Jump to content



Ups και περιεργα προβληματα


cool11

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από cool11 [Χθες, στις 19:17]

Το δαιμονιο μυαλο μου ψαχνοντας για λυση τι εκανε παλι:

εβαλα 2 Ups στη σειρα!

λεω δεν μπορει, αν δεν πιασει το ενα, θα πιασει το αλλο!

Αμ δε!!!!!!!!!!

Ξανα, εκανε διακοπες ρευματος και το pc εκανε restart.

Όταν λειτουργούν εν σειρά δεν παρακάμπτετε το πρόβλημα του ενός από το άλλο, ιδίως αν το χαλασμένο είναι το δεύτερο.

Για να συμβεί αυτό, πρέπει να τα συνδέσεις παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 09:39]

Όταν λειτουργούν εν σειρά δεν παρακάμπτετε το πρόβλημα του ενός από το άλλο, ιδίως αν το χαλασμένο είναι το δεύτερο.

Για να συμβεί αυτό, πρέπει να τα συνδέσεις παράλληλα.

Μόνο που αν τα συνδέσεις έτσι απλά παράλληλα θα κάνουν ένα ωραίο και δυνατό μπαμ ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από frap [Χθες, στις 23:24]

Μόνο που αν τα συνδέσεις έτσι απλά παράλληλα θα κάνουν ένα ωραίο και δυνατό μπαμ ...

Η προσέγγιση ήταν θεωρητική για τόσο φτηνά ups

Προς πληροφορία σου όμως μεγάλα και αρκετά ακριβότερα παραλληλίζονται, βγάζοντας ακριβώς την ίδια τάση και συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Προστασία εξυπηρετών (servers)

Λειτουργικό Διάγραμμα

Η τεχνολογία Ενεργητικής Αναμονής (Line Interactive) είναι μια πρόσφατη ανακάλυψη, η οποία έγινε δυνατή με την εμφάνιση των μικροεπεξεργαστών. Το UPS ελέγχεται πλήρως από μικροεπεξεργαστή, ο οποίος παρακολουθεί συνεχώς την ποιότητα της τροφοδοσίας από το δίκτυο ηλεκτροδότησης, αντιδρώντας σε οποιεσδήποτε μεταβολές. Αυτή η διαδικασία καθιστά το UPS «Ενεργό». Για παράδειγμα, ένα UPS τύπου Pulsar ESV+ το οποίο διαθέτει το ESV Driver, μπορεί να παρέχει σωστά το φορτίο στην έξοδο ακόμα και αν η τάση στην είσοδο μεταβάλλεται μεταξύ:

170 και 295 volts, στις Ευρωπαϊκές Εκδόσεις

90 και 140 volts, στις Αμερικάνικες Εκδόσεις.

Διαμόρφωση τιμών κατωφλίου τάσης στο Pulsar ESV+ (Ευρωπαϊκά Μοντέλα).

Στην πραγματικότητα, το λειτουργικό διάγραμμα είναι το ίδιο με εκείνο μιας συσκευής τύπου Off-Line (ή με λειτουργία Αναμονής): με άλλα λόγια, σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, το PC τροφοδοτείται άμεσα από το δίκτυο ηλεκτροδότησης, χωρίς καμία μορφή μετατροπής. Γενικά, το ρεύμα εισόδου φιλτράρεται προκειμένου να εξομαλύνονται οι πιο συνηθισμένες μορφές διακυμάνσεων της παρεχόμενης ισχύος.

Σε περίπτωση προβλήματος στην είσοδο, το UPS μεταθέτει το φορτίο στις μπαταρίες, προκειμένου να παράσχει σταθεροποιημένη ισχύ. Ολοένα και συχνότερα προστίθεται ένα επιπλέον κύκλωμα αντιστάθμισης τάσης, το οποίο ονομάζεται «booster» (ανύψωση τάσης) και το οποίο ενεργοποιείται στην περίπτωση παρατεταμένων πτώσεων τάσης στην είσοδο. Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αυτής της μεθόδου αναλύονται στη συνέχεια.

