Jump to content



Τι προτεινετε απο τα δυο


tonybros

Recommended Posts

Τι θα προτεινατε για ενα amd 64 3200+ (s939)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650501 (φθηνη λυση νερου)

η

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650505

η εαν μπορειτε να μου προτεινετε κατι αλλο σε αυτα τα χρηματα με προτεραιοτητα κυριος στην ησυχια

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τη δεύτερη θα έλεγα, το νερό δεν αξίζει νομίζω πολύ αν δε πάρεις κάτι της προκοπής.............’λλωστε και με βάσει την ησυχία όπως λες και το νεράκι το πρώτο σε full load θα δουλεύει ο 12άρης στις 2400 στροφές που θα κάνει αρκετό θόρυβο....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω το πρώτο.

Στα ίδια επίπεδα θορύβου θα έχεις με το κιτ της thermaltake σίγουρα χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με την αεροψύχτρα.

Από την άλλη 21db στις 2400στρ/λεπτ δεν νομίζω ότι είναι πολλά.Οι σκληροί σου δίσκοι θα ακούγονται περισσότερο από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SiliconMan

Εγώ προτείνω το πρώτο.

Στα ίδια επίπεδα θορύβου θα έχεις με το κιτ της thermaltake σίγουρα χαμηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με την αεροψύχτρα.

Από την άλλη 21db στις 2400στρ/λεπτ δεν νομίζω ότι είναι πολλά.Οι σκληροί σου δίσκοι θα ακούγονται περισσότερο από αυτό...

Κάνεις μεγάλο λάθος και στα 2, έχεις δει κανένα τέστ ανάμεσα στις καλύτερες αερόψυκτρες και τα χειρότερα νερά?Το "σίγουρα" όχι απλά δεν υφίσταται,εγώ πιστεύω ότι το νερό της thermaltake θα είναι χειρότερο από τις καλύτερες αερόψυκτρες, κρίνοντας βάσει και μόνο τα χαρακτηριστικά του.

Όσο για τα 21db που γράφει η thermaltake,Μάλλον το έχει μετρήσει από 50μέτρα μακριά(γενικά ο κάθε κατασκευαστής γράφει μια μέτρηση db με διαφορετικά κριτήρια, αν δε το ακούσεις μόνος σου δεν βγάζεις συμπέρασμα) οι σκληροί δίσκοι σίγουρα ακούγονται λιγότερο.Αλλά επειδή έχω ανεμιστήρα thermaltake στις 1800 στροφές ακούγεται πιο πολύ από όλα ,και τους 2 ράπτορες που είναι θορυβώδεις.Προφανώς στα 2400 θα ακούγεται περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο...

Δεν μπλεκεις με νερα με ενα αθορυβο ανεμηστηρα ξενοιαζεις...

Το πρωτο δεν ειναι για το χτρεμε oc οποτε για default καταστασεις η και λιγο πανω(το λιγο το αφηνω αναλογα με τις ορεξεις σου) τζαμπα η φασαρια του νερου!

Link to comment
Share on other sites

@ergotelis

Δεν καταλαβαίνω γιατί, αναφερόμενος σε εμένα, μιλάς έτσι? Είπα τη προσωπική μου γνώμη στο παλικάρι που έτσι και αλλιώς μπορεί είτε να τη λάβει υπόψιν του είτε να την απορρίψει.

από την άλλη μιας και το παίζεις έξυπνος και ειδήμονας άκου για να μαθαίνεις:

1) Review για το silent water

http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=15601&PageId=0

πάνω σε AMD Αthlon 64 3500+

( 89W μέγιστη κατανάλωση http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/30430.pdf

σελ. 17) με θερμοκρασία δωματίου 22 βαθμοί κελσίου και με μη σωστή τοποθέτηση του κιτ.Αντί να τράβαει από πίσω "εξάτμιση" του κουτιού κρύο αέρα από το περιβάλλον τραβούσε από το ζέστο ήδη αέρα του εσωτερικού του κουτιού.

Αποτέλεσμα 44 βαθμοί με ελάχιστες στροφες 39 βαθμοί με μέγιστες στροφές αντι 52 βαθμούς με την εργοστασιακή ψύχτρα!!!!

