Jump to content



πρόγραμμα για checkup cd-dvd


kritikos

Recommended Posts

Διόρθωση; Δεν παίζει διόρθωση απο τη στιγμή που το μέσο δεν είναι μαγνητικό. Αυτό που μπορείς να κάνεις και σου δίνει το CDCheck είναι να κάνεις extract τα data σου. Κατά την διαδικασία extract το CDCheck προσπαθεί με κάποιους μηχανισμούς και πολλαπλές προσπάθειες να ανακτήσει τα χαμένα data από το δισκάκι και τα καταφέρνει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από n1ck0s

Διόρθωση; Δεν παίζει διόρθωση απο τη στιγμή που το μέσο δεν είναι μαγνητικό. Αυτό που μπορείς να κάνεις και σου δίνει το CDCheck είναι να κάνεις extract τα data σου. Κατά την διαδικασία extract το CDCheck προσπαθεί με κάποιους μηχανισμούς και πολλαπλές προσπάθειες να ανακτήσει τα χαμένα data από το δισκάκι και τα καταφέρνει αρκετά καλά.

Έτσι...δυστυχώς δεν γίνεται να κάνεις αμέσως πάνω στο cd/dvd κάτι σαν ανασυγκρότηση...καθότι όπως είπε και ο προλαλήσαντας δεν έιναι μαγνητικο μέσω...το cdcheck δεν το έχω ακουστά...δηλαδή δημιουργεί κάτι σαν backup του cd/dvd στον σκληρό? (όχι backup πάλι...απλα μέρος αποήκευσης των αρχείων του cd/dvd)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

CDCheck για τα CDs και DVDInfo Pro για DVDs :T:

Thanx jpavly....είχα ένα dvd γεμάτο προγράμματα...αλλά απο τις πολλές γραντζουνιές δεν μου το διαβάζει το dvd (όχι μονο το δικό μου....γενικα). Λες να κάνω δουλειά με το dvdinfo pro? τι ακριβώς δουλειά κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Το DVDInfoPro παρέχει διάφορες πληροφορίες για το δισκάκι και το DVD Drive σου :)

Μία από αυτές είναι η σάρωση επιφάνειας του DVD.

Αλλά μόνο πληροφορίες.. δεν κάνει recovery.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Το DVDInfoPro παρέχει διάφορες πληροφορίες για το δισκάκι και το DVD Drive σου :)

Μία από αυτές είναι η σάρωση επιφάνειας του DVD.

Αλλά μόνο πληροφορίες.. δεν κάνει recovery.

Μάλιστα....κανένα πρόγραμμα που να κάνει recovery?

Link to comment
Share on other sites

To DVDInfoPro είναι απόλυτα αξιόπιστό για DVDs.

Ακόμα και μία νέα εγγραφή DVD μπορεί να έχει πρόβλημα. Πχ γράφοντας με το 3550 σε 16x σε TDK δισκάκια έχω πάντα bad blocks. Σε 8x ποτέ.

Το DVDInfoPro με έχει σώσει από πολλές δυσάρεστες εκπλήξεις. (Στέλνεις κάπου ένα DVD, να ξέρεις ότι είναι ΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.