Χρόνος μεταφοράς του φορτίου στην εφεδρική πηγή ισχύος

Ορισμένοι κατασκευαστές UPS ισχυρίζονται ότι αυτή η διάταξη μπορεί να συγκριθεί με τη διάταξη των UPS τύπου On-Line, γιατί ο εναλλάκτης DC/AC είναι συνδεδεμένος συνεχώς με την έξοδο, όπως και στην περίπτωση ενός UPS τύπου On-Line. Το επιχείρημα αυτό είναι παραπλανητικό και καταρρίπτεται με μια προσεκτική εξέταση. Το γεγονός της συνεχούς σύνδεσης του εναλλάκτη στην έξοδο δε σημαίνει απαραίτητα ότι παρέχει ισχύ. Σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, η είσοδός του δεν συνδέεται με την πηγή ισχύος του, με άλλα λόγια με τη μπαταρία. Απλά, σε αυτά τα προϊόντα το ρελέ μεταγωγής τοποθετείται πριν και όχι μετά τον εναλλάκτη. Σε καμία περίπτωση η διάταξη αυτή δεν μειώνει το χρόνο μεταγωγής, ο οποίος παραμένει στα 4 ms, δηλαδή τον τυπικό χρόνο μεταγωγής όλων των συμβατικών UPS τύπου Off-Line.

Λειτουργία του Booster

Το booster δεν αποτελεί καινούργια ανακάλυψη: η Merlin Gerin εμπορεύεται απλούς ρυθμιστές τάσης επί δέκα χρόνια και πλέον. Αυτοί βασίζονται σε ένα πολύ απλό μηχανισμό: όταν η τάση ξεπεράσει μια συγκεκριμένη τιμή κατωφλίου, ένα ρελέ μεταβάλλει ξαφνικά την τάση εξόδου του μετασχηματιστή. Είναι έτσι δυνατή η επίτευξη τάσης εξόδου κατά 12% μεγαλύτερης της τάσης εισόδου. Προσθέτοντας επιπλέον ρελέ μπορεί να παρασχεθεί ρύθμιση τάσης πολλαπλών επιπέδων, με αύξηση ή μείωση της τιμής της τάσης. Ένα τόσο στοιχειώδες ηλεκτρομηχανικό σύστημα δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα πραγματικό ηλεκτρονικό σύστημα ρύθμισης τάσης όπως αυτό που υλοποιείται στα περισσότερα UPS τύπου On-Line, το οποίο παρέχει τέλεια σταθερότητα στην τάση εξόδου.

πηγή: http://www.mgeups.gr/line-interactine_gr.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cool11 [Σήμερα, στις 14:19]

Mainframe, οπως φαινεται ξερεις αρκετα καλα το θεμα.

Εχεις να προτεινεις κατι για το προβλημα μου?

Δεν το ξέρω τόσο καλά το θέμα αλλά το ψάχνω γιατί θέλω να αγοράσω και εγώ ups ....Αν κατάλαβες το UPS που έχεις είναι lne Interactive, πράγμα που σημαίνει πως το pc δεν παίρνει ρεύμα κατευθείαν από τις μπαταρίες του ups, αλλά μεσολαβεί ενα microchip - ρελε το οποίο μόλις καταλάβει πως υπάρχει διακύμανση στην τάση τότε ενεργοποιεί τiς μπαταρίες του ups. Αυτός ο χρόνος (το να καταλάβει + να δώσει από μπαταρία) λέγεται χρόνος μεταγωγής. Στην περίπτωση όπου υπάρχει υπόταση τάσης, δηλαδή από τα 220v , η ΔΕΗ σου δίνει 180, για χρόνο μικρότερο από τον χρόνο μεταγωγής τότε υπάρχει η περίπτωση το UPS να μη προλάβει να βοηθήσει. Βέβαια σε αυτό, ρόλο παίζει και το φορτίο που έχεις πάνω στο τροφοδοτικό και το τροφοδοτικό από μόνο του. Απεναντίας τα On line ups δίνουν συνέχεια ρεύμα μέσω της μπαταρίας χωρίς να μεσολαβεί το διορθωτικό ρελε και κατά επέκταση χωρίς να υπάρχει καθυστέρηση μεταγωγής. Νομίζω πως στην περίπτωση σου, στην περιοχή που πήγες εμφανίζεται υπόταση για πολύ μικρό χρόνο που όμως δυστυχώς γίνεται αντιληπτός από το PC σου. Η άποψη μου είναι να πουλήσεις τα UPS που έχεις και να πάς σε On line UPS.Πρώτου βέβαια αυτό, δες (μέσω ηλεκτρολόγου) μήπως η τροφοδοσία της συγκεκριμένης πρίζας κάνει πολλές διακυμάνσεις και σου γονατίζει το UPS. Επίσης ρώτησε τον ηλεκτρολόγο αν μπορεί η καλωδίωση της πρίζας να πάει από 10 στα 20 Α. Αυτό μπορεί να βοηθήσει. Καλή τύχη.

