Jump to content



Η υδρόψυξη είναι ένας ακριβός μύθος .-


Mainframe

Recommended Posts

Παιδια τωρα χωρις πλακα εγω χθες νερακι εβαλα και μαλλον ηταν ενα μεγαλο λαθος. Προτον πρεπει να κοιτας αερα στους σολινες κτλ. δευτερον ειδα πολυ μικρη διαφορα στης θερμοκρασιες και ειχα την zalman 7700. (που ειναι απο της φθηνες) Και απο θορυβο ας πουμε οτι φευγει η ψυκτρα και ολα τα υπολοιπα ανεμιστηρια στο κουτη παραμενουν ετση δεν ειναι? Δεν πρεπει να βαλουμε και δυο 12αρια στο ψυγειο? Φιλικια παντα (και ποιος ξερει αυριο μπορει να αλλαξω γνωμη):flower: :flower: :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Georgesod

Τι έχετε πάθει όλοι με το WC; Βασικά όλοι όσοι είστε (σ)κατά, ......

αν διαβαζεις πρωι πρωι το thelab aυτα βλεπεις!:p

Προσωπικα με το νερο καταφερα να δουλευω 24/7 (οσο το χρησιμοποιω οχι ακριβως 24/7)

εκει που με αερα επρεπε να βγαλω εξω στο μπαλκονι το pc με 7C....

(εκει οι μνημουλες εδειξαν τα δοντακια τους δουλευοντας ανετα στα 263-264......-(ΒΗ) )

Και οχι μονο αυτο αλλα δεν χρειαζεται και τον ανεμηστηρα δωματιου πανω του

Το νερο ειναι ενα ακριβο αθλημα-χομπυ..θελει απο 150-200€ για ενα 5-10% παραπανω απο εκει που θα φτασουν με αερα των 50€

Εχει και την ταλαιπωρια του τοσο στο στησιμο οσο (και για τις πρωτες μερες) στην παρακολουθηση φυσαλιδων και διαροης...!

Εξαρταται με το που δινει καποιος βαρυτητα ...τα αντισταθμιζει και αποφασιζει αναλογα!

Για καποιον που δουλευει default ή 15-20% παραπανω απο default ...μαλλον δεν αξιζει το νερο....αλλα για καποιον που δουλευει αναλογα με τις θερμοκρασιες...τοτε σαφεστατα ναι!

Link to comment
Share on other sites

Απλά το έθεσα λίγο πιο απόλυτα το θέμα.

Η τελευταία πρότασή σου όπου αντί για νερό = phase. Γιατί όντως το βρίσκω δύσκολα πια να δικαιολογήσω τα χρήματα για νερό οποιασδήποτε φύσης για το 5-10% που λες και εσύ με το ίδιο επίπεδο θορύβου (γιατί αυτό είναι το ζητούμενο τελικά γιατί το oc είναι πάνω κάτω το ίδιο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Απλά το έθεσα λίγο πιο απόλυτα το θέμα.

Η τελευταία πρότασή σου όπου αντί για νερό = phase. Γιατί όντως το βρίσκω δύσκολα πια να δικαιολογήσω τα χρήματα για νερό οποιασδήποτε φύσης για το 5-10% που λες και εσύ με το ίδιο επίπεδο θορύβου (γιατί αυτό είναι το ζητούμενο τελικά γιατί το oc είναι πάνω κάτω το ίδιο)

Eχεις παρει τοσες απαντησεις....

Δεν καταλαβαινω την εμμονη σου...

Ενταξει...μας ειπες τη γνωμη σου,σου ειπαμε εμεις τη δικη μας..

Απο δω και περα αρχιζεις και γινεσαι κουραστικος επαναλαμβανοντας τα ιδια και τα ιδια.

Ειναι δυνατον να μας πεισεις ολους?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτός ο σκοπός. Είναι πολύ δύσκολο για τον καθένα να παραδεχτεί ότι όλος ο κόπος και τα χρήματα που δαπάνησε είναι χωρίς το αντίκρυσμα που θα επιθυμούσε. Απλά ευκαιρία να ξαναμπούν μερικά πράγματα στην θέση τους γιατί δεν είμαστε 3-4 χρόνια πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Δεν είναι αυτός ο σκοπός. Είναι πολύ δύσκολο για τον καθένα να παραδεχτεί ότι όλος ο κόπος και τα χρήματα που δαπάνησε είναι χωρίς το αντίκρυσμα που θα επιθυμούσε. Απλά ευκαιρία να ξαναμπούν μερικά πράγματα στην θέση τους γιατί δεν είμαστε 3-4 χρόνια πίσω.