Από την άλλη δες και το θέμα "ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ".Μπαίνει σε όλα σχεδόν τα socket πλην του ΑΜ2. Καλή διαφορά δεν νομίζεις για τα χρήματα του ????

Συνεχίζω.....

2)Review Thermalright HR-01

http://www.silentpcreview.com/article290-page1.html

πάνω σε Intel P4-2.8A (68.4W ftp://download.intel.com/design/Pentium4/datashts/29864312.pdf

σελ.69) με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμοί κελσίου.Μέγιστη θερμοκρασία 38 βαθμοί κελσίου με ανεμιστήρα στα 12ν και 22 dba @ 1m.Δεν νομίζω ότι κανένας κάθεται σε απόσταση περίπου 1μ από το κουτί του....??Όποτε πιο κοντά σε αυτό περισσότερα dba στη περίπτωση του παραπάνω review.Από την άλλη η συγκεκριμένη ψύχτρα μπορεί να τοποθετηθεί σε 939,940,754.Μπορεί να τοποθετηθεί σε 478 αν κάποιος ενδιαφέρεται αλλά θα πρέπει να προμηθευτείς το σχετικό αντάπτορα καταβάλοντας και το αντίστοιχο χρηματικό ποσό.

(http://www.thermalright.com/a_page/main_product_hr01_k8.htm)

Ούτε κατα συζήτηση υποστήριξη για 775 και AM2!!!

Οπότε αν λάβεις τους παράγοντες 20.6W διαφορά κατανάλωσης CPU στη κάθε περίπτωση και τη θερμοκρασία δωματίου και ότι το πρώτο δεν τοποθετήθηκε στη πρέπουσα θέση φαίνεται ξεκάθαρα ότι η δικιά μου πρόταση, σε ότι στροφές και να θες είναι καλύτερη και με "αποδείξεις".Τα W όπως φαίνεται και από τη διεύθυνση που δίνω είμαι από την ΑMD και INTEL αντίστοιχα και είναι επίσημα.Ακόμα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι το κιτ της thermaltake μπαίνει σε περισσότερα socket απ' οτι η ψύχτρα της thermalright με κύριο πλεονέκτημα για το κιτ της thermaltake το 775 socket για τους Conroe και όχι μόνο....

Πρέπει βεβαίως να σημειώσω οτι το μόνο πράγμα που δεν διευκρινίζεται στο πρώτο review είναι τι θερμοαγωγική πάστα χρησιμοποιήθηκε.

Ακόμα...

και μιάς και είπες για τους δίσκους σου μάθε ότι παράγουν 36db θόρυβο

βλέπε http://reviews.digitaltrends.com/review2442_specs12219.html

και "May be too loud for silent/home theatre PCs"

βλέπε http://www.nvnews.net/reviews/western_digital_raptor/index.shtml

και 36 db seek mode 0 επίσημα από την western digital

βλέπε http://www.westerndigital.com/en/products/products.asp?driveid=65&language=en

Συνεπώς, οι δικοί σου τούλαχιστον δίσκοι θα ακούγονται περισσότερο από το κιτ που επίσημα λεει 24 db ανεξαρτήτος τι ακούς εσύ με τον ανεμιστήρα σου

Επίσης η thermaltake δεν βγάζει ένα μόνο μοντέλο 12cm ανεμιστηρα.Μήπως το δικο σου είναι το Α2029 http://www.thermaltake.com/product/DCfan/VR/standard/a202829/a202829.asp

το οποίο περιστρεφεται με 3500στρ/λεπ μέγιστο και πάραγει 45dba στα 12v και για αυτό σου ακούγεται περισσότερο από τους δίσκους σου??

και εγώ έχω 12cm thermaltake ανεμιστήρα αλλά σε normal στροφες δεν είναι και τόσο θορυβώδεις όσο τους παρουσιάζεις εσύ.....

Νομίζω ότι τα επιχειρήματα μου είναι καλύτερα και με επίσημες αποδείξεις.

Αυτή είναι τεκμηριωμένη πρόταση και όχι "εγω πιστεύω","εχεις δει"κ.ά.

