Jump to content



Ενεργοποίηση Windows XP σε περίπτωση επανεγκατάστασης λειτουργικού.


astrolabos

Recommended Posts

Ενεργοποίηση Windows XP σε περίπτωση επανεγκατάστασης λειτουργικού.

Όταν ενεργοποιείτε τα Windows XP, η Microsoft αποθηκεύει τα δεδομένα της ενεργοποίησης στα αρχεία wpa.dbl και Wpa.bak στο φάκελο %systemroot%\system32. Αν κάνετε σημαντικές αλλαγές στο υλικό του υπολογιστή σας ή απλά θέλετε να επαναγκαταστήσετε το λειτουργικό πρέπει να ξανακάνετε τη διαδικασία ενεργοποίησης των Windows. Την επανενεργοποίηση των Windows για μεγάλες αλλαγές υλικού δεν μπορούμε να τις αποφύγουμε, ενώ όσον αφορά την επανεγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος, μπορούμε να σώσουμε κάπου τα αρχεία ενεργοποίησης και να αποφύγετε την διαδικασία ενεργοποίησης. Ένα παράδειγμα για το πώς μπορείτε να βρείτε τα αρχεία, φαίνεται παρακάτω:

C:\WINDOWS\system32>dir wp*

Volume in drive C has no label.

Volume Serial Number is 8447-0571

Directory of C:\WINDOWS\system32

10/24/2001 08:28 PM 12,584 wpa.bak

01/14/2002 09:05 AM 12,642 wpa.dbl

Μετά την επανεγκατάσταση των Windows XP, για να εισάγετε τα αρχεία ενεργοποίησης πάλι στο σύστημά σας, εφαρμόστε τα παρακάτω βήματα:

• Ξεκινήστε τα Windows XP σε κατάσταση ασφαλούς λειτουργείας

• Μεταβείτε στο φάκελο \%systemroot%\system32 folder (όπου %systemroot% ο φάκελος εγκατάστασης των Windows XP).

• Μετονομάστε τα αρχεία wpa.dbl σε wpa.nonactivated και wpa.bak, αν υπάρχει, σε wpabak.nonactivated.

• Αντιγράψτε τα αποθηεκευμένα wpa.dbl και wpb.bak στο φάκελο system32 .

• Κάντε επανεκκίνηση

Όπως καταλαβαίνετε η ενέργεια αυτή μπορεί να γίνει μόνο σε αυθεντικά Windows και γίνεται πάντα με την δικιά σας ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eχω δοκιμασει παρομοια μεθοδο στο παρελθον αλλα χωρις αποτελεσμα

με την διαφορα οτι εγω δεν μετονομασα αρχεια

αλλα εσβησα τα καiνουργια wpa αρχεια της ανανεωμενης κοπιας μετα του format και τα αντικατεστησα με αυτα της ενεργοποιημενης μου κοπιας πριν του format

To αποτελεσμα ηταν οτι παλι μου ζηταγε να κανω ενεργοποιηση

Τελοσπαντων θα την εχω υποψην μου και αυτη τη μεθοδο αν και εχω αμφιβολιες

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξεις pc κανεις κανονικα την εγκατασταση και αν δεν σου επιτρεψει να κανεις την ενεργοποιηση μεσω ιντερνετ παιρνεις τηλ. την Ms, τους εξηγεις την κατασταση και σου δινουν αυτοι τον κωδικο ενεργοποιησης.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

� Μετονομάστε τα αρχεία wpa.dbl σε wpa.nonactivated και wpa.bak, αν υπάρχει, σε wpabak.nonactivated.

� Αντιγράψτε τα αποθηεκευμένα wpa.dbl και wpb.bak στο φάκελο system32 .

Μήπως να το μετονομάσω με κατάληξη; wpa.nonactivated.dbl

Στο C:\WINDOWS\system32 δεν βρίσκω το wpa.bak αλλά το wpabaln.exe

Και στο C:\WINDOWS\mui\FALLBACK\0408 υπάρχει το wpabaln.exe.mui

Μόνο με το wpa.dbl γίνετε η ενεργοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται να το μετονομάσεις με κατάληξη. Σκοπός της μετονομασίας είναι να μην μπορεί να εντοπιστεί από το σύστημα.

Τι Service Pack έχεις; Αυτά τα είχα γράψει το 2006 και ίσως να έχουν αλλάξει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.