Δηλαδή εμμέσως πλην σαφώς λες ότι όσοι βάλαμε/έχουμε/θα βάλουμε νερό πετάξαμε τα λεφτά μας;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πειστικα .Με τετοια επειχηρηματα ειδικα απο οσους που δεν ειχουν χρησιμοποιησει υδροψυξη ποτε , ξαφνικα ειδα το φως Μα τοσο χαζος ημουνα τοσα χρονια Αμα πιασω αυτους τους ατιμους unstoppable , djd , σουηδο και τελος τον "σακουλακια" Jax που με κοροιδεψαν και με παρασειραν και μπηκα στον σκοτεινο ,αχρηστο και επικινδυνο μονοπατι της υδροψυξης (αληθεια γιαυτο ασπριζουν τα μαλια μου) αλιμονο τους Θα τα πεταξω ολα απο το παραθυρο (ελπιζω να μην περναει και κανεις απο κατω και εχουμε ιστοριες) και θα βαλω ενα 40μμ fan που ειχα κρατησει απο μια vga παλια και θα ειμαι jet .Aει στο καλο πια

λαστιχα ,νερα ,ανεμιστηρες ,αντλιες, τανκ και ολα αυτα τα πραγματα του διαβολου

ουστ 666 μακρια απο μενα

Να ζητησω και συγγνωμη απο οσους παρεσειρα και εγω μεσα στην αγνοια μου στο μονοπατι της καταστροφης

Για να εξηλεωθω θα προσφερω εθελοντικη εργασια στον καθενα απο σας

με την μορφη βοηθειας για το ξηλωμα ολων αυτων των εξ αποδω εξαρτηματων

καθως και την ασφαλη καταστροφη τους καθως μια ανοιχτη γραμμη απεξαρτησης

απο την μαστιγα της υδροψυξης

Φιλικα παντα (κατσε να βαλω και το απαραιτητο smile).....:)

eleven who has just seen the light

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αποφασίζει ο καθένας μόνος του. Για άλλους ακόμα και 1% βελτίωση είναι αρκετή για να δικαιολογήσει την δαπάνη. Δεν είμαι μέσα σε αυτούς.

Ιδιαίτερα τώρα με επεξεργαστές των 30W που μπορούν να δουλέψουν άνετα με παθητική ψύξη δεν βρίσκω κάποιο λόγο να ξαναγυρνάω σε παλιά κόλπα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Δεν είναι αυτός ο σκοπός. Είναι πολύ δύσκολο για τον καθένα να παραδεχτεί ότι όλος ο κόπος και τα χρήματα που δαπάνησε είναι χωρίς το αντίκρυσμα που θα επιθυμούσε. Απλά ευκαιρία να ξαναμπούν μερικά πράγματα στην θέση τους γιατί δεν είμαστε 3-4 χρόνια πίσω.

Δηλαδη ανοιξες το θεμα για να παραδεχτουμε οτι δαπανησαμε χρονο και χρηματα χωρις αντικρυσμα....

Ενταξει το παραδεχομαι

Ευτυχως που ηρθες και εβαλες τα πραγματα στη θεση τους...:hi:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Μιχάλη... ουυυυυυυυυυυ 666 θα φωνάξω την κα. Λουκά ωρέ!

Σοβαρά τώρα.. γιατί ξαφνικά κάνεις τέτοιο πόλεμο προς το νερό; Δηλαδή πρέπει να γυρίσουμε πάλι στα πρώτα μας βήματα που μετράγαμε τα + και τα - του καθενός;

Ωραία οι αερόψυκτρες έχουν βελτιωθεί αρκετά, τα watt των επεξεργαστών έπεσαν, παρόλαυτα όμως, δεν μπορείς να πετύχεις το 10% overclock και ταυτόχρονα την ησυχία του νερού. Και επιμένω ότι η διαφορά τιμής μεταξύ ενός κορυφαίου συνδυασμού αερόψυκρας για cpu/vga και ενός άνω του μετρίου custom συστήματος υδρόψυξης είναι τόσο μικρή που για τον ψαγμένο χρήστη (γιατί αυτός θα επενδύσει για την κορυφαία αερόψυκτρα) θεωρείται αμελητέα. Έτσι ήταν τα πράγματα και μέχρι να βρεθεί τρόπος ώστε η αερόψυκτρα να μπορεί να κρατήσει θερμοκρασία κοντά στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος έτσι θα παραμείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 09:34]

Δεν είναι αυτός ο σκοπός. Είναι πολύ δύσκολο για τον καθένα να παραδεχτεί ότι όλος ο κόπος και τα χρήματα που δαπάνησε είναι χωρίς το αντίκρυσμα που θα επιθυμούσε. Απλά ευκαιρία να ξαναμπούν μερικά πράγματα στην θέση τους γιατί δεν είμαστε 3-4 χρόνια πίσω.

προσωπικη σου αποψη αυτη....