Βέβαια παρόλο που η απάντηση απευθύνεται @ergotelis,νομίζω @tonybros ότι αυτά

αυτά που έγραψα θα σε βοηθήσουν πάνω απ' όλα εσένα να πάρεις τη δική σου απόφαση.Όλα αυτά είναι απλώς μία πρόταση και τίποτα άλλο.Εσύ θα την αγοράσεις και κανένας άλλος εδώ μέσα.Οπότε φρόντισε να είσαι ενημέρος.Η απόφαση είναι δική σου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SiliconMan

@ergotelis

Δεν καταλαβαίνω γιατί, αναφερόμενος σε εμένα, μιλάς έτσι? Είπα τη προσωπική μου γνώμη στο παλικάρι που έτσι και αλλιώς μπορεί είτε να τη λάβει υπόψιν του είτε να την απορρίψει.

Kαταρχήν δεν σου επιτέθηκα με συγχωρείς αν φαίνεται έτσι και χαίρομαι που ίσως αποτέλεσε το ερέθισμα να το ψάξεις παραπάνω, αλλά δυστυχώς μου φαίνονται αρκετά ανακριβή όλα αυτά που λες. Σεβαστή η προσωπική σου άποψη αλλά θέλησα να σου πω ότι την θεωρώ ανακριβή γιατί δε βασίζεται σε κάποια στοιχεία προσωπικά, αντιθέτως εγώ έχω και μια σχετικά καλή αερόψυξη και καλό νερό και ανεμιστήρες και ράπτορες(από τους πιο θορυβώδεις στην εποχή μας-δικαιολογημένα) οπότε μπορώ να βγάλω μια προσωπική εκτίμηση.Εσύ παραθέτεις review τα οποία δεν είναι αξιόπιστα γιατί:

-Μιλάμε για διαφορετικές συνθήκες και διαφορετικούς χώρους.

-Μιλάμε για διαφορετικές πλατφόρμες.Τα specs δε λένε πάντα την αλήθεια.Ποιός σου είπε ότι ένας Venice(ή Winchester) καίει λιγότερο από έναν Northwood, επίσης από όσο ξέρω η AMD ανακοίνωνει τη μέγιστη δυνατή κατανάλωση ενώ η Intel μια τυπική κατανάλωση σε φορτίο,όχι δηλαδή τη μέγιστη.Επίσης μετρημένες οι θερμοκρασίες με τις ενδείξεις από bios ,δηλαδή τρέχα γύρευε.Το κάθε μόμπο μπορεί να λέει ότι του καπνίσει.Επίσης διαφοτερικά προγράμματα για να φτάσουνε τον επεξεργαστή σε φορτίο.Είναι διαφορετικές πλατφόρμες/διαφορετικός χώρος/συνθήκες(μπορεί το ένα δωμάτιο να έχει πιο πολύ θερμοκρασία αλλά αν κυκλοφορεί πιο πολύς αέρας μέσα έξω από αυτό είναι καλύτερο) , αξιόπιστη σύγκριση δεν γίνεται. Και ίσως είναι και διαφορετική η πάστα όπως λες, που δεν θα έχει βέβαια σημαντική διαφορά αλλά ίσως μια υπολογίσιμη διαφορά 1-2 βαθμούς.

Αρχική απάντηση από SiliconMan

Ακόμα...

και μιάς και είπες για τους δίσκους σου μάθε ότι παράγουν 36db θόρυβο

βλέπε http://reviews.digitaltrends.com/review2442_specs12219.html

και "May be too loud for silent/home theatre PCs"

βλέπε http://www.nvnews.net/reviews/western_digital_raptor/index.shtml

και 36 db seek mode 0 επίσημα από την western digital

βλέπε http://www.westerndigital.com/en/products/products.asp?driveid=65&language=en

Συνεπώς, οι δικοί σου τούλαχιστον δίσκοι θα ακούγονται περισσότερο από το κιτ που επίσημα λεει 24 db ανεξαρτήτος τι ακούς εσύ με τον ανεμιστήρα σου

Επίσης η thermaltake δεν βγάζει ένα μόνο μοντέλο 12cm ανεμιστηρα.Μήπως το δικο σου είναι το Α2029 http://www.thermaltake.com/product/DCfan/VR/standard/a202829/a202829.asp

το οποίο περιστρεφεται με 3500στρ/λεπ μέγιστο και πάραγει 45dba στα 12v και για αυτό σου ακούγεται περισσότερο από τους δίσκους σου??

