Jump to content



Ποιόν δίσκο??


Κωστάκης

Recommended Posts

Έχω ακριβώς την ίδια σύνθεση απο δίσκους στο pc μου αλλά δεν μπορώ να πώ ότι ο 320 seagate είναι πιο γρήγορος απο το raid! Σε τι ελεγκτή είναι στημένο το raid?

Πάνω στον controller του Nforce4. Θα τρέξω HDTACH και στα δύο μηχανήματα και θα ποστάρω screenshots. Εσύ έχεις bench-άρει και τα δυο setups και το λες αυτό ή απλά το υποθέτεις;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για κάποιο λόγο δε σου πάει καλά ο 320GB... Είσαι σίγουρος ότι είναι ο 7200.10 ?

Να ο δικός μου 7200.10 320GB

hdtach720010320gbae6.th.jpg

Και το RAID0 2x80GB 7200.7

hdtach2x8072007sf0.th.jpg

Όπως βλέπεις, τα ίδια παίρνω σε Averege Read. Σε burst, δεν το συζητώ, ο 7200.10 είναι με διαφορά πρώτος...

Link to comment
Share on other sites

Και στα δικά μου τεστ ο 320 υπερτερεί σε burst. Ίσως να φταίει που ο δικός μου είναι P-ATA και έχω κι άλλη συσκευή στο ίδιο κανάλι....ίσως να φταίει ο controler στο VIA. Δεν ξέρω. Πάντως δεν έχουν και μεγάλη διαφορά εκτός κι αν οι διαφορά των 7ΜΒ/sec θεωρείται συμαντική(?).

Βέβαια κάθε σύστημα είναι διαφορετικό. Χρησιμοποιήσαμε και άλλο πρόγραμμα! Εκεί που έχω δεί μεγάλη διαφορά υπερ του Raid είναι στην συμπίεση και αποσυμπίεση δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.