δεν συμφωνουμε οπως βλεπεις ολοι σε αυτο....:)

Link to comment
Share on other sites

Εμ τι να κανουμε...μας εχεις μπερδεψει.Παντου τα ιδια λες.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=29347

Ελπιζω να το παρακολουθεις το thread της δημοσκόπησης...http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=29389

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 12:06]

χαχαχα Μιχάλη... ουυυυυυυυυυυ 666 θα φωνάξω την κα. Λουκά ωρέ!

Μπα χάλασε και αυτή, έγινε trendy :D. :hehe::rip:

Όσο για το νερό εντάξει μετά από όσα άκουσα θα το βγάλω και γω δεν αξίζει :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Αυτό το αποφασίζει ο καθένας μόνος του. Για άλλους ακόμα και 1% βελτίωση είναι αρκετή για να δικαιολογήσει την δαπάνη. Δεν είμαι μέσα σε αυτούς.

Ιδιαίτερα τώρα με επεξεργαστές των 30W που μπορούν να δουλέψουν άνετα με παθητική ψύξη δεν βρίσκω κάποιο λόγο να ξαναγυρνάω σε παλιά κόλπα.

:D

Εντάξει δεν είναι έτσι.

Το 2002-2003 περίπου, είχα στήσει το pc μου πολύ αθόρυβο, είχα εγχειρήσει το τροφοδοτικό να βάλω ποτενσιόμετρο στον ανεμιστήρα του, είχα βάλει αθόρυβο ανεμιστήρα στον palomino (8άρι titan ~2200 rpm) και είχα βάλει την εργοστασιακή ψύκτρα στην ti4200. Κάπου εκεί είχα δει και τη θερμοκρασία ρεκόρ (υπόψιν ο palomino downclock από 1667 -> 1250) 72-75 βαθμούς στο cpu.

Τότε έψαξα για πρώτη φορά τις εναλλακτικές.

Το νερό, σαν φιλοσοφία, είναι πολύ έξυπνο. Είναι έξυπνο γιατί μπορείς να μεταφέρεις την απαγωγή θερμότητας σε άλλο σημείο, εισάγοντας ταυτόχρονα μεγάλο "νεκρό χρόνο" (οπότε μπορεί να δουλέψει αξιόπιστα και παθητικά).

Τώρα (εδώ και 6-9 μήνες) έχω αερόψυξη στο pc, διότι μου λείπουν κάτι βίδες για το gpu block, και είπα να κάνω συντήρηση στο wc (προφανώς δεν μου πήρε 9 μήνες, απλά δεν έχω χρόνο και τώρα που είναι καλοκαίρι είπα να ασχοληθώ).

Ναι, η υδρόψυξη ΔΕΝ είναι plug n play. Τον αέρα τον βάζω με κλειστά μάτια, και παίζει σίγουρα και καλά.

Το νερό θέλει προσοχή κλπ κλπ.

Όταν είμαστε idle είναι όλα καλά κι ωραία και με τον αέρα. Δηλαδή όταν το χω για κατεβαστήρι όλα ωραία και καλά. Όταν όμως το ζορίσω (games etc.), το fan της 6800ultra αρχίζει και απογειώνεται, το cool n quiet την κάνει και μένεις με τον αέρα στο χέρι (ή μάλλον στα αφτιά).

Αυτός είναι και ο λόγος που θα κάτσω να την ξαναστήσω, ησυχία σε full load. Αυτό ο αέρας δεν στο δίνει, δεν μπορεί τεχνικά να στο δώσει.

Και κανείς δεν στήνει υδρόψυξη μόνο για cpu, όλοι βάζουν και gpu, η συνθήκη "μόνο για cpu" είναι άκυρη, το κόστος που έχει για να επεκτείνεις τα υποσυστήματα που τη χρησιμοποιείς είναι μικρότερο από το κόστος μιας καλής αερόψυξης (1 μέτρο σωλήνας και 1 -φτηνό- block θα σου βγει φτηνότερα από το silencer).

’λλωστε στο σημερινό pc, η κυριότερη πηγή θερμότητας είναι η gpu, οι επεξεργαστές έχουν βελτιωθεί κατά πολύ στον τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Εννοείς ότι πρέπει να έχω διαφορετικές απόψεις ανάλογα με το thread?

Εννοω οτι και συ εχεις ανοιξει παρομοιο θεμα http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=29347

και δεν εχει και μεγαλη σημασια αυτο:

Αρχική απάντηση από tristeno

Κοιτάμε που και που ποιός ανοίγει τα θέματα. Είναι στην σελίδα 1 (ένα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Georgesod [Σήμερα, στις 02:37]

Τι έχετε πάθει όλοι με το wc; Βασικά όλοι όσοι είστε κατά, είχατε ποτέ ή απλά έχετε ακουστά;

:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: μπα θαχουν παει απ το βουνό :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.