και εγώ έχω 12cm thermaltake ανεμιστήρα αλλά σε normal στροφες δεν είναι και τόσο θορυβώδεις όσο τους παρουσιάζεις εσύ.....

Νομίζω ότι τα επιχειρήματα μου είναι καλύτερα και με επίσημες αποδείξεις.

Αυτή είναι τεκμηριωμένη πρόταση και όχι "εγω πιστεύω","εχεις δει"κ.ά.

Δυστυχώς τα επιχειρήματά σου είναι άστοχα όσο και να θες να βοηθήσεις, αν μου βρεις τέστ στον ίδιο χώρο ίδια πλατφόρμα ίδιο χρόνο, οκ τότε το ξανασυζητάμε, έστω και με άλλη καλή αερόψυξη.

Όσο για τους ανεμιστήρες ξέρω ποιους έχω και στις πόσες γυρνάνε,τους έχω κάνει και ρυθμιζόμενους ενώ δεν είναι, είπα και το ξαναλέω ότι ένας Thermaltake στις 1800στροφές κάνει πιο πολύ φασαρία από 2 ράπτορες 74άριδες.

Όσο για το νερό το silent water, το θεωρώ πολύ κακή λύση, γιατί:

1)μπλέχνεις με νερά, αν δεν έχεις υπομονή μη πάρεις νερό, άσχετα που είναι έτοιμο το κιτ, ελπίζω να είναι αξιόπιστο, άπαξ και πάθει κάτι μετά τον 1χρόνο τι κάνεις?Ενώ η καλή ψύκτρα δε χαλάει μόνο αν τη πετάς από το μπαλκόνι....

2)έχει μικρούς σωλήνες και δε περνάει πολύ νερό.

3)το radiator είναι μονό και μικρό

4)η αντλία σπρώχνει λέει 74 λίτρα την ώρα....πολύ μικρή απόδοση βέβαια δε ξέρουμε πότε είναι μετρημένη, με αντιστάσεις ή μη, αν είναι μέτρηση χωρίς αντιστάσεις είναι υπερβολικά άθλια...

5)το μπλοκ δε μου γεμίζει το μάτι, δε μου φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο αν συγκρίνω με αυτά που θεωρώ ικανοποιητικά μπλοκ.

6)Η υδρόψυξη αξίζει διπλά αν βάλεις και ένα vga block ,ώστε να ψύχεις και την vga.Εμένα ανέβαζε 80άρες++ η ΑΤΙ τώρα πάει μέχρι 45!Στην thermaltake είσαι καταδικασμένος να ψύχεις το cpu μόνο, αν θες να ψύξεις και την vga δεν επαρκεί το σύστημα με τίποτα.

Αντιθέτως, μια καλή αερόψυξη φαίνεται να είναι πιο καλή λύση ιδίως σε αρχάριους.Πάντως να πω και κάτι άλλο, ακόμα και πολλοί από εδώ μέσα που έχουμε καλά νερά, το βλέπω να το γυρνάνε στις καλύτερες αερόψυκτρες, tuniq ,infinity, ultra120.

