Jump to content



ΣΟΣ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΗΤΡΙΚΗΣ ASUS MAXIMUS Χ38


Darksoul

Recommended Posts

ΠΑιδες καλησπερα σε ολους σας οπως ειχατε δει θα εβαζα υδροψυξη-> την εβαλα τελικα ολα κομπλε εκανα και κανα 9ωρο leak test αλλα εβαλα ενα game να παιξω κ μετα απο καμποση ωρα μου πεταει στο PC PRob (προγραμμα της μητρικης που βλεπεις θερμοκρασιες) οτι η μητρικη μου εχει 139 βαθμους θερμοκρασια (το κουτακι ΜΒ 139)τρελαθηκα κανω ρεσταρτ παω bios ελεγε -171 λογικα ειχε φαει κολλημα λεω, κανω ρεσετ βιος ξανα σημερα βαζω ενα game παλι τα ιδια ??

παρακαλω βοηθηστε θα τρελαθω ΤΙ μπορει να ειναι????

ΠΡιν δε το εκανε αυτο κ ουτε η θερμοκρασια ανεβαινει σιγα σιγα απο 31 πεταει ενα 139 ξεκαρφωτα!κ στο everest δειχνει 31 βαθμους!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ηρέμισε. Μην αγχνώνεσαι τόσο πολύ για μηχανήματα, δεν αξίζει. Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικα πράγματα. Έπιασε το μπλοκ στο chipset και ήταν ζηματιστό ; Γιατί 139 βαθμούς είχε σκάσει, ούτε θα το έβλεπες καν... Το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα ο controller ή ο sensorας που μετράει την θερμοκρασία. Κάτι άλλο, μην μου πεις ότι τις θερμοκρασίες τις μετράς με το ASUS Probe Utility . . . . είναι το χειρότερο και το πιο άκυρο πρόγραμμα (το έχει πει moderator στα forums της ASUS :p ).

Link to comment
Share on other sites

Το Everest μια χαρά είναι. Τώρα γιατί χάλασε δεν ξέρω, μήπως κάποια διαρροή ;

Το chipset της μητρικής λέω, για αυτό δε λες κ εσύ, για το X38 ;

To everest μια χαρα τα λεει στο pc prob ειχε χαλασει κ στο bios εδειχνε -171 (λογικα σε φαρεναιτ)

στο pc prob στο κουτακι της ΜΒ ελεγε 139 το SB htan 39 κ το ΝΒ 35

διαρροη δεν εχω σιγουρα τα κοιταξα ξανα κ ξανα!

Link to comment
Share on other sites

Just ignore PC Prob

Ειναι παλιο κουσουρι του προγραμματος.Μια χαρα εισαι.Για να πειστεις,ακουμπησε με το χερι σου τα NB/SB για να δες πως αποκλυεται να εχουν 140 βαθμους κελσιου θερμοκρασια :D

Link to comment
Share on other sites

Το Everest μια χαρά είναι. Τώρα γιατί χάλασε δεν ξέρω, μήπως κάποια διαρροή ;

χαλαρωστε ρε παιδια!

μια χαρα ειναι ο σενσορας! Αλλωστε και το everest απο τον ιδιο σενσορα διαβαζει ;) Απλως το PC Probe ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο. Και σε μενα εδειχνε κατι κουλά, 5v στο NB και κατι τετοια...

ξηλωσε το, και παρακολουθα τις θερμοκρασιες με το everest. :)

Link to comment
Share on other sites

χαλαρωστε ρε παιδια!

μια χαρα ειναι ο σενσορας! Αλλωστε και το everest απο τον ιδιο σενσορα διαβαζει ;) Απλως το PC Probe ΔΕΝ ειναι αξιοπιστο. Και σε μενα εδειχνε κατι κουλά, 5v στο NB και κατι τετοια...

ξηλωσε το, και παρακολουθα τις θερμοκρασιες με το everest. :)

ΤΟ εχω βγαλει ηδη την μουφα κ μου χε κανει κ κατι κουλα αλλα με τα volts μου κοκκινιζαν κ μετα ξαναεπανερχονταν μονα τους κ stock k overclock(test mode)!

Για αλλη μια φορα με βοηθησατε παρα πολυ!!γτ δεν ηξερα τι επαιζε με το pc prob!Ευχαριστω Πολυ δημοσιως!:D

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ζεστένονται τα PWM. Βάλε έναν 12αρι να φυσσάει πάνω και μετά δες θερμοκρασίες.

τι εννοεις ακριβως γτ δε καταλαβαινω?τα πινακια που μπαινει ο ανεμηστηρας του επεξεργαστη ειναι PWM τι αλλο ειναι PWM?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ακριβως γτ δε καταλαβαινω?τα πινακια που μπαινει ο ανεμηστηρας του επεξεργαστη ειναι PWM τι αλλο ειναι PWM?

Αυτο που λες δεν ισχυει.:)

Χονδρικά PWM είναι εκείνα τα τσιπάκια που βρίσκονται κάτω από τις ψήκτρες που βρίσκονται γύρω από το Socket και ευθύνονται για την σταθερή τροφοδοσία του CPU.

Αντίστοιχα υπάρχουν τα VRM για της κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες δεν ισχυει.:)

Χονδρικά PWM είναι εκείνα τα τσιπάκια που βρίσκονται κάτω από τις ψήκτρες που βρίσκονται γύρω από το Socket και ευθύνονται για την σταθερή τροφοδοσία του CPU.

Αντίστοιχα υπάρχουν τα VRM για της κάρτες γραφικών.

Ακριβώς, αποτελούν τον Ελεγκτή ( Controller ) του συστήματος αυτόματου ελέγχου. Ένα από τα καθήκοντά τους είναι ο έλεγχος και υποβάθμιση τάσης στο κύκλωμα. Στον επεξεργαστή για παράδειγμα ανοιγοκλείνουν το κύκλωμα ρυθμίζοντας έτσι τα mosfets και τα πηνία υλοποιώοντας ένα κύκλωμα υποβάθμισης τάσης (από την πρίζα στο τοίχο παίρνεις 220VAC ενώ ο processor θέλει ~1VDC ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.