Jump to content



Προβλήματα με Conroe + Asus P5Deluxe WiFi


tsofras

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα, αγόρασα πριν 3 μέρες έναν επεξεργαστή Intel Core 2 Duo E6600, m/b Asus P5Deluxe, RAM 2x1GB JetRam, Asus 7900GT, HD Western Digital SATA 250GB. Ποιο είναι το πρόβλημα : Η μητρική έχει 6 Sata , και 2 IDE υποδοχές (μία για το Floppy). Θα ήθελα να μου πεί κάποιος πως μπορώ να συνδέσω : 1 Sata Σκληρό, 3 IDE Σκληρούς, 2 DVD - Drives.

Εγώ σύνδεσα τον Sata σκληρό και τα 2 Dvd drives στο IDE και ενώ φορτώνει τα windows αργεί πολύ, δεν μου αναγνωρίζει το ένα drive αλλά μόνο το Dvd Writer, ενώ αν συνδέσω μόνο το ένα drive όλα λειτουργούν κανονικά. Επίσης αγόρασα μία PCI Card που να μου βγάζει 2 IDE για να συνδέσω τους άλλους σκληρούς. Αν δεν συνδέσω κάποιο IDE καλλώδιο πάνω στην PCI κάρτα το pc ξεκινάει κανονικά, ενώ αν συνδέσω έστω και ένα dvd το pc κολλάει και δεν μπαίνει ούτε στο BIOS.

Αυτά λίγο πολύ , ελπίζω να μην σας ζάλισα , κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ

ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS P5DELUXE WIFI EDITION ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΜΝΗΜΕΣ RAM SUPERTALENT

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν δε φταίει ο conroe ( Προβλήματα με Conroe + Asus P5Deluxe WiFi)!!!

Επειδή δεν ξέρω τα μενού στο bios της μητρικής σου, σε συμβουλεύω ν'ανοίξεις το manual της και ν'αναζητήσεις την απάντηση εκεί!

Καλορίζικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo

Τα Dvd Drives σου πιστεύω να τα όρισες ως Master και Slave έτσι;

Αυτο ειναι το πιο βασικο. Να ορισεις οχι μονο τα dvd drives αλλα και τους σκληρους ως master και slave για να μην υπαρχουν μπερδεματα...

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα μπερδεμα με τη συνσεση πριν απο λιγο καιρο που πηρα εναν σατα....

βασικα κοιτα το μανιουαλ...αλλεσ οι υποδοχες για σατα που ειναι κυριοι αλλεσ για τους δουλους.... επησεις προσοχη γιατι αλλεσ για ρεϊντ διαταξη και αλλεσ για απλη... και κυριως οπως προυποθηκε να ωρισεις σωστα τους κυριους και τους δουλους(λιγο ασχημο δεν ακουγεται αυτο το "δουλους"?)

EDIT ποιος που θελει να φτιαξει καλο συστημα θα παρει τετειες μνημες???????????:whistling :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tsofras [Σήμερα, στις 10:00]

Χαιρετώ την παρέα, αγόρασα πριν 3 μέρες έναν επεξεργαστή Intel Core 2 Duo E6600, m/b Asus P5Deluxe, RAM 2x1GB JetRam, Asus 7900GT, HD Western Digital SATA 250GB. Ποιο είναι το πρόβλημα : Η μητρική έχει 6 Sata , και 2 IDE υποδοχές (μία για το Floppy). Θα ήθελα να μου πεί κάποιος πως μπορώ να συνδέσω : 1 Sata Σκληρό, 3 IDE Σκληρούς, 2 DVD - Drives.

Εγώ σύνδεσα τον Sata σκληρό και τα 2 Dvd drives στο IDE και ενώ φορτώνει τα windows αργεί πολύ, δεν μου αναγνωρίζει το ένα drive αλλά μόνο το Dvd Writer, ενώ αν συνδέσω μόνο το ένα drive όλα λειτουργούν κανονικά. Επίσης αγόρασα μία PCI Card που να μου βγάζει 2 IDE για να συνδέσω τους άλλους σκληρούς. Αν δεν συνδέσω κάποιο IDE καλλώδιο πάνω στην PCI κάρτα το pc ξεκινάει κανονικά, ενώ αν συνδέσω έστω και ένα dvd το pc κολλάει και δεν μπαίνει ούτε στο BIOS.

Αυτά λίγο πολύ , ελπίζω να μην σας ζάλισα , κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ

ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS P5DELUXE WIFI EDITION ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΜΝΗΜΕΣ RAM SUPERTALENT

Γίνεται να συνδέσεις 3 IDE σκληρούς δίσκους και δύο IDE DVD (δηλαδή συνολικά 5 συσκευές) σε δύο IDE υποδοχές?