ΥΓ. Για ups θα σου πρότεινα από αυτά που έχω δει CyberPower στα 1500 va / 950 watt άλλά για την δική σου περίπτωση να είναι τύπου On Line.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο χρόνος στον οποίο το ups "αντιδρά" στην "προβληματική"¨τάση είναι πολύ πιο γρήγορος από τον χρόνο που το τροφοδοτικό σου θα αναγκάσει το pc να κάνει restart. Π.χ. εγώ με ένα "φτηνό" mustek 1000άρι δεν έχω φάει ούτε ένα restart όταν υπάρχουν προβλήματα στην τάση (αναβοσβήνουν τα φώτα κτλ). Μήπως λοιπόν κάτι παίζει με το τροφοδοτικό του μηχανήματός σου; (αν και είπες ότι το άλλαξες). Δοκίμασες να συνδέσεις άλλο pc στο ups για να δεις αν και αυτό κάνει restart?

Όσο για την άποψη να πας σε on-line ups, μου φαίνεται τουλάχιστον υπερβολική. Πρώτον έχουν ένα ασύγκριτα μεγαλύτερο κόστος χρήσης (ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα ανέβει), δεύτερος το κόστος αγοράς είναι απαγορευτικό για ερασιτεχνική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 16:02]

Θεωρητικά ο χρόνος στον οποίο το ups "αντιδρά" στην "προβληματική"¨τάση είναι πολύ πιο γρήγορος από τον χρόνο που το τροφοδοτικό σου θα αναγκάσει το pc να κάνει restart. Π.χ. εγώ με ένα "φτηνό" mustek 1000άρι δεν έχω φάει ούτε ένα restart όταν υπάρχουν προβλήματα στην τάση (αναβοσβήνουν τα φώτα κτλ). Μήπως λοιπόν κάτι παίζει με το τροφοδοτικό του μηχανήματός σου; (αν και είπες ότι το άλλαξες). Δοκίμασες να συνδέσεις άλλο pc στο ups για να δεις αν και αυτό κάνει restart?

Όσο για την άποψη να πας σε on-line ups, μου φαίνεται τουλάχιστον υπερβολική. Πρώτον έχουν ένα ασύγκριτα μεγαλύτερο κόστος χρήσης (ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα ανέβει), δεύτερος το κόστος αγοράς είναι απαγορευτικό για ερασιτεχνική χρήση.

