφάνειας την οποία υπάρχει μία ελάχιστη πιθανότητα να έχει μία άλλη οθόνη η οποία όμως έχει καλύτερο μαύρο, χρώματα και είναι και πιο γρήγορη.

Ο ορισμός του ψυχαναγκασμού δλδ.

Αυτά κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια αποψη κι αυτη....Παντως η συγκεκριμενη ειναι πολυ καλη (την εχω δει)!!!

Κατι αλλο αξιοπρεπες και πιο οικονομικο???

Και καμια αποψη για τις δυο που εχω βαλει πιο πανω θα με βοηθουσε...thx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:17]

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Σαφώς και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Προσωπικά απλώς βρίσκω παράλογο να αγοράζεις με τα ίδια ή ακόμα και περισσότερα λεφτά, χειρότερο προϊόν μόνο και μόνο για το ''ψυχολογικό'' των 0 pixel ιδιαίτερα δε από τη στιγμή που σχεδόν όλες οι σοβαρές οθόνες πλέον στην αγορά (και η Samsung είναι από τις κορυφαίες - όχι απλώς σοβαρή) δεν έρχεται με κανένα καμένο pixel.

Να κάθεσαι δλδ μπροστά σε μία οθόνη με χειρότερο μαύρο, χειρότερα χρώματα, χειρότερη σε ghosting και να νοιώθεις και καλά επειδή δεν έχει μία μαύρη κουκίδα που ισοδυναμεί με το 1 / 1.310.720 της συνολικής της επιφάνειας την οποία υπάρχει μία ελάχιστη πιθανότητα να έχει μία άλλη οθόνη η οποία όμως έχει καλύτερο μαύρο, χρώματα και είναι και πιο γρήγορη.

Ο ορισμός του ψυχαναγκασμού δλδ.

Αυτά κατά την ταπεινή μου πάντα άποψη.

Κατά τη γνώμη μου, 0 pixel εγγύηση δεν είναι ψυχαναγκασμός, είναι σιγουριά για το προϊόν που πουλάω και κατ' επέκταση μικρότερη πιθανότητα να εμφανίσει σφάλμα (πχ καμένο pixel). Οι εγγυήσεις δεν βγαίνουν στην τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσω, αλλά εγώ έχω την AOC 19 ιντσών (LM928), και για τα λεφτά της είναι αστέρι! 290 ευρώ κάνει, και με DVI έξοδο. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της αρκετά καλά, μπορείς να τα δεις και στη σελίδα του πλαισίου. Ενα pixel μου έχει κάψει μόνο. Υ.Γ: την έχω προτείνει και σ'ένα φίλο μου ο οποίος έμεινε κατα ευχαριστημένος. Προσωπική άποψη: Πάνω απ'όλα μετράει η σχέση τιμής-απόδοσης..

Link to comment
Share on other sites

vazelos η δική μου επιλογή ήταν η Viewsonic VA1912w η οποία έχει γύρω στα 250e κατά μ.ο.

Σε αυτή την τιμή με 0 Pixel εγγύηση, 8ms RS και widescreen νομίζω πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις.

Βασικά από τότε που πήγα σε wide οι 4:3 μου φαίνονται κάπως.......

Πάρε wide και θα με θυμηθείς... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manik

vazelos η δική μου επιλογή ήταν η Viewsonic VA1912w η οποία έχει γύρω στα 250e κατά μ.ο.

Σε αυτή την τιμή με 0 Pixel εγγύηση, 8ms RS και widescreen νομίζω πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις.

Βασικά από τότε που πήγα σε wide οι 4:3 μου φαίνονται κάπως.......