Κάθε IDE υποδοχή παίρνει μόνο δύο IDE δίσκους - DVD. Σϋνολο 4.

Εκτός και αν τα DVD είναι ΣΑΤΑ.

Επίσης με ποιό τρόπο κατάφερες και σύνδεσες SATA σε IDE υποδοχή δεν το κατάλαβα.

Δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

και εγω την ειχα αυτη την απορια μιας και ο ide controler μπορει μεχρι 2 συσκευες αν εχει 2 controlers οπως η δικια μου,μπορει συνολικα να βαλει 4 ide σκληρους και αν παλι οπως η δικια μου εχει αλλον εναν ide controler για τα dvd τοτε μια χαρα μπορει...

Link to comment
Share on other sites

tsofras

Υ.Γ. ΠΡΟΣΟΧΗ

ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS P5DELUXE WIFI EDITION

ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΗ ΜΕ ΜΝΗΜΕΣ RAM SUPERTALENT

φίλε tsofras μήπως μπορείς σε παρακαλώ να μας πείς απο που βγαίνει το παραπάνω

γιατί εχω ASUS P5W DH Deluxe + Core 2 Duo E6600

και είμαι στο τσακ να παραγγείλω

SUPΕRTALENT 5/5/5/13 279.00

για να στήσω το pc.

Ψωνίσα και το καινούργιο pc world μόνο και μόνο για να διαβάσω ενα αρθρο για conroe

στο οποίο πτοτείνει τελικά σαν καλλύτερο συνδυασμό

ASUS P5W DH Deluxe + Core 2 Duo E6600 + SUPΕRTALENT

τα οποία και τεστάρησε

Link to comment
Share on other sites

και εγω που εχω τις SuperTalent 2X1Gb 6400 C5 μια χαρα παιζουν στην ASUS P5Β DELUXE WIFI EDITION και μαλιστα ανεβαινουν πολυ καλυτερα απο οτι σε ASUS P5W DH Deluxe,BadAxe,Gigabyte Dq6 που εχω δοκιμασει. Φυσικα αυτο δεν αποκλειει καποια στικακια με διαφορετικα τσιπ να εχουν προβλημα σε καποιες μητρικες αλλα αυτα που πηρα εγω πανε πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

  1. Έχω έναν IDE Controller πάνω στην μητρική , και μία pci κάρτα με 2 IDE Controllers
    Οπότε 4+2 = 6. Αλλά αν συνδέσω κάποια συσκευή στον PCI IDE controller τότε το pc κολλάει και δεν αρχίζει. Οι συσκευές είναι σεταρισμένες master , slave, και ο Sata είναι πάνω στον Sata Controller της μητρικής. Δεν νομίζω να ανέφερα κάπου ότι σύνδεσα IDE HD πάνω σε Sata.
    Το θέμα είναι πως να το κάνω να δουλέψει χωρίς να κολλάει...καμιά ιδέα? Πρως το παρόν για να δουλέυει έχω τον Sata HD πάνω στον 1 Controller και μόνο ένα IDE Dvd Rom πάνω στο IDE της μητρικής. Οταν έβαλα και το dvd writer πάνω στο IDE της μητρικής ενώ έβρισκε το dvd το bios και τα windows, δεν μου διάβαζε τα dvd το dvd rom, και το dvd writer υπολειτουργούσε και σερνόταν όταν άνοιγα τους φακέλους
    [/list=1]
    1. Αγόρασα μαζί με το σύστημα 2 Supertalent στα 566 Mhz x 1Gb RAM, και δεν μπορουσα να κάνω το pc να δουλέψει με τίποτα. Έβαλα επάνω μία JetRam και δούλεψε χαρτί, οι μνήμες και οι 2 δεν ήταν καμένες οπότε ήταν απλά ασυμβατότητα. Η μητρική που έχω είναι η P5BDeluxe Wifi Edition
      [/list=2]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και γω κατι παραπλησιο. Εχω παρει την ASUS P5W DH Deluxe και εχω να συνδεσω 2 DVD drives και εναν ΙDE σκληρο. Η μητρικη οπως ξερετε εχει 2 υποδοχες για να παρει IDE μεχρι 4 drives. Ομως η μια υποδοχη ειναι απο extra controller και θελει drivers οποτε δεν ξερω αν θα τον δουν τα windows εξ αρχης ωστε να μπορεσω να κανω format κλπ. Εσεις τι λετε μπορω να εχω και τις 3 συσκευες πανω η αναγκαστικα πρεπει να αρκεστω σε 1 dvd και 1 σκληρο στο ιδιο καλωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.