Θεωρικά συμφωνώ....Πρακτικά όμως υπάρχει πρόβλημα. Το κόστος αγοράς για παράδειγμα ενός MGE 1000va on line είναι 550 . Τα δύο APC li που έχει πόσο κάνουν αν τα πουλήσει? Νομίζω πως θα τα βγάλει τα λεφτά του. Τώρα η κατανάλωση στην ΔΕΗ θα αυξηθεί μόλις 10 - 15 % τόσο όσο είναι η θερμικές απώλειες από την συνεχή φόρτιση των μπαταριών....Δεν είναι και τόσο τραγικό. http://www.hellascams.gr/grc/products/ups/ups_know_how.html .Εγώ την γνώμη μου λέω χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτά που λες.;)

Link to comment
Share on other sites

Cool11 δε μου απάντησες σαφώς αν το πρόβλημα στο κάνει και με το 2ο UPS που πήρες για δοκιμές. Όχι για την παρατεταμένη διακοπή ρεύματος, αλλά για πολύ σύντομη διακοπή και επαναφορά.

Αν σου κάνει το ίδιο και το 2ο UPS πρέπει να αρχίσεις να κοιτάζεις για το πρόβλημα στο pc σου. Να φέρεις ένα άλλο και να αρχίσεις να κάνεις δοκιμές μέχρι να εντοπίσεις ποιο υποσύστημα φταίει.

Τέλος δεν κατάλαβα γιατί θα έχει 10-15% αύξηση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ με το on-line UPS. Όλα τα UPS όταν παίρνουν ρεύμα από το δίκτυο μετατρέπουν και ένα μέρος σε περίπου 13VDC για να κρατάνε τη μπαταρία φορτισμένη. Απλώς το on-line έχει και ένα μετασχηματιστή ακόμα για να παίρνει ρεύμα από τη μπαταρία και να το κάνει 220~

Link to comment
Share on other sites

την γειωση εχεις σκεφτει να την checkareis ? μηπως τελικα ειναι αυτη που δημιουργει το προβλημα ? δεν ειδα κανεναν να το αναφερει...

αν δεν μπορεις εσυ , δες το θεμα με εναν ηλεκτρολογο . ...

επισης δοκιμασε να βγαλεις τον η/υ πανω απο το ups και να το φορτισεις για τουλαχιστον 24 ωρες. ..

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Τέλος δεν κατάλαβα γιατί θα έχει 10-15% αύξηση στο τιμολόγιο της ΔΕΗ με το on-line UPS. Όλα τα UPS όταν παίρνουν ρεύμα από το δίκτυο μετατρέπουν και ένα μέρος σε περίπου 13VDC για να κρατάνε τη μπαταρία φορτισμένη. Απλώς το on-line έχει και ένα μετασχηματιστή ακόμα για να παίρνει ρεύμα από τη μπαταρία και να το κάνει 220~

Το On-line ups δουλεύει 24/7 με την μπαταρία, οπότε ο DC/AC inverter δουλεύει συνέχεια ( από AC σε DC και ξανά AC) με αποτέλεσμα να έχεις θερμικές απώλειες που θα καταλήξουν σε 15-20% μεγαλύτερο κόστος χρήσης (ίσως και παραπάνω)

Αντίθετα το line interactive χρησιμοποιεί τον inverter μόνο όταν χρειάζεται να φορτίσει την μπαταρία ή να τροφοδοτήσει το σύστημα από την μπαταρία (σε πτώση ρεύματος).

Link to comment
Share on other sites

trendy , και τα 2 ups ειναι δικα μου.

Για την ακριβεια το 2ο το αγορασα επειδη νομιζα θα εξαλειψω το εν λογω προβλημα που ειχα με το 1ο. Τελικα δεν καταφερα τιποτε. Λεφτα χαλασα, το προβλημα παρεμεινε.

Εχω 2ο pc αλλα ειναι λαπτοπ κι επειδη λειτουργει και με μπαταρια δυσκολα να βγαλει κανεις ακριβη συμπερασματα.

Τον ελαχιστο χρονο που κοβεται το ρευμα-και το desktop pc κανει restart- το laptop δεν μπαινει σε λειτουργια με μπαταρια. Μαλλον δεν προλαβαινει να καταλαβει τιποτε, οπως και δεν επρεπε να καταλαβαινει ετσι κι αλλιως λογω ups.

Το γαμωτο ειναι οτι το desktop pc μου το κανει αυτο και με το νεο τροφοδοτικο, και με το παλιο που ειχε!

