Jump to content



Ups και περιεργα προβληματα


cool11

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Αυτο ψαχνω, να δω τι φταιει.

Σας ευχαριστω που προσπαθειτε μαζι μου να με βοηθησετε.

Οταν λεω οτι το προβλημα ειναι με το desktop δεν εννοω οτι κατ αναγκη φταιει το desktop.

Εννοω οτι το desktop τρωει την...πικρα!

Δηλαδη , καταλαβαινει την πτωση του ρευματος, αυτη την ελαχιστων κλασματων του δευτερολεπτου.

Γιατι αν πεσει κανονικα το ρευμα, τελειως, κανενα προβλημα, αναλαμβανει το ups και το desktop συνεχιζει να δουλευει οσο δινει ρευμα απο τις μπαταριες του ups.

Το θεμα ειναι, 2 Ups, ενα merlin gerin, ενα apc, ιδια συμπεριφορα.

Αλλα γιατι το desktop καταλαβαινει οτι πεφτει το ρευμα?

Link to comment
Share on other sites

Μα πως δεν σχετιζεται αφου συμβαινει ακριβως την ωρα που πεφτει για ελαχιστα κλασματα το ρευμα? Το καταλαβαινω γιατι το φως αναβοσβηνει αλλα και γιατι εχω και ενα απλο σταθεροποιητη τασης που ακουγεται καθε φορα που 'πιανει' κατι. Τον σταθεροποιητη τον εχω στο hifi, δεν εχω βαλει εκει ups.

Αναβοσβηνει ελαχιστα το φως, κανει τον σχετικο θορυβο ο σταθεροποιητης(τσακ), κανει ρεσταρτ το desktop. Τυχαιο ειναι? πως φταει η μνημη?

Link to comment
Share on other sites

Ή το UPS φταίει ή ο υπολογιστής.

Αλλά δεν έλεγξες τίποτα από αυτά που προτείναμε.

Προηγουμένως δεν έλεγες για το laptop ότι έχει μπαταρία και σε εμποδίζει να ελέγξεις το UPS με δεύτερο υπολογιστή?

Σου λέω να βγάλεις την μπαταρία και μου λες δεν φταίει το UPS.

Η λύση είναι να πας σε τεχνικό που να ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να δω πως θα συμπεριφερθει το pc με ενα αλλο σχετικα εποωνυμο τροφοδοτικο!

(το εχεις αναφερει καπου?Δεν ειδα το thread απο την αρχη)

Τωρα δεν θυμαμαι αν ειναι σωστη η ορολογια (μου) αλλα ψαξε να βρεις και στο psu και στo ups κατι νουμερα στο hold up time..(σε ms παιζουν).

Ετσι οπως το περιγραφεις το προβλημα νομιζω η μικρη πτωση ειναι λιγο πιο μεγαλη απο αυτο που μπορει να κρατησει το τροφοδοτικο και πιο μικρη απο εκεινο που χρειαζεται για να επεμβει το ups...

Μπορει να κανω και λαθος βεβαια...μια υποθεση κανω....

Link to comment
Share on other sites

To UPS είναι της APC οπότε είναι εγγύηση.

Από την άλλη το πρόβλημα δεν υπήρχε και εμφανίστηκε όταν άλλαξε σπίτι, οπότε δεν είναι θέμα τροφοδοτικού.

Δεν παίζει πρόβλημα με τα ms του τροφοδοτικού, γιατί θα γινόταν επανεκκίνηση και σε πλήρεις διακοπές του ρεύματος, πράγμα που δεν συμβαίνει.

Ίσως κατά τη μεταφορά του υπολογιστή να έγινε κάτι, το πιθανότερο στο υπολογιστή.

Από την εμπειρία μου, το σύμπτωμα αυτό συμβαίνει όταν είναι στα τελευταία της η μπαταρία του UPS ή όταν υπάρχει ελαττωματική μνήμη στο υπολογιστή.

Επειδή το APC έχει πολύ αξιόλογο διαγνωστικό πρόγραμμα, θα έδειχνε αν υπήρχε πρόβλημα στο UPS.