Link to comment
Share on other sites

@Ergotelis

Κοίταξε να δεις..Συμφωνώ απολύτα μαζι σου στο ότι είναι

διαφορετικές πλατφόρμες ( Για αυτό άλλωστε παρέθεσα και στοιχεία από την εκάστοτε κατασκευάστρια εταιρεία των επεξεργαστών).Επιπρόσθετα όσο αναφορά το πόσο max τραβάει ο Intel δεν θεωρώ ότι κανένας είναι στην "απόλυτη" θέση να απαντήσει και με ακριβές στοιχεία ακόμα και αν έχει στη διάθεση του μία αμπεροτσιμπήδα διότι ακόμα και την πληξούδα της τροφοδοσία ATX να μετρήσει με την αμπεροτσιμπήδα υπάρχουν αρκετά υποστήματα είτε στη μητρική είτε και οι εγκατεστημένες κάρτες που τυχόν υπάρχουν που επιρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα.Αν διάβασες το review με τον Intel σε κάποιο σημείο αναφέρει max περιπού 79w εαν δεν κάνω λάθος.Όμως και πάλι μόνο η Intel μπορεί να απαντήσει σε ένα τέτοιο ερώτημα.Παρόλα αυτά εγώ αρκέστηκα στη τιμή που έδινε η Intel ως κατανάλωση για το συγκεκριμένο επεξεργαστή για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης μεταξύ των 2.Ακόμα όμως και τα 79w που λεει το review ως max να λάβεις υπόψιν σου για τους δύο συγκεκριμένους επεξεργαστές, υπάρχει μία διαφορά μεταξύ τους.Επίσης, δεν αμφιβάλλω ότι oι Northwood καταναλώνουν λιγότερο.Είναι γνωστοί οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές για την κατανάλωση τους.Όμως εγώ και πάλι, όπως τόνισα παραπάνω, αναφέρομαι σε συγκεκριμένο επεξεργαστή.

Ακόμα επειδή είναι διαφορετικοί οι χώροι παρέθεσα τις εκάστοτε θερμοκρασίες για τον κάθε χώρο.Δεν θεωρώ όμως ότι το επιχείρημα του αέρα σου στέκει και τόσο, σύμφωνα με την γνώμη μου, διότι όταν μετράς θερμοκρασία δωματίου μετράς τη θερμοκρασία που έχει ο αέρας σε αυτό.Και από τις από τις γνώσεις που έχω, επειδή στη σχολή μου κάναμε μετεωρολογία , η θερμοκράσια αέρος σε εξωτερικό περιβάλλον μπορεί μεν να παρουσιάζει ελάχιστες αυξομείωσεις έχωντας όμως ως μόνο κριτήριο την απόσταση από το έδαφος δηλ. σε τι απόσταση από το έδαφος μετράς θερμοκρασία αέρος.Στην περίπτωση μας που έχουμε, στο δωμάτιο θεωρώ ότι οι τυχόν αποκλίσεις που μπορεί να υπάρχουν είναι ασήμαντες εως και μη υπαρκτές.

Όσο αναφορά μπορεί μεν τα προγράμματα όπως λες να είναι διαφορετικά (Prime 95 στη 1η περιπτωση και CPU Burn στη δεύτερη) παρόλα αυτά όμως και τα δύο είναι πολύ γνωστά στη κοινότητα μας, ίδιως το Prime 95.Από την άλλη ομως πλευρά και τα 2 είναι burning προγράμματα.Συνεπώς, είναι φτιαγμένα ώστε η cpu να αποδίδει τα μέγιστα όσο αναφορά την κατανάλωση και τη θερμοκρασία της cpu.Μπορεί ο κώδικας τους και οι αλγόριθμοι τους να είναι διαφορετικοί, ωστόσο προσωπικά νομίζω, ότι οι διαφορές είναι πάλι ασήμαντες αλλά καλά έκανες και το τόνισες διότι πρέπει και αυτό να λαμβάνεται υπόψιν.

Οσό αναφορά για τον ανεμιστήρα .όπως και εγώ σου είπα, έχω έναν από το Bigwater se που είχα και είναι πολύ πιθανόν να είναι και ο ίδιος που συμπεριλαμβάνεται στο κιτ.Οπως ομως και τόνισα σε normal στροφες δεν είναι θορυβώδης.Εξάλλου για αυτό το λόγο έχει και ένα ποτενσιόμετρο για να ρυθμίζεις τις στροφές του ανάλογα με την αρεσκεία σου.Παρόλα αυτά όμως, παρατήρησα ότι αναφερόμενος για τον ανεμιστήρα χρησιμοποιείς πληθυντικό που σημαίνει ότι δεν έχει μόνο έναν αλλά τουλάχιστον 2.Ίσως για αυτό να σου ακούγεται περισσότερο.Ο κάθε άνθρωπος από την άλλη αντιλαμβάνεται διαφορετικά την ένταση του θορύβου αλλόγα με το περιβάλλον που συνηθίζει να περνάει την περισσότερη ώρα του.