Με τη γειωση δεν ξερω αν εχει νοημα να δω κατι γιατι σε 2 μηνες μετακομιζω, αλλα νομιζω οτι και στο νεο σπιτι θα μου ξανατυχουν τα ιδια. Αλλα τελικα ειναι θεμα σπιτιου? Το νεο σπιτι που θα παω ειναι κατασκευης 2005, θελω να πω με νεες προδιαγραφες.

Τι να ψαξω πια ρε παιδια?

Φταιει το pc τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Το On-line ups δουλεύει 24/7 με την μπαταρία, οπότε ο DC/AC inverter δουλεύει συνέχεια ( από AC σε DC και ξανά AC) με αποτέλεσμα να έχεις θερμικές απώλειες που θα καταλήξουν σε 15-20% μεγαλύτερο κόστος χρήσης (ίσως και παραπάνω)

Αντίθετα το line interactive χρησιμοποιεί τον inverter μόνο όταν χρειάζεται να φορτίσει την μπαταρία ή να τροφοδοτήσει το σύστημα από την μπαταρία (σε πτώση ρεύματος).

Το νούμερο της τάξης του 15-20% μου φαίνεται υπερβολικό. Υπάρχει κάποιο spec για αυτό που λες; Το line interactive επίσης χρησιμοποιεί τον inverter όλην την ώρα μιας και είτε θα φορτίζει τη μπαταρία είτε θα τη χρησιμοποιεί ως πηγή για να παράγει το εναλλασσόμενο στη διακοπή της παροχής.

Cool11 αν φταίει το pc θα το μάθεις μόνο με δοκιμή ενός άλλου pc. Μετά με εις άτοπο απαγωγή πρέπει να βρεις ποιο υποσύστημα του pc σου έχει πρόβλημα ή να ψάξεις σε ηλεκτρολογικά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.apcmedia.com/salestools/JSII-5YQSBR_R0_EN.pdf#search=%22line%20interactive%20vs%20on-line%20ups%22

Από αυτό το pdf φαίνεται ότι ένα line-interactive έχει αποδοτικότητα 96-98%. Ένα on-line βρίσκεται στο 85-92%. Δηλαδή αν ένα on-line ups τροφοδοτεί ένα σύστημα με συνολική κατανάλωση 600W, τα 60W (10%) είναι οι μόνιμες απώλειες που έχεις.

Έχεις δίκιο λοιπόν, το παραπάνω κόστος χρήσης ενός on-line ups είναι ένα +10% επί των W που καταναλώνει το pc.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρία APC και δεν έχουν πρόβλημα.

Μήπως το δικό σου είναι χαλασμένο?

Το δοκίμασες σε άλλη περιοχή?

Το APC έχει και καλώδιο σύνδεσης USB με τον υπολογιστή και υπέροχο διαγνωστικό πρόγραμμα που δείχνει τα πάντα.

Πότε έπεσε η τάση, τι φορτίο έχεις πάνω και επι πλέον ρυθμίζεται το PowerChute σε πόση ώρα θα κλείσει ο υπολογιστής με hipernate.

Αυτά τα έχεις δει?

Έτρεξες τα διαγνωστικά?

Κάτι δεν μου πάει καλά σε όσα μας είπες.

Link to comment
Share on other sites

Το Powerchute το ετρεξα.

Εκανα και τα διαγνωστικα και βγηκαν ok.

Με οσα του εχω ριξει πανω(βασικα ενα λαπτοπ και ενα κουτι desktop) το 800αρι μου δινει 19λεπτα χρονο οταν πεσει εντελως το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την μπαταρία από το φορητό, σύνδεσε πάνω το UPS και τράβα την μπρίζα του UPS.

Αν το φορητό δουλεύει, ε τότε έχεις ρυθμίσει λάθος τον υπολογιστή, να κλείνει αμέσως σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και να μην μπαίνει στην μπαταρία του UPS ή έχεις πρόβλημα στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.