Πάρε wide και θα με θυμηθείς... :D [/quote

Εχεις δίκιο. " The future is wide ":)

Link to comment
Share on other sites

η σοβαροτητα μιας εταιριας ειναι σχετικη στο γραφειο εχουμε eizo 17 με 1 πιχελ παντα πρασινο, η αντιπροσωπεια δεν το θεωρει καμενο διοτι λεει δεν ειναι ασπρο η μαυρο

οποτε και ας εχει 0 πιχελ εγγυηση δεν την αλλαζουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas [Σήμερα, στις 13:25]

η σοβαροτητα μιας εταιριας ειναι σχετικη στο γραφειο εχουμε eizo 17 με 1 πιχελ παντα πρασινο, η αντιπροσωπεια δεν το θεωρει καμενο διοτι λεει δεν ειναι ασπρο η μαυρο

οποτε και ας εχει 0 πιχελ εγγυηση δεν την αλλαζουν

Ναι διότι έχει 0 pixel ΚΑΙ ΟΧΙ 0 subpixel εγγύηση.

Αλλες εγγυήσεις είναι πουλά χειρότερες. Η EIZO βέβαια είναι απαράδεκτη, έχοντας με διαφορά τις ακριβότερες οθόνες όφειλε να έχει ISO Class I εγγύηση (όπως το Perfect Panel της Philips)

Πάντως για 250 η Viewsonic φαίνετια πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά της.

Επίσης, κατ' εμέ η wide είναι μονόδρομος εκτός αν η οθόνη απευθύνεται σε χρήση αποκλειστικά γραφείου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

η σοβαροτητα μιας εταιριας ειναι σχετικη στο γραφειο εχουμε eizo 17 με 1 πιχελ παντα πρασινο, η αντιπροσωπεια δεν το θεωρει καμενο διοτι λεει δεν ειναι ασπρο η μαυρο

οποτε και ας εχει 0 πιχελ εγγυηση δεν την αλλαζουν

Δοκιμασε να το χτυπησεις εντονα ακριβως εκει για λιγη ωρα. Μου ετυχε και εμενα, μια μερα ετσι ηταν και ξεκολησε μετα απο αυτο :>

Υγ. οταν λεω εντονα οκ δεν εννοω μπουνιες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greekfragma αν κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά της LG στα 290 Euro, αλλά την δεις και στην πράξη, θα καταλάβεις...! Όσο κι αν φαίνεται περίεργο επειδή το συγκεκριμένο μοντέλο AOC το έχω δει στην πράξη μη το αμφισβητείς τόσο μόνο και μόνο λόγω μάρκας! Απλά ρισκάρεις λίγο παραπάνω..! Έχω δει πολλές άλλες 19άρες και πιστεύω πως δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από radpilot

Αυτό αποφάσισε να κάνει ο δίχρονος γιός μου και έτσι η LCD TV απέκτησε ένα stuck white pixel στο σημείο που τη χτύπησε.:(

Το προτειναν πολλα φορουμ. Με το καπακι απο ενα στυλο, ή με κατι που να μην χαραζει να ασκηθει καποια πιεση με μικρα χτυπηματακια πανω απο το κολλημενο πιξελ.

Αλλο αυτο αλλο να πεταμε αντικειμενα στην οθονη :>

ΥΓ. συμπαθει τα μικρουλια αλλα οταν πλησιαζουν τετοια πραγματα προσοχη!!

EDIT: στην οθονη απο το ppc μου ειχε τυχει να διευκρινισω

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια δεν ειναι ευκολη η επιλογη οθονης...Εγω προσωπικα και περισσοτερα να εδινα (που το σκεφτομαι ετσι οπως παει) παλι μπαστουνια θα τα εβρισκα...Την Samsung και παλι παλι στις τελευταιες επιλογες (λογω ονοματος και εγγυησης) θα την ειχα και αυτη που σκεφτομαι αν πηγαινα σε ακριβοτερη ειναι η Eizo 1900 η S1910 (αλλα αυτη παρα ειναι ακριβη)...Με λιγα λογια εχω χασει τη μπαλα στην επιλογη οθονης....:confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

sorry ...αλλα η 930BF δεν θα επρεπε να κανει κοντα στα 300€?? (για να μην πω παρακατω)?

Επισης .μεχρι τωρα τι οθονη ειχες?Μηπως μια Philips ειναι και για σενα?Για την 20αρα μιλαω..

βρηκα και ενα outsider...για την philips..

3 πουλακια καθοντε...->viewsonic 2025wm με s-pva...λινκ

ξερει κανεις κατιτις παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.