Όσο για τα χαρακτηριστηκά του...Θεωρώ ότι είναι μία χάρα για την τιμή του και μην ξεχνάς το θέμα της συμβατότητας όπως είπα.Για την αντλία, είναι όντως μικρή αν αναλογιστείς τις αντλίες που κυκλοφορούν στην αγορά για το σκοπό όμως που προορίζεται είναι μία χαρά.Εξάλλου το κιτ δεν απευθύνεται σε overclockers αλλά σε καταναλωτές που θέλουν να δοκιμάσουν το νερό και τα πλεονεκτήματα του με πάνω απ' όλα την ησυχία και υψηλή απόδοση όσον αναφορά τις θερμοκρασίες σε σχέση με τη μαμα ψύχτρα.Τώρα για τα λίτρα, οι περισσότερες εταιρίες που κατασκευάζουν αντλίες αναφέρουν λιτρά/ώρα σε ελεύθερη ροή συνοδευόμενα με μία γραφική παράσταση που απεικονίζει την απόδοση της αντλίας ανάλογα με το ύψος εξόδου (δηλ. με δεδομένη αντίσταση, τι λίτρα/ώρα πρέπει να περιμένει ο καταναλωτής από αυτήν) καθώς επίσης με τι υγρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί,τις επιτρεπτές θερμοκρασίες της ίδιας αλλά και του υγρού που παιρνάει από μέσα της.Συνεπώς πολύ σωστά αναφέρεις ότι τίποτα από τα παραπάνω πλην τα λίτρα/ώρα δεν αναφέρεται αλλά αφού η εταιρεία τη θεωρεί εντάξει για το κιτ έτσι λογικά θα είναι.Τώρα αν εσύ θες και το παραπάνω πάρε μία αντλία της αρεσκείας σου άλλαξε και τα ρακορ σε περιπτωση που δεν ταιριάζουν με τη διαμέτρο του σωλήνα και κάνε τη δουλεία σου με αυτή.Ούτε γάτα ούτε ζημιά...Εγώ πχ αυτό έκανα με το bigwater se που είχα αν και δεν είχα κάποιο παράπανω από τη παραπάνω αντλία.Βέβαια κατέληξα σε ολοκληρωτική αλλαγή της υδροψυξής μου όταν είδα ότι ήθελα περισσότερα από αυτήν αλλά και πάλι εξαρτάται από τον άνθρωπο, την ορεξή του,τη τσέπη του και πάνω απ' όλα την υπομονή του.

Για τους σωλήνες,radiator και μπλοκ έχω να σου πω ότι ξεχνάς και πάλι που απευθύνεται το κιτ.Τα σεβαστά μπλοκ που θεωρείς και εσύ αλλά και εγώ και του οποίου τυχαίνει να είμαι κάτοχος έχει περί τα 55ευρώπουλα!!!!!!Όσο δηλ. όλο το κιτ που ενδιαφέρεται ο tonybros.

Τώρα για τη vga που λες όχι οτι δεν αξίζει αλλά άμα δεν έχεις high-end κάρτα όπως η δικιά σου και δεν ανεβάζει τις θερμοκρασίες της δικιάς σου κάρτας ποιoς o λόγος να ρίξεις ένα σεβαστό ποσο περι τα 50ε??

Τέλος, οι αεροψύχτρες οφείλεις να παρεδεκτείς ότι σιγα-σιγά χάνουν έδαφος από την υδρόψυξη και δικαίως.Επίσης όλες οι καλές και με αρκετή εμπερία και χρόνια στη κατασκευή αεροψύχτρων (Spire,Globalwin,Thermaltake,Coolermaster,Titan,Evercool και άλλες που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή) έχουν ήδη προτάσεις υδρόψυξης σε κιτ όπως αυτό της thermaltake.Επιπρόσθετα είχα διάβασει ότι και η Intel θα έβγαζε ένα τέτοιο κιτ αλλά δεν γνωρίζω τη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.