Μάλιστα κρατάει σε log κάθε πτώση τάσης, κάθε διακοπή ρεύματος και κάθε άλλο πρόβλημα της γραμμής του ρεύματος.

Επομένως το πρόβλημα εστιάζεται στον υπολογιστή και πιο συγκεκριμένα στη μνήμη.

Τα Windows επίσης κρατάνε σε log που μπορούμε να το δούμε στο event viewer (my computer - manage) κάθε πρόβλημα ή επανεκκίνηση και την αιτία που το προκάλεσε.

Αλλά δεν μας βοηθάει και ο cool11.

Link to comment
Share on other sites

mariosalice γι αυτο που ειπες περι της μπαταριας του φορητου να βγει, δεν ειναι ευκολο γιατι αν γινει στραβη θα χασω δουλεια. Δεν μπορω να περιμενω 15 μερες χωρις μπαταρια και να μην δουλευω σοβαρα. Ισως για μια ακομη φορα, πεσει στιγμιαια το ρευμα και χασω τη δουλεια που κανω στο λαπτοπ. Γιατι η κυριως δουλεια μου γινεται στο λαπτοπ.

Δεν ηξερα οτι τα τροφοδοτικα εχουν μπαταρια.

Τι γινεται με αυτο? Θελει αλλαγη? Πως την τσεκαρω?

Επειτα, η μνημη τι ρολο παιζει?

Ο event viewer του dekstop γραφει: (αναφερω τα πιο συχνα-συνηθη):

application section:

σφαλμα, προελευση:userenv, κωδικος 1090

σφαλμα, προελευση wmiadapter, κωδικος 4099

Τα security και system δεν δειχνουν καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του UPS.

Αν δεν κατάλαβες αυτό το typo, τότε καλύτερα να βρεις κάποιο φίλο σου που να ξέρει από υπολογιστές.

Ας διαβάσει αυτά που γράψαμε και θα καταλάβει τι να κάνει.

Θα έπρεπε να έχεις ελέγξει τη μνήμη με το memtest.

Τρέχει από 1.44 floppy, οπότε δεν κινδυνεύει η εγκατάσταση σου.

Αφού φοβάσαι τα δεδομένα σου θα μπορούσες να τρέξεις από floppy πχ. DOS ή memtest, να βγάλεις και να βάλεις στιγμιαία την μπρίζα ώστε να δεις τι κάνει το laptop και το desktop και να μας πεις.

Για αυτά τα σφάλματα που μας έδωσες το μόνο που φαίνεται είναι οτι χρειάζεται να τρέξεις sfc/scannow για να διορθωθεί η εγκατάσταση των Windows (να έχεις το αυθεντικό WinXP cd).

Να τι σου γράφει για κάθε σφάλμα.

Windows cannot unload your classes registry file - it is still in use by other applications or services. The file will be unloaded when it is no longer in use.

For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.

Πατάς αυτό το link και σου λέει περισσότερα όπως

Details

Product: Windows Operating System

Event ID: 1524

Source: Userenv

Version: 5.2

Symbolic Name: EVENT_FAILED_CLASS_HIVE_UNLOAD

Message: Windows cannot unload your classes registry file - it is still in use by other applications or services. The file will be unloaded when it is no longer in use.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μιλησα με μια αγγλιδα της apc helpdesk.

Ρε παιδια εχει δουλεψει κανεις το Powerchute?

Αυτη μου ειπε οτι το sensivity πρεπει να το βαλω στο Low. Εγω το ειχα στο high.

Πρεπει να ειναι Low λεει επειδη εχει πολλα spikes το ρευμα οπως της τα ειπα, οποτε καλυτερα ετσι.

Πως νομιζα οτι με το high ημουν πιο προστατευμενος?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στο high χωρίς προβλήματα.

Θα το βρείς στο configuration.

Έχει και Voltage 194-264, Runtime Configuration: Keep my computer as long as possible (Shut down if 5 min left) κτλ.

Στο monitor system έχει Run Self-Test, Current Status, Performance.

Τι έχει συνδέσει πάνω?

Απαγορεύεται να συνδέσεις παράξενες συσκευές.

Μόνο PC και